Let's Play IV : Head To Head (Metallica)

φέρε την παρέα σου και τα λέμε στη Γούβα του Βάβουλα :stuck_out_tongue:

2 Likes

2:02

3 Likes

Προς το παρον το σκορ ειναι 14-9 υπερ του Mesmerize, και θα το αφησω ανοιχτο λιγο ακομα μιας και εχουμε ηχηρες απουσιες (@pantelis79 @plex27 για παραδειγμα) που ξερω οτι γουσταρουν System Of A Down αρκετα ωστε να εχουν αποψαρα για το θεμα.

Προχωραμε με την δευτερη μπαντα που εκανε θραυση στα 2000ς στον σκληρο ηχο, η οποια πιθανοτατα μαζι με τους SOAD ειναι οι δυο πιο επιδραστικες μπαντες εκεινης της δεκατιας. Παμε Γερμανια λοιπον και συγκρινουμε τα δυο διδυμακια που ειχαν το δυσκολο εργο να ακολουθησουν το Mutter, και τα οποια κατα την γνωμη μου πετυχαν στο εργο τους σε τεραστιο βαθμο. Παρομοια η φαση με αυτη των SOAD, οι οποιοι επισης ειχαν το δυσκολο εργο να βγαλουν δουλεια μετα το υπερεπιτυχημενο Toxicity, διχως να ξεχναμε το αρκετα αδικημενο (και απο την ιδια την μπαντα) Steal This Album. Παμε οπως στους Rammstein να δουμε τι συμβαινει εκει περα.

Reise Reise

1. Reise, Reise
2. Mein Teil
3. Dalai Lama
4. Keine Lust
5. Los
6. Amerika
7. Moskau
8. Morgenstern
9. Stein Um Stein
10. Ohne Dich
11. Amour

Rosenrot

1. Benzin
2. Mann Gegen Mann
3. Rosenrot
4. Spring
5. Wo Bist Du
6. Stirb Nicht Vor Mir
7. Zerstören
8. Hilf Mir
9. Te Quiero Puta!
10. Feuer Und Wasser
11. Ein Lied

Οπως και στο προηγουμενο poll, κι εδω μου ειναι παρα πολυ δυσκολο να ψηφισω, γιατι οταν ακουω καποιο απο τα Reise,Reise και Rosenrot, συμβαινει ακριβως το ιδιο με αυτο που συμβαινει οταν ακουω τα Mesmerize/Hypnotize. Δηλαδη σκεφτομαι “Οχι οχι ΑΥΤΟ ειναι το καλυτερο” . Μια ιδεα ακομα ειναι να βγαλουμε το ιδανικο tracklist στην περιπτωση που τα δυο αλμπουμακια ηταν τελικα ενα. Το οποιο και θα κανω για τους Rammstein σε αυτην την περιπτωση, και μπορει να επιστρεψω αλλη στιγμη για το προηγουμενο poll. Καπως ετσι θα ηταν για μενα το ιδανικο tracklist αν οι Rammstein ειχαν βγαλει απλως εναν δισκο με ονομα Reise Rosenrot ή ακομα καλυτερα Reisenrot (!) με 6 τραγουδια απο το καθενα :

Reise Reise
Mein Teil
Rosenrot
Moskau
Feuer Und Wasser
Wo Bist Du
Amour
Amerika
Mann Gegen Mann
Hilf Mir
Benzin
Stein Um Stein

Καλυτερος Δισκος Rammstein 2004-2005
  • Reise, Reise (2004)
  • Rosenrot (2005)

0 voters

7 Likes

Δε θα πω ψέμματα δε θα το παιξω γνώστης απλα ψηφισα reisse χωρις να εχω ακουσει πανω απο 3 φορες το rosenrot. Αν δω περισσοτερες ψηφους στο 2ο δηλ τραγούδια να ξεπερνανε την μεσαία μελωδια του dalai lama, το επικα συναισθηματικο και συναισθηματικα επικο ohne dich, τον κολλητικό ρυθμο του los, το τρολαρισμα του Amerika, το σεξυ moskau, το ολταιμ κλασσικ mein teil κ ενα απο τα καλυτερα εισαγωγικα τραγούδια που εχω ακουσει σε αλμπουμ τοτε θα του δωσω περισσότερες ακροάσεις.

