Linkin Park - A Thousand Suns

Γιατι ακρη (οπως παντα) δε θα βγει, σας αρεσει ακουστε το, δεν σας αρεσει μην το ακουτε. Φιλικα.

Σε θρεντ των LP ΠΑΝΤΑ καποιος λεει και κατι διαφορετικο… Φιλτατε Wise το the catalyst κακα τα ψεματα ειναι τρομερα radio friendly… Nightwing οι LP ηταν nu metal. Μεχρι το Μeteora. Απο κει και μετα alt. rock με στοιχεια metal στο Given Up/No More Sorrow. Και βεβαια ειναι τρομερο ρισκο να βγαζουν τετοιο τραγουδι… Εγω που ειμαι addicted LP fan οταν πρωτοακουσα το snippet που ακουγονταν μονο το bittaki ημουν πολυ καπως για την υπολοιπη μερα σκεπτομενος (με την κακη εννοια) αν το νεο αλμπουμ θα βγει techno τελικα… Γιατι λες σιγα το ρισκο?? Εχεις ξανακουσει τετοιο ηχο απο LP??? Ακουγα ατακες του στυλ “Δεν μου αρεσουν οι LP γιατι εχουν ραπ στα κομματια τς” Βγαινει το ΜΤΜ, rock album, ραπ πουθενα εκτος απο 2 τραγουδια, ακουω “Τι ναι αυτο??? Φλωρικο. Που ειναι οι παλιοι LP???” Πες και συ ρε φιλε βγαινει ακρη???

Και στην τελικη, εχουμε ακουσει το αλμπουμ??? Γιατι κολλαμε ταμπελες και βγαζουμε συμπερασματα??? Ενα κομματι θα κρινει ολο το αλμπουμ??? Εγω διαβασα σε reviews απο καποιους που ακουσαν καποια κομματια (στη warner ηταν, σε ραδιοφωνικο σταθμο ηταν δεν θυμαμαι…) ειπαν πως υπαρχουν heavy songs και τραγουδια στα οποια ο Brad, πρωτογνωρο για τους LP, παιζει γαματα solos. Ας περιμενουμε το αλμπουμ και τοτε κρινουμε…

Ρε μαν το εγραψα γιατι βγηκαν φημες στην LP community πως οι LP στα live τους θα παιζουν ολο το νεο αλμπουμ και οχι παλια τραγουδια και ο Mike το διεψευσε…

Παντως οτι και να ειναι τα πρωτα 2 αλμπουμ(που οσο περισσοτερο ακουω hubrid theory μου κανει για nu,τελωσπαντων)το point του ποστ μου,ειναι οτι αλλο να εισαι αληθινα προοδευτικος και αλλο να αλλαζεις τον ηχο σου σε καθαρα πιο εμπορικες φορμες λεγοντας και καλα “προοδευουμε ρε παιδια δεν γινομαστε εμπορικοι”

Ρε guys ο ορος εμπορικοι εχει γινει τρομερα παρεξηγησημος… Ειπε κανεις πως οι LP δεν ειναι εμπορικοι??? Και βεβαια ειναι. Οι Metallica δεν ειναι??? Οι Slipknot δεν ειναι??? Και ειναι κακο να εισαι εμπορικος, να πουλαει η μουσικη σου??? Κανω copy paste κατι που εγραψε ενα παιδι στο youtube σε βιντεο του Πλοκαμιου - Sfixterman (:p) και το διαβαζα χθες…

@nikolasped1996 kala re mpaglama k su. to emporiko 3es pws bgainei? amfisviteis tn mousikh mesw t xrhmatos. Oi LP emporikoi les 3ekinisan? Dn 3erw posoi apo dw 3eroun gia in flames (paradeigma to sugkrotima). oi tupoi mono emporikoi dn htan k twra exei kuklofwrisei ta teleutaia 2 xronia, in flames = emporio. Kala re, otan enas paizei mousikh kala k tn akouei kosmos p sunexia polaplasiazetai, logiko to vriskw na poulaei h mousikh t. otan poulaei - ploutainei. otan einai plousios? einai emporikos?”

