Linkin Park Minutes To Midnight

Εγω εχω Hybrid Theory, Meteora, Reanimation, Live in Texas και κανα δυο αλλα απο LPU.
Εκείνο με τον Jay-Z ουτε καν μπήκα στον κόπο να το πάρω. Παράηταν εμπορικό.

Δε μ’ αρεσουν οι LP, αλλα αμα ειναι καλο το καινουριο αλλαζω αποψη!:slight_smile:
Στο χερι τους ειναι.

__H σχέση μου με το εν λόγω συγκρότημα είναι οι εξής: Τους άκουσα όταν πρωτοκυκλοφόρησε το In The End… Μπράβο λέω, νέο σχήμα που λέει! Μάλιστα την ίδια μέρα που το άκουσα το τραγούδι, το έπαιξα και στο ραδιόφωνο.

__Μέτα ακούω και μία live εκτέλεση του… Ε… ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΓΙ’ ΑΥΤΟΥΣ! [-X

__Ενιωσα… προδωσία! #-o Είπα, ε όχι ρε γαμώτο… τόσο πολύ προϊόντα του studio? Βρε, ούτε μπάντα της γειτονιάας που κάνει πρόβα σε γκαράζ!! Αλλοι βγάζουν το Made In Japan όπου τα τραγούδια είναι καλύτερα απ’ ότι στο studio album (και μιλάμε για ύμνους), άλλοι παίζουν το ίδιο καλά και με ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα και ήχο ΥΠΕΡδύσκολα τραγούδια (Rush, Theater, Tool) και αυτοί είναι τόσο χάλια;! ΚΡΙΜΑ!!

__Πολύ κρίμα… Ενιωσα πως είχα να κάνω με την Britney -κατασκεύασμα- Spears του Nu-Metal και ούτε που ήθελα να ξέρω… Παραδέχομαι τα καλά τραγούδια τους, αλλά δεν ξέρω πραγματικά αν αυτοί τα γράφουν και πώς…

__Μακάρι να έχουν αλλάξει τα πράγματα, μακάρι να έχω άδικο (ή έστω, να έχω άδικο ΠΛΕΟΝ) και το νέο cd να είναι δικό τους, να είναι φανταστικό και στα live να δίνουν ρέστα… Αλλά θα ήταν αδικο προς όλους τους πραγματικούς καλλιτέχνες να τους συγχωρέσω 100%…

Υ.Γ. ελπίζω να μην στεναχώρεσα κάποιους απ’ τους fan τους, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου… :-s άλλωστε κι εγώ στεναχωρέθηκα και φυσικά το τελευταίο που θέλω είναι να προσβάλω αυτούς που τους ακούνε…

χμ κοίτα δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Όλες οι νέες μοντέρνες κατά μια έννοια μπάντα έχουν υπερφουσκωμένη παραγωγή που είναι σχεδόν αδύνατο να αποδωθεί στα live.

Γενικά, είναι αξιόλογη μπάντα στις συναυλίες της. Μην κρίνεις από ένα άκουσμα, καλές και κακές στιγμές όλοι έχουν.

Εντύπωση μου είχε κάνει η ερμηνεία του τραγουδιστή τους σε ένα video που τον είχα δει να τραγουδάει το Welcome To The Jungle.

Θεωρώ πως είναι συμπαθητική μπάντα αν και το hype με το ονομά τους μου φαίνεται κάπως υπερβολικό. Το Meteora μου άρεσε αρκετά περισσότερο από το Hybrid Theory και το live dvd βλέπεται πολύ ευχάριστα αν και ειναι φανερό πως έχει πέσει πολύ επεξεργασία ατο studio.

Δεν μπαίνω καν στον κόπο να ψάξω όλα αυτά τα άχρηστα marketing κόλπα των Reanimation, remixes, σνυεργασίες με Jay-Z κ.ο.κ. Δεν μου λένε κάτι και δε νομίζω πως βρίσκομαι στο target group που απευθύνονται.

__Σε γενικές γραμμές, δεν έχει άδικο σ’ αυτά που λες… Ισως γι’ αυτό κι εγώ δεν τους “ξέγραψα εντελώς” απλά σπάστικα και δεν τους παρακολούθησα… Φαντάζομαι πως συντελεί πως η ΕΠΙΣΗΜΗ εκτέληση (μα “εκτέλεση” λέμε!!) που την είχαν κυκλοφορήσει κιόλας, ήταν απο την αρχή της μπάντας και μετά στο live του Texas ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα…

__Αυτό όμως αιτιολογεί το γιατί, αλλά δεν το “δικαιολογεί”. Και οι Metallica έχουν φοβερή παραγωγή που βοηθά τα μέγιστα (αν ακούσει κανείς demos απο μετέπειτα “ύμνους” θα πάθει πλάκα), ΑΛΛΑ στα live θερίζουν -όχι να μη μπορούν να παίξουν τα ίδια -ευκολα- τραγουδια τους… Τέλος πάντων…

__Πιο πολύ απομυθοποιήθηκε η μπάντα και βγήκε στην επιφάνεια αυτό που υποψιαζόμασταν για μπάντες τύπου Linkin, Bizkit κλπ… Metal με νοοτροποία… pop! Σε τι κόσμο θα ζήσουν τα παιδιά μας Νίκο Τσιαμτσίκα?!! :lol: :-s #-o

Ε είναι αυτό που λέω μην τσουβαλιάζουμε τη μουσική και να ξεχωρίζουμε το κάθε άκουσμα.