2 Likes

Πολύ εύκολη η επιλογή του Reise Reise για μένα αντίθετα με το Hypnotize που το έριξα στο τσακ επειδή Holy Mountains και Soldier Side αλλά τώρα σαν να το έχω μετανιώσει γιατί Question! και Old School Hollywood, πώς να διαλέξεις ανάμεσα σε δύο δίσκους 11/10.

1 Like

Εμενα το διλημμα μου στους Rammstein εχει να κανει με το οτι το Reise, Reise εχει μαλλον περισσοτερα τραγουδια που βρισκω υπεροχα, αλλα προτιμω τις κορυφες του Rosenrot. Δηλαδη το ομωνυμο Rosenrot, το Wo Bist Du? και το Feuer Und Wasser ειναι 3 απο τα all time αγαπημενα μου τραγουδια απο Rammstein. Κατι που ισχυει βεβαια και για το Amour. Οποτε λεω να ψηφισω αφου δωσω 1-2 ακουσματα σε καθε δισκο μεσα στο ΣΚ που εχω χρονο, και εχω και καιρο να τα ακουσω οποτε θα γουσταρω πολυ.

Ισως ειναι μια καλη ευκαιρια να το ακουσεις μια φορα ακομα, αφου ειναι λιγο δυσκολο να σου εχει μεινει τοσο πολυ το Reise, Reise και να εχει φαει τοση σκονη το Rosenrot, μιλαμε για δισκους που κρινονται στις λεπτομερειες οσον αφορα το ποιος ειναι καλυτερος :stuck_out_tongue:

1 Like

Θα το δουμε στο πολλ αυτό :laughing:

Θυμηθηκα που ακουσα το ροζενροτ εντωμεταξύ. Στο ταξιδι από Βαρκελώνη για Σαραγόσα για το επαναληπτικό ματς του Αρη με την τοπικη ομαδα στο νοικιασμένο renault. Πρέπει να υπάρχει το cd στο υπογειο μαζι με τα υπόλοιπα κ το ειχα αγορασει για το…te quiero puta!!

Rammstein δεν ακούς ετσι απλα. Ειναι κ η γλωσσα. Πρέπει να κάτσεις να αφιερωσεις χρονο. Για εμας που δεν το χουμε με τα γερμανικά τουλάχιστον.

3 Likes

Συμφωνω απολυτα. Εμενα με “υποχρεωσαν” οι γονεις μου να μαθω Γερμανικα στο δευτερο μισο των 90ς γιατι ολοι οι γονεις τοτε εκαναν το ιδιο με καποια δευτερη γλωσσα εκτος των Αγγλικων, οποτε το εχω σκεφτει πολλες φορες οτι απολαμβανω την μουσικη των Rammstein περισσοτερο για αυτον τον λογο. Βασικα καποιοι στιχοι στα τραγουδια που ανεφερα με κανουν να ανατριχιαζω, και δεν ειναι απαραιτητα το συνολικο νοημα ο λογος, αλλα ο τροπος με τον οποιο προφερει τις λεξεις ο Lindemann. Αν δεν ηξερα τι σημαινουν οι λεξεις, μπορει να μη μου αρεσαν τοσο καποια τραγουδια.

2 Likes

Είμαστε και εμείς που μάθαμε γερμανικά από Rammstein (και Dark στο Netflix) :stuck_out_tongue:

Τεσπα ωραία και τα 2 αλλά σε σχέση με τα SOAD η απόφαση εδώ ήταν πιο εύκολη καθώς έχω πιο ψηλά το Rosenrot ένα κλικ. Γαμάτο εξώφυλλο επίσης

1 Like

Νομιζω η λεξη που ψάχνουμε ειναι “καθηλωτικος”.

Δυστυχως η γνωστη μου κακη συνήθεια με το αλκοολ ειχε ως αποτελέσμα να μην θυμάμαι την συναυλία τους στη Μαλακάσα.

