Καλύτεροι εκφραστές/συνεχιστές του πνέυματος των Led Zeppelin

Βρες καπως το “Edges of twilight”. Ειναι απο τους σπουδαιοτερους δισκους που εχω ακουσει ποτε.

Gov’t Mule:!:

Και μετά από το edges of twilight? Δηλαδή μετά από αυτό…τι άλλο δικό τους?

Πάντα έκανα περίεργους συνειρμούς…δεν έχω ακόμη κάτι να απαντήσω σε αυτό το τόπικ…

To Intrazone Mantras θα σου πρότεινα.

Δεν πειράζει, σε περιμένουμε 8)

Με την ευκαιρία, για όσους/ες γράφουν πως δεν έχουν ακούσει Gov’t Mule:
To κλασσικότερο αλμπουμ θεωρείται το Dose, αλλά οι Zeppelin επιρροές είναι πολύ πιό προφανείς στους τελευταίους δύο δίσκους Deja Voodoo και Ηigh and Mighty.

Εγώ πάλι τους Μιουλ τους έχω στο μυαλό μου συνδεδεμένους πάντα με τους Allman οπότε δεν μπορώ να τους συνδέσω και με τους Ζεπελιν. (Ο εγκέφαλός μου δε χωράει τέτοια επεξεργασία δεδομένων :p).

Τους Tea Party τους εκτιμώ πολύ και θα ήταν η επιλογή μου ΑΝ δεν υπήρχαν στη μέση οι Great White. Δεν είναι μόνο η πολύ καλή ποιότητα των δίσκων τους, ούτε ότι το House Of Broken Love είναι το καλύτερο τραγούδι των Ζεπελιν που δεν έγραψαν ποτέ οι ίδιοι. Είναι κυρίως το να αναλογιστεί κανείς σε τι μουσικό περιβάλλον δημιουργούσαν. Το να έχεις βασική επιρροή στα 80ς τους Ζεπελιν και όχι τους Μότλευ Κρου ήταν κατόρθωμα.

Να ομολογήσω βέβαια ότι όπως πάντα στη μουσική μιλάει και το συναίσθημα και τους Great White τους άκουσα όταν ακόμα ανακάλυπτα τον κόσμο της μουσικής (και όχι μόνο… :wink: ) ενώ τους Tea Party πολύ αργότερα…

Εκτός των προαναφερομένων θα έβαζα πάντως και τους (σχεδόν σύγχρονους) Aerosmith. Μπορεί σα φιγούρα ο Tyler να κοπιάρει τον Jagger αλλά έχω την εντύπωση ότι μουσικά επηρεάστηκαν πολύ από Ζέπελιν. Απλά δεν τους λες εύκολα συνεχιστές γιατί οι καλοί τους δίσκοι σταμάτησαν σχεδόν ταυτόχρονα με αυτούς των Ζεπελιν…

ίσως οι Led Zeppelin στα late 80’s να έπαιζαν ακριβώς ό,τι έπαιξαν οι Great White…αρα Great White.

Χμ. Κι εγώ Tea Party. Και το ωραίο είναι οτι ακριβώς σε αυτούς βρίσκω το πνεύμα των Ζέπελιν ενώ έχουν άλλο, δικό τους ήχο…

H σύνδεση Mule-ABB είναι προφανής όσο και αυτή των Zeppelin με την σόλο καριέρα του Plant που αναφέρθηκε σε κάποιο νωρίτερο post. H σύνδεση Mule-Zeppelin έχει να κάνει με το πάντρεμα των blues με άλλα στοιχεία, τα εκτεταμένα jams και γενικά την μη-προβλεψιμότητα στα live και σίγουρα με αρκετά riffs και κομμάτια στους δύο τελευταίους δίσκους που ανέφερα και πιό πάνω: Lola leave your light on, Brighter Days, Streamline Woman, New World Blues. Όλα αυτά τα κομμάτια (και μερικά ακόμα) θα χωρούσαν ευκολότερα σε δίσκο Zeppelin παρά Αllmans.

Πολύ σωστά όσα γράφεις για τους Great White, όσοι προλάβαμε την δεκαετία του 80 σίγουρα νιώθουμε έτσι για αυτούς.

Σαφώς και οι Aerosmith είναι επηρεασμένοι όσο δεν πάει άλλο από Zeppelin. Αλλά όπως γράφεις στην καλύτερη τους περίοδο ήταν σύγχρνοι των Zeppelin και σήμερα αν και παραμένουν μία εξαιρετική live μπάντα (έχω πρόσφατη εμπειρία-τύχη) σίγουρα δεν μπορούμε να πούμε πως εκφράζουν το πνεύμα των Zeppelin. Αν έχω κάποια μομφή για τους Soundgarden στο κομμάτι σιγκλάκια/βίντεο κλιπ, για τους Aerosmith δυστυχώς αυτή θα έπρεπε να ισχύει στον υπερθετικό…

Θα ειχε πλακα ενα αντιστοιχο πολλ για τον Πλαντ. Παιζει να ειναι ο πιο επιδραστικος τραγουδιστης των τελευταιων 40 χρονων.

Οι

Καλύτεροι εκφραστές/συνεχιστές του πνέυματος των Led Zeppelin
λοιπόν είναι: