Linkin Park - A Thousand Suns

Οι Αstral Projection ΣΠΕΡΝΟΥΝ πάντως.

Το Catalyst ακούγεται κάτω του μετρίου, είναι σαν κακό παρατραβηγμένο interlude από κάποιο μπητάκι που θα παίζει σε κλαμπ. Και σκεφτείτε ότι τα σινγκλς τους, ακόμα κι αν ο υπόλοιπος δίσκος είναι καραμέτριος, ήταν (σχεδόν πάντα) καλά.

Εμενα παντως μου φαινεται σαν αλλο ενα χιλιοακουσμενο trance κομματι…Ασε που λειπει η κιθαρα.

Το MoD φαινεται παιχνιδαρος…8O

Ε να μωρέ η μελωδία είναι λίγο χαζοχαρούμενη και το πιο βασικό: που είναι οι κιθάρες??? Και όντως αν θυμηθούμε το πρώτο single( What I’ve Done-κομματάρα) από το κατά τα άλλα μέτριο Minutes To Midnight, ε τότε άστα να πάνε.

Κυκλοφόρισε και η ολόκληρη έκδοση. Μπορείτε να το ακούσετε στο myspace τους : http://www.myspace.com/linkinpark

Personal thought : μετά τη μέση είναι beyond epic!

H … reanimated εκδοχή που θα μπει στο άλμπουμ είναι αρκετά καλή … η μπάντα κατάφερε το ακατόρθωτο … θα βάλει ορίτζιναλ βερσιόν (που θα βγει σε σινγκλ) και ρεμίξ μαζί στο άλμπουμ και μάλιστα το ρεμίξ θα’ναι κλάσεις ανώτερο του μετριότατου κανονικού κομματιού … όμως θα έχει φτιαχτεί από οπαδό κι όχι απ’την μπάντα!

Η δική μου άποψη είναι ότι το κομμάτι (και ο δίσκος, αν είναι σε αυτό το ύφος, πράγμα που δεν ξέρουμε ακόμη) θα αρέσει μόνο σε εκείνους που θα γουστάρουν έτσι κι αλλιώς ό,τι βγάλει η μπάντα και σε άτομα που ψάχνουν μουσική μόνο απ’το MTV και το Mad. Ελπίζω βέβαια να μην είναι όλος ο δίσκος έτσι, να μην κλαίμε και την ώρα που σπαταλήσαμε ακούγοντάς τον. Ό,τι και να λέμε πάντως είναι εμφανή τα σημάδια έλλειψης έμπνευσης, ήδη απ’την προηγούμενη κυκλοφορία. Δυσκολεύομαι να βρω άλλη εξήγηση για το πώς τύποι σαν αυτούς που γράφανε χιτς για πλάκα στο παρελθόν το ρίξανε στο φτηνό αλτέρνατιβ και σε δήθεν πειραματισμούς με αποτέλεσμα να γράφουν άνοστα και ασυνάρτητα κομμάτια (δεν τα λέω όλα αυτά με αφορμή το σινγκλ φυσικά, τους τα’χω μαζεμένα) με κάποιες εξαιρέσεις που συνήθως γίνονται σινγκλς.

Συν ότι λάιβ θα μπορούσαν να είναι πολύ μεγαλύτερο όνομα (σε επίπεδο φήμης, γιατί άλλο να’σαι όνομα και άλλο να’σαι κεφάλαιο) αλλά αρκούνται σε επαγγελματικές εμφανίσεις της μιάμισης ώρας με στάνταρ σέτλιστ.

Όχι ότι έχω τίποτα μαζί τους, δικαίωμά τους να μην ξεφεύγουν απ’την μετριότητα, απλά απαντάω προκαταβολικά σε τυχόν υπερβολές που ίσως δούμε πάλι γραμμένες. Στο κάτω κάτω κι εγώ γουστάρω μπάντες που πλέον βγάζουν μετριότητες ή κάνουν επαγγελματικά λάιβ.

