Καλύτεροι εκφραστές/συνεχιστές του πνέυματος των Led Zeppelin

Λοιπόν, λόγω και της ιδαιτερότητας της βραδιάς θέλω να μου πείτε ποιούς θεωρείτε καλύτερους εκφραστές/συνεχιστές του πνεύματος των Led Zeppelin.
Οι επιλογές είναι 7 μπάντες μεταγενέστερες από τους Zeppelin που επηράστηκαν από αυτούς στο σύνολο ή σε μέρος της καριέρας τους.
Προσοχή: Δεν ζητάω να μου πείτε ποιοί ακούγονται περισότερο σαν Zeppelin στον ήχο μόνο, αλλά και ποιοί με την όλη τους στάση/καριέρα αντιπροσωπεύουν περισσότερο το πνεύμα των Zeppelin (όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας 8) )

πού είναι οι μπάντες; :-s

Έλα, συγνώμη. Τώρα φαίνονται :wink:

Πριν μπει καν το poll Τea Party…Ισως οι μονοι που επιασαν λίγο απο την μαγεία των Ζeppelin στην μουσική τους…(Για περισσοτερα ακούστε το αριστούργημα Edges of Twilight…)

Τea Party και απο μενα…

Καταφεραν να αναπαραγουν το χαρμανι ανατολης-δυσης με δικο τους τροπο μεσα απο καταπληκτικα τραγουδια και υψηλης αισθητικης βιντεο.Κριμα που διελυσαν πριν καταφερουμε να τους δουμε…μεγαλη λατρεια μπαντα!

Ναι, αλλα και παλι απεχουν αρκετα απο ζεπελιν.

Χωρίς να έχω ασχοληθεί αρκετά με πολλούς απ’ το poll, θα πω Tea Party γιατί απλά είναι θεοί

oi Gov’t Mule γιατι εχουν αυτον το ηχο τον βαρυ την αλητεια αλλα κ τον πειραματισμο στο παιξιμο!
γιατι ειναι κ ta δυο LIVE GROUP τζαμμαρουνε πολυ κ τα σπανε!

πλακα εχει αυτο για whitesnake!:lol: :lol:

Ρε γμτ,ηθελα να ψηφισω Govt mule και καταλαθος πατησα Τea party νομιζω #-o

Kingdom Come

Τhe Tea Party. Το εχει δηλωσει και ο ίδιος ο Page.

The Answer

:μπλουζλικ μοουντ ον

Κανεις!

:μπλουζλικ μοουντ οφ

tea party χαλαρα

ξεκινωντας και αυτοι “κοπιαρωντας” τον ηχο τους εξελιχθηκανε και φτιαξανε τον προσωπικο τους ηχο συνεχιζωντας στο πνευμα των θεων!!!

δυστυχως δεν τους εχουμε δει λαιβ,και ουτε υπαρχουν πολλα διαπιστευτηρια, αλλα συμφωνα με δηλωσεις
και τα σπαγανε! και ητανε μοναδικοι! και το ολο πραγμα με τα πολλα οργανα που παιζανε (και ζωντανα) τους βαζει πανω απο την κορυφη!!!

Ω ναι. Tea Party. Ολη τους η νοοτροπια ειναι Ζεππελιν. Παντως και το γκρουπ του Πλαντ ειναι βουτηγμενο στην Ζεππελινια.

Το περιεργο θα ηταν να μην ειναι… :wink:
Τhe Tea Party και εγω.

Soundgarden

ΟΚ, σας ευχαριστώ για τα posts, ας γράψω και εγώ την άποψη μου:
Πρώτα από όλα το γεγονός πως τόσο διαφορετικά συγκροτήματα έχουν επηρεαστεί από Zeppelin (είτε το παραδέχονται είτε όχι) είναι άλλη μία απόδειξη του μεγαλείου των Zeppelin.
Προσωπικά ψήφισα τους Μule για τους λόγους που αναφέρει και ο Bluezlick αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν παραδέχομαι τους τεράστιους Tea Party που από ότι βλέπω είναι και η δημοφιλέστερη επιλογή στο poll. Aπλά για εμένα οι Tea Party έχουν εμβαθύνει περισσότερο στα ethnic/folk στοιχεία των Zeppelin και δεν έχουν blues επιρροή. Σε αυτό το σημείο προτιμώ τους Mule που είναι βουτηγμένοι στα Blues (αλλά αντίστοιχα δεν έχουν την ethnic επιρροή :wink: ). Ας πούμε απλά πως λόγω προσωπικών γούστων η blues πλευρά των Zeppelin μου είναι πιό απαραίτητη. Πάντως θα ήθελα πάρα πολύ να δώ συνεργασία του Martin με τον Plant σε κάποιο project, αυτό το λέω χρόνια.
Για τους υπόλοιπους της λίστας -ή και όσους αναφέρθηκαν εκτός- τώρα:
Oι Soundgarden έπαιξαν καταπληκτική μουσική στο πρώτο μισό των 90s με ξεκάθαρες Zeppelinικές επιρροές αλλά όπως εγώ αντιλαμβάνομαι το “πνεύμα” των Zeppelin αυτό περιλαμβάνει και την άρνηση για κυκλοφορία singles :-- .
Οι Tesla και οι Great White είναι για μένα από τις καλύτερες Αμερικάνικες hard rock μπάντες που βγήκαν την δεκαετία του 80, o ήχος τους είχε στοιχεία και από τους Zeppelin και από ότι συνέβαινε γύρω τους την δεκαετία του 80. Ο Jack Russel έχει ίσως την κοντινότερη στον Plant φωνή από κάθε άλλο τραγουδιστή που έχω ακούσει.
Τους post-1987 Whitesnake και τους Kingdom Come τους έβαλα στην λίστα ως πραδείγματα συγκροτημάτων που αντιλήφθηκαν την επιρροή από τους Ζeppelin ως το “να γίνουμε tribute μπάντα”. Ειδικά οι πρώτοι υπονόμευσσν και την κληρονομιά των πρώτων 10 χρόνων τους κάνοντας αυτό.
Για τους Answer είναι ακόμα πολύ νωρίς. Το πρώτο δείγμα είναι καλό, αλλά χρειάζεται μεγαλύτερο δείγμα για να αναφερθούν εδώ.

εγώ θα πω Gov’t Mule γιατί είναι γαμάτοι

[SIZE=“1”] :tomato: …και επίσης γιατί τους Τιι Παρτυ δεν τους ξέρω… :-s :tomato: :oops: [/SIZE]

[FONT=“Times New Roman”][SIZE=“2”]Λίγο οι Whitesnake και Kindom Come, και πιο πολύ οι θεοί Great White:bounce:[/SIZE][/FONT]