3 Likes

Ισως δε φταιει μονο αυτο :sunglasses:

Εχω γνώση οτι δεν μνημονευετε ιδιαιτερα η συναυλία τους στην Ελλάδα σαν απόδοση ξερωγω αν αυτο εννοείς. Αλλα εγω ειμαι χαρούμενος. Λεω οτι είδα rammstein κ τελος.

Reise Reise με δυσκολία.
Πιστεύαμε τότε πως αδύνατον να σταθεί “διάδοχος” απέναντι στο Mutter.
Κάποιοι “ολδσκουλάδες” πάντως δεν πάνε πιο πέρα από τα 2 πρώτα.

Εχω ακουσει και εχω δει πρωτοδισκακηδες για σχεδον ολες τις μπαντες που υπαρχουν, αλλα ανθρωπο που να λιωνει με Herzeleid και Sehnsucht και να ξενερωνει με Mutter, ευτυχως δεν εχω γνωρισει. Και ουτε θελω.

2 Likes

Πρόκειται κυρίως για οπαδούς της πιο “electro” πτυχής του γκρουπ.
Ε, όλα μες στην ζωή είναι : )

Εδιτ - έχω γνωρίσει πρωτοδισκάκια Motorhead (!)

1 Like

Reise Reise, εύκολα.
Το Rosenrot για εμένα είναι το λιγότερο δυνατό άλμπουμ τους. Με εξαίρεση το ομώνυμο άσμα δεν βρίσκω άλλες κορυφές. Περισσότερο φέρνει σαν συλλογή με ακυκλοφόρητα και b sides. Συν ότι το fun latin industrial metal! “Te quero puta” είναι απλά το χειρότερο κομμάτι που κυκλοφορησαν.
Αντίθετα το Reise Reise είναι top 3, κάποιες μέρες και no1. Κομματαρες από την αρχή μέχρι το τέλος. To Rosenrot ωστόσο έχει καλύτερο album cover!

2 Likes

Εχεις δικιο για το Te quero puta, ασε που το επικαλουνταν και ενα σωρο ξεκουδουνοι που “βλεπουν” μονο την τρολλ πλευρα του γκρουπ. Το μονο που απεχθανομαι περισσοτερο ειναι εκεινο το Pussy που βγηκε μετα. Ομωνυμο rosenrot ομως τουμπανο, και ωραιο κλιπακι : )

Strong disagree και στα τρια. Τα δυο τελευταια τους (2019, 2022) ειναι για μενα τα δυο πιο αδυναμα τους αλμπουμ, χωρις να τα θεωρω κακα αλμπουμ ή κατι. Για μενα η τριαδα Mutter, Reise, Rosenrot ειναι ξεκαθαρα η καλυτερη, αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Κι εγώ strong disagree που όταν έκανες επιλογή στα καλύτερα και των δύο δίσκων “ξέχασες” το συγκλονιστικό Ohne Dich για να μπουν κάποια αδιάφορα απ’το Rosenrot. To ομώνυμο album μ’αρέσει πολύ περισσότερο από το Rosenrot, αλλά όντως το τελευταίο είναι μέτριο.

Te Quiero Puta αγαπαω, ισως το καλυτερο απο τα τρολλ τραγουδια τους.

Reisse, Reisse γιατι αν και δεν θα διαφωνησω για τις κορυφες του Rosenrot (το ομωνυμο η το Spring πχ, ειδικα το δευτερο ειναι ισως απο τα αγαπημενα μου κομματια Rammstein) αλλα για εμενα εχει 2-3 τραγουδια που θα σκιπαρω, ενω το Reisse Reisse το ακουω ολο απο την αρχη μεχρι το τελος, τρομερα consistent δισκος.

Συνηθως παντως οταν βαλω να ακουσω θα τα βαλω και τα 2 μαζι, που μαλλον ειναι η μεγαλη επιτυχια τους, και τα φιλλερς που λεγαμε δεν ειναι και πολλα, οποτε βγαλανε εναν διπλο δισκο τιγκα στην εμπνευση και τις κομματαρες, πολυ μεγαλη υποθεση. Reisse Reisse λοιπον αλλα οχι με τρομερη διαφορα.

1 Like