Γενιά του Χάους Live: 24-25/04/09@Gagarin

Επισης, κατι που εχω διαπιστωσει σε βαθος χρονου ειναι το " ελα μωρε πανκ ειναι ας μην ακουγεται και καλα, ας μη κανουμε soundcheck, οτι να ναι ξερω γω να πουμε χυμα και γαμιουνται οι μπατσοι"… Καταλαβατε που το παω…

Εγώ λέω ότι εφόσον αποφασιστηκε να γινει σε κλαμπ η συναυλία, δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο κατάλληλος από τον συγκεκριμένο. Για το κοινό της μπάντας, ούτε καμμια τρύπα είναι, ούτε κάτι το too much. Μιας και επιλέχθηκε το Gagarin λοιπόν, η τιμη του εισιτηριου μια χαρά είναι. Εδώ στο Κύτταρο ή στο Ροντέο (που είναι πολύ πιο μικρης χωρητικότητας) πας και πληρώνεις μινιμουμ 15 ευρώ να δεις ένα ελληνικό συγκρότημα. Οι Σπυριδούλα με τον Πιλάλα, στο Ροντέο προ διμήνου που τους είδα, 15 ευρώ. Και όταν βγήκαν στα Προπύλαια να παίξουν δεν άκουσα κανέναν να τους κατακρίνει, μόνον τα χειροκροτήματα άκουσα. Τα Μωρά στη Φωτια πέρισυ στο Κύτταρο που βγάλανε την συναυλία σε DVD, 15 ευρώ εισοδο είχανε. Και ταυτοχρονα ήταν οι άλλοι από κάτω και φωνάζανε “μπάτσοι - γουρούνια - δολοφονοι”. Ποιοι ήταν λοιπόν αυτοί που δεν τα έχουν καλά με τον εαυτό τους? Οι μπάντες? Η’ αυτοί που θέλουν να βλέπουν παντού μία επανάσταση? Αλλά βέβαια, στους ΓΤΧ είναι διαφορετικό γιατί θέλουμε να είμαστε πανκ και δεν πρέπει να ξεφεύγουμε από τα πρέπει.

Ειμαι περιεργος να δω αν θα ξεκινησει ποτε αυτο το live…

PS:Τους θυμαται κανεις σε ενα live στο πολυτεχνειο το '88 'η το 89?

Mπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος??? Για ποιο λογο???

Απο τις φασαριες που θα γινουν.
Εδω με τους Pistols εγινε χαμος,στους ΓΤΧ δε θα γινει?

Ρε σεις,μετα απο τοσα χρονια η Γενια live, το εχει συνειδητοποιησει κανεις?
Τοσα παιδια μεγαλωσαμε με αυτους(σημερινοι κοντα στα 40,εγω στα 36 πλεον) και δε
8α γινει της καργιολας?

Και δεν μιλαμε για reunion live οπως των Last Drive ετσι?

Ε,και των Pistols εγινε η συναυλια… Ok, θα δειξει…

Αν θα γίνουν φασαρίες, θα γίνουν ακριβώς επειδή δεν θα έχουν συνειδητοποιήσει μερικοί ότι αυτοί που θα παίζουν πάνω θα είναι οι ΓΤΧ κ όχι κάποιο πανκ γκρουπ της σειράς. Η μπάντα έκανε μία κίνηση για να αποχαιρετίσει όλους εμάς που μεγαλώσαμε με τα τραγούδια τους, θα είναι κρίμα να το δουν μερικοί σαν ευκαιρία εκτόνωσης των κομπλεξ τους. Ναι, να γίνει χαμός χορεύοντας όλοι μαζί τον χορό της σιωπής, να γίνει χαμός τραγουδώντας όλοι μαζί τους στίχους, να γίνει χαμός ανατριχιάζοντας στο Στίγμα, να γίνει χαμός σε καθέναν μέσα μας… αυτός ο χαμός είναι που αξίζει για την Γενιά του Χάους.

Το συναίσθημά μου μ’ αγκαθωτό σύρμα θα τυλίξω…

Ρε δεν μας χέζετε, ιδεαλιστές της δεκάρας, προϊόντα της κοινωνίας του θεάματος.

Και η γενιά χεσμένους σας έχει.

