Leonard Cohen, Terra Vibe, 30 Ιουλίου

κριμα ρε γαμωτο.δεν πειραζει οπως και να χει οι εμφανισεις του ετσι κι αλλιως ειναι ενδιαφερουσες.κατι εμαθα οτι ειναι η τελευταια του περιοδεια αληθευει?(αν ισχυει λογικο το βλεπω μιας και κοντευει τα 75)

Παιδιά ξέρει κανείς τι ώρα θα βγει στη σκηνή; Δουλεύω μέχρι τις 8 ρε γμτ και δεν ξέρω αν θα προλάβω. Αν ξέρει κάποιος την ώρα περίπου ας απαντήσει, thanks!

Στις 9 βγαίνει στη σκηνή.

μολις επεστρεψα και εχω να πω μονο τα καλυτερα.ο cohen ηταν απιστευτος,γυρω στις 3 ωρες set(με ενα διαλειμμα)και εξαιρετικους μουσικους(οι τυπισσες στα φωνητικα δεν παιζοντουσαν)κορυφαιες στιγμες τα bird on a wire,i’m your man,hallelujah,in my secret life.απλα μαγεια

Μαλλον εχουμε να κανουμε με την συναυλια της χρονιας. Καταπληκτικη συναυλια απ’ολες τις αποψεις, μονο στην προσελευση δεν τα πηγε και πολυ καλα, αλλα δεν ευτυχως δεν την επηρεασε. Btw ειναι αστειο εως τραγικο να μαζευει ο Manu Chao 30000 κοσμο και ο Cohen με το ζορι 5-6 χιλιαδες (?)… Για τον ιδιο τον Cohen τι να πει κανεις??? Ο ανθρωπος ειναι μορφη και η φωνη του απλα δεν περιγραφεται… Και δεν θελω να σκεφτομαι οτι αρχικα ειχα παρει αποφαση να μην παω, και μεχρι προχθες το σκεφτομουν…#-o

ΥΓ Και το κρασακι ερεε…

Εντάξει, το να πω ότι είναι από τις καλύτερες συναυλίες που έχω δει, είναι λίγο μπροστά σε αυτό που βιώσαμε. Με μία λέξη: Μαγεία!
Τι φωνή, Ω ΤΙ ΦΩΝΗ!
Κορυφαίο, συγκλονιστικό και απίστευτα ατμοσφαιρικό live!

Να’ναι καλά ο Ξενοφώντας :smiley:

Παιδιά, ένα μόνο θα πω: Δεν θυμάμαι άλλη φορά μετά το τέλος μίας συναυλίας να βιώνω το συναίσθημα της ΘΛΙΨΗΣ που τελείωσε, γιατί θέλω διακαώς να κρατήσει ακόμη μία και παραπάνω ώρα!:smiley: :smiley:

Ήμουν πολύ μπροστά, ακριβώς στο κάγκελο. Και έβλεπα τα πάντα σε πολύ κοντινή απόσταση. Για τρεις ώρες βίωνα μαγεία και έκσταση. Βίωνα το μεγαλείο του Leonard και όλων των υπολοίπων συντελεστών. Εκτός από τον ίδιο τον Leonard, την καρδιά μου έκλεψαν οι υπέροχες αδελφούλες Webb (ειδικά αυτό το λατρεμένο ξανθούλι δεν παιζόταν!:smiley: :smiley: ) και φυσικά τρελάθηκα όταν ερμήνευσαν μόνες τους το If It Be Your Will.

Και επιπλέον, FAMOUS BLUE RAINCOAT! Το οποίο τραγούδι δεν νομίζω ότι έχει παίξει πουθενά αλλού σε όλους τους προηγούμενους σταθμούς αυτής της περιοδείας. Σε ό,τι σετλίστ είχα τσεκάρει εγώ τουλάχιστον, δεν υπήρχε. Απόδειξη του πόσο βαθιά έχει στην καρδιά του την Ελλάδα ο Leonard και του πόση αγάπη έχει εισπράξει από εμάς.

Τι να λέμε, παιδιά, βίωμα αληθινό χθές. Όλα τα τραγούδια που ερμήνευσε ο Leonard, και όλα αυτά που θα μπορούσε επιπλέον να ερμηνεύσει και να κρατήσει η συναυλία ακόμη μία ώρα παραπάνω, όπως είπα στην αρχή, (π.χ. Avalanche, Story of Isaac, Chelsea Hotel #2 κ.α.) μας ταξίδεψαν στον παράδεισο. 8) 8)

ΥΓ. Πάμε για τους θεούς Maiden τώρα, να βιώσουμε κάτι εντελώς διαφορετικό, αλλά εξίσου κορυφαίο! :smiley:

Εγώ ένα έχω να πω.

“Do dam dam dam di do dam dam”

Υ.Γ. Το Famous Blue Raincoat νομίζω το έπαιξε και στο Μάντσεστερ φέτος

χθές ήταν μαγική βραδία. ο cohen έκανε σαν παιδάκι στη σκηνή - και είναι 73?? τον κρατάνε ζωντανό οι γυναίκες σίγουρα! και ο αθεόφοβος έπαιξε 2,5 ώρες! (3 με το διάλειμμα).
όλες οι ηλικίες έδωσαν το παρόν στο terra vibe. ατμόσφαιρα που θύμιζε λίγο άλλες εποχές… με ένα γύρο του κεφαλιού έβλεπες συγκινημένα πρόσωπα παντού.

μακάρι να μην είναι το τελευταίο του tour και να τον ξαναδούμε! ακόμα και σε ταβερνάκι στην Ύδρα. με κρασί και λοιπά.:smiley:

ΥΓ. συγνώμη για το τελευταίο μπουκάλι κρασί - ήταν αποτυχία…! :stuck_out_tongue:

Απο το www.leonardcohenforum.com

Athens, 30/07/08

First Set
Dance Me To The End Of Love
The Future
Ain’t No Cure For Love
Bird On The Wire
Everybody Knows
In My Secret Life
Who By Fire
Hey That’s No Way To Say Goodbye
Anthem
Second Set
Tower Of Song
Suzanne
The Gypsy’s Wife
Boogie Street
Hallelujah
Democracy
I’m Your Man
Take This Waltz
Encores
So Long, Marianne
First We Take Manhattan
Sisters Of Mercy
If It Be Your Will
Closing Time
I Tried To Leave You
Famous Blue Raincoat
Whither Thou Goest

Αποτυχία; Γιατί τι είχε; :stuck_out_tongue:

Μετά τα πρώτα ποτηράκια δε σε νοιάζει και πολύ… :lol:

το famous blue raincoat ηταν απλα η κορυφαια του στιγμη.κι οτι ελεγα οτι δεν θα επαιζε τιποτα απο το songs of love and hate.χαιρομαι που τον ειδα,ηταν μια πολυ σπανια ευκαιρια που οποιος την αρπαξε δικαιωθηκε(αμα δεν τον ειχε μαδησει η πρωην manager του σιγα μη τον βλεπαμε)

Και τον έχασα γαμώτο λόγω διακοπών:( :frowning: :frowning: Αλλά μάλλον θα καταφέρω να τον δω Νοέμβρη Λονδίνο:) Πήγε η θεία μου και μου είπε ότι ήταν εκπληκτικός:!: