Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Warlord, Sortilege, Manowar, Mercyful Fate, Maiden.
Με αυτή την σειρά.

12 Likes

όχι

theocharis
@QuintomScenario

4 Likes

Γελια λοιπον προς εσενα.
Σε τιμαει παντως που δεν θεωρεις δισκο των metallica το σενανγκερ

Ρε αυτός προκειμένου να προκαλέσει κόσμο είναι ικανός μέχρι και τη Λουλού να βγάλει δισκάρα

1 Like

Άρχισαν οι εσωτερικές συγκρούσεις, που έλεγε και η Karen Horney. Οφείλουμε, όμως, να είμεθα ειλικρινείς με τον εαυτό μας και να τολμάμε να παρουσιάζουμε μία καθαρή και αμετανόητη πεντάδα.

1. Accept - “Balls to the Walls”: Ένας τόνος riffs για να βγουν καμιά ντουζίνα δίσκοι, κάτι που αποδείχθηκε και με το “Don’t Get Mad… Get even” των Victory, όπου ο Herman Frank ξέδωσε μέσα από την “καταιγίδα” του '83. Εδώ οι Accept γίνονται “εμπορικοί” φτιάχνοντας ρεφρενάρες που δεν έχουν σκοπό να τελειώσουν ποτέ. Για μένα, ο τελευταίος τους ηχηρός δυναμίτης και ας υπάρχει ένα “Blood of the Nations” στο μέλλον.

2. Iron Maiden - “Piece of Mind”: Έχουν πάρει τα πάνω τους, αποδεικνύουν ότι μπορούν να κάνουν και να συνθέσουν ό,τι θέλουν. Η έμπνευσή τους μοιάζει να μην μπορεί να στερεύσει. Συγκρατούν τις δυνάμεις τους, αλλά αυτό δεν τους αλλοιώνει. Η επιρροή των Camel δίνει την αφορμή στον Steve να συνθέσει σε prog φόρμες, αλλά όχι να ενταχθεί σε αυτά τα χωράφια η μπάντα του. Σε καμία περίπτωση, όμως, δε θα το πω καλύτερο από τον προκάτοχό του.

3. Savatage - “Sirens”: Power Metal. Θα μπορούσα να το κλείσω με αυτές τις δύο λέξεις, αλλά δε γίνεται. Ιδανικό ντεμπούτο, μας συστήνονται και μας δείχνουν για τι είναι ικανοί και είναι μόνο η αρχή. Θέλω, όμως, να σταθώ ολίγον τι στο ομότιτλο που ανοίγει και τον δίσκο. Δεν είναι μόνο η επικότητά του ή το στοίχειωμα στο φινάλε με τις συγκρατούμενες τσιρίδες του Jon. Είναι αυτά που κάνει ο Chriss στην κιθάρα. Αν το ακούσουμε ξανά και ξανά, μπορούμε να πούμε ένα πράγμα: Ότι εδώ μέσα υπάρχουν τα λιθαράκια της μοντέρνας Αμερικάνικης thrash metal σκηνής. Μπορεί οι Pantera να φημίζονται περισσότερο, αλλά αν δώσουμε βάση στα “παιχνιδιαρίσματα” του Chriss, μπορούμε να επανατοποθετηθούμε.

4. Mercyful Fate - “Melissa”: Δε μετανιώνω ούτε μια στιγμή που εκείνο το καλοκαίρι, εντός των Metropolis, ρώτησα τον υπεύθυνο στο γραφειάκι του τι θα με συμβούλευε ανάμεσα σε “Melissa” και “Slip of the Tongue”, με είπε χωρίς δεύτερη σκέψη να πάρω το δεύτερο και εντέλει, χωρίς δισταγμό (και χωρίς να έχω ακούσει νότα), επέλεξα το “Melissa”. Ένιωσα και μια δικαίωση όταν ύστερα στο σπίτι το έβαλα να παίξει και μπήκαν αυτά τα riffs. Και φυσικά, κάθε φορά στο “Satan’s Fall”, όταν τελειώνει, το βάζω να ξαναπαίξει εκείνο το σημείο λίγο πριν μπει αυτή η ανεπανάληπτη μελωδία.

5. Warlord - “Deliver Us”: Κλέβει τη θέση από το “Shout at the Devil” την τελευταία στιγμή. Ωστόσο, είναι γεμάτο έμπνευση και συναίσθημα, από κάθε άποψη και ιδιαίτερα στο “Winter Tears”. Τι κιθάρες, τι μελωδία. Ρε, ποιος κυκλοφορεί ΕΡ με έξι τέτοια τραγούδια;

Καλύτερο εξώφυλλο, θέλει και ερώτημα:

18 Likes

ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 1983
ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΦΕΡΩ ΒΟΛΤΑ ΤΟΣΑ ΑΛΜΠΟΥΜΣ;;;

αρχείο λήψης (5) (20)

4 Likes

Μήπως ξεχνάς κάτι;

1 Like

Ό,τι θεωρήσεις πως ξεχνάω, it’s just your point of view και δεν παίρνω πίσω ούτε μία λέξη.

2 Likes

Ρε
Metal Heart ρε

4 Likes

Το έχω κατώτερο του “Balls to the Walls”.

1 Like

Καλά, μπορεί και να είναι…

Αλλά με πονάει να λένε ότι δεν είναι άλμπουμ δυναμίτης

Τεσπά

1 Like

Μην ανησυχείς. Τη χρονιά του να θυμάσαι να δώσεις βάση στην πεντάδα του @Ian_Metalhead . Δε θα το μετανιώσεις.

1 Like

Καλά το '85 δε θα δώσω βάση σε κανέναν, θα βάλω στις θέσεις 1-2 κάτι δίσκους που ο κόσμος θα λέει “ρε πάει καλά αυτός;” :stuck_out_tongue:

2 Likes

Γέλα όσο θέλεις, θα το εκλαβω ως κοπλιμεντο εν προκειμένω.

Η λογική του “νιώθω ότι προκλήθηκα επειδή είπαν κάτι κακό για κάτι τραγούδια που γουστάρω” είναι τόσο μακριά από την δική μου λογική, που δεν ξέρω καν πως θα το σχολίαζα κάτι τέτοιο. Και γενικά, αν κάποιος προκαλείται από το ότι άλλοι ανθρώποι έχουν διαφορετικές απόψεις από αυτόν, θα έχει μεγάλα προβλήματα προσαρμογής στον κόσμο μας μετά την ηλικία των 20 ετών (βαριά).

2 Likes

ΟΚ, θα γυρίσω πίσω στον χρόνο και θα ενημερώσω τον 20χρονο εαυτό μου

1 Like

Α είσαι 40? Κρίμα

1 Like

Τι να κάνεις

1 Like

Μπορεις να το παρεις και αυτο αν και το κοπλιμεντο ηταν το αλλο για το σενανγκερ

1 Like