Lita Ford

Κατ εμε ηταν απο τις σημαντικοτερες γυναικειες παρουσιες στο χωρο της ροκ μουσικης. Εκρητκικη και με μοναδικες κιθαριστικες ικανοτητες( ξεκινησε να παιζει κιθαρα οταν ηταν 11 χρονων) σιγουρα αποτελεσε πρωτυπο. Οταν ηταν 17 χρονων μπηκε στις Runaways (μαζι με Joan Jett). Αργοτερα το 1979 ξεκινα τη σολο καριερα της. Επισης εχει κανει ημαντικες συνεργασιες αναμεσα στις οποιες ειναι και η συνεργασια της με τον Ozzy Osbourne στο κομματι If I close my eyes forever. Για πειτε γνωμες.:slight_smile:

απο οτι εχω ακουσει καθε δωματιο μεταλλα το 80 ειχε μια αφισσα της.ηταν το γυναικειο μεταλ ειδωλο της εποχης.περα των κλασσικων δεν εχω ακουσει κατι αλλο.θα ασχοληθω παντως.

Η Λίτα έκανε πολλούς μεταλλάδες τη δεκαετία του 80 να καυχιώνται οτι “ναι, έχουμε και γυναίκες στη μουσική μας!” και να κρεμάνε με περηφάνεια (και κάμποση εφηβική λαχτάρα) την αφίσα της στο δωμάτιο τους…! Κρίμα βασικά που δεν υπήρξαν πολλές ακόμα γυναικείες παρουσίες στον χώρο (το μέταλ ήταν πάντα αντροκρατούμενο, αν και στα '90ς με την ισχυρή παρουσία των γυναικών στον ατμοσφαιρικό metal ήχο κάπως μειώθηκε αυτό).

H συνεργασία της με τον Ozzy χάρισε μια απο τις κλασικότερες μέταλ μπαλάντες όλων των εποχών.

Αυτά, έχουμε εξάλλου πει για τη Λίτα τόσο στο θρεντ με αυτή και τη Joan Jett όσο και σε κείνο του favourite female group.

zed yago-from over yonder επειδη μιλησαμε για female metal.εχει βγαλει πολλα αλμπουμ ι λιτα?hard rock δεν παιζει?

Hard Rock επαιζε ναι.
Θεα παντως, καταπληκτικη, εκρηκτικη και ειμαι πολυ περηφανη γιατι γυναικες σαν αυτη μας εκπροσωπουν επαξια σε αυτη την μουσικη και πιο πολυ γιατι βαζει τα γυαλια σε πολλους…:stuck_out_tongue: Και ειχε παντρευτει με τον Holmes των W.A.S.P. ( σορρυ αν δεν το ελεγα θα σκαγα …:stuck_out_tongue: ). Και ηταν και στις Runaways που για μενα ειναι το καλυτερο γυναικειο συγκροτημα που εχει υπαρξει μαζι με την Jett κιολας …

Πες ότι τα είχε με τον Nikki Six αρχικά, μετά με τον Tony Iommy και ότι στο τέλος παντρεύτηκε τον Holmes.
Παλιοκουτσομπόληδες …:lol:

o holmes δεν ειναι αυτος που στο decline of western civilization part2 the metal years ειναι στην πισινα με καμια 10αρια μπουκαλια βοτκα και λεει βλακειες μπροστα στην μαμα του και αφου λουζεται με την βοτκα και λεει οτι ειναι αλκοολας βουλιαζει στην πισινα σε κατασταση αλοιφη?χαχαχαχαχα.τρομερος τυπος.γεια σου ρε λιτα.καμια σχεση με την γνωστη αυτοκινητοβιομηχανεια ετσι?

ειμαι ερωτευμενος.

Με ποιόν ;

Με την Λιτα των 80’ς.

Ναι, ήταν ωραία και μάχημη γκόμενα. Είχα και εγω αφισέτα στο τοιχο κολλημένα με σελοτέπ. Εσυ ειχες ;

εγω δεν ζουσα στα 80’s…:slight_smile: