Αlice in Chains

[CENTER]και ενα τραγουδι που δεν ηταν στο above

[SIZE=“3”]I don’t want to be a soldier - Mad Season[/SIZE]
http://www.youtube.com/watch?v=-2YT3TvNxJk[/CENTER]

Mad Season.
:bow2:

Above, album απ’τα λίγα…
“Wake Up”, “Long Gone Day”, κομμάτια απ’ αυτά που θάβεις μέσα σου και τα κράτας καβάτζα για πάντα…:wink:

-Για τα παιδία που ζυγίζουν την συνεισφορά Cantrell / Staley στους AIC:
Αν ο Cantrell είναι το σούπερ-αυτοκίνητο αγώνων και ο σούπερ-οδηγός του μαζί, ο Staley ήταν …η γαμημένη η βενζίνη…

Ο Jerry έχει …σχέδον όλο το πακέτο, είναι το 99%, αλλά: Είναι εκείνο το …στοιχειωμένο κρώξιμο του μακαρίτη που έδινε αυτό το αλάνθαστο “κάτι” στην μπάντα και την έκανε ξεχωριστή για τον καθενά ακροατή της.

Πείτε με αφελή αλλά έτσι τα βλέπω τα πράγματα και σχετικά με την παρομοιώση παραπάνω:
…αμάξι χωρίς βενζίνη, μόνο …σπρώχνοντας τσουλάει…8)

@Binaural - Thanx! για το κομμάτι, δεν ξέραμε για την ύπαρξη του ---- άσε που τσακίζει μπόουνζ…

Ένας δίσκος αλλά τι δίσκος από Mad Season. Iστορική δουλειά… Τσεκαρατε οπως και δήποτε…

Όντως, τους Mad Season θα πρέπει να τους τσεκάρουν όλοι όσοι λατρεύουν τη φωνή του Staley. Μιλάμε για τρελό supergroup, με μέλη από Alice in Chains, Pearl Jam και Screaming Trees νομίζω. Υποτιμημένος δίσκος, περιέχει κάποιες ανατριχιαστικές στιγμές.

Καλησπέρα, προχθές ανακοινώθηκαν οι πρώτες ημερομηνίες για την ευρωπαική περιοδεία των AIC.

http://www.aliceinchains.com/content/?page_id=76

Μήπως έχει ακούσει κάτι κάποιος, για το αν θα έρθουν προς τα εδώ ή να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά για εξωτερικό?

Μπα δε νομιζω πως θα μας επισκεπτουν χειμωνα σε κλειστο χωρο… πιο πιθανο το βλεπω καλοκαιρι σε κανα Rockwave και αν…

Και τους ταιριάζει καλύτερα ο ανοικτός χώρος ούτως ή άλλως.

Bump… outshined συμφωνώ σε αυτό που λες για τον Cantrell

όντως ο Cantrell τραγούδαγε σε πολλά κομμάτια και έκανε πολλά backing vocals. Το τελευταίο άλμπουμ τους μου άρεσε πάρα πολύ και ελπίζω να τους δούμε το καλοκαίρι live, γιατί και ο Duvall είναι πολύ καλός και τραγουδάει καλά και τα παλιά κομμάτια.

Oλοι ειχαμε αμφιβολιες και ενστασεις για τον Duvall αλλα αυτος βαλθηκε να μας διαψευσει…με το black gives way to blue απεδειξαν οτι μερικες μπαντες ειναι γεννημενες για να βγαζουν μονο αριστουργηματα οσα χρονια και αν περασουν…

Καλά, αριστούργημα δεν ήταν. Απλά δεν ήταν ο χάλια δίσκος που περιμέναμε πως θα είναι. Ένας αξιοπρεπής δίσκος είναι που ούτε καν φτάνει τους '90s δίσκους τους. Επίσης αν οι Alice In Chains έρθουν στην Ελλάδα εννοείται πως θα πάω σαν παλαβός να τους δω με μια μικρή επίφύλαξη πάντως για το αν θα μου αρέσει το όλο θέαμα γιατί κακά τα ψέμματα τα κλασσικά κομμάτια τους, ερμηνευμένα από τον Staley έγιναν κλασσικά και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν σταθούν χωρίς αυτόν.

