Αlice in Chains

Ok I give up!!!:stuck_out_tongue: Εγώ πάντως όταν ακούω Alice n chains ακούω grunge!!!:lol: :stuck_out_tongue: 8)

αμα θεωρεις το grunge μουσικη επηρεασμενη απο sabbath και zeppelin οκ!!! :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Ρε παιδια βγαζουμε τριχιά από την μύγα…:lol: Πάμε παλι on topic…(Ρε με τις ταμπέλες…:lol: )

Κάτσε τί εννοείς επηρεασμένη απο led και Sabbath?Με κιθάρες ,μπάσα και ντραμς γιατί εγώ δε βλέπω άλλη σχεση…:-k

δεν ειμαι οπαδος του grunge αλλα δε βλεπω το λογο γιατι να μην ειναι επηρεασμενα τα σχηματα του εν λογω ιδιωματος απο Zeppelin και Sabbath. δηλαδη ολοι οι thrashαδες/powerαδες κτλ. που δηλωνουν επηρεασμενοι, θυμιζουν περισσοτερο τον ηχο τους??

εχουν σχεση τα ριφς και τα σολο των alice in chains με των Nirvana???

κοιτα.
οπως ειπε και καποιος νωριτερα οτι εβγαινε σχεδον απο το seattle το ονομαζανε grunge.

οι alice in chains για μενα ειναι μουσικη επηρεασμενη απο sabbath,zeppelin και αλλα κλασσικα μεταλ και hard rock σχηματα.ο ιδιος ο cantrel δηλωνει οπαδος του hendrix και του iommi.

καμια σχεση δηλαδη με τους pixies,sonic youth και τις πανκ μπαντες που δηλωνε cobain!!

για πες μου ποιες power hrash μπαντες δηλωνουν επηρεασμενοι απο sabbath και zeppelin??

θες να μου πεις οτι δεν εχεις ακουσει ποτε κανενα μελος τετοιας μπαντας να λεει οτι Sabbath/Zeppelin υπηρξαν επιρροες τους? Pantera, Sepultura, Black Label Society(αν τους συγκαταλεγεις στο thrash), Ministry, Megadeth, Metallica, Helloween(η αληθεια ειναι οτι εκτος απο αυτους για αλλα power σχηματα δεν ειμαι σιγουρος).

Επειδή μάλον το κουράσαμε …Λέγοντας grunge εννοώ την grunge σκηνή (όχι μουσική ενδεχομένως) που ξεκίνησε στις αρχες των nineties sto seattleκαι εντασσεται στη ροκ μουσική ,όχι τόσο τεχνικά γιατί τεχνικά έχεις δίκιο σε λίγα σημεια μοιαζουν οι μεν με τους δε,αλλα ως μουσικό ρευμα ή κίνηση αν θες…π.χ.το dirt θεωρώ οτι είναι πολύ τυπικό δείγμα της grunge σκηνής …Δε μπορώ να θεωρήσω τουςΑlice in chains μεταλ ή χαρντ ροκ…Συμφωνα με οσα ξέρω εγώ για κάθε είδος…That’s all:wink:

τωρα εσυ μου ανεφερες μπαντες που κυριως δηλωνουνε οτι ειναι οπαδοι τως συγκεκριμενων συγκροτηματων!!
αν και pantera και black laber society και metallica φαινονται οι επιρροες αυτες!!!ιδιαιτερα black label society εχουν κυριως κομματι ιδιο με το immigrant song των zeppelin!!!

ok.σε πιανω!!

απλα εγω στο μυαλο μου εχω σαν ηχο του grunge μπαντες οπως οι nirvana,screaming trees,mudhoney,tad κλπ
μουσικη επηρεασμενη περισσοτερο απο punk, και μπαντες οπως οι sonic youth,pixies και melvins
σε αντιθεση με alice in chains και soundarden που φαινονται οι επιρροες τους απο πιο κλασσικα ροκ και μεταλ σχηματα.και οχι μονο στα ριφς ή στα σολος αλλα και στον τροπο που γραφανε μουσικη,στις συνθεσεις,στις δομες των κομματιων!
εγω αυτα θα τα 2 συγκεκριμενα συγκροτηματα θα τα χαρακτηριζα οπως ξαναειπα ενα συγχρονο hard rock ή εναλακτικο μεταλ (οσο cheesy και αν ακουγεται ο ορος!!)

Όπως κ να το πείτε βρε παιδιά, η ουσία είναι μια: οι ALICE IN CHAINS ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ!!! Κρίμα που ο STALEY έφυγε νωρίς… Οι επιρροές από Sabbath είναι κάτι παραπάνω από ολοφάνερες και τους ευχαριστούμε για την προσφορά τους στην Μουσική.

Μακάρι να βγαίνουν και στα 00s τέτοιες μπάντες.

Aσχετο (πλην σχετικό)…Τσεκάρετε και τους Mad Season το οποίο ήταν project του Staley…Τo Above (το μοναδικό album τους) είναι πραγματικά δίσκος κατάθεση ψυχής…

υπαρχει και ενα βιντεο,οπου παιζουν ολο το αλμπουμ νομιζω.και ανεβαινουν και συνηθεις υποπτοι οπως mark lanegan!

Eπεται και thread Screaming trees σύντομα…:wink:

Παιδες επειδη απο Alice In Chains ειχα μια κασεττα best-of απο εναν φιλο πολυ παλια,
Αξιζει να αγορασω ενα κουτακι με τα Dirt,Facelift & Jar Of Flies ?
Δεν θυμαμαι τιμη αλλα σιγουρα κατω απο 20 ευρα.

Tρέχοντας…Ακόμα εδώ είσαι?:lol:

Δε θυμάμαι να είχα κάνει post στο θέμα αυτό…Ρε Όλα τα σιντί τους γαμάνε απίστευτα μέχρι το 1994 (2 ΕΡ και Στούντιο άλμπουμς) τώρα όποιος βρει και τα demo να ακούσει τι τρομερές φωνητικές γραμμές επινόησε αυτό το άτομο που είχαν για φωνητικά , δε θα χάσει!
QueeeEEEEEeeeEEEEeen! Queen Of the rode-ooo…
Thank you Dalls Texas, good night!

Kαι το ομωνυμο του 1995 (με τον κουτσο σκυλακο για εξωφυλλο) ειναι πολυ καλο! Δεν εχουν βγαλει κακο album οι τυποι. Ειδικα το Jar Of Flies αν και EP ειναι φοβερος δισκος.

Eλπιζω να μην βγαλουν CD με τον Lenny Kravitz… οκ πλακα κανω αλλα αυτος ο Duvall του μοιαζει αρκετα:lol:. Παντως εχει πολυ καλη φωνη αλλα το feeling δεν υπαρχει καθολου…

…Ο οποιος συμμετειχε και στο δισκο.Δειτε αυτο