Γενιά του Χάους Live: 24-25/04/09@Gagarin

Αυτο το πολυ απλο που λεω εγω ειναι, οτι οι Kreator εχουν ταχθει με το μερος των εταιριων οπως και να το κανουμε…
Την ιδια κριτικη που κανω και στους Active Member που παιζουν καθε λιγο και λιγακι για 15 ευρω μπορει να κανω και για τη Γενια, ποσο μαλλον για το reunion μετα απο 20 χρονια…
Τα συγκροτηματα της φασης, προφανως και δεν θελουν εταιριες, μαγαζια κτλ. λογω ιδεολογιας. (δες π.χ. Χασμα, Ωχρα ΣΠειροχαιτη κτλ.)…
Απο την αλλη ο καθενας κανει τις επιλογες του. Σεβομαι οτι επι ενα χρονο ετοιμαζαν το λαιβ, αλλα αυτο δεν αφαιρει το δικαιωμα στον οποιοδηποτε να κανει την κριτικη του…
Οπως κριτικη εκανε κι ο Θοδωρης στη συνεντευξη του 97 που γενικως εκφραζει την απογοητευση του για τη φαση με τις καταληψεις κτλ…

Εδωσυμφωνουμε απολυτα!!!
Και δεν ειναι μονο οι μπυρες που καποιοι προτιμουν:wink:

Eπίσης δεν άκουσα κανέναν να παραπονιέται ποτέ για τους Aντίδραση, τους Deus Ex Machina, τους Panx Romana που αναφέρθηκαν απο τον Anti Pasti, όταν παίζουν σε κλαμπ. Αυτό ρε παιδιά απο το 80 γίνεται. Τώρα σας πείραξε?

Όσο για αυτά που είπε ο Ζαφείρης, για το τί θα λέγανε οι ίδιοι οι ΓΤΧ την εποχή εκείνη…
αν έρθεις στην συναυλία λοιπόν Ζαφείρη, είναι πολύ πιθανό να ακούσεις ένα κομμάτι το οποίο γράφτηκε πριν την κυκλοφορία του Ρέκβιεμ, αλλά δεν πρόλαβε να μελωποιηθεί. Αν λοιπόν το παίξουνε, δώσε λίγο βάση στα λόγια του κομματιού και θα πάρεις την απάντηση στο ερώτημα που έθεσες από την ίδια την μπάντα.

και αν διαβάσετε προσεκτικά τις δηλώσεις μελών της μπάντας, κανένας δεν είπε ποτέ κάτι εναντίον του αντιεξουσιαστικού χώρου. Ο Θοδωρής είπε και το επανέλαβε πρόσφατα στο Hiddendiaries οτι “είχα πάντα αλεργία στους αναρχοπατέρες”…

είναι κανένας από σας που δεν έχει?

Εχεις απολυτο δικιο φιλτατε.Εχω ακουσει οτι ακομα και στο εξωτερικο για συναυλια DIY πληρωνεις 7 ευρω,κι αυτο γινεται για να καλυφθουν τα εξοδα(ενοικιο εξοπλισμου,ηχοληπτης κλπ).Σ’εναν ιδανικο κοσμο ολα εινα δωρεαν,οχι ομως στον δικο μας,ασε που το Gagarin εχει και μεγαλο ενοικιο σαν μαγαζι.Αλλα ειναι καμια φορα η νοοτροπια του Ελληνα που τα θελει ολα στο πιατο.

Και ειναι σιγουρο πως αν ηταν εφικτο θα θελανε και οι ιδιοι να κανουν τη φαση χωρις εισοδο…

Εν τελει, για να κλεισω και δεν ξανασχολουμαι αλλο με το θεμα χωρου… εγω θα ειμαι εκει (δεν ξερω αν και τις δυο μερες) και θα τα σπασουμε… Απλα, ο καθενας κρινει και κανει τις επιλογες του!!!

Κι εγώ εκεί θα είμαι, θα προσπαθήσω και τις 2 μέρες…

Είναι και το γκαγκαριν άσχημο ρε πούστη, σαν ψάρια έξω από το νερό θα είμαστε, κι εμείς και η ΓΤΧ.

Δε γαμιέται.

Γενιά του Χάους 2009, από τις πρόβες:

:vibrate::vibrate::vibrate::vibrate:

ο ήχος δεν είναι πολύ καλός, αλλά οκ… αυτό το μπάσο του Άκη είναι όλα τα λεφτά!

Ωραιο ακουγεται.Cheers bro.:smiley:

80 και σήμερα! Άντε να περάσει ο καιρός για την συναυλία της χρονιάς.

Βασικά επίτηδες το λέω, για να ζηλέψουν οι ac dc άκηδες, που για αυτούς η συναυλία της δικιάς τους χρονιάς αργεί παραπάνω. :lol:

πάντως έχω διαβάσει πολύ καλές ατάκες αυτές τις ημέρες (όχι εδώ, γενικά).

το καλύτερο ήταν

“θέλω να δω τους ΓΤΧ στο πολυτεχνείο”

και εγώ θέλω να τους δώ σπίτι μου ρε μεγάλε, να παίζουν για την πάρτυ μου.

Πάντως στο Πολυτεχνείο τώρα που το λες θα ήταν μεγάλη καύλα…:stuck_out_tongue:

Στο μηχανουργείο ρε!

Απαντηση του θοδωρη ηλιακοπουλου για ολα αυτα περι εισοδου και αρπαχτης…

“ΟΠΩΣ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ” E. Cayce
Η εξίσωση μερικών “οπαδών” της Γενιάς που λέει οτι: “επανένωση της μπάντας σημαίνει αρπαχτή + επιλογή του συγκεκριμένου χώρου σημαίνει ξεπούλημα + συμπέρασμα= ξεφτίλα”, έχει τόση αυθαιρεσία, τόση ισοπεδωτική υπεραπλούστευση και τόση φασιστική επιβολή μέσα της όση έχει κάθε τύπου εξουσία απέναντι στους ανθρώπους γενικότερα. Θα μπορούσα να γράψω πολλά και καθόλου ευχάριστα για όλους αυτούς τους “αμφισβητίες” που δεν τόλμησαν ούτε μιά στιγμή να αμφισβητήσουν τον εαυτό τους πριν ξεστομίσουν όλη αυτή τη χυδαιότητα στο όνομα πάντα της όποιας “ιδεολογίας” τους, αλλά θα αρκεστώ να πω οτι υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να καταπιούν τη γλώσσα τους στο τέλος. Και το χειρότερο, τα γραπτά σχόλιά τους θα μείνουν να θυμίζουν ποιός είναι (ήταν) ποιός…
Τους αφιερώνω τους τελευταίους στίχους που έγραψα για τη Γενιά το 1988 (χωρίς για άλλη μιά φορά να περιμένω να καταλάβουν το παραμικρό…):

ΤΑ ΛΟΓΙΑ…

Στ…απολιθώματα της φαντασίας μου καθώς γυρνάω…

ψάχνω σαν τρελός, κάτι αληθινό αναζητάω…

μέσα μου βρίσκεται μα εγώ αλλού γι…αυτό ρωτάω…

η αλήθεια μοιάζει φτωχή κι εγώ πάντα (την) προσπερνάω…

Τα λόγια που δεν άκουσα…

Τα λόγια που με πόνεσαν…

Τα λόγια που με μάτωσαν …

Τα λόγια που αγνόησα…

Θυμήσου ? θυμήσου ? τα λόγια ? θυμήσου:

« Δώσε μου κάτι να πιστέψω σ…αυτό…

δώσε μου κάτι να αγκιστρωθώ…

Δώσε μου κάτι να πολεμήσω γι…αυτό…

δώσε μου κάτι ιδανικό

Δώσε μου κάτι να λατρέψω σα Θεό…

δώσε μου κάτι το μοναδικό…

Δώσε μου κάτι να πεθάνω γι…αυτό…

δώσε μου έναν λόγο για να ζω »