κριμα και παλι κριμα για την μεγαλυτερη ιδεολογικη μπαντα στην ελλαδα.ειναι μεγαλή ξεφτυλα να παιξουν στο gagarin.με 15 ευρω εισοδο?ειμαστε σοβαροι ρε?και χαιρεστε κιολασ???οχι ρε δεν θα παω.εννοειται πως τους γενια του ΕΙΧΑ μεσα στην καρδια μου γιατι μεαυτους μεγαλωσα την δεκαετια του 90.και τωρα με ολα αυτα που εχουν προηγηθει δεκεμβριο και οχι μονο,βγαινουν οι αλλοι και σου λενε gagourin???οποιος παει απλα δεν εχει ιχνος ιδεολογικου υποβαθρου της μπαντας.εκει που φτυνω δεν γλυφω παιδια.ευχομαι τουλαχιστον οσοι θελουν οπωσδηποτε να πανε να κανουν τετοιο ντου που θα μεινει αξεχαστο.γιατι αραγε δεν παιζουν σε καταληψη,κανενα πανεπιστημιο ή καπουχωρις εισοδο?γιατι απλα εκει δεν εχει αρπαχτη παιδες.θα δικαιολογησω τα πιτσιρικια που λογω ηλικιας θα πανε.και καλα θα κανουν.αυτοι ομως που υποτιθεται ασχολουνται και αγαπανε την μουσικη και την ιδεολογια 10 και 15 χρονια ειναι απλως ξεφτιλα αν πανε.και ειπα μονο με ντου αν θελουν να πανε.καμμια αρπαχτη απο κανεναν.ποσο μαλλον-κριμα ρε- απο τους γενια.τουλαχιστον αλλες μπαντες της εποχης τους ειχαν τα @@ και το μυαλο να παιξουν ελευθερα.γιατι με στιχους και με μια λωριδα μαγκας δεν γινεσαι.θελει και αλλους συνδιασμους και ψυχη πανω απο ολα.κριμα και παλι κριμα για μενα γιατι σε περιπτωση που παιζανε καπου αλλου μιλαμε για πανω απο 10000 κοσμο.και μην μου κανενας ναι αλλα εκει θα γινοντουσαν επεισοδια γιατι θα τον θεωρησω αφελη.ο νοων νοειτω

Σιγα μη γεμιζαν και το Γουεμπλευ, η καθυστερηση εχει και ορια.

lasko palikari mou an den kseris mpalitsa asto to thema.ektos kai zounds ixane thessaloniki panepistimia panoa apo 3000 kosmo.xaotiki prin 5-6 xronia fisiko pali konta sta 2000.kai den tha mazeyan oi genia 10000?kai kati akoma.sto teleyteo live biologiko anebikan kai epeksan 4-5 kommatia oi adieksodos!!!ayti i fonara toy tipou itan ola ta fraga.kai xoris eisodo parakalo e.alla ksexasa aytoi pou pezoun xoris eisodous ine atalantoi kai makakes

  1. Βλέπω ότι μιλάς για το ιδεολογικό υπόβαθρο της μπάντας. Και ότι είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό το live καταρρίπτει την ιδεολογία της μπάντας. Φαντάζομαι λοιπόν ότι θα σου είναι εύκολο να μας αναλύσεις το ιδεολογικό αυτό υπόβαθρο της μπάντας. Ή έστω να μας παραπέμψεις στις δηλώσεις των ΓΤΧ από την δεκαετία του 80 για τα live τους. Κάπου θα έχεις διαβάσει μάλλον ότι θα είχαν δηλώσει ότι θα παίζουν πάντα τζάμπα.

Γιατί εγώ που μπορώ να σου αραδιάσω όλες τις δηλώσεις των ΓΤΧ εκείνη την περίοδο με τις συναυλίες τους σε κλαμπ όπως το Ροδον, τις απόψεις τους για τα live, για τον κόσμο που τσιγκουνεύεται να δώσει έστω το παραμικρό αντίτιμο για να δει μία μπάντα που αξίζει μάλλον θα είμαι από αυτούς τους ξεφτιλισμένους που θα δώσουν τα 15 ευρώ μετά χαράς. Και μάλλον αυτές τις δηλώσεις τις έχω δει στον ύπνο μου.

  1. Λες ότι η ΓΤΧ ήταν τόσο βαθιά χαραγμένη στην καρδιά σου. Από την άλλη δεν είσαι διατεθειμένος να κρατήσεις ούτε μισό ευρώ την ημέρα για να τους δεις live.

Οκ… τότε. Όμως, δεν φτάνουν 15 ευρώ φίλε μου για να σβήσουν κάτι που έχει χαραχτεί μέσα μας, εκτός αν η χάραξη είχε γίνει με κιμωλία. Μάλλον λοιπόν για σένα ισχύει το δεύτερο.

  1. Λες ότι όποιος πάει δεν είχει ίχνος ιδεολογικού ύποβαθρου, και ότι εύχεσαι να τέτοιο ντου κλπ κλπ.

Αμα δεν γουστάρεις δεν πας και τελειώνει η υπόθεση… δεν βγάζεις συμπεράσματα ούτε για τους ΓΤΧ ούτε για τον κόσμο που θα πάει να τους δει γιατί έτσι γουστάρει στην τελική. Ποιός είσαι εσύ που δεν αμφισβητείς έστω για μία στιγμή την απολυτότητα των θέσεων σου? Που βγάζεις συμπεράσματα για την μπάντα και το κοινό κατευθείαν? Ποιος είσαι ρε μάγκα που θα μας βάλεις όλους σε ένα τσουβάλι? Ποιό είναι το ιδεολογικό υπόβαθρο που επικαλείσαι και θες να είναι όλοι μέσα σε αυτό? Για αυτό ρε η Γενιά το κάνει το live εκεί ρε. Γιατί δεν γουστάρει τα κλισέ και τα καλούπια που έχουν κατασκευάσει για αυτήν (χωρίς αυτήν) άτομα που μιλάν την γλώσσα σου.

Από την άλλη όσοι θέλουν “οπωσδήποτε να πάνε” και δεν έχουν μισό ευρώ την ημέρα να βάλουν στην άκρη, ας το δουν από το live broadcast που θα γίνει μέσω internet, λεφτά για το internet βέβαια έχουν. Αν δεν το έχεις μάθει, θα γίνει και αυτό. Γιατί εύχεσαι λοιπον να γίνει ντου? Μηπώς επειδή απλά είσαι λίιιιγο ζηλόφθονος?

  1. Ρωτάς και απαντάς μόνος, μιας και τα καταλαβαίνεις όλα: γιατι αραγε δεν παιζουν σε καταληψη,κανενα πανεπιστημιο ή καπουχωρις εισοδο?γιατι απλα εκει δεν εχει αρπαχτη παιδες.

και πιο κάτω λες ότι άμα παιζανε καπου αλλου θα μαζεύανε 10000 κοσμο.

Πες μου, σε ποιο σύμπαν ζεις και ποια κατάληψη θα μάζευε παραπάνω από 200 ατόμα? Ποιός είναι αυτός ο χώρος που θα γινόταν τζάμπα συναυλία και θα μάζευε τόσο κόσμο? Και μην μου πεις ότι οι Stereo Nova μαζέψανε 10000 κόσμο, ήταν συναυλία με χορηγούς κλπ κλπ. Και μην μου πεις ότι στην πρόσφατη συναυλία στα Προπύλαια μαζεύτηκε πολύς κόσμος και ήταν και τζάμπα. Δεν συζητάμε όμως live ΓΤΧ μαζί με άλλα 30 συγκρότηματα. Aπό την άλλη θαμου πεις ότι οι Stress είχαν παίξει στην Villa προ δεκαετίας. Νομίζεις ότι αν ανακοίνωνε σήμερα η Γενιά live εκεί θα μπορούσε να χωρέσει όσους θέλαν να πάνε? Η Γενιά αποφασίσε να κάνει το live για να τους απολαύσει ο κόσμος τους. Θες - δεν θες, μετά από τόσα χρόνια το κοινό της ΓΤΧ είναι πολύ μεγαλύτερο και πολυμορφικό από αυτό που έχεις κανονίσει να είναι. Και εγώ θέλω την μοναδική φορά που θα έχω ευκαιρία να δω την αγαπημένη μου μπάντα επι σκηνής να έχω την δυνατότητα να ακούω τα φωνητικά και το μπάσο πχ πιο καθαρά από τον τύπο που ρεύεται δίπλα μου.

  1. Λες για άλλες μπάντες της εποχής τους που είχαν τα @@ να παίξουν ελεύθερα.

Αν εξαιρέσεις τους Stress που σου απάντησα πριν και νομίζω κατέστησα σαφές ότι απλώς η ΓΤΧ δεν είναι δυνατόν να παίξει υπό ίδιες συνθήκες, μπορείς να μου πεις μερικές ακόμα? Oι Last Drive στο Gagarin παίξανε με εισιτήριο κλπ. Οι Metro Decay σχεδιάζαν ένα παρόμοιο αποχαιρετιστήριο live και δεν τους έκατσε όμως. Σε ποιούς αναφέρεσαι? Και μην μου συγκρίνεις τώρα ΓΤΧ με Χαοτική Διάσταση που κάνουν πάλι συναυλίες (αυτοί έχουν επανενωθεί κανονικά όμως)… Οι Αντίδραση πέρισυ παίξανε στο όνομα του ρόδου στην καλλιθέα, με 10 ευρώ εισιτήριο και μιλάμε για χώρο με πολύ μικρότερα έξοδα παράσταση κλπ. Οι Σπυριδούλα μία τους βλέπεις στο Nosotros, μία να παίζουν στο Κύτταρο με 15 ευρώ είσοδο. Τα Μωρά Στην Φωτιά πέρισυ στο Κύτταρο επίσης 15 ευρώ είχανε. Είπες κάτι για αυτούς? Σε ποιες μπάντες αναφέρεσαι? ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ?

Κλείνω, απλώς με μία ερώτηση. Προ τόσωωωωωων μηνών που είχε κάνει την επίσημη δήλωση ο Θ Ηλιακόπουλος ότι η ΓΤΧ σκέφτεται να κάνει ένα τελευταίο live, είχε πει επίσης ότι τπτ δεν είναι δεδομένο και υπάρχουν δυσκολίες κλπ. Τί ακριβώς πρότεινες τότε? Έδωσες κάποια λύση για το τι μπορούσες να κάνεις ώστε να είναι το live αυτό εφικτό και γενικά είπες την άποψη σου? Έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που η ΓΤΧ έχει θέσει το θέμα σε συζήτηση. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΤΟΤΕ??

Μάλλον χόρευες τον χορό της σιωπης λέω γω…

Αυτά τα λίγα.

καλα ρε τι ειναι αυτα που λες?χεστηκα για τα μωρα στη φωτια,την σπυριδουλα και τους last drive.εχουν χαραξει αυτοι πολιτικο δρομο μεσω στιχων και κοινου και δεν το ξερω?μαλλον δεν εχεις παει και πολλες φορες σε καταληψεις για να μου λες οτι μαζευουν 200 ατομα μονο.εκτος και αν για σενα καταληψεις παιζουν μονο αθηνα.που για μενα η αθηνα εχει σβησει απο συναυλιες σε καταληψεις και πανεπιστημια.να σου παραθεσω και εγω αλλες μπαντες που εχουν και αυτες εξοδα και παιζουν ομως παντα τσαμπα?οπως οι ωχρα και οι χασμα.και μην μου αναφερεις αντιδραση γιατι θα ξερασω.μαλλον τα εχεις κανει μιξερ στο μυαλο σου και δεν μπορεις να διαχωρισεις διαφορα λογικης των γενια με μωρα,αντιδραση κτλ.τα 15 ευρω μπορει να τα δωσει ο οποιοσδηποτε.δεν ειναι εκει η λογικη.χρηματικη συναλλαγη ομως σε καποια πραγματα δεν σηκωνει.και μην μου πεις καμμια μπαρουφα οτι γιατι παω σε μαγαζια,καπνιζω,πληρωνω φορους κτλ.και για να μην πιστευεις οτι θα μαζευε πολυ κοσμο αν γινοταν η συναυλια χωρις εισοδο μαλλον δεν εκτιμας κατα βαθος το μεγεθος των γενια.οταν υπαρχει μεγαλη περιπτωση να κατεβω.και θα δωσω οχι 15 ευρω σαν και εσεβα τον αθηναιο για να μπει μεσα.εγω θα πληρωσω 100 ευρω βενζινες και γαμωδιοδια θα κανω 1000 και χιλιομετρα για 1 μερα γιατι δευτερα ξαναδουλευω και θα πρεπει να ανηφορησω παλι,αλλα σε αυτην την συναυλια θα μπω με ντου. σε κανενα gagarin που παει να αρπαξει στο ονομα των γενια δεν θα δωσω τσακιστη.αν εισαι καλος στα μαθηματικα υπολογισει ποιος απο τους δυο μας θα δωσει περισσοτερα και θα ταλαιπωρηθει περισσοτερο.γι αυτο το μπλα μπλα τσιγκουνευομαστε κτλ ξεχασε τα.και ναι προτιμω να εχω καποιον διπλα μου που θα ρευτει παρα τον καθε μακακα που θα σκασει στο gagarin μονο και μονο για την γκλαμουρια της συναυλιας και τον ντορο που θα δημιουργηθει.και για να σε προλαβω θα εχει και καλο κοσμο μεσα.δεν θα ειναι ολοι μακακες.οπως συμβαινει εννοειται και σε ολες τις φασεις.τωρα το τι ειπε ο θοδωρας,ο μπαμπης ο σουγιας ο μητσος και ο κητσος δεν με αφορα.κανω κριτικη οπως κανει και ο καθενας.σεβομαι το ατομο και τις αποψεις.εχω δικαιωμα ομως να κριτικαρω και να διαφωνω

Nαι μάλλον δεν το ξέρεις. Ψάξε λίγο να μάθεις για τους Σπυριδούλα πχ. Μήπως ξέρεις ποιος τραγούδαγε στο “Ταξίδι στο κέντρο της Πόλης”? Οι αδερφοί Σπυρόπουλοι αν δεν σου λένε κάτι, τότε οκ πάω πάσο. Πήγαινε άκουσε το Μανιφέστο από Μωρά Στη Φωτιά, το Γκριζο Backgroung κλπ κλπ. ?? Μήπως να σου πω και για τους Deus Ex Machina επίσης?
Όσο για το αν θα συγκρίνω την ΓΤΧ με τα Μωρά, Σπυριδούλα και Metro Decay, εννοείται πώς ναι. Αυτές ήταν οι σύγχρονες τους μπάντες. Ούτε οι ΩΣ ούτε οι Χάσμα που βγαλανε το πρώτο αλμπουμ τους 15 χρόνια μετά την ίδρυση των ΓΤΧ. Πέραν τούτου, είναι άκυρη η σύγκριση των ΓΤΧ με αυτές τις μπάντες για τον απλούστατο λόγο ότι αυτές κυκλοφορησαν τα πάντα μόνες τους. Πότε το κάνανε αυτό οι ΓΤΧ? Δικαίωμα Διαβασης, Wipe Out σου λένε τπτ? Δεν είπαν ποτε οι ΓΤΧ ότι είναι οι εφευρέτες του DIY στην Ελλάδα. Ότι παίζανε σε καταλήψεις κλπ ναί είναι αλήθεια. Αλλά παίζανε και σε κλαμπς στο ξαναλέω. Και ο Νταλάρας παίζει τζάμπα, τί σημαίνει αυτό? Μάλλον εσύ λοιπόν μπερδεύεις λίγο τα πράγματα μου φαίνεται. Ο σκοπός της ΓτΧ τότε ήταν να περάσουν το μνμ τους στον κόσμο, έξω από οποιαδήποτε ταμπέλα και ομάδα ανήκει ή (δεν ανήκει) ο καθένας. Αυτό θέλουν να κάνουν και τώρα. Δεν τους ενδιαφέρει να παίξουν μπροστά σε άτομα του τάδε χώρου, ή να αρχίσουν καμμία επάνασταση. Θα κάνουν μια συναυλία για να αποχαιρετίσουν οσους τους πιστέψαν… ο καθένας γιατι τον άγγιξε η μουσική και το μύνημα τους, γιατί άλλαξε τον εαυτό του με αυτούς. Δεν κυνηγάμε κανέναν αγώνα και καμμία επανάσταση, μια συναυλία θα γίνει. Αν θες έλα να την δεις, αν δεν θες κάτσε σπίτι σου. Γιατί να προσπαθήσεις να το βγάλεις ξινό στην πλειοψηφία που γουστάρει να τους δει?

Εγώ δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι πηγαίνω σε καταλήψεις. Πρέπει να ντρέπομαι μήπως και για αυτό?
Εσύ αντίθετα που λες για ιδεολογικές προεκτάσεις αποφεύγεις να το αναλύσεις λίγο παραπάνω σύμφωνα με όσο σε ρώτησα. Οπότε απλά δεν μπορώ να θεωρήσω την “κριτική” σου τεκμηριωμένη στο ελάχιστο. Δεν μας λες τι ακριβώς πάει κόντρα στην ιδεολογία των ΓτΧ με αυτό το live. Αντίθετα, μας λες τί πάει κόντρα στην δικιά σου θέωρηση και αντίληψη. Δεν έχουν όλοι όμως την ίδια αντίληψη των πραγμάτων και αυτό είναι κατι υγιές και φυσιολογικό να συμβαίνει. Όταν όμως προσπαθείς να επιβάλλεις την δικιά σου αντίληψη με το “έτσι θέλω” σαμποτάροντας την συναυλία ας μην χαρακτηρίσω πώς ακριβώς λέγεται.

