Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Let’s Play II : 52 Χρόνια Μουσικής σε 52 Εβδομάδες

Επ’ ευκαιρία της νέας χρονιάς και μιας και από ότι έχει φανεί είμαστε listάκηδες πολλοί εδώ μέσα, μου γεννήθηκε η παρακάτω ιδέα. Κάθε εβδομάδα να ψηφίζουμε τα 5 πιο αγαπημένα μας albums για κάθε έτος, με απαρχή το σωτήριο έτος 1970 οπότε και κατα πολλούς συνέβησαν τα παρακάτω μικρότερης σημασίας γεγονότα:

-Διαλύθηκαν οι Beatles
-Οι Πελέ/Βραζιλία κατέκτησαν το τρίτο τους μουντιάλ
-Ακούστηκε η φράση “Houston, we’ve had a problem.”
-Πέθαναν οι Jimi Hendrix και Janis Joplin
-Ο πληθυσμός του πλανήτη άγγιζε τα 3.63 δις

αλλά συνέβη και η θεμελίωση της “σκληρής” μουσικής όταν 13 Φεβρουαρίου και 18 Σεπτεμβρίου κυκλοφόρησαν οι νονοί του metal τα Black Sabbath και Paranoid αντίστοιχα.

52 χρόνια λοιπόν από τότε συμπληρώθηκαν ήδη (για την ακρίβεια πάμε για το 53ο) και έχουμε μπροστά μας τις 52 εβδομάδες του 2023 για να αναλύσουμε τις κυκλοφορίες της κάθε χρονιάς που από τότε “χαϊδεύουν” τα αυτιά μας.

Ψηφίζουμε λοιπόν στην φόρμα για κάθε έτος κάθε φορά, με απαρχή το 1970, τα 5 αγαπημένα μας albums. Η πρώτη θέση παίρνει 5 βαθμούς και ούτω καθεξής. Η ψηφοφορία θα είναι ανοιχτή μέχρι την Κυριακή τα μεσάνυχτα (ώρα Ελλάδος) και την επομένη θα ανακοινώνεται η επικρατούσα πεντάδα ή δεκάδα (ανάλογα με τις συμμετοχές) με ευκαιρία για συζήτηση την εβδομάδα που ακολουθεί.

Θα φτάσουμε αισίως στο τέλος του έτους να ψηφίζουμε για τις περσινές κυκλοφορίες και θα έχουμε συμπληρώσει το album των καλύτερων κυκλοφοριών των τελευταίων 52 χρόνων.
Δυστυχώς η ιδέα άργησε λίγες μέρες οπότε έχουμε μόνο 3 μέρες εως την Κυριακή για το έτος 1970 αλλά νομίζω πως αρκεί.

Παρακάτω βάζω την φόρμα (επιρροή από @JTN και Album Exchange) ενώ χρησιμοποίησα εν μέρει τον τίτλο του @QuintomScenario επειδή το είχε προτείνει και στον @JTN. Αν υπάρχει θέμα κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις.

Πιστεύω πως θα έχει αρκετό ενδιαφέρον βάσει της πολυσυλλεκτικότητας των ακουσμάτων μας, ενώ νομίζω πως είναι ευκολάκι μια γρήγορη αναδρομή σε κάθε έτος για τη συμπλήρωση της φόρμας. Γι αυτό το λόγο θεωρώ αχρείαστο εκ μέρους μου να προτείνω κυκλοφορίες, ο καθένας ψηφίζει ότι γουστάρει.

Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη. Καλό μας μουσικό ταξίδι λοιπόν, τα λέμε του χρόνου με την πλήρη λίστα…

Instagram : https://instagram.com/music___capsule?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Excel :

21 Likes
2 Likes

Είσαι τυχερός, είμαι από τους ψυχαναγκαστικούς που έχω χωρίσει ούτως ή άλλως τ’ αγαπημένα μου albums κατά τέτοιον τρόπο.

Αν δεν έχουμε 5 αγαπημένα από κάθε χρονιά, όμως, μπορούμε να ψηφίσουμε λιγότερα;

1 Like

Ψήφισα, πολύ ωραία ιδέα, τραγικά δύσκολο εγχείρημα. Άντε διάλεξε πέντε δίσκους για κάθε χρονιά.

3 Likes

Lol.

2 Likes

Ψηφισα και εγώ. Τα δύσκολα αρχίζουν από το 198? και μετά…

2 Likes

ανετότατα, απλα μενουν κενες οι υπολοιπες θεσεις. Βαλε μια παυλα στα κενα

Ετσι πιστευω και εγω… Στα πρωτα ειναι πιο κατασταλαγμενα τα πραματα και λιγοτερη η μουσικη… με τα θα γινει χαμουλης… μπορει ομως να παιξει και καμια ανατροπη :man_shrugging:t3::man_shrugging:t3:

Μπορει να γινει και δανεισμος θεσεων :rofl::rofl:

giphy

barney-nph

2 Likes

Αν η 1η εβδομάδα είναι το 1970 τότε η 52η θα είναι το 2021.

Θα μένει βέβαια και μια μέρα (η 365η) καβάτζα για το 2022.

Επίσης μάλλον θα είναι μεγάλος ο κατακερματισμός των ψήφων, αλλά ας το προσπαθήσουμε, ποτέ δεν ξέρεις.

1 Like

Ισως με 10 οντως να ηταν και καλυτερα αλλα ειπα να παμε στα 5 για πιο ευκολο. βλέπουμε και αν ζοριστει η κατασταση κανουμε expand.

Αυτο για τα πρωτα χρονια το ειπα κυριως προσωπικα γτ δεν εχω φτασει σε βαθος τοσο προς τα πισω

Παντως προς το παρον παμε καλα, εχουμε ωραιες και πολυσυλλεκτικότητες προτασεις πλακα θα εχει.

Δεν ξερω πως τα πατε και με το ινσταγκραμ αλλα ελεγα να κανω ενα λογαριασμο με τους νικητες καθε χρονιας να μεινει ετσι σαν ευρετηρίο-αλμπουμακι

5 Likes

Το εριξα και εγω,all in…ναι,ευκολη υποθεση τα 70s…να πω παλι καλα που δεν εχουμε 60s,μεχρι να διαλεξω θα επεφτα στα βαρια(πρωτη φορα ξαναγινεται… :face_in_clouds:)

Για του λογου το αληθες δηλ :crazy_face:

5 Likes

Θα πρέπει να προσπαθήσω αρκετά για να βρω 5 δίσκους για όλη την δεκαετία των 70ς, αλλά θα παίξω. Μακράν η χειρότερη μου δεκαετία μουσικά, με εξαίρεση 3-4 μπάντες ολόκληρη η ροκ σκηνή ήταν βουτηγμένη στο μοιρολόι και την κλαψομουνιαση. Στα 1980ς και μετά θα γίνει όμως χαμός . Στηρίζω ένθερμα τον τίτλο!

2 Likes

Γιατί, τέθηκε όρος αποκλειστικότητας πως η λίστα πρέπει να αποτελείται από ροκ; Δηλαδή, αν αναλογιστεί κανείς τι γινόταν σε ποπ/ντισκο/μαύρη μουσική στα 70s είναι εκτός θέματος;

3 Likes

Φτάνει το ροκ :sunglasses:

3 Likes

Σωστό, θα βάλω λίγο φολς τότε. Και πάλι, με το σταγονόμετρο η καλή μουσική :smiling_imp:

3 Likes

Μπορούμε να ψηφίσουμε και live albums (πχ Live At Leeds, Band of Gypsys) ή μόνο στούντιο;

5 Likes

Όταν θυμάσαι πως το 1970 βγήκε και εκείνη η δισκαρα που ξέχασες τελείως όταν ψηφιζες

image

Θέλει καλη έρευνα γμτ τι έχει βγει κάθε χρονιά για να μην ξεφεύγουν δισκοι

1 Like

Προσκομισα τα εξης:

  1. Pink Floyd - Atom Heart Mother
  2. Black Sabbath - Paranoid
  3. Black Sabbath - Black Sabbath
  4. Simon and Garfunkel - Bridge over Troubled Water

Επιτρεπεται να λεμε τι ψηφισαμε δημοσιως? Να το ξερω αν απαγορευεται, για την επομενη φορα :stuck_out_tongue:

Αυτο κι αν το στηριζω!

2 Likes