και

@nikolasped1996 oi LP ti les esu 3ekinisan emporio kanonika e? (oxi oti eimai fan alla gamiseto twra auto allou to paw.) edw p vriskomai egw auth tn stigmh mia xwra oloklhrh akouei LP k exei ginei imnos k akousa 2-3 kommatia p dn 3anavrhka, kati xamena p dn h3era oti uparxoun. H le3h emporikoi/-os/-h exei pare3hgh8ei. Svr twra, saresei auto p akous? akou to. ti 8a pei emporio. epeidh esu ta pairneis tsampa k koroideueis ousiastika tn kosmo, sumainei pws dn ta agorazei kaneis? oti nanai eiste.”

Ειναι λαθος???

PS: Sorry για τα greeklish, copy paste εκανα…

Οχι ρε γουταρουμε εμπορικες μπαντες οπως a7x,slipknot,disturbed κτλ,αλλα για μενα οι LP γινονται εμπορικοι για να αυξησουν το κοινο τους,και τα χρηματα τους.

Το γεγονός ότι οι LP τρώνε ας το πούμε “κράξιμο” από τα άτομα που μεγάλωσαν με το HT και το Meteora, για την καινούργια τους δουλειά δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει ούτε με την αλλαγή του στυλ τους ούτε με το ότι προσπαθούν να το παίξουν εμπορικοί. Εμπορικοί θα χαρακτηρίζονταν αμα προσπαθούσαν να κοπιάρουν τα 2 πρώτα άλμπουμ τους και η προσπάθεια κατέληγε σε φιάσκο (όχι οτι το νέο single δεν είναι radio-friendly ή εμπορικό, αλλά δεν μπορείς να πεις άμεσα αν ειναι εσκεμμένη κίνηση ή όχι).

Προσωπικά πιστεύω ότι έχει να κάνει με την ποιότητα των τραγουδιών. Δηλ. το MTM για το είδος του είναι καλό και το σέβομαι αλλα τα τραγούδια του δεν πιάνουν σε ποιότητα τραγουδάρες όπως το one step closer,faint, points of authority bla bla bla και in the end,numb που είναι πιο μελωδικά για όσους λένε οτι το ΜΤΜ είναι πολύ μελό… έχει απλά να κάνει με την ποιότητα των τραγουδιών… ακόμα και το cataclysm άμα ήταν το trance της δεκαετίας μπορεί να γουστάραμε και ας μην ακούμε τέτοια ήδη μουσικής… αλλά τελικα αποδείχτηκε κάτω του μέτριου, όχι για το στυλ του αλλά για την ποιότητα της σύνθεσης του…αυτά!

Ακομα καλυτερα, παρε να χεις: http://www.youtube.com/watch?v=Gc9PYWTDKfE

Όσο για το καινούριο, εμένα μου άρεσε. Ειδικά το δεύτερο μέρος, πολύ δυναμικό, και τα φωνητικά (που ειναι καθαρα σε εκεινο το σημειο του τραγουδιου) ειναι εκπληκτικα. Το ηλεκτρονικο στοιχειο αν και ηταν ενδιαφερον, δεν επρεπε να παραμερισει τοσο πολυ τον Mr. Delson. Αυτά…

Έτσι…:respect:

Πάντως μεταξύ μας αν και δεν είμαι μεγάλος φαν, αλλά τους ακούω όταν θέλω να ξεφύγω από το μεταλ, αν συνέχιζαν με έναν δίσκο σαν τα 2 πρώτα πιστεύω ότι θα ήταν πατάτα. Ήδη όταν τελειώσεις την ακρόαση του Meteora είναι σαν να ακούς τα ίδια με το Hybrid Theory, και θεωρώ πως το nu rock(συγγνώμη αλλά metal δεν μπορώ να το πω) που έπαιζαν σε αυτά τα 2 δισκάκια δεν έιχε τίποτα άλλο να προσφέρει. Δεν είναι τυχαίο ότι καμία μπάντα σε αυτό το στυλ δεν επιβίωσε τελικά.
Oι Disturbed που αναφέρθηκαν δεν ανήκουν για μένα στην ίδια κατηγορία, τα riff τους δεν έχουν καμία σχέση με αυτά των LP και τρανό παράδειγμα είναι ο τελευταίος τους δίσκος, όχι αυτό που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα ρε :stuck_out_tongue:

συμφωνω με shadowking69.αυτο λεω και ξαναλεω…και το χειροτερο ειναι οτι οι ιδιοι που λεγαν αυτα που λες εσυ,τωρα λενε τα αλλα τα γνωστα…
@Nightwing: δηλαδη δεν ειναι προοδευτικο αυτο?και για την ιστορια,οι λπ ποτε δεν ειπαν οτι ειναι nu metal.αυτο που εχουν πει ειναι οτι παιζουν different kind of genres.τωρα αν η μουσικη τους παραπεμπει σε νιου,αλτερνατιβ,ραπροκ,ραπκορ ή ο,τι αλλο πιστευετε,τοτε οκ.οι λπ παντως το χουν ξεκαθαρισει απο τα πρωτα σταδια της καριερας τους.αρα και σαυτον τον τομεα ειναι καλυμενοι.
και κατι αλλο…συμφωνα με αυτα που λετε οι λπ εχουν ξεπεσει πολυ…ετσι δεν ειναι?χανουν φανς και λοιπα…τοτε δεν θα τους ηταν πολυ ευκολο να βγαλουν ενα σιντακι αλα hybrid,meteora για να μην χασουν τους φανς τους?και αφου αυτο που κανουν ειναι εμπορικο και δεν τους βγαινει,οπως λετε,βρε αδερφε γτ δεν το γυρνανε παλι στο “nu metal” να τελειωνει η ιστορια και ναμαστε ολοι ευτυχισμενοι?παρα καθονται και βγαζουν τον εναν δισκο διαφορετικοτερο (δεν ξερω καν αν υπαρχει αυτη η λεξη…:stuck_out_tongue: ) απο τον αλλον…
@Jcenawl: ειναι καταλυστ.οχι κατακλισμ…:stuck_out_tongue:

Ή το έχω παρακάνει με το ξενύχτι τελευταία ή ονειρεύομαι world of warcraft :stuck_out_tongue:

EDIT : Την περίοδο που οι LP χαρακτηρίζονταν ως nu metal (2000) είχε βγει και το The Sickness από Disturbed που πιστεύω ότι ειναι καθαρά nu metal album… Τώρα σίγουρα δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως nu metal… εξάλλου κανένα band δεν φέρνει τέτοια ταμπέλα πλέον εκτός αν είχε βγάλει κάποιον παλιό επιτυχημένο δίσκο και ο όρος χρησιμοποιείται καθαρά ιστορικά για να δείξει κιόλας και την εποχή που “ακμασε” το συγκρότημα (π.χ. Papa Roach επι Infest)

Μπορώ να πω ότι το Catalyst μού προξένησε το ενδιαφέρον κατά το άκουσμά του. Πιο πολύ μοιάζει σαν concept song παρά σαν κανονικό. Τέλος πάντων, θα ακούσουμε και όλο το δίσκο και θα κρίνουμε καλύτερα.

Κύριε shinoda παράτα τους lp και βγάλε καινούριο fort minor να τα γαμήσεις όλα.

μεγάλη πατάτα το the catalyst, αλλά να ομολογήσω οτι τα φωνητικα εχουν καποιο ενδιαφερον… κατά τα άλλα τείνει προς την ηλεκτρονική μουσική που σιχαινομαι…συγγνώμη λινκιν παρκ, αλλα δε θα σας τιμησω.

‘The Catalyst’ music video :

http://www.mtv.com/videos/linkin-park/555381/the-catalyst.jhtml?xrs=share_fb

Πώς σας φάνηκε?

επικο…

Πολύ ηλεκτρονικο για τα δεδομενα τους…μπορει να θελουν να αλλαξουν κατευθυνση αλλα αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα βγει καλο αποτελεσμα…θα ακούσω και τον δισκο και θα το κρινω ολοκληρωμενα…

η ιστορια θα το δειξει…:stuck_out_tongue: :lol:

Ρε αυτοί όσο παν και χειροτερεύουν…Εγώ που θέλω nu metal θα προτιμήσω το καινούργιο album των Limp Bizkit πάντως :twisted: :twisted: :twisted:

Κάτσε να βγει πρώτα… :stuck_out_tongue: Εδώ και πόσους μήνες στην αναμονή μας έχουν αντί να ανακοινώσουν μία ημερομηνία…