Τα λόγια που δεν άκουσα ? ήταν δικά μου…

Τα λόγια που με πόνεσαν ? ήταν δικά μου…

Τα λόγια που με μάτωσαν ? ήμουν εγώ…

Τα λόγια που αγνόησα ? ήμουν εγώ…

[ Στη κοινωνία της αφθονίας…

δύναμη σημαίνει …

να έχεις και να είσαι…

Τίποτα…]

Επισης, με τη τιμη ισως εχει να κανει και το live broadcast μεσω διαδικτυου που ετοιμαζουν και πολλοι το προσπερασαν…

έτσι… το κομμάτι είναι υπέροχο. Πάλι καλά που το έκανε ποστ ο ιδιος ο Θοδωρής… Πρόκειται για το κομμάτι που δεν πρόλαβε να μελωποιηθεί στο Ρέκβιεμ. Και αποτελεί την καλύτερη απάντηση σε όσους βιάζονται να βγάλουν συμπερασματα. Διαβάστε με προσοχή τους στίχους, σκεφθείτε, αναρωτηθείτε, αφεθείτε…

τα πάντα συνοψίζονται βασικά σε αυτό που αναφέρει ο Θοδωρής πιο πάνω ανανφέροντας:

“…που δεν τόλμησαν ούτε μιά στιγμή να αμφισβητήσουν τον εαυτό τους”

εκεί ακριβώς βρίσκεται όλη η μαγεία. Αν δεν μπορούμε να απαλλαχτούμε από τα εγωκεντρικά καλούπια και τα κλισέ που μας έχουμε συνηθίσει να βολευομαστε, δεν μπορούμε να δούμε την αλήθεια.

Και κατά πάσα πιθανότητα θα το ακούσουμε και live!

εδιτ: ανεβήκαν επίσης και συνεντεύξεις και αρχειακό υλικό, πράγμα που το είδα χθες βράδυ και πήγα να πάθω σοκ από την υπερβολική έκθεση στην πληροφορία! είναι αν μη τι άλλο συγκινητικό να βλέπεις περιοδικά του 80 να φιλοξενούν συνεντεύξεις live reviews από την Γενιά. Και βέβαια υπάρχουν αρκετές ενδιαφέρουσες δηλώσεις από μέλη της μπάντας, που αν κάνανε έναν κόπο να τα διαβάσουν αυτοί που έχουν βγει και κράζουν με ύφος “δεν ήταν αυτή η Γενιά του Χάους που είχαμε κανονίσει να είναι”, θα σιωπαίνανε μια για πάντα. Oι απαντήσεις στις τελευταίες 4 ερωτήσεις αποτελούν για μένα ακριβώς τον ορισμό της ΓΤΧ, και δοθήκαν εν έτει 1985!!!

Και κατι ακομη για να καταλαβουν (οσοι εχουν τη καλη διαθεση βεβαια) οτι καθε αλλο παρα ευκολη διαδικασια ήταν να γινει πραγματικοτητα η ζωντανη επανεμφανιση της Γενιας…

Για να ξεκινήσουμε με την ερώτηση που θα ήθελαν οι περισσότεροι να κάνουν. Πως πάνε οι πρόβες? Θα περιμένουμε πολύ καιρό ακόμα για να σας δει ο κόσμος live μετά από τόσα χρόνια? Η σύνθεση του group αν και όταν γίνει το live θα είναι η αρχική (του πρώτου album) ή μια σύνθεση που θα αντιπροσωπεύει ολόκληρη την πορεία σας? Τι υλικό θα παίζατε από τα demo και τα album? Θα υπήρχαν αρκετά ακυκλοφόρητα τραγούδια? Κάποιες διαφορετικές εκτελέσεις? Αν παίξει η γενιά τελικά για πόσες μέρες θα είναι και σε τι χώρο?

  • (Σχετικά με το live), έχουμε ξεκινήσει τους τελευταίους μήνες να δουλεύουμε το υλικό πάνω σε νέες βάσεις, τόσο αισθητικές όσο και συνθετικές, κάτι που έχει ήδη απoδειχτεί μια αρκετά δύσκολη διαδικασία, δεδομένης της έλλειψης ελεύθερου χρόνου. Το σχήμα είναι αυτό του πρώτου δίσκου - Άκης Αμπράζης στο μπάσο και Κώστας Χατζόπουλος στη κιθάρα και αυτό θα βγεί στη σκηνή μαζί με κάποιον drummer που ήδη ψάχνουμε - αν και εφόσον καταφέρουμε να φτάσουμε ως εκεί. Η πρόθεσή μας είναι να κάνουμε ένα διήμερο live ως “τελευταίο αντίο” για να τιμήσουμε τη Γενιά και το κοινό της, παρουσιάζοντας το υλικό όπως περίπου αυτό θακουγόταν σήμερα αν η Γενιά δεν είχε διαλυθεί το89. Αυτό σημαίνει ότι δουλεύουμε κάθε τραγούδι ξεχωριστά, κάνοντας διορθώσεις αλλά και κάποιες παρεμβάσεις όπου κρίνεται απαραίτητο. Υπάρχει κάποιο ακυκλοφόρητο υλικό, όπως επίσης υπάρχουν κάποιοι στίχοι που γράφτηκαν στην περίοδο του «Ρέκβιεμ» αλλά δεν πρόλαβαν να μελοποιηθούν. Έχουμε επιλέξει περίπου 30 κομμάτια συνολικά, αλλά δεν ξέρω ποιά από αυτά θα παρουσιαστούν τελικά, the work is still in progress… [B]Το μόνο σίγουρο είναι πως τα κομμάτια μεταμορφώνονται και αποκτούν μια διάσταση που πάντα είχαν αλλά στη δεκαετία του 80 - με ελάχιστη τεχνογνωσία αλλά και φτωχά υλικά μέσα - ήταν αδύνατο να βγεί στην επιφάνεια. Φαντάσου ότι τώρα ακούμε κι εμείς πρώτη ίσως φορά τόσο καθαρά την μουσικότητα της Γενιάς, κάτι που δεν είχε γίνει απόλυτα κατανοητό τότε[/B]. Υπάρχουν καταπληκτικές συνθέσεις και εμπνεύσεις που δεν ακούστηκαν ποτέ όπως τους άξιζε και αυτός είναι ένας από τους λόγους που μας ώθησαν στη διαδικασία μιας ακόμη live εμφάνισης, νακουστεί επιτέλους το υλικό μας σε όλες του τις διαστάσεις, στίχος και μουσική σε ισορροπία και αρμονία. Επαναλαμβάνω για τυχόν παρερμηνείες, δεν είναι δεδομένο το live, η πρόθεση είναι, η θέληση επίσης, αλλά υπάρχουν παράλληλα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες στη ζωή όλων μας που δεν μας επιτρέπουν απολυτότητες κανενός είδους.

Μου ανέφερες πριν κάποιες μέρες το ενδεχόμενο της κυκλοφορίας κάποιου ακυκλοφόρητου μέχρι τώρα υλικού. Θα υπήρχε κάποια επίσημη κυκλοφορία?

  • Από τη στιγμή που δημιούργησαν οι υπόλοιποι στο Myspace το profile της Γενιάς, τέθηκε το θέμα της διαχείρισης όλου του αρχειακού της υλικού. Η σκέψη μας προσανατολίστηκε στη δημιουργία ενός official site μέσα από το οποίο θα δίναμε ελεύθερα σε όποιον ήθελε φωτογραφίες, συνεντεύξεις, live+studio ηχογραφήσεις? έχουν γραφτεί επίσης πολλές ασάφειες και ανακρίβειες σχετικά με την ιστορία της Γενιάς και θέλουμε αυτό κάποια στιγμή να τελειώσει οριστικά. Μετά, προέκυψε η ιδέα ενός τελευταίου live, οπότε θεωρήσαμε καλύτερο να περιμένουμε πριν κάνουμε οτιδήποτε. Επίσημη κυκλοφορία, αν εννοείς μέσω κάποιου label, όχι δεν έχουμε καμία τέτοια πρόθεση. Αν δοθεί υλικό, θα δοθεί μέσω διαδικτύου από εμάς και μόνο…

