Leonard Cohen - "Live In London"

Το αγόρασα το Σάββατο και το έχω ήδη ακούσει καμιά 50αριά φορές :stuck_out_tongue:

Εκπληκτικό live album. Συγκλονιστικό για την ακρίβεια, όσο συγκλονιστική ήταν και η εδώ συναυλία.

Είσαι γίγαντας ρε Leonard :bow:

Θα αγοραστει λιαν συντομως. Ετσι σαν αναμνηση για εκεινη την βραδια του Ιουλιου8)

Ενα “πρόβλημα” που έχω με τέτοιους καλλιτέχνες (Frank Zappa, Cohen, Tom Waits, Bob Dylan κλπ…) είναι ότι έχουν καμιά 500ριά δίσκους ο καθένας και δεν ξέρεις ποιον να πρωτοακούσεις.
Προσφέρεται το συγκεγκριμένο live σαν μια αρχική γνωριμία με τον καλλιτέχνη?

o cohen δεν εχει πολους. για αυτο το Live δεν ξερω αλλα κατεβασε κανα μπεστ οφ μαζι με κανα tribute καλυτερα

Για γνωριμια με τον καλλιτεχνη το καλυτερο (και απαραιτητο σε καθε δισκοθηκη) ειναι το “The Essential”

“Suzanne”
“The Stranger Song”
“Sisters of Mercy”
“Hey, That’s No Way to Say Goodbye”
“So Long, Marianne”
“Bird on the Wire”
“The Partisan”
“Famous Blue Raincoat”
“Chelsea Hotel #2
“Take This Longing”
“Who By Fire”
“The Guests”
“Hallelujah”
“If It Be Your Will”
“Night Comes On”
“I’m Your Man”
“Everybody Knows”
“Tower of Song”
“Ain’t No Cure For Love”
“Take This Waltz”
“First We Take Manhattan”
“Dance Me to the End of Love” (live)
“The Future”
“Democracy”
“Waiting for the Miracle”
“Closing Time”
“Anthem”
“In My Secret Life”
“Alexandra Leaving”
“A Thousand Kisses Deep”
“Love Itself”

Και ειναι και προσιτο στην τιμη, μπορει να το βρεις και λιγοτερο απο 10 ευρω

Υπάρχει και σε dvd η μόνο cd?

Μπόουθ.

Aν εννοεις το “Live In London” υπαρχει και σε 2πλο CD και σε DVD (πωλουνται ξεχωριστα). Στο www.play.com το DVD ειναι πρωτο σε πωλησεις:!:

thnx:)

το άλμπουμ είναι αριστούργημα, τρομερό, συγκινητικό που φέρνει στη μνήμη μια από τις πιο όμορφες νύχτες της ζωής μου… τρομερά όλα τα τραγούδια (οχι famous blue raincoat, μόνο σαι μας το παιξε:D) το κατέβασα αλλά οπωσδήποτε θα το πάρω…αλλα ενώ στο site Του λέει πως κυκλοφόρησε στις 31 δν τ βρήκα ούτε public, ούτε metropolis ούτε fnac όσοι το έχετε από που το πήρατε???

Από το Μόναχο :stuck_out_tongue: (ήμουν εκεί για 5 μέρες την προηγούμενη βδομάδα)

Πηρα το DVD του “Live In London” και ψιλοαπογοητευτηκα…

Και για να ειμαι σαφης, απογοητευτηκα οχι απο την ερμηνεια του Cohen και της μπαντας του εννοειται αλλα απο την σκηνοθεσια του DVD… ολη την ωρα μονοτονα κοντινα (επι το πλειστον) πλανα σε καθε μουσικο, καθολου “γενικη αποψη” της σκηνης και του κοινου της O2 Arena, με αποτελεσμα να το βαριεσαι μετα απο καποια στιγμη να το παρακολουθεις και απλα να ακους (αυτο δεν το βαριεσαι παντως)

ε ενταξει εδω που τα λεμε ομως τον κοεν βλεπεις δεν βλεπεις τους μεταλικα να εχει κανα σοου, δηλαδη πως να το εκμεταλευτεις σκηνοθετικα το live?

οσο για την ερμηνεια, ε τι ερμηνεια να θες απο τον κοεν η απο το ντυλαν ξερω γω? αυτο ειναι στανταρ, ξερεις τι να περιμενεις, η την παλευεις η οχι.:lol:

H ερμηνεια ειναι μια χαρα, υπηρχαν στιγμες που ανατριχιασα βλεποντας το DVD και φερνοντας στο νου την φοβερη βραδια που ζησαμε οι λιγοι τυχεροι (οπως αποδειχθηκε) περισυ το καλοκαιρι.

Οποιος το δει θα καταλαβει τι εννοω ως προς την σκηνοθεσια… μονοτονη, βαρετη, μπορουσε να εχει ληψεις απο το κοινο (ενταξει δεν ειχε mosh pit φανταζομαι:lol:) η μακρινα πλανα της σκηνης, απο καμερα στις κερκιδες κτλ

Ριχτε μια ματια να καταλαβετε και μονοι σας

ελα ρε οκ τη βρηκα