“το ρεμίξ θα’ναι κλάσεις ανώτερο του μετριότατου κανονικού κομματιού”

ο τρόπος που έχει τοποθετήσει τα φωνητικά είναι εντελώς άτοπος και το τραγούδι δεν είναι κάτι παραπάνω από ένα φτηνό remix. Κυριαρχεί συνεχώς η ίδια μελωδία για 4 λεπτά. Από την άλλη το κανονικό μπορεί να υστερεί από άποψη “έμπνευσης” όπως το ονομάζεις αλλά φανερώνει νέα μουσικά μονοπάτια που ακολουθεί το συγκρότημα, τα οποία ονομάζεις “δήθεν πειραματισμούς”. Το γεγονός ότι έκαναν χιτς δεν τους αναγκάζει να παραμείνουν σε αυτό το στυλ μουσικής. Οι “δήθεν πειραματισμοί” είναι μάλλον ρίσκο και αναζήτηση και ακόμη κι αν το αποτέλεσμα κάποιες φορές δεν είναι τόσο ικανοποιητικό για κάποιους είναι πολύ πιο θεμιτό από το να δίνουν συνέχεια “επανεκδώσεις” των Hyrbrid Theory και Meteora με μόνη διαφορά τους στίχους.

Προσωπικά, το The Catalyst μου άρεσε περισσότερο από τη μέση μέχρι το τέλος γιατί φανερώνει δυναμικότητα και όχι περιττές ποζεριές. Ομολογώ πως το πρώτο μέρος τείνει να είναι επαναλαμβανόμενο και συνοδεύεται κατά κύριο λόγο από ηλεκτρονικό ήχο, αλλά όλο αυτό οδηγει ανωδικά κλιμακωτά στο δεύτερο μέρος.

Aπογοήτευση:(

κακο κομματι.

μονο το τελειωμα στο κομματι ειναι ωραιο.κατα τα αλλα απαραδεκτος ηχος που θυμιζει κλαμποκατασταση στη μυκονο.τα φωνητικα ασχολιαστα λες και βγαινουν απο ενα πηγαδι

θα περιμενω να ακουσω ολο το δισκο βεβαια και βλεπουμε.υποψιν οτι εμενα μου αρεσε το τελευταιο και το βρηκα βημα προς τα μπρος αφου δεν μπορουν να βγαζουν παντα δισκους ιδιου υφους.αν ομως ολοκληρο το επομενο ειναι στο στυλ καταλιστ τοτε δεν ξερω μηπως απο το πολυ τραβα μπρος βρεθουνε σε καμια γκρεμιλα…

Είπα να τους δώσω μια ευκαιρία αλλά δεν ακούγονται πλεον.

Ας θυμηθούμε για λίγο τις παλιές ένδοξες μέρες… http://www.youtube.com/watch?v=hLiKm-0nrEA

Aυτά είναι!
:metal:

ωραιες εποχες ρε πουστη!

:band:

Η κατρακύλα συνεχίζεται.

Hi παιδες!

Διαβασα τα comment σας. Λοιπον ομολογω πως μου αρεσει το Τhe Catalyst, αλλα δεν με τρελανε κιολας… Μου αρεσει πολυ απο την μεση και μετα (ξερετε μετα τα electronic sounds…) Κιθαρα υπαρχει στο κομματι (ολο οκταβες απο τη μεση σχεδον και μετα) αλλα ειναι λιγο hard to hear… Για το νεο αλμπουμ (που προσωπικα και σαν τρελος LP fan ευχομαι να μην ειναι στυλ Catalyst…) ειπωθηκαν τα εξης απ τον Mike.

