Αlice in Chains

ελα ρε

ποτε,που και ποιο κομματι?

Yπήρχαν μπάντες με πολύ πιο μεταλικό ύφος απο τους Aic & τουs Soundgarden. Έχω αναφερθεί ήδη στους Tad, ας προσθέσουμε τους Willard και τους Skin Yard. Οι πρώτοι ηχογράφησαν ακόμη και στην Roadrunner ενώ οι δεύτεροι αποτελούν βασική επιρροή των Soundgarden δία στόματος Kim Thayil. O κατάλογος συγκροτημάτων με ήχο σκληρότερο από αυτόν των Nirvana, Mudhoney, Pearl Jam, είναι ατελείωτος. Gruntruck, 7 year bitch, Βlood circus κτλ.

Σίγουρα δεν εμπιστεύομαι τους μεταλλάδες σε κριτήρια αξίας ‘‘εναλλακτικών’’ συγκροτημάτων και αυτό πάλι δεν έχει να κάνει με ελιτισμό αλλά με την φύση της μουσικής η οποία ασχέτως αν δανείζεται μουσικά χαρακτηριστικά παραμένει διαφορετική. Όχι δλδ πως δεν εκτιμώ τα συγκροτήματα που ‘‘ανοίγονται’’ αλλά έχω γίνει επιφυλακτικός γιατή την πάτησα στο παρελθόν. Στην αντίθετη περίπτωση το ίδιο παθαίνω.

Ε και στην τελική, συμμετοχές, αναγνωρισημότητα και όλα αυτά συμβάλλουν στο να ισχυροποιήσω την άποψη μου. Ότι είναι δημοφιλείς και αναγνωρίζονται από άλλους, ενώ εγώ δεν ξετρελένομαι μου λέει ορισμένα πράγματα. Πόσο περισσότερο να δικαιολογήσω την προσωπική μου άποψη; Προσέξτε, δεν είπα ούτε ότι είναι κακοί, ούτε καλοί (που βασικά είναι καλή μπαντα). Είπα, υπήρχαν καλύτεροι. Και δεν γράφω IMO γιατί θα έπρεπε να ήταν αυτονόητο.

εγώ πάλι ομολογώ πως δυσκολεύομαι να ακολουθήσω το συλλογισμό σου μερικές φορές.

  • το ότι δεν εμπιστεύεσαι τους “μεταλλάδες” στα κριτήρια για εναλλακτικά ακούσματα.
  • στην τελευταία παράγραφο είναι σα να λες “στραβός είναι ο γυαλός, δεν αρμενίζω εγώ στραβά”.

όταν γνωρίζεις 5 πράγματα παραπάνω σε ένα μουσικό χώρο καλό είναι να τα προτείνεις, αλλά όταν τα παρουσιάζεις ως καλύτερα των μέτριων και υπερεκτιμημένων Pearl Jam και Alice In Chains π.χ. sorry ακούγεται κάπως και δημιουργεί επιχειρήματα αντιπαράθεσης.

Στο α) Εξήγησα τον λόγο επιγραμματικα. Δεν χρειάζεται να κολλάμε στις λέξεις, έχει να κανει γενικότερα με την δομή της μουσικής. Πολύ πολύ περιληπτικά, αλλιώς αντιλαμβάνεται κάποιος την μουσική έχοντας ένα punk/post-punk/hardcore/indie rock υπόβαθρο και αλλιώς ένας με '70s rock/heavy metal. Εντελώς διαφορετικά ένας που έχει επίγνωση και των δύο. Δεν μπορώ να βρω κάτι μεμπτό σε αυτό, αλλά μπορώ να φιλτράρω καλύτερα τις επιλογές μου γνωρίζοντας που πατάω. Καμμιά φορά βέβαια, συμβαίνει το θαύμα.

β) Συγνώμη αλλά με κάνεις lure στο να ειρωνευτώ. Δηλαδή είναι κακό πράγμα το να εκφράζει κάποιος προσωπική άποψη; Αν βρίσκεται αντίθετα με την πλειοψηφεία των ‘‘αναγνωρισμένων’’ σχημάτων είναι ταυτόχρονα και λανθασμένη; Στην τελική δεν ξέρω σε τι μικρόκοσμο ζει ο καθένας, εγώ γνωρίζω άτομα που συμφωνούν μαζί μου ακόμα και αν αυτά δεν βρίσκονται στον στενό μου κύκλο. Στην περίπτωση των Alice in Chains τα ίδια λέει και ο κ. Καραολίδης, ο άνθρωπος που βρέθηκε υπαίτιος για την πιο alternative στροφή του Metal Hammer στις αρχές της δεκαετίας του '90. Ε αν δεν με πιστεύετε ανατρέξτε σε σχετικά κείμενα του περιοδικού. Και ναι, διαφωνούμε σε πολλά ασχέτως αν είναι ο συντάκτης που με εκφράζει περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο στο συγκεκριμένο έντυπο.

γ) Νομίζω πως βλέπεις ότι θέλεις. Έχω πει ήδη τρεις φορές ότι οι Αlice είναι καλή μπάντα. Μπορούμε να συνεχίσουμε αυτό το παιχνίδι αλλά εγώ λέω να προχωρήσουμε.

Ο καθένας μπορεί να διαφωνήσει ή και να συμφωνήσει με το προσωπικό μου γούστο. Μην θίγεστε και το θεωρείτε ως την αντικειμενική αλήθεια.

το would αλλα μονο σε live εκτελεσεις…πρεπει να υπαρχει σε πολλα bootleg τους…

Επειδή το έχω παρατηρήσει και σε άλλα threads (πρόσφατα στους Mastodon), εγώ κάνω κάτι λάθος που δεν παρακολουθώ σε ποια δισκογραφική έχει υπογράψει η κάθε μπάντα στον κάθε δίσκο και κάθε περίοδο της, απλώς ακούω τη μουσική και την απορρίπτω ή την αποδέχομαι αναλόγως τ’ αυτιά που κουβαλάω τότε;

Το ίδιο κάνω και με τα ρούχα τώρα που το σκέφτομαι! :-k Δεν κοιτάζω πού είναι “Made in…” :stuck_out_tongue:

Φοβερό συγκρότημα. Το καλύτερο από τη σκηνή τους Seattle. Ο Cantrell πολύ καλός κιθαρίστας και ο Layne φοβερός frontman. Αγαπημένα μου κομμάτια: Man in the box, bleed the freak, would, down in a hole, dam the river, nutshell, rotten apple, angry chair, again, over now. Φυσικά όλο και κάποιο θα έχω ξεχάσει… Κρίμα που δεν πρόκειται ποτέ να τους δούμε με το αρχικό line up. RIP Layne

Bleed The Freak!! Κομματαρα οπως επισης και αλλα πολλα… Δοξα στον συγχωρεmeno Layne Staley…

το Alice in chains μου αρεσει πιο πολυ λογω υφους…ειναι μαυρο και αραχνο.Αποπνικτικα αρρωστο και ισως και το πιο προφητικο για τον Layne.Καταθεση ψυχης με το βαρυτερο ηχο που ηχαν ποτε…

οχι οτι τα υπολοιπα τα αποκλειω…
αντιθετως, τα λατρευω!τα ακουω απο τοτε που βγηκαν!
απλα, το τελευταιο, για εμενα προσωπικα, τα εσπασε ολα!

συμφωνω ειναι τρομερο και προφητικο για τον stanley…παρτε και ενα απο τα καλυτερα live τους…

Aρρωστο…και απολαυστικο!!:stereo:

http://www.youtube.com/watch?v=l9jX1KAKp78

εδώ και κανα μήνα λιώνω (σε εντονότερους ρυθμούς πάλι) τη δισκογραφία τους.
πάντα τους λάτρευα.
ίσως όταν σκάει η ζέστη του καλοκαιριού εδώ και χρόνια να έχω συνδυάσει την όλη ατμόσφαιρα του Dirt. Και μετά έρχονται όλα τα άλλα.

επίσης, στο παρόν…

The title of Alice in Chains upcoming album is BLACK GIVES WAY TO BLUE and will be released in stores and online SEPTEMBER 29TH. Also, new European tour dates have been announced…

Είναι λίγο ιεροσυλία πάντως να υπάρχει ακόμα γρουπ με το όνομα Alice In Chains,ε…

Συμφωνω απολυτως. Επρεπε να αλλαξουν ονομα ή να το κανουν έστω στο στυλ των Queen + Paul Rodgers, αν και απο την στιγμη που το ονομα του DuVall ηταν αγνωστο το “Αlice In Chains + William DuVall” δεν θα ειχε και πολυ νοημα…

αν και δεν ηθελα να τους δω να συνεχιζουν μετα το θανατο του Layne ,τελικα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι κανεις δεν μπορει να πει τιποτε για το ονομα, μιας και δεν ηταν μονο αυτος στη μπαντα…
Εχουν λοιπον το δικαιωμα να συνεχισουν με το ιδιο ονομα.Επισης, καμια μπαντα δεν ειναι σαν τους Zeppelin ωστε να το “διαλυσουν” με την απωλεια ενος μελους που υπηρξε “σημα κατατεθεν”
Τωρα, το αν θα με ψησουν να αγορασω μια νεα κυκλοφορια ειναι καθαρα θεμα μουσικης κατευθυνσης.
το οτι δεν εχω προβλημα με το να συνεχισουν με το ιδιο ονομα δεν σημαινει οτι δεν τους περιμενω στη γωνια!
η μουσικη θα μιλησει στο τελος!

Kαλα ναι, το οτι δεν συμφωνω στο οτι κρατησαν το ονομα δεν σημαινει πως θα σνομπαρω την νεα τους προσπαθεια… Μακαρι να βγει κατι καλο

Alice διχως Layne Staley δεν νοουνται…τοσο ιδιαιτερη φωνη(και πολυ καλος στιχουργος)…συμφωνω με Giannis…,και γω θα ακουσω νεο αλμπουμ,αλλα θα προτιμουσα να αλλαζαν ονομα…

και ειχαν και τελευταιο τραγουδι σε τελευταιο αλμπουμ το over now ηταν τελειο φιναλε…
παντως μακαρι οτι κανουν να ειναι τουλαχιστον στο ιδιο υφος αν και δεν πολυανησυχω για αυτο λογω Cantrell

Βασικά τα 2 τελευταία που ηχογραφήσανε ήταν τα “Died” & “Get Born Again” δεν ξέρω ποιο από τα δύο ήταν τελευταίο για να μιλήσω για “ιδανικό τέλος”…

Και σεις που δε συμφωνείτε με το ότι πρέπει να χρησιμοποιούν το όνομα να υποθέσω ότι δε συμφωνείτε και οι AC/DC να χουν αυτό το όνομα ε ?

γιαυτο ειπα σε τελευταιο αλμπουμ! 8)