Linux

Ποιο netbook kai KDE έχεις; Εγώ σε asus eee (CPU Celeron M 900MHz, RAM 512MB, GPU Intel GMA900) έχω περάσει Debian με KDE 4 και με εφέ κτλ και πάει κυριλλέ…!

Αποκλειεται ;p

skill! :vibrate:

κανα καλο προγραμμα για ftp server?και οδηγο μαζι;p

crab?

Sorry Mack. Έχω να χρησιμοποιήσω πρόγραμμα για ftp από τότε που χρησιμοποιούσα windows!!! :smiley:

http://vsftpd.beasts.org/

Αλλά σίγουρα θέλεις ftp? Αν είναι π.χ. μέσα σε οικιακό/LAN υπάρχουν πιο κουλάτες (λολ) λύσεις για μοίρασμα αρχείων όπως το NFS (αν όλοι οι υπολογιστές είναι μόνο unix-like) ή το samba (αν το lan είναι διαλειτουργικό :stuck_out_tongue: )

Δυνατό χτύπημα σήμερα δέχθηκε το ανοικτό λογισμικό και το linux. Η Nokia ανακοίνωσε συμφωνία με Microsoft. Τί σημαίνει αυτό; Symbian για χαρά αλλά κυρίως Meego για χαρά. Δεν ξέρω αν είχε πάρει κανείς εδώ το καταπληκτικό maemo(linux) κινητό N900… Επίσης δεν ξέρω τί θα γίνει με τα Qt…στο μέλλον…

Υ.Γ: Αηδιάζω με Μicrosoft και επομένως και με Nokia. Σκέφτομαι να αγοράσω 2-3 N900 ακόμα για να αντέξουν στον χρόνο :slight_smile:

Mack είμαι ένα βήμα από το να εγκαταλείψω το ubuntu. Πρότεινε κάτι πιο σταθερό. Εσύ τί έχεις;

suse διοκιμασες??

Λοιπον :stuck_out_tongue:

Εγω προσωπικα εχω arch.Ειναι rolling διανομη, εχει παντα τελευταια πακετα, και ειναι σταθεροτατη.Εχει τρομερο package manager, μεγαλη ποικιλια στα πακετα, και αν κατι λειπει απο το repository, ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να το χτισεις μονος σου.Το μοναδικο μειων, ειναι η κααααπως δυσκολη εγκατασταση του, αλλα εσυ εισαι εμπειρος, οποτε go for it.

Μια περιοδο ειχα sidux(πλεον λεγεται aptosid).Επειδη εχεις συνηθισει τον apt-get απο το ubuntu, θα μπορουσες να το δοκιμασεις ετσι μια στα γρηγορα.
Βεβαια βασιζεται σε debian unstable και ισως σε κανα upgrade σου μεινει στα χερια.

Debian Testing επισης καλη επιλογη και κλασσικη.

Αν γουσταρεις να καεις ασχημα(και εχεις χρονο), βαλε gentoo.

OpenSuse/Fedora, καλες διανομες, υστερουν λιγο στον package manager τους, αλλα αν θες απλα να κανεις την δουλεια σου ειναι οκ.Εχουν ενα συν αν θες να στησεις κανα σερβερακο, ειδικα η opensuse εχει ωραια εργαλειακια για network.

To CentOS τί λέει;

Ε για σερβερακο ειναι μονοδρομος.

Αλλιως δεν βρισκω καποιο ιδιαιτερο λογο να το βαλεις.

Τι χρηση θες να κανεις?Τι απαιτησεις εχεις?

Απλά στο σπίτι θα τον έχω ρε. Μου την έδωσε το ubuntu για 2 λόγους. Γιατί δεν σε αφήνει να πάς σε παλιό nvidia driver ( παρά μόνο με πουστιά ) και γιατί με τα πολλά updates δεν υπάρχει stability. Η σταγόνα που ξεχύλισε το ποτήρι ήταν που πήγα να κάνω backup σε έναν usb εξωτερικό και μου τον κάνει unmount όταν κάνω cp πολλά αρχεία. Θέλω κάτι σταθερό. Το debian testing μου φαίνεται καλή λύση…

Υ.Γ: Δεν έχω χρόνο για να κάνω compile και έτσι. Οπότε δεν πάω σε Gentoo. :wink:

Ωραια πηγαινε σε arch, με κλειστα ματια.

Ακολουθας αυτον εδω τον οδηγο

https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners’_Guide

Και σε 1 ωρα εισαι με πανετοιμο DE της επιλογης σου ( gnome δηλαδη :p).

Και θα εχεις ενα σταθερο, με τα τελευταια πακετα, συστημα.

Χαχα (ωραίος για το gnome :slight_smile: ) . Με πείθεις. Αν τελικά το αποφασίσω θα βάλω Arch. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.

Ψησου.Στην αρχη και γω το σκεφτομουν πολυ, σε φαση και αντε να φτιαξεις το συστημα απο την αρχη και το να και τ αλλο, αλλα οταν πηρα νεο pc, δεν το σκεφτηκα ουδεμια στιγμη να μην ξαναβαλω arch.

Αν ομως δεν βαλεις, τοτε ναι συμφωνω για debian testing.Apt-get και Αγιος ο Θεος ;p

Παλιά. αλλά δεν μπορώ να δεχτώ γνώμη γαύρου :stuck_out_tongue: :slight_smile:

Υ.Γ: Πλάκα κάνω…

Λοιπόν ξεπέρασα την κρίση πανικού, έμεινα σε ubuntu. Προχθές εγκατέστησα και την νέα έκδοση Natty Narwal η οποία είναι ένα νέο ξεκίνημα. Το Unity αντικαθιστά το GNOME στο UI. Ηardcore gnomάδες σαν και του λόγου μου παθαίνουν ένα σοκ στην αρχή. Εγώ χτες έριξα τα μπινελίκια, ήμουν έτοιμος να το βγάλω αλλά σιγά σιγά άρχισε να με κερδίζει. Προσανατολισμένο στο να φαίνεται πιο οικείο σε χρήστε Windows και Μac παίρνοντας στοιχεία και από τα 2. (Εννοείται είναι πολύ καλύτερο). Έχει κάποια bugs, σε αναγκάζει να αλλάξεις την σειρά από τα κουμπάκια minimze, maximize κτλ. (εκνευριστικό μέχρι να το συνηθίσεις γιατί δεν ξέρεις και τον λόγο συν της άλλης) αλλά τελικά κάποια πράγματα γίνονται πιο γρήγορα και κερδίζεις πολύ χώρο στην οθόνη. Δεν ξέρω έχω αρχίσει να το γουστάρω. Σίγουρα διαφέρει από οτιδήποτε άλλο linuxoειδές.
Δεύτερη αλλαγή που έχει να κάνει και με το θέμα του rocking είναι ο media player. Πάει ο παλιομοδίτικος rhythmbox και στη θέση του ο πολύ πολύ καλύτερος banshee. Παίζει και video. Λίγο που είδα υπάρχουν και αρκετές βελτιώσεις γενικότερα (π.χ. social networks, twitter κτλ κτλ)

Υ.Γ: Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί windows. Το ubuntu είναι πλέον πολύ απλό στη χρήση του. Εκτός αν θέλεις ντε και καλά να έχεις κάποια προγράμματα που τρέχουν μόνο σε windows.

More People Use iPads than Linux Computers

Προφανώς. Έτσι κι αλλιώς τί σχέση έχει ένα tablet με έναν desktop υπολογιστή;