[B]* [B]Chester is doing a very different kind of screaming that is very exciting. Mike referred to it as "weird" and "losing his mind kind of screaming."
* There will be heavy tracks on the album.[/B]
* There will be gang vocals from the entire band on a couple songs.
* Mike and Chester do back and forth vocals on almost every song.
* Mike will be rapping.[/B]
* The music video for The Catalyst is not yet finished.
* The standard CD, Special Edition & Deluxe Box Set will have their own art books and cases.
[B]* Both new and old songs will be played on tour.[/B]
[B]* "That effect on the voices in The Catalyst is a layer of a flanger, a modulation effect, and some other stuff."[/B]
* "We had fun with effects on this record...lots of "ear candy"...on many instruments."
* "It's not really a concept record. It's kind of a concept record, but only in the sense that the concept is more about the execution of it. It is not a rock opera. You guys may feel like it's got a common thread that kinda goes through from song to song and all the way down the album and that is definitely intentional. There's multiple layers and meaning."
* Neal Avron has mixed the record. He mixed Minutes to Midnight as well.
* LP will not be on the soundtracks to Saw 7 or Transformers 3.
* Mike and Joe both contributed to the artwork. Mike praised Joe's work.
* There will be tracks from 20 seconds to almost 6 minutes on the album.

Διαβαζοντας αυτα πιστευω πως θα ειναι καλο. Και ηταν αναμενομενο να γινουν κομματια στον ηχο του The Catalyst. Σκεφτειτε πως ΟΛΟ το Minutes To Midnight, εκτος απο πολυ λιγα σημεια, ηταν σαν οι LP ειχαν 5 μελη, οχι 6… Στα live του ΜΤΜ tour ο Ηahn δεν εκανε σχεδον τπτ… Κοιταγε τον κοσμο… Και το ειχαν πει πως στο νεο αλμπουμ θα ειναι πιο ενεργος… Περιμενα πως 8α υπηρχε και τετοιο τραγουδι στο αλμπουμ… Αλλα ας μην κρινουμε ακομα, εχουμε ακουσει το 1 απο τα 15… Υπομονη ενα μηνα…

επιτελους και λιγος τζερτζελος!κραξτε λιγο…
οσοι ακουνε lp ηταν προετοιμασμενοι για κατι “διαφορετικο”.το σιντι θαναι πολυ διαφορετικο απο ολες τις προηγουμενες δουλειες.πρεπει γενικα να καταλαβει ο κοσμος οτι η μουσικη δεν μπορει να μπει σε καλουπα,δεν μπορεις να της βαλεις ταμπελες,ουτε σε ολοκληρη την καριερα σου να βγαζεις ιδια σιντι…υπαρχουν και οι εννοιες της εξελιξης,της ωριμοτητας,του ρισκου και λοιπα.εισαι μουσικος.θα ταν πολυ ευκολο οι λπ να βγαζουν συνεχεια ιδια τραγουδια.αλλα μετα τι?ειμαι σιγουρος οτι οι περισσοτεροι απο σας θα λεγανε…ελα μωρε copy paste του hybrid theory ειναι και αυτο…κουρασανε πια…ολο τα ιδια και τα ιδια…
και επιτελους αποφασιστε.οταν ειναι nu metal κραζετε ολοι οτι ειναι πολυ απλη η μουσικη τους.πολυ ευκολη και πολυ radio friendly.οταν βγαινει το what ive done (alt.rock/metal) σας αρεσει μεν,αλλα ειναι και πολυ φλωρικο για τα δεδομενα των λπ.βγαινει το catalyst που δεν ειναι radio friendly και επιθυμειτε τους παλιους απλους λπ…λιγο ελεος στις κωλοτουμπες.

Ρε με κοροιδευεις?Το atalyst δεν ειναι radio friendly?Ετοιμο να παιζει μετα το lors on danse και το chicka bomb ειναι.Προοδευτικο ειναι να παιζεις σπαστεταολα σλατζ και να βγαζεις crack the skye,να παιζεις doom/rock και να το γυρνας σε αλμπουμ heaven and hell.Αμα θελουν να μοστραρονται σαν ροκ μπαντα(γιατι δεν ειναι nu metal και ποτε δεν ηταν)τοτε να παιζουν ροκ,εστω λιγο ελαφρυμενο με κανα bit-ακι μιας και εχουν dj.Εγω να ξερεις παραδεχομαι το Meteora,και δεν εχω κανενα λογο να κραξω για LP ετσι στο ασχετο.Αλλα σιγα το ρισκο μωρε.