Δεν τον λες μόνο αξιοπρεπή, είναι πολύ καλός ο καινούργιος δίσκος :stuck_out_tongue:
Καλά αν έρθουν Ελλάδα θα πάω πετώντας για Cantrell :bow2:

εγώ πάντως διαψεύστηκα παταγωδώς σε σχέση με τις ενστάσεις πριν ακούσω το album.:smiley:

στα άλλα που λέω περί Cantrell συνεχίζω να τα πιστεύω.
και επειδή πρόσφατα είχα κουβέντα με άνθρωπο που έχει μια καλύτερη εικόνα και γνώση γύρω από θέματα των Chains καταλαβαίνω πως κάποιοι στέκονται στα κίνητρα της κυκλοφορίας του Black Gives Way To Blue.

Από ένα σημείο όμως και έπειτα ο απλός ακροατής (όπως είμαστε όλοι μας) δεν μπορεί να ενδιαφέρεται για διαπροσωπικές σχέσεις για τις οποίες δεν μπορεί να βγάλει άκρη, παρά μόνο να κρίνει αυτό που ακούει.

Το Black Gives Way To Blue στο εξωτερικό από πολλούς αντιμετωπίζεται ήδη ως κλασσικό της γενιάς του.

1 Like

Παρτε και ενα poll…εβαλα και τα ep γιατι αν μη τι αλλο στεκονται ισαξια μπροστα στα κανονικά album τους…

Ε, το Dirt με μεγάλη διαφορά.

Μόνο ένα ψηφίζουμε :stuck_out_tongue: εμένα το τελευταίο μου άρεσε πολύ, αλλά αν είναι να διαλέξω μόνο ένα είμαι ανάμεσα σε facelift και dirt. Και μάλλον θα ψηφίσω dirt γιατί κομμάτια σαν το would? και το down in a hole δεν ξεπερνιούνται εύκολα

1)Facelif πρώτο
2)SAP και Jar Of Flies αμέσως μετά (πρώτο το SAP).
3)Δερτ
4)Ομώνυμο.

ψήφισα SAP γιατί θα πάει άπατο.

ολοι ψαρωνουν με το dirt (που οκ εχει μεσα κομματαρες would/rooster/down in a hole/them bones)

αλλα o συνδυασμος jar of flies/sap

ειναι οτι καλυτερο εβγαλαν/θα βγαλουν και οτι πιο διαχρονικο

acoustic grunge blues

οσοι εδω μεσα δεν εχετε ακουσει το jar/sap

δεν εχετε ακουσει τους aic σε ολο τους το μεγαλειο

Βασικά όλα των AIC είνα φοβερά. Σχετικά με το jar of flies το είχα γράψει στα αγαπημένα ep 8)

Eπρεπε να βάλω και το unplugged στο poll…:-s

Εχω φτάσει και σε σημείο να ακούω το “Dirt” και 5 φορές την μέρα.
Οπως και το ακούω this very moment.
Αν και ποτέ δεν με συγκίνησε η σειρά του Σηάτλ, ευτυχώς επέμεινα να τους ακούσω και με κέρδισαν με το παραπάνω.
Το αλμπουμ δεν έχει ούτε μια αδύναμη στιγμή, τα φωνητικά του Στάνλεη (R.I.P.) είναι απίστευτα εκφραστικά (δεν έχει ίδια χροιά με τον Αξλ;) , οι κιθάρες του Κάντρελ είναι βαριές και προσθέτουν μια επιπλέον αρρώστια στο αλμπουμ.

Και το “Facelift” είναι πολύ ωραίος δίσκος, όχι σαν το παραπάνω βέβαια.

Αλλα δεν έχω ακούσει.

Γενικά, κάλλιο αργά παρά ποτέ να γνωρίσεις μια τέτοια χαρισματική μπάντα.