Αlice in Chains

Προσωπικά το αγαπημένο μου συγκρότημα από την περίφημη σκηνή του Seattle…Οτι και αν έβγαλαν ήταν το λιγότερο αριστούργημα…(Με αποκορύφωμα τα Dirt και Facelift…)…Ο Stanley (R.I.P) έκανε κυριολεκτικά κατάθεση ψυχής(στις 3 καλύτερες φωνές των 90s για μένα) και ο Cantrell ήταν και παραμένει ένας από τους πιο κορυφαίους κιθαρίστες της σκηνής…(αν και υποτιμημένος)…Δυστυχώς ο εθισμός του Stanley στα ναρκωτικά,με την τραγική κατάληξη στο τέλος,δεν τους επέτρεψε να φτάσουν ακόμα πιο ψηλά…Ας όψεται…Kαλύτερα και πιο ενδεικτικά κομμάτια τους πιστεύω τα Would,Man in a box,We die young,Them Bones,Down in A hole,Rooster,No excuses,Nutshell…

Μονο Dirt εχω ακουσει και το θεωρω δισκαρα…Παρ’ολα αυτα τους βαζω τεταρτους στη σκηνη του Seattle…:stuck_out_tongue:

Όλα τα άλμπουμς είναι από τα καλύτερα δείγματα της μουσικής των 90’s. Νταξ το ομώνυμο βρίσκεται ένα σκαλάκι πιο κάτω από τα 2 πρώτα, αλλά τεσπά.

Οι αγαπημένοι μου από τη so called grunge σκηνή. Φοβερό συγκρότημα που έχει επηρεάσει πάρα πολύ κόσμο. Ακόμα και σήμερα η επιρροή τους είναι πάρα πολύ έντονη.

ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΝΤΑ!!!
ηθελα να ξερα τι σχεση εχουν και αυτοι με το grunge??τελοςπαντων…
cantrell φοβερος κιθαριστας!!!
dirt τεραστια δισκαρα!!!
δεν το θεωρω επιρροη,αλλα σιγουρα οταν σε διασκευαζει death metal μπαντα (grave),ε τοτε σημαινει οτι η μουσικη σου ξεπερναει τα συνορα!!!
respect

Δε θα πρωτοτυπήσω …dirt με τα χίλια …τους καθιέρωσε…και για έναν πολύ παρανοικό σαδο-μαζό λόγο μου αρέσει πολύ το εξώφυλλο…Ακυρο?:slight_smile: Απο τα πολύ μεγάλα ονόματα της grunge(είναι απο τα πρώτα grunge συγκροτηματα για την ακρίβεια)…

Καθόλου…Είναι φοβερό εξώφυλλο και ταιριάζει απόλυτα με το ύφος του δίσκου…

:wink: :slight_smile:

Πολύ ωραίοι… H αλήθεια είναι ότι δενι έχω ακούσει πολλά τραγούδια τους, αλλά ό,τι άκουσα μου άρεσε. Και επι τη ευκαιρία πάρα πολύ το Down In A Hole!

Πολυ ακυρος ο ορος grunge για τους alice in chains!!!

Το ξανάγραψες αυτό κ δεν καταλαβαίνω γιατί το λές…Νομίζω οτι είναι καθαρά grunge ,είναι απ τους πρώτους που θεωρούνται grunge k ανήκουν στην grunge σκήνη…To grunge το έγραψα καθόλου???:stuck_out_tongue:

Απλά ότι έβγαινε εκείνη την περιόδο από το Seattle βαφτιζόταν αυτομάτως grunge…Οκ μην κολλήσουμε στις ταμπέλες στην τελική…:slight_smile:

Kαι οι Sanctuary?:-k

Απλά την γλύτωσαν…(Μαζί με τους Queensryche επίσης…):lol:

να λεω grunge τους nirvana και τους alice in chains και τους soundgarden
ειναι σαν να λεω rock τους rush τους led zeppelin και τους bon jovi!

Eγώ κ πολύς κόσμος ακόμα k τα 3 συγκροτήματα τα λέω grunge ,επίσης κ τα 3 κάτω συγκροτήματα τα λέω rock…και ακόμα κ αν δεν είναι ετσι ,δεν καταλαβαίνω που είναι το θέμα?:wink:

δεν υπαρχει κανενα θεμα
προσωπικη μου αποψη παραθετω οπως και χιλιαδων αλλων!
εδω ροκ λεμε και τους λαικους τραγουδιστες…εκει θα κολλησουμε??

Δεν πιστεύω ότι αυτό είναι υπονοουμένο για τον Χατζηγιάννη!!! :lightsabre:

Εξάλλου είναι γνωστή σε όλους η metal στροφή του Πετρέλη τον τελευταίο χρόνο.

Κατα την wikipedia το είδος στο οποίο εντάσσονται οι Αn’c είναι: Heavy metal, hard rock, grunge, acoustic rock
#-o …και μια πίττα γύρο απ’ολα…:lol: :stuck_out_tongue:

Kρατάμε τα 2 πρώτα τότε…

:lol: :wink: 8)

ακριβως!!! :slight_smile: :wink:

δηλαδη πχ κομματι σαν το we die young τι σχεση εχει με τον ηχο του grunge??!!
η μουσικη τους βασιζεται σε ριφ\lead,σολος και βαριες κιθαρες!!!