Linux

Καμία, απλά είναι αρκετά ενδιαφέρον, αν και δεν ξέρω το κατά πόσο αξιόπιστες είναι οι μετρήσεις.

Ε εντάξει μωρέ κάπως έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα.

@crab & rip, εχει δουλεψει κανεις σας backtrack4???

Εχετε σπασει κανα wep κωδικο?

δοκιμασα με fragmentation attack το αφησα 6 ωρες ανοιχτο αλλα τιποτα.
αν δοκιμασες και κατεφερες κατι ενημερωσε

Eγώ aircrack είχα δοκιμάσει μέσω του κινητού μου (Ν900). Είχα όμως πρόβλημα με τον wlan driver γιατί δεν εανε packet injection. Tώρα βγήκε ένας καινούριος που κάνει, τον εγκατέστησα αλλά ακόμα δεν ασχολήθηκα. Μάλλον δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι :frowning:

Βέβαια το screenshot είναι από το 2008 που δεν είχα αφήσει άσπαστο τίποτα στη γειτονιά… :stuck_out_tongue:

Το συγκεκριμένο pentest ήταν με BackTrack 3 χρησιμοποιώντας την Gigabyte GN-WI01GT με Atheros AR5005GS chipset για να έχω packet injection. Είχα αλλάξει την κάρτα στο laptop για να έχω καλύτερα αποτελέσματα από μια Intel 4965AGN που είχε (τότε οι madwifi drivers για linux δεν την υποστήριζαν).
Αν θυμάμαι καλά είχε κάνει κάνα 15λεπτο να βρεί τον WEP κωδικό (γύρω στα ~25.000 IVs).

Ωραίες εποχές… :stuck_out_tongue:

Ήθελα να απαντήσω από την πρώτη στιγμή που είδα το post, αλλά είπα να το αφήσω λίγο μπας και κερδίσει κι εμένα.

Το Unity είναι μούφα! Με το να το κάνουν όσο πιο απλό γίνεται, δε σου δίνει τη δυνατότητα για βασικές παραμετροποιήσεις. Ελπίζω να μην είναι κάπου χωμένο και να μην το έχω πάρει ακόμα χαμπάρι, αλλά γίνεται να επιλέξεις να μην γκρουπάρονται παράθυρα της ίδιας εφαρμογής στο launcher; Άσε που πολλές φορές είναι ανοιχτό ένα παράθυρο πχ word και δε δείχνει το εικονίδιο στο launcher. Επίσης, πολλάαααα bugs και ελλείψεις με την έκδοση του Compiz που υποστηρίζει (πάει το Desktop Cube που τόσο αγαπούσαμε). Για να το φέρεις στα μέτρα σου πρέπει να παιδεύεσαι με τις ώρες, για πράγματα που παλιότερα ήταν σεταρισμένα (σωστά) από default.

Είπα να δοκιμάσω να μπω με Ubuntu Classic γιατί το Unity δεν το άντεχα άλλο, αλλά και πάλι έχει πολλά κατάλοιπα.

Καλά να πάθω που πήγα κι έβαλα από την πρώτη μέρα τη νέα έκδοση και δεν έκατσα στη 10.10 που ήταν άψογη. :frowning:

Ευτυχώς που δεν έχω αλλάξει ακόμα:roll:. Χρησιμοποίησα λίγο τη καινούργια έκδοση στο pc της αδερφής μου (πειραματόζωο και έτσι το pc:p) και αποφάσισα να μείνω στη 10.10. Ερώτηση, μέχρι πότε υποστηρίζεται η 10.10? Δεν θα έχω πρόβλημα πχ μέχρι να περιμένω την επόμενη έκδοση?

Eγώ εμμένω στην άποψή μου. Βέβαια το χρησημοποιώ μόνο σπίτι και στο laptop της δουλειάς… Στη δουλειά στο desktop έχω Red Hat 10 (δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς.) Ίσως σε περιβάλλον εργασίας να με εκνεύριζε το unity δεν το ξέρω. Για δουλειές του σπιτιού όμως είναι μια χαρά. Και ανοίγω εφαρμογές πιο γρήγορα από το παλιό Gnome. Παραμετροποιείται σε μεγάλο βαθμό πάντως να ξέρετε. Ψάξτε λίγο google. Όσο αναφορά τα bugs υπάρχουν λίγα αλλά είναι λογικό. Θα φτιαχτούν

A και να προσθέσω κάτι. Όποιος δει το Gnome 3 θα καταλάβει γιατί η Canonical επέλεξε Unity. Αναγκαστικά λοιπόν θα καταλήξετε προς τα εκεί εκτός αν αλλάξετε σε ΚDE :slight_smile:

Θα διαφωνήσω. Είχα Ubuntu 11.04 με unity και δοκίμασα μετά και Fedora 15 με Gnome 3. Πολύ πιο βολικό το Gnome 3.Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.Αυτή είναι η γνώμη μου βέβαια.

Η δικιά μου είναι ότι το Gnome 3 είναι τραγικό. Δεν του έδωσα όμως πολλές ευκαιρίες.

προβλημα σε ubuntu 10.10: σβηνω φακελο 5 gb πχ και παλι στο free space του δισκου μου εμφανιζεται το ιδιο…καμια ιδεα?? εψαξα λιγο στο γκουγκλ αλλα δε βρηκα κατι, θα το ξαναψαξω αλλα για να πω την αληθεια δεν ξερω και πως ακριβως να το ψαξω

Με γραμμή εντολών ή ποντίκι;

τι εννοεις τωρα συ

Πώς το έσβησες ρε. Με γραμμή εντολών με rm ή πάτησες δεξί κλικ και delete;

με delete, δε χρησιμοποιω γραμμη εντολων

Δε δοκιμάζεις μία με γραμμή εντολών;

Η εντολή είναι rm <όνομα αρχείου> και πρέπει να είσαι στο directory που είναι το αρχείο σου.

Δωσε

rm -rf /path/to/folder

Προφανως οπου “/path/to/folder” βαζεις την διευθυνση του φακελου.

[B]ΜΗΝ[/B] τρεξεις την παραπανω εντολη σαν root (δηλαδη χωρις να δωσεις sudo ή su) γιατι αν κανεις κανα λαθος ισως βρεθεις με το λειτουργικο στο χερι :smiley:

Χαχαχαχα