Γενιά του Χάους Live: 24-25/04/09@Gagarin

Δυστυχως η επιλογη του Gagarin ειναι ενα μαχαιρι στην καρδια, τι ναλεμε τωρα…
Κ εγω θα μαι εκει βεβαια!!!
Εισιτηριον???

Γιατί ρε παιδιά ξεφτίλα το Gagarin; Άντε να ακούσουμε live το “Μαύρο, το χρώμα της στέρησης”…

Οπως και να’χει το πραμα,θα ειμαστε μεσα!!!

Ε, τι γιατι??? Δεν ειναι προφανης ο λογος???

Όχι… Πραγματικά…

Το να παιζουν οι Γενια σε μαγαζι με εισοδο, ειναι λιγο απογοητευση. Γι αυτα που πιστευουν (ή πιστευαν τουλαχιστον), για τη σταση που πρεσβευουν, οχι μονο αυτοι αλλα κι αλλες μπαντες της ελληνικης σκηνης…

τα εισιτήρια από όσον ξέρω δεν έχουν αρχίσει να προπωλούνται ακόμα. Αλλά θα βγει ανακοίνωση έτσι και αλλιως σε λίγες μερες.

Όσο για το Gagarin, συμφωνώ με manson, δεν υπάρχει κάποιος λόγος για να μην παίξουν εκεί. Το γεγονός ότι είναι η ΓΤΧ δεν σημαίνει ότι θα πάει ο Ηλιακόπουλος πχ και θα πει σε κάποιον:

“γεια σας, θέλουμε να κάνουμε ένα live 20 χρόνια μετά την διαλυση μας και θέλουμε studio για πρόβες, εξοπλισμό και χώρο για live”

και αυτός να του πει:

“οκ, αφού είστε η ΓΤΧ σας τα παρέχω τζάμπα όλα αυτά”.

Αν το γκρουπ έκανε πρόβες έναν χρόνο πχ για αυτό το live, υπολογίστε μόνο τις ώρες ενοικίασης κάποιου στούντιο. Συν τα υπόλοιπα. Και πόσους επί πλέον παράγοντες που εμείς αγνοούμε.

Και πέρα από αυτό, ας μην ξεχνάμε ότι ακόμα και στα 80΄ς όπου η μπάντα έτρεχε από συναυλίες σε σχολές μέχρι σε συναυλίες αλληλεγγύης (δωρεάν δλδ), ακόμα και τότε έδινε συναυλίες σε κλαμπ, όπως το Ροδον.

Αντιλαμβάνομαι σαφώς ότι αυτό θα ξενερώσει κάποιους που απλώς θα θέλουν να πάνε σε ένα live για να κάνουν μπάχαλα με ένα μπουκάλι μπύρα από το περίπτερο στο χέρι, αλλά το ζητούμενο αυτού του live είναι να τιμήσουμε την συγκεκριμένη μπάντα και να μας αποχαιρετίσει με έναν αξιοπρεπή τρόπο. Εδώ άλλοι θα πάνε να δώσουν 100 ευρώ στους AC DC, είναι κρίμα να παραπονιόμαστε για το εισιτήριο. Κρίμα γιατί έχει γίνει μία προσπάθεια τόσο από την ίδια την μπάντα όσο και από τον κόσμο όλα αυτά τα χρόνια για ένα τέτοιο live και η συζήτηση καταλήγει στο εισιτήριο υποεκτιμάται η προσπάθεια αυτή. Ακόμα δεν ακούσαμε καν το εισιτήριο, καθίστε να ανακοινωθεί η τιμή πρώτα τουλάχιστον.

Χωραει πολυ κουβεντα… Και παλι δεν νομιζω να ειναι πανω απο 10 ευρω…
Τεσπα, εγω δεν ειπα οτι δεν θα παω, ουτε οτι δεν θα πωρωθω στο λαιβ… Απλα μια αποψη εξεφρασα την οποια την ειχα πεικαι απο τοτε που εμαθα ενα χρονο πριν οτι ετοιμαζουν συναυλια… Αυτο, θα ναι σημειο διαφωνιας οχι μονο μες στο φορουμ παντως. Ας το χουμε υποψη

:cry:
Ιστορικη στιγμη…

“Στις 24+25 Απριλίου 2009, στο Gagarin, η “Γενιά του Χάους” θα ανεβεί για ακόμη μιά φορά στη σκηνή. Η τιμή του εισιτηρίου είναι 15 euro, η προπώληση θα ξεκινήσει μέσα στον Φεβρουάριο κατόπιν ενημέρωσης. Για όσους δεν μπορέσουν να έρθουν, ετοιμάζουμε live broadcast μέσω διαδικτύου, σχετικές λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν λίγο πριν τις ημερομηνίες.”

από το προφιλ του θοδωρη ηλιακοπουλου στο myspace…

Θεμα συζητησης θα γινει για το εισιτηριο αλλα για μενα ειναι γελοιο και βαριεμαι να εξηγησω τι και πως…

Οποιος θελει παει, οποιος δε θελει απλα θα χασει.