Και για να μην αναρωτιεστε τι ειναι nu-metal,για μενα ειναι οι chimaira,οι disturbed και καποιες αλλες μπαντες.Παντως οχι οι LP.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
Οι lp στα πρώτα 2 album τι μουσική έπαιζαν?

Καλά όλα αυτά περί εξέλιξης και αλλαγής ήχου, αλλά όταν δεν συνοδεύονται από την ανάλογη ποιότητα, γιατί να την επικροτήσουμε; Όπως υπάρχουν μπάντες που ξέρουν να παίζουν κάτι συγκεκριμένο και το παίζουν τόσο επιτυχημένα που δεν θέλουν ούτε αυτές αλλά ούτε οι οπαδοί τους να αλλάξουν κατεύθυνση (όπως οι AC/DC), υπάρχουν και μπάντες που ξέρουν να ελίσσονται πολύ έξυπνα ανάμεσα σε διαφορετικούς ήχους βγάζοντας το ίδιο ποιοτικό αποτέλεσμα, είτε παίζουν μπαλάντες είτε χάρντκορ (ένα πολύ τρανταχτό παράδειγμα είναι οι Slipknot) έχοντας όμως και σταθερότητα στην ποιότητα των κυκλοφοριών τους (άσχετα με το αν η συχνότητα αυτών είναι αραιή), πράγμα που φαίνεται να λείπει απ’τους Λίνκιν. Δεν ξέρω αν τους τελείωσε η έμπνευση, το ταλέντο ή αν δεν δουλεύουν αρκετά, αλλά κρίνω εκ του αποτελέσματος.

Θα μπορούσα να γράψω πάλι κατεβατά ολόκληρα για το πόσο έχουν παρακμάσει στη συνείδησή μου (και πολλών άλλων) οι Λίνκιν αλλά ας είναι. Το μόνο που με αποτρέπει απ’το να γράψω κάτι του τύπου “θα μπορούσαν να μείνουν στο μυαλό μας σαν μία μπαντάρα που παίζει μεν μέηνστρημ αλλά το παίζει γαμάτα, τίμια και το γουστάρει αλλά αντ’ αυτού προτιμάνε να είναι μέτριοι στο να ““πειραματίζονται”” όντας brand name που δεν πουλάει μόνο μουσική, τι ειρωνεία” είναι ότι δεν έχω ακούσει τον δίσκο. Περιμένω μπας και - λέμε τώρα - διαψευστώ. Θα τους δώσω σίγουρα ευκαιρία λόγω προ-πρότερου έντιμου βίου.

Και κάτι τελευταίο που μου φάνηκε αστείο

  • Both new and old songs will be played on tour.

oh … REALLY?

έντιτ προς νάιτγουινγκ: Ναι, στα πρώτα 2 άλμπουμς nu metal παίζανε. Σα σύνολο δεν τους βλέπω σα nu metal μπάντα πλέον. Στο αλτέρνατιβ ροκ θα τους έβαζα

Επιτρεπω.Εγω δεν το λεω nu-metal,βασικα rap metal,αμα ηταν να το πω κατι αλλα γενικα δεν τα παω καλα με τις ταμπελες.Στα 2 πρωτα…εχω παρα πολυ καιρο να τα ακουσω αλλα θα ελεγα οτι η μουσικη ηταν ροκ με τις φωνες,να του δινουν μια μεταλ αισθηση.Παντως δεν μπορω ρε παιδι μ να πω οτι ειναι μεταλ.Ας θεσω για παραδειγμα τους AiC παιζουν μουσικη που μοιαζει με μεταλ αλλα δεν ειναι.Καθαροαιμη τουλαχιστον.