Τέλος λες ότι δεν σε ενδιαφέρει τί δηλώνει ο “κάθε Θοδωρας”… εδώ γελάμε. Αν δεν σε ενδιέφερε, τότε τι κάθεσαι και ασχολείσαι? Μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν θες να κατέβεις να δεις την μπάντα, αλλά θες να κατέβεις έτσι “για την φάση”. Επίσης δεν νομίζω να κάνεις κριτική όταν μιλάς για αρπαχτή και βγάζεις συμπεράσματα για κοινό και μπάντα. Μάλλον για λασπολογία μου φαίνεται. Δεν έχεις κάτσει να σκεφτείς τί δυσκολίες υπάρχουν για να ανέβει ξανά στην σκηνή μετά από 20 χρόνια ένα συγκρότημα.

Α! Δεν ξέρεις τί θυσίες έχει κάνει ο καθένας μας για να παραβρεθεί στο live εκείνη την περίοδο, οπότε μην βγάζεις άλλη μια φορά ανύπαρκτα συμπερασματα.

παλικαρι τα μωρα εχουν παιξει και σε φεστιβαλ κνε κκε κτλ.αυτο τα λεει ολα.αρα εισαι τραγικα ακυρος.σιγα ρε φιλε τις θυσιες που θα κανεις για να πας στο live.σοβαρο πραγμα θα κανεις.ενα live γινεται σαββατο αν θελεις κιολας.και παλι ομως δεν καταλαβες τι λεω και μου αμπελοφιλοσοφεις.σου ειπα μην πας?πηγαινε.εγω ειπα οσοι πανε και με εμενα μεσα να μην πληρωσουν εισοδο.δηλαδη θα ακουω κοινωνικα υποπροιοντα,μπασταρδοκρατια και θα εχω πληρωσει 15 ευρω???εγω το θεωρω τραγικο.και αν ψηνεσαι τα 15 ευρω παμε να στα κερασω ολα μπυρες.αλλα για live gagourin δεν τα δινω.και στο ξαναλεω.περιμενα πως και πως αυτο το live αλλα οχι σε μαγαζι με εισοδο.και στην τελικη εαν θελουν οι γενια να ανεβουν β.ελλαδα να παιξουν στα πανεπιστημια.και τα μεταφορικα τους θα παρουν,και οτι ηχο γουσταρουν θα εχουν και τα λοιπα εξοδα τους θα καλυφτουν.και πιστεψε με απο τις μπυρες μπορεις να βγαλεις ολα τα εξοδα σου.ασχολουμε χρονια με αυτα τα σκηνικα.αλλο γραμμα ειναι για πιο λογο επελεξαν να μπουνε σε μαγαζι.θελω ειλικρινα μια απαντηση απο τα παιδια γιατι σε μαγαζι με ταμπελα και οχι ελευθερα.να δω το σκεπτικο τους και αν παρω μια σοβαρη απαντηση που δεν γνωριζω ποια μπορει να ειναι αυτη,να πω ναι ρε τα παιδια ειχαν δικαιο.ειμαι και ο πρωτος μακακας.αλλα μεχρι τοτε θα κρινω την λογικη τους( οχι την μπαντα εννοειται και τα ατομα) για ποιον λογο…

Συμφωνώ (σχεδόν) απόλυτα με το τελευταίο ποστ του geopnd.

Μία ανακοίνωση του μπασίστα, Άκη:

Apo 15 eton paizo mousiki.ANELEIPOS.Tha mporousa na grafo ores gi’ayto alla tha kano kati allo.Tha paratheso aplos onomata kai isos kapoioa sxolia.
Coffin(purple,zep,ac…dc cover band karditsa 79-81)
Dionysis tsaknis(81 karditsa synaylies)
GENIA TOU XAOUS(Athens 82-86)
9 LIVES (athens 83-86)
Cheap Thrills (Athens 85-86)
Mia parenthesi edo.Sta 3 proigoumena group eimaste TA IDIA ATOMA.Ego,Xatzopoulos,Hliakopoulos.oi 9Lives htan ena group me aggliko stixo pou ekane pio dark mousiki,kai oi cheap thrills…diaskeves apo Pretenders kai Bauhaus mexri Zounds kai Dead kennedys.Gia osous nomizoun oti oi GTX htan monodiastati ypothesi…
Sygxronos eixame kanei mousiki gia Xoreftiki parastasi tisb Mairis TSOUTI opou mellos tis omadas Htan o Dimitris “Olympic games” Papaioannou.
PARKINSON SQUARE(France 88-91)
Syghronos eplena piata se vromoestiatoria kai douleva kai oikodomi opou mas plironan miso mistho os (tote)lathrometanastes.Meta apo dyo xronia vrika kalyteri douleia.Mazeva skata skylon apo ta pezodromia os katharistis tou dimou…Alla me tous Parkinson kaname 34 DIY synaylies se 36 meres sta Italika Squat me onomata opos oi Fugazi,Negazione,No means No klp…
Ameriki meta to 91.
MARY KARLZEN.Symvolaio me Atlantic rec,18 mines periodia s’oli tin ameriki,thleoraseis klp.Sylamvanomai giati hmoun xronia paranoma stin ameriki kai dioxnomai stin ellada.Gyrizo piso meso canada pali paranoma kai meno alla 3 xronia NEW YORK opou paizo se skyladika kai ellinadika.A!Douleyo kai se mia epixirisi me rouxa…
Paizo metaxy ekatontadon agnoston laikon vardon kai me…:
Gianni DOUNIA
GIORGO SARRI
FYLIO PYRGAKI !!!(Dimotika PANIGYRI SE SKYLADIKO)
TZIMI MAKOULI !!(mazi me Gerasimo Lavrano Propolemiki…POP!!!o rouvas ton’50s xa xa)
Gyro sto 99 epistrefo ellada.Afou gia kanena xrono Xefortono Fortiga se apothikes mazi me allous Kakopliromenous Allodapous san emena arxizo tin…epagelmatiki mou karriera…kai paizo me…:
Kostas Tournas
Dionysis Tsaknis(pali…)
Lavrentis Maheritsas
Dimitris Mitropanos
Eleni Vitali
Dimitris Starovas
Eleytheria Arvanitaki
Giorgos Dalaras(Nai…o gnostos…)
Thanos Mikroutsikos
Christos Thiveos
Antonis Mitzelos
Kitrina Podilata
Nikos Ziogalas
Filippos Pliatsikas
Sakis MPOULAS(Sakiiiiii!!!)
Giannis Giokarinis(!!)
Vasilis Kazoulis
Giannis Kotsiras
Vasilis Papakonstadinou(E RE ROKIEs…xa xa)
Giannis Zouganelis
Kostas Makedonas
Giannis Miliokas
Giannis Koutras

Kai isos ki alloi pou de thymamai.
Sygxronos ekana enorxistroseis kai paragogi gia Film(Enas ki enas,Efapax,Galazio forema,Petheno gia sena)TV serial(Miss Daisy)Theatro klp…
Sygxronos ekana polla alla pragmata pou de tha kathiso na anafero edo.
Eimai 44 xronon.Me ena Basso sto xeri apo ta 15.Kai gia na mporo na exo ayto to basso sto xeri,EXO FAEI TON EXEFTELISMO KAI TIN APOTHEOSI,TIN YPOKRISIA KAI TIN DIMIOURGIKOTITA ,TIN OLI SXIZOFRENIA THS ZOIS STH MOURH KATHIMERINA.OPOS OLOI MAS.SAS.

MOUSIKANTZA LOIPON…

Τελικά παίζει να κατέβω κι εγώ Αθήνα.Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να ξεκινήσει το live.

Βασικά πρώτα από όλα άκουσα τις πρόβες στο myspace. Ξενέρωσα.

Δε τους ξέρω τους ΓΤΧ πέρα από τη μουσική και τους στίχους τους, δε τους έχω ζήσει δηλαδή τα χρόνια που ήταν μπάντα –ζωντανός οργανισμός-. Μέσα από αυτά που μου δώσαν όμως με εκείνες τις –σάπιες- ηχογραφήσεις προ δεκαετιών, συγκρίνοντας με τις πρόβες σήμερα, μου δίνουν την αίσθηση ότι θα παίξουν σαν επαγγελματίες –καλοπαιγμένα και με ήχο-.
(σάπιες με την καλή έννοια)

Όπως είπα, δε τους έχω ζήσει του ΓΤΧ. Διαβάζω ότι έχουν ξαναπαίξει σε μαγαζί, έχουν βγει στην τν, έχουν κυκλοφορήσει μέσω δισκογραφικής, σε καταλήψεις από κάποια χρονική περίοδο και μετά δε πατούσαν…οπότε ποτέ δεν είπαν ή έδειξαν ότι είναι η γαμάτη diy μπάντα. Ωστόσο πάλι τα 15€ είναι τραγικό ποσό, το βρίσκω αρκετά υψηλό.