Σωστά! Και όπως ειπώθηκε κάπου, δωρεάν συναυλίες γίνονται όταν υπάρχουν μεγαλό-χορηγοί ή κομματικές οργανώσεις από πίσω.

Τεσπά, 15 ευρω είναι μια πολύ λογική τιμή για να δούμε την συγκροτηματάρα!

Θα γούσταρα να βγαίνανε με το “Εμείς Απόψε” πιστεύω ότι στιχουργικά είναι το πιο κατάλληλο για να ανοίξουν την συναυλία! Και μετά να μας δώσουν τα μυαλά στο πιατό!!! Καλά λεπτομέρειες, ό,τι και να παίξουν εγκεφαλικό θα πάθω!

Από εκεί και μετά, εγώ λέω να πάω και τις δύο μερες!

15 ευρώ; Αν πάω, μάλλον δεν θα αντέξω να κυκλοφορώ στους δρόμους την επόμενη. Είπαμε ρε παιδιά, όχι κι έτσι. Και μετά κατηγορούμε άλλες μπάντες για αρπαχτές.

Παναγιώτη, υπάρχουν πάμπολλες αυτοοργανωμένες συναυλίες με δωρεάν είσοδο, κι αυτό το ξέρεις γιατί πας σε αυτά πολύ πριν από μένα. Μην ακούω αηδίες για κόμματα λοιπόν γιατί μου γυρνάει το στομάχι μεσημεριάτικα.

Θα 'θελα να δω τι θα λέγανε οι ΓΤΧ όταν ήταν συγκρότημα εαν έβλεπαν αυτή την κίνηση.

Πραγματικα εγω δεν καταλαβαινω πως επιλεξανε το Gagarin… Δεν υπαρχει περιπτωση να μην ξερουν τι κριτικη θα γινει, λες και δεν ξερουν ποιο ειναι το μεγαλυτερο μερος του κοινου τους… Η τι ηταν παλια???

Μεγαλε ακομη και πριν 20 χρονια η γενια επαιζε εκτος απο πανεπιστημια, σχολες κτλ και σε μαγαζια οπως το ροδον. μη λετε οτι σας κατεβει…

Σε μενα αναφερεσαι??? Αν ναι, νταξει αυτο δεν λεει κατι οτι στο λαιβ τους μετα απο 20 χρονια αποφασισαν να γινει στο γκαγκαριν… Εγω προσωπικα θα παω…Αυτο δεν σημαινει οτι καποιος δεν μπορει να κρινει την κινηση τους αυτη…

Όντως έπαιζαν. Τώρα όμως υποτίθεται ότι δίνουν 2 τελευταίες συναυλίες για τον κόσμο που τους ακούει κι όχι για να βγάλουν λεφτά. Το ίδιο που λένε όσες μπάντες κάνουν ριγιουνιον δηλαδή και πάιζουν με 30 ευρώ εισιτήριο.

Στις αλλες μπαντες ομως ο κοσμος που τους ακουει ειναι διατεθειμενος να πληρωνει30-40αρες για καθε γκρουπ. Οσον αφορα τη Γενια δεν νομιζω να ναι ετσι…

Δηλαδη εσυ αυτο καταλαβες;

Οτι κανουν αυτα τα δυο λαιβ με σκοπο να κονομησουν;

κριμα για το κοπο που κανανε ολο αυτο το καιρο…

Δηλαδη παει αναλογα με τη μπαντα; σε ενοχλει το ιδιο δηλαδη που θα κανει δυο λαιβ η γενια με 15 εuro κα για παραδειγμα οι κρεατορ με 35-40 για χιλιοστη φορα;

Οι panx romana περυσι που παιξανε στη λαρισα με 12 ευρο εισιτηριο σε ενα μαγαζι το κανανε για να βγαλουν φραγκα;

Γι’αυτο δε θα παει μπροστα ποτε η φαση…

Και ολοι εσεις που δυσαναχετειτε με την εισοδο ειστε απο αυτους που πανε σε αυτοοργανωμενες συναυλιες για παραδειγμα με 3 ευρο προεραιτικη εισοδο και ριχνουν 40 λεπτα, ενω εχουν καβατζα 15 ευρω για ποτα;

Μπορει να εχουμε και οι δυο 15 ευρω κι εσυ να προτιμησεις να πιεις μπυρες, ενω εγω να δω μια μπαντα. Ειναι θεμα προταιρεοτητων…

Κι εγω αν ειχα μια μπαντα δε θα επαιζα σε μαγαζι για πολλους και προσωπικους λογους, αλλα εχω μαθει να βλεπω και να κρινω αν καποια πραγαμτα ειναι αληθινα και ποια οχι…

τεσπα δε το παω προσωπικα σε κανεναν γενικα μιλαω…