Led Zeppelin


47 χρόνια :heart:

10 Likes


52 χρόνια :heart:

9 Likes

Μεγάλη δισκάρα (όπως όλα των Zeppelin μέχρι ενός σημείου) που έγινε και σημείο αναφοράς, λόγω ακριβώς του ως επι το πλέιστον ακουστικού υλικού που περιείχε.
Για παράδειγμα, όταν άρχισαν οι ηχογραφήσεις του Master of Reality, o Iommi ήθελε να καταστήσει σαφές ότι οι Sabbath δεν θα υπέκυπταν σε παρόμοιους πειρασμούς και θα παρέμεναν ταγμένοι στο “ηλεκτρικό φάσμα”!
Επίσης, κατά τη διάρκεια των sessions του Somewhere in Time ο Dickinson είχε εκφράσει την ιδέα να ακολουθήσουν ακουστικές φόρμες και να γίνει το τότε επερχόμενο album “το δικό τους Led Zeppelin III”! Κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, ευτυχώς δεν εισακούστηκε!

(Μόλις παρατήρησα ότι μόνο η @evanthia ποστάρει εδώ τον τελευταίο πολύ καιρό, ντροπή μας ρε!)

4 Likes

Το συγκεκριμένο album μού το είχε πάρει ο θείος μου σε γενέθλια όταν ήμουνα μικρός και ήταν μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ απογοήτευση για 'μένα (ΟΚ, πέρα από τα “Immigrant song” και “Since I’ve been loving you”), μιας και περίμενα κάτι στο στυλ των γνωστών hits των Led Zeppelin που είχα ακούσει μέχρι τότε (ολοκληρωμένο album τους δεν είχα αγοράσει ακόμη)! Πέρασε πάρα πολύς καιρός μέχρι να εκτιμήσω τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του δίσκου.

1 Like

Το πρώτο άλμπουμ Zeppelin που αγόρασα σε cd όταν πήγαινα τρίτη γυμνασίου. Στην αρχή έκλαιγα τα λεφτά μου, μιας και τα τραγούδια δεν ήταν αυτό που περίμενα από μια ροκ μπάντα, πως την είχα εγώ στο μυαλό μου. Όντως τo Immigrant song, το συγκλονιστικό since i ve been living you και το Tangerine μου έμειναν αμέσως αλλά τα υπόλοιπα δεν με κράτησαν και το ;φηδα μετά από λίγο.
Θυμάμαι το έπιασα μετά από ένα χρόνο και το έλιωσα πραγματικά. No fillers όπως όλα τα Zeppelin μέχρι ένα σημείο.

2 Likes

Κι εγώ κάπου εκεί ήμουν! Θεός θείος, είχαμε πάει στο σπίτι της αδελφής της τότε γκόμενάς του (και μετέπειτα γυναίκας του, και μετά χώρισαν) και μου έγραψε σε CD το “Dirty” των Sonic Youth, αυτό κι αν ήταν ανακάλυψη!

1 Like

μιας και αναφερθηκε το Since I’ve Been Loving You να παραθεσω αυτο εδω

συνηθως οσοι επιχειρουν να διασκευασουν Led Zeppelin προσπαθουν να τους μιμηθουν υπερβολικα ή ακουγονται πραγματικα χαλια με αποτελεσμα να μη παταω καν πλεον να ακουσω οταν βλεπω κατι τετοιο

οι Bent Knee απο την αλλη πηραν το κομματι (κομματαρα) και το εκαναν ολοδικο τους

(δεν άντεξα)


53 Χρόνια :heart:

5 Likes


51 Χρόνια :heart:

9 Likes

Κανονικά πρέπει να γιορτάζουμε και την επέτειο των χρόνων που πέρασαν από τότε που ο jm_rotten έγραψε το review για το album εδώ στο forum.

10 Likes

Link για το review; :roll_eyes:

Ίσως η καλύτερη διασκευή τους (When the Levee Breaks), το οποίο διασκευάστηκε και από Page/Plant μετά από χρόνια.

Δεν έχω δακρύσει ξανά με ποστ σε οποιδήποτε φόρουμ

4 Likes

Βασικά παίζει πλέον απλά να βλέπουμε το εξώφυλλο του δίσκου και να σκεφτόμαστε τον παππού του jm_rotten (τουλάχιστον για ΄μένα ισχύει αυτό).

3 Likes


48 Χρόνια :heart:

9 Likes


50 Χρόνια :heart:

2 Likes

Τι έγινε; λαθος γενέθλια;

Υ.Γ. 50 χρόνια απο Houses of the Holy

5 Likes

Λατρεύω House of Holy!

1 Like

Με αφορμή την επέτειο του Houses of the Holy, ο Jimmy Page έδωσε στη δημοσιότητα ένα ακυκλοφόρητο demo του The Rain Song (όταν ακόμα λεγόταν The Seasons):

My original idea for the opening tracks for ‘Houses of the Holy’ was that a short overture would be a rousing instrumental introduction with layered electric guitars that would segue in to ’The Seasons’, later to be titled ‘The Rain Song’. Again there would be a contrasting acoustic guitar instrumental movement with melotron that could lead to the first vocal of the album and the first verse of the song.

‘The Seasons’ was a memo to myself as a reminder of the sequence of the song and various ideas I’d had for it in its embryonic stage. I’d worked on it over one evening at home. During the routining of the overture now titled ‘The Plumpton and Worcester Races’, the half time section was born and the overture shaped in to the song, ‘The Song Remains The Same’. These rehearsals were done in Puddle Town on the River Piddle in Dorset, UK.

The first set of recordings were done at Olympic Studios with George Chkiantz.

We then came to record at Stargroves, Sir Mick Jagger’s country home, and, like Headley Grange, with the Rolling Stones recording truck.

‘The Song Remains The Same’ was played on a Fender 12 string, the same one used on Becks Bolero, with my trusty Les Paul number 1 on overdubs in a standard turning. The ‘Rain Song’ was an unorthodox tuning on acoustic and electric guitars. On live shows, it became a work-out feature for the double neck.

Ήμουν έτοιμος να διαβάσω: “Λύθηκε το μυστήριο με το εξώφυλλο του “Led Zeppelin IV”. Επρόκειτο όντως για τον παππού του jm_rotten!”.

4 Likes