Εννοείται πως θα συγκρίνω τους Linkin Park με τους Limp Bizkit και αυτό το συνάφι και σιγά μη τους συγκρίνω με τους Metallica.

Είναι σαν τη λίστα που μπηκε στο thread για το Appettite For Destruction στην οποία τη Hybrid Theory είναι ακριβώς πάνω από το Physical Graffiti. Μέχρι που τους μισείς άμα δώσεις σημασία σε κάτι τέτοια…

Είναι πολύ πιο pop η μουσική των Linkin Park, σαφώς πιο εύκολο άκουσμα που απευθύνεται κατά βάση σε teenagers. Εμένα μου κάνουν όταν θέλω να ακούσω κάτι σε αυτό το ύφος, περισσότερο από άλλες μπάντες.

_Πιο πολύ απομυθοποιήθηκε η μπάντα και βγήκε στην επιφάνεια αυτό που υποψιαζόμασταν για μπάντες τύπου Linkin, Bizkit κλπ… Metal με νοοτροποία… pop! Σε τι κόσμο θα ζήσουν τα παιδιά μας Νίκο Τσιαμτσίκα?!

Aν και δεν ξερω τι εννοει ο ποιητης με αυτον τον Τσιαμτσικα(who is he anyway?) αλλα αν νομιζεις οτι οι metallica ειδικα αυτη την εποχη ειναι το πιο energetic live band το οποιο κρατιεται ακομα μαζι με τις ενεσεις των δισκογραφικων και των συμβολαιων think again.
Παιδια δεν ξεκολλατε με τα ιδια και τα ιδια συγκροτηματα νισαφι πια. Ξεχασες τους scorpions αρχηγε αλλα για να μην πεσετε να με φατε νεουδες απλα καταγγελω το γεγονος οτι αναλωνοσαστε στα ιδια και τα ιδια συγκροτηματα. Α και κατι αλλο πιο ποπ νοοτροπια απο τους metallica δυσκολα θα βρεις και γι αυτο γουσταρα το st anger που προσπαθουσε να φερει το παλιο τους feeling ξανα αλλα ειπαμε ενεσεις…

χμ. δεν ειναι τοσο απλο. στο θεμα μεταλικα, επειδη απο διαφορα που εχω ακουσει, ο hetfield σε καποιες φασεις πρεπει να αρχισε να ακουει hardcore-ιλες και μιας και ψαχνοντουσαν πως να πουλησουν, και δε ξεραν στην ουσια τι να κανουν βγαλαν αυτο που βγαλαν…αυτο πιστευω εγω…

αν με ρωτουσατε εμενα, θα προτιμουσα να γυρναγε ο mustaine και να βγαζαν ενα Kill 'Em All No2 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

αυτο βεβαια ειναι το τελευταιο πραγμα πο θα γινοταν…αλλα δε κανω πλακα. αυτο θα 'ταν το ονειρο μου.:stuck_out_tongue:

τωρα απο την αλλη, στο θεμα linkin park

βασικα απευθυνονται σε πραγματικα μεγαλο target group. ομολογω πως δεν εχω ακουσει τη συνεργασια με τον jay z, αλλα ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να εισαι ψαγμενος και πιασαρικος ταυτοχρονα. το γεγονος οτι δε βγαζουν απανωτες δουλειες ειναι καλο.8) το καλο πραμα αργει να γινει…8)

Και??..:?

__Φίλε Out, συμφωνούμε επί του θέματος όλο και πιο πολύ…

[SIZE=“1”]

[/SIZE]
__Χεχε, αφού δε τον ξέρεις, δεν κατάλαβες πως αυτό που υπήρχε στο αέρα ήταν ειρωνία (είναι ένας τύπος /δημοσιογράφος -που τον κοροϊδεύει και ο Μητσικώστας συχνά- που “κρατάει και καλά το σπαθί στο χέρι”, πού θα φέρουμε τα παιδιά μας και όλο κάτι τέτοια χαζά για να μεγαλοποιούμε το κάθε θέμα…).