Μπορειτε να διαβασετε ολοκληρη τη συνετευξη εδω…
http://hiddendiaries.blogspot.com/2008/09/by-kt_21.html

Επίσης φίλε Anti-Pasti, ο Θοδωρής στην ίδια συνεντευξη είχε κάνει ξεκάθαρο πώς δεδομένη είναι η πρόθεση και μόνο της μπάντας. Και τόνισε τις δυσκολίες που υπήρχαν για να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο. ΠΟΎ ήταν λοιπόν όλοι αυτοί τότε που κρίνουν τώρα την μπάντα? Βγήκε κανένας να εκφράσει ανοιχτά μια αποψή για το τι θα μπορούσε να κάνει ή να προτείνει κάτι για να είναι αυτό το live εφικτό?? Και τώρα έρχονται και ξεστομίζουν ότι τους καπνίσει, ακόμα και στο site της μπάντας. Ντροπή τους και μόνο. Δεν είναι ντροπή να έχεις μία άποψη βέβαια την οποία την τεκμηριωνεις, είναι ντροπή να βγάζεις συμπεράσματα και να κρίνεις ανθρώπους με κριτήρια τα οποία καμμία σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα.

Αντι να χαίροντια και να πανε τρέχοντας να υποστηριξουν την κατά τα άλλα αγαπημένη τους μπάντα απλώς γκρινιαζουν, και θέλουν να τα έχουν όλα χωρίς να δώσουν τίποτα (οπως είπε σωστά κάποιος). Ρε το 97 που βγήκε το cd των ΓΤΧ όλοι μας κλαίγαμε από συγκινηση, που επιτέλους θα μπορούσαμε να ακούμε αξιοπρεπώς την αγαπημένη μας κασσέτα. Το βινύλιο είχε λιώσει κυριοολεκτικά πάνω στο πικαπ και ήταν ακρως δυσευρετο για να το ξαναγορασεις. Και τρέχαμε να βρούμε το cd που κυκλοφορησε από την Wipe out με γαμάτη συσκευασια κλπ. Και με ευχαριστηση δώσαμε τα λεφτα για το cd. Και τα ξαναδωσαμε γιατί το cd πραγματικα έλιωσε από την χρηση μετα απο λίγα χρονια. Και τώρα που μας παρουσιάζεται η τελευταία ίσως ευκαιρία να εκδηλώσουμε την υποστηριξη στην αγαπημένη μας μπάντα, κάθονται και το παίζουν ιδεολογοι. Α ΡΕ ΕΛΛΗΝΑ.

Νταξει, με κάλυψε εμένα ο τυπάς. Θα ήθελα όμως σε κάποια δήλωση ή συνέντευξη (ή ακόμη και προσωπικά) να εξηγήσει γιατί επιλέχθηκε αυτός ο χώρος και γιατί τόσα πολλά η τιμή.

Προσοχή! Όχι να απολογηθεί, αλλά να εξηγήσει. Γιατί σίγουρα θα υπήρχαν κάποιοι λόγοι.

Αυτο θα θελα να γραψω και γω…

Ενταξει ρε παιδια δεν ειναι και δικο τους το μαγαζι. Ακριβως τι παιζει μονο καποιος απο τη μπαντα μπορει να εξηγησει, αν και εγω προσωπικα δε το θεωρω οτι ειναι και υποχρεωση τους, απλα ισως αναγκαστουν στο τελος με τις μπουρδες που ακουγονται…

Ειπα και πιο πριν παιζει και live broadcast. Ισως να ναι κι αυτος ενας απο τους λογους…