Licks!

Ποια η γνωμη σας για τα licks; Χρησιμοποιειται στο παιξιμο σας; Τα βρισκεται χρησιμα;

(licks λεγονται καποια πραγματα-θεματα-συγκεκριμενες τεχνικες που επαναλαμβανονται και μπορει ο μουσικος να τις παρει και να τις βαλει οπου θελει στη μουσικη! Ειναι ουσιαστικα συγκεκριμενες φρασεις)

Μελετατε ως licks καποια θεματα αλλων καλλιτεχνων;

Τελος ποιον καλλιτεχνη γουσταρετε που να βασιζεται το παιξιμο του σε licks και ποια licks γενικοτερα χρησιμοποιειται;

τα licks ειναι ολη μου η ζωη!:stuck_out_tongue:
συνεχεια ψαχνω να βρω καινουρια βλεπω απο εδω ακουω απο εκει κλεβω ξεσ χαμος…:stuck_out_tongue:
εννοειτε πως εχω μελετησει απειρα Licks αλλων μουσικων κ ιδικα Blues.
χωρις αυτα δεν παιζεισ τπτ!

παντως ειναι καποιοι μουσικοι που δεν χρησιμοποιουν licks και αυτο ειναι τρομερο! Ειναι απιστευτο ποσο ικανοι να αυτοσχεδιαζουν καποιοι…Vinnie Colaiuta, Dave Weckl…ειναι μοναδικο!!!

Εγω απο licks χρησιμοποιω ενα που μοιαζει με 5ηχο αλλα δεν ειναι, με την μορφη rhlhrhrhlh,rhlhrhrhlh κλπ
Επισης χρησιμοποιω τα quads του Portnoy rhlh rflf και διαφορους συνδιασμους αυτων…και αλλα πολλα που θα πω με τον καιρο

το r=right
το l=left
το h=hand
το f=foot

απο τον αποπανω μου δεν καταλαβα τον Χρηστό μου με γιωτα :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

τεσπα χρησιμοποιω κυριως Licks (ή samples ) κυριως απο hammett, blackmore , gilmour , malmsteen , friedman and vai . αλλα φυσικα και τα δικα μου που εβγαλα με πολυ κλεψιμο … εεε κοπο ηθελα να πω :smiley:

Ναι θεωρω καλα τα licks αλλα προσθετοντας παντα και το δικο σου στιγμα.

Εχω βγαλει καποια licks-μπασσογραμμες του Tommy Shannon ,απο ενα Bass Guitar που ειχα αγορασει και γενικα απο τα κομματια που παιζει, για blues τα οποια με βοηθησαν πολυ. Επισης τσεκαρει παρα πολλα πραγματα απο τον Σ. Ζήση (Blues Wire) στα οποια εβαλα και και καποια δικα μου στοιχεια. Κατα καιρους εχω βγαλει καποια groovy licks απο τον Pastorius και για πιο rock κατασταση εχω μελετησει τον τροπο που γεμιζει τα κομματια ο Tim Bogert. Τελος, στον σολιστικο τομεα εχω βγαλει καποια πραγματα απο τον Billy Sheehan.

Και γενικα αυτο …

Γενιικα προσπαθω να τα αποφευγω και να παιζω πιο ελευθερα πανω στις κλιμακες.Αλλα πολλες φορες ερχονται χωρις καν να το καταλαβω :stuck_out_tongue: Παντως προσπαθω να παιρνω στοιχεια και κοματια απο σολο που μπορουν να προσαρμοστους και σε αλλες κλιμακες και φρασεις,δηλαδη δεν χρεαιζεται να παιχτουν αυτουσια.Πιο πολυ sequences παρα licks χρησιμοποιω. Tωρα εχω “δανειστει” Licks και sequences απο παρα πολλους κιθαριστες , για να πω συγκεκριμενα

Καλη ιδεα ειναι και να ποσταρουμε λικς που μας αρεσουν εδω.Ειτε σε ταμπλα ειτε σε audio

Ειδικά για τους κιθαρίστες είναι πιστεύω αναπόφευκτα…
Η σκιά του Hendrix υπάρχει πάνω από το 95% όσων πάιζουν ηλεκτρική κιθάρα είτε στο συνειδητοποιούν είτε όχι… :stuck_out_tongue:

Και αυτό δεν είναι κάτι κακό. Γιατί συνήθως δεν μπορείς να παίξεις τα licks κάποιου και να ακουστείς ακριβώς όπως αυτός, οπότε τα κάνεις τελικά “δικά σου” κατά κάποιο τρόπο. Π.χ. τα licks του Albert King τα έχουν “ξαναπαίξει” όλοι σχεδόν οι blues/rock κιθαρίστες αλλά κανείς δεν ακούγεται σαν τον ίδιο.

+2112
ακομα κ μεταλαδε3ς εχουν παιξει τα Licks του κυριου!
:lol:

Πολυ θα θελαν :lol: :lol: Αυτα τα bend αν δεν εισαι μαυρος μονο αν δουλευεις οικοδομη μπορεις να τα κανεις :stuck_out_tongue:

αυτο ειναι μια παρα πολυ καλη ιδεα! Μαλλον θα πρεπει να γραψω κανενα σε βιντεο και να ανεβασω…

Ενα αλλο πολυ ωραιο lick ειναι ενα που περιεχει και flam! Ουσιαστικα ειναι flam accent μονο που το flam ειναι παντα στο δεξι!Αρα παει ως εξης: δεξι χερι φλαμ, αριστερο, δεξι, αριστερο, δεξι χερι φλαμ, αριστερο, δεξι, αριστερο και πηγαινει ετσι διαρκως.:slight_smile: