Leprous

Ολως τυχαιως, το ακουω τις τελευταιες μερες καθημερινα. Δισκαρα.

Προτιμω τα Congregation, Malina, Aphelion προσωπικα :slight_smile:

Pitfalls > Malina > Coal > Congregation > Aphelion > Bilateral >> Poppy για μένα νομίζω αν και coal και congregation αλλάζουν κιόλας σειρά άμα είναι…

Το malina ειναι δίσκος σταθμός.δεν μπορεί να ξεπεραστεί όσες δισκάρες κ να βγάλουν.
Μην τα ξαναλέμε…
Οτι είναι το metropolis2 για τους θιατερ, κάτι αντιστοιχο παιζει κ εδω…
Προσωπικό δίσκο δεν εχω τσεκάρει ακόμα, αλλά πρέπει να είναι έπος!
Anyway ακόμα κλαίω που δεν καταφερα να κατέβω πριν μερικούς μήνες αθήνα να τους δω…

Σπάνια βλέπω τόσο ενθουσιασμό με το Malina, καθώς διαδέχτηκε το μεγάλο τους “μπαμ”. Γενικώς, σκέτα “καλό” δίσκο δεν έβγαλαν ποτέ, άντε ίσως το “Tall Poppy Syndrome” που ήταν πολύ Opethικό και άγουρο. Ακόμη και το Aphelion που ήταν πιο προβλέψιμο σε σημεία, είχε κομματάρες που ζωντανά τις εκτίμησα πολύ περισσότερο.

1 Like

Μαλάκα, απίστευτο, ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια η σειρά και σε 'μένα (με εξαίρεση το “Aphelion” που δεν το έχω ακούσει ακόμα -θα ΄χει πλάκα αν το βάλω μελλοντικά εκεί που το 'βαλες κι εσύ), και ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο σχόλιο για “Coal” και “The congregation”, χαχαχα.

1 Like

Το επιπεδο του songwriting στο Aphelion ειναι τοσο υψηλο, που το αν ειναι προβλεψιμο ή οχι νομιζω δεν παιζει καμια απολυτως σημασια. Αλλα ακομα κι ετσι, αυτος ο δισκος (οπως και ολοι οι αλλοι) δεν ειναι στο ιδιο υφος με κανεναν αλλον τους, και εχει και νεωτερισμους για την μπαντα, οπως για παραδειγμα την τεραστια αυξηση σε κιθαριστικα σολο και lead σημεια (που ειναι μαλιστα ολα υπεροχα).

3 Likes

16 Φεβρουαριου Einar Solberg - The Congregation Acoustic

1 Like

Κι ήρθα να επιβεβαιώσω ότι ταυτίζομαι τελικά 100% με τη σειρά του Meldinor, απίστευτο!

1 Like

Drums and vocals for a NEW LEPROUS ALBUM is done :flushed::tada:

3 Likes

Σε ένα από τα σχόλια κάποιος ρωτάει αν “είναι μέταλ?” (λες και αυτό θα το κάνει καλύτερο, έλεος), και οι Leprous (δηλαδή ο Einar) απάντησαν “more than in a while!”, οπότε προσωπικά προετοιμάζω τον εαυτό μου για το πρώτο μη - άψογο άλμπουμ από Λεπρούς εδώ και 15 χρόνια .

1 Like

Ενταξει υποκειμενικο αυτο. Και το Coal και το Congregation metal ειναι και ειναι και δισκαρες! (για να μην παω ακομα πιο πισω)

1 Like

Ναι μόνο που βγήκαν το 2013 και το 2015 αντίστοιχα. Συνήθως το πισωγυρισμα έχει μέτρια έως χλιαροκαλα αποτελέσματα, για τις περισσότερες μπάντες.

Having said that, μπορεί να βγάλουν κάτι αρκετά νεωτεριστικό αλλά με πιο σκληρό ήχο, το οποίο και ελπίζω με δεδομένο αυτό το σχόλιο από Einar. Αν είναι να ξανακουσω Coal ή Congregation, ε βάζω τα παλιά :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ε καλα δεν βγηκαν και πριν 30 χρονια :stuck_out_tongue:

Φανταζομαι θα κρατησουν τα πιο νεα στοιχεια των τελευταιων 2 δισκων και θα ειναι περισσοτερο heavy οι κιθαρες…

1 Like

Το “16” πάντως είχε μερικά πολύ χέβυ κομμάτια, αλλά metal δεν το έλεγες

1 Like

Πρεπει να καθησω να το ακουσω αυτο καποια στιγμη…

1 Like

True. Και είναι δισκαρα. Το μόνο τραγούδι που βαριέμαι λίγο είναι αυτό με τον Ισανν. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να το ακούσω όταν μπορώ να ακούσω το Contaminate Me , που είναι σκάλες ανώτερο

image

Ή το Celestial Violence, αλλά ναι, δεν είναι καθόλου κακό κομμάτι

Ούτε και ιδιαίτερα καλό όμως :stuck_out_tongue_closed_eyes:

@Storm άκουσε το, θα σου αρέσει πάρα πολύ λογικά

1 Like

Αποκλείω οι Leprous να βγάλουν μέτριο άλμπουμ!

Δεν με απασχολεί καθόλου αν είναι μαλακό ή σκληρό, με απασχολεί μόνο να έχει συναισθημα, εναλλαγές και να διατηρεί και μουσικό ενδιαφέρον - να είναι λίιιγο λιγότερο vocal-oriented από το προηγούμενο, δηλαδή. Όλα αυτά για το δικο μου γουστο.

Πάντως καλό θα ειναι σιγουρα!

1 Like

Κι εγω
Trollface_eurobas