Μερικοί που λένε για «αρπαχτή» κτλ, δε συμφωνώ. Δε κάνουν κάθε χρόνο τέτοια live, ούτε κυκλοφορούν μαλακίτσες. Πάντως ισχύει ότι και τζάμπα να παίζαν κάπου, θα μπορούσαν να έχουν τον ήχο που αυτοί θα θέλαν. Τα λεφτά από μπύρες βγαίνουν μια χαρά. Αν πάλι γίνεται σε μαγαζί για να μην γίνουν μπάχαλα και τελικά δε παίξουν, νομίζω ότι απλώς βοηθάν στο να γίνουν μπάχαλα. Κακά τα ψέμματα, κατά 99% θα προσπαθήσει μεγάλη μερίδα κόσμου να μπει με ντου. Οπότε ούτε αυτό με καλύπτει. Το καλύτερο είναι να βγουν και να το πουν οι ίδιοι το «πώς και γιατί».

Τέλος ρωτάω ποιος ο σκοπός μιας πανκ συναυλίας μέσα σε ένα μαγαζί, όταν κόσμος δε θα πάει λόγω του εισητηρίου και της φάσης. Από πότε η μουσική και ο ήχος των ΓΤΧ έγινε διασκέδαση και αυτοσκόπος? Δεν χάθηκε αρκετή ουσία και νόημα με αυτή τη φάση?

Εγώ πάντως προτιμώ Βανδαλούπ ρε σεις. Και ξύλο και ζεστές μπύρες και αν κάτσει και μπάχαλα όπως τον Οκτώβρη στη θεσσαλονίκη. ΓΙΑΤΙ είναι πανκ σημαία οι ΓΤΧ δε το έχω καταλάβει πάντως. Τους αγαπώ και τους σέβομαι, αλλά στη συναυλία δε θα πάω γιατί ακόμη και με ντου να έμπαινα θα ένιωθα σα ψάρι εκτός νερού όπως είπε και ο Ζαφείρης.

Μάλιστα. Να είμαστε και λίγο ομως συνεπείς με αυτά που λέμε. Αν το να δίνετε λεφτά (σιγά τα λεφτά στην τελική που είναι τα 15 ευρώ του εισιτηρίου αλλά τεσπά) σε μαγαζάτορες ερχεται σε αντίθεση με την γενικότερη στάση ζωής σας, τότε δικαιολογώ απόλυτα να μην πάτε. Εσείς που ισχυρίζεστε λοιπόν ότι θα νιώθετε ψάρι εκτός νερού, δεν έχετε δωσεί ποτέ λεφτά σε μαγαζί με ταμπέλα? Πήγαινετε μόνο σε DIY συναυλίες?

@ Βαcillus

Λες:

“Από πότε η μουσική και ο ήχος των ΓΤΧ έγινε διασκέδαση και αυτοσκόπος?”

και πιο κάτω

“Εγώ πάντως προτιμώ Βανδαλούπ ρε σεις. Και ξύλο και ζεστές μπύρες και αν κάτσει και μπάχαλα όπως τον Οκτώβρη στη θεσσαλονίκη.”

Αυτό που λες ισοδυναμεί με:
πας σε συναυλίες πρωτίστως για το ξύλο και για να κάνεις μπάχαλα και μετά όλα τα άλλα.

Ε αυτό ακριβώς σιχαίνονται οι Γενιά.

Επίσης να πω ότι οι ΓΤΧ δεν διεκδικούν την σημαία κανενός χώρου, πόσο μάλλον του πανκ. Είναι πολύ μονοδιαστατος αυτός ο χώρος για τους ΓΤΧ. Περισσότερη σχέση είχαν με τα darkwave γκρουπ της εποχής στον πρώτο δίσκο πχ. Και στον δεύτερο ήταν περισσότερο μεταλ. Η σχέση με το πανκ για μένα έγκειται μόνο στο γεγονός της μινιμαλιστικότητας στο ύφος και στην μουσική δομή. Και σε τπτ άλλο. Ακόμα και στις πρώτα χρόνια του γκρουπ (τα πιο “πανκ”) γράφανε κομμάτια όπως το “Απόγνωση” κλπ. Και μιλάω μόνο για το μουσικό της υπόθεσης, να μην πω για την στάση τους ενάντια στα κλισέ (τόσο τα στιχουργικά, όσο και πιο γενικά) του χώρου αυτού.