__Κάθε άλλο παρά κολλημένος είμαι. Τους Metallica τους ανέφερα για ένα και μόνο λόγο (που αν δεν ήσουν λιιιίγο προκατηλλημένος απέναντί μου θα το είχες καταλάβει -τέλος πάντων, ΦΥΣΙΚΑ και δε το λέω αυτό να σε θίξω, κάνω κι εγώ τα παράπονά μου γιατί με πνίγει το δίκιο -ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!! :lol: ). Για τις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ παραγωγές τους (πολύ χρήμα). Θέλω να πω πως, ναι, και οι Metallica βελτιώνουν πολύ τον ήχο τους και ακούγονται ακόμα και καλύτεροι απ’ ότι είναι (τα μαγικά μιας υπερπαραγωγής και το studio -όποιος έχει ακούσει demo τους, ξέρει), κι εννοώ πως ακόμα κι αυτοί δεν είναι “άγιοι” και όντως τους βοηθά το σύστημα, ΑΛΛΑ, αυτοί τουλάχιστον στα live είναι άψογοι και το ίδιο καλοί. Ενώ αυτό που άκουσα εγώ απο τους Park, ήταν μέρα με νύχτα (το studio με το live, κάτι που με τους Metallica ΔΕΝ ισχύει -ακόμα και στα ακατέγραστα boodleg είναι πολύ καλοί). Τους ανέφερα ως μία απο τις κορυφαίες μπάντας στο θέμα της προώθησης και παραγωγής ($$) μαζί με park, evenesence, bizkit, Maddona κλπ. Κατάλαβες; Ενώ π.χ. δεν θα είχε νόημα να συγκρίνω την παραγωγή των park με αυτή των Salvation, ή Dead Soul Tribe ή των… Nightstalker! Δεν συγκρίνονται…

__Μετά ανέφερα κι άλλα παραδείγματα, που είχαν να κάνουν με το πόσο “πιστά” παρόλη τη δυσκολία των τραγουδιών παίζεις στα live σου τα studio κομματια. Π.χ. οι Theater (αν εξαιρέσεις μία “μαύρη” και ντροπιάστική περίοδο του Sheridian) δίδνουν σεμινάρια επ’ αυτού (με μάλιστα σχεδόν τρίωρα live!! αυτοί κάνουν πρωταθλητισμό!). Οι Tool το ίδιο… μεταφέρουν όλη αυτή την ατμόσφαιρα στη σκηνή, κάτι πολύ δύσκολο που κι όμως περνάει στο κοινό! Και οι άλλοι δε μπορούν να παίξουν “απλά σωστά” ένα (πολύ όμορφο ως τραγούδι, αλλά “εύκολο”) In The End!! Αυτό είπα… Καμία σχέση με αυτό που νόμισες. :slight_smile:

__Δεν είπα, κάτω οι νέοι, Chuck Berry και ξερό ψωμί… :stuck_out_tongue:

Αngmar και οι παντες που ασχολειστε με τους metallica το st anger πχ ειναι ενα punk κομματι και η παραγωγη του προσπαθουσε να φερει λιγο το feeling motorhead - misfits που ειχαν οταν ξεκινουσαν . Ειναι κατι σαν να προσπαθεις να φερεις το eye of the tiger ξανα στον balboa . Tωρα εκλιπαρησαν τον Rick Rubin να κανει τα μαγικα του γιατι εχουν ποπ νοοτροπια . Αν ηθελαν ξανα πισω το eye of the tiger ας επιστρατευαν το θεο της κονσολας Joe Baressi αλλα ειπαμε ειναι ποπ…
Shadowcaster ειναι αδυνατο οταν δεν σε ξερω να ειμαι προκατελλημενος μαζι σου. Αρα το ποστ μου πηγαινε γενικα και αμα κοιταξεις το φορουμ και τα συγκροτηματα που αναφερονται θα καταλαβεις γιατι το εγραψα. Εξαλλου ανεφερες τους tool οποτε μπαινεις στη λιστα των αγαπημενων μου.
Τωρα για metallica επειδη ειμαι ο πιο παλιος ακροατης τους εδω μεσα μπορω να χωσω και μια κουβεντα παραπανω. Παρακαλω μην χρειαστει να εξηγησω τι σημαινει ποπ νοοτροπια.

Εγώ την έχω περάσει παλιότερα… με το Hybrid Theory… μετά ξεκόλλησα και δεν ασχολήθηκα… πέρασα σε άλλο επίπεδο :stuck_out_tongue:

Kainourgio tragoudh oi Linkin Park ( what i’ve done) osoi to akousan parakalw thn gnwmh tous…

Πολύ καλό τραγουδάκι στο κλασικό ύφος τους…Μιd tempo, με όμορφη μελωδία και κολλητικό reffrain…Aναμένουμε τα καλύτερα…

u2 μου θυμισε…
οι u2 μου αρεσουν, οι linkin park οχι και τοσο…

με αλλα λογια, ετσι και ετσι το βρηκα…

Νταξ’ δεν τραλαθηκα κιολας… Υπαρχουν και καλυτερα στο ειδος…

Στο επιπεδο του Meteora…Το Hubrid Theory δεν βλεπω να το φτανουν…

Τα μετέωρα είναι ανυπέρβλητη δισκάρα…

Το Hubrid Theory το βαζει κατω το Meteora…:stuck_out_tongue: Τα Meteora rap-ιζουν πολυ…:frowning:

Γιατί το Hybrid δεν rap-ίζει δηλαδή?

:-k :wink: