Live 8

__Εχει ήδη αρχίσει… έχασα τις πρώτες ώρες μετάδοσης απο το Mega… Παρακολουθώ απο τις δώδεκα παρά τέταρτο περίπου. Πρώτες εντυπώσεις;

Χ Α Λ Ι Α Α Π Ο Δ Ω Σ Η ! ! !

__Εχω δεί μέχρι τώρα REM, Bryan Adams, Black Eye “κάτι”, τον τραγουδιστή των Boom Town Rats, τους Audioslave και κάποιους άλλους και το 90% αυτών παίζουν χάλια!! Αίσχος!!

__Βέβαια, δεν είναι εκεί το θέμα, είναι πολιτικό το περιεχόμενο και ο σκοπός ιερός, αλλά η μουσική είναι φρίκη! Απαίσια! Αν είχα πληρώσει εισητήριο ή αν είχα αγοράσει dvd θα είχα κάνει μήνυση στους καλλιτέχνες!! Ακούω αυτό το πράγμα και όσο περνά η ώρα, νοσταλγώ τους Dream Theater που έπαιξαν εκπληκτικά!

__Αν δε περίμενα με τόση αγωνία να ακούσω τους λατρεμένους Pink Floyd, μπορεί να είχα κλείσει και την τηλεόραση!! Για τέτοια απογοήτευση μιλάμε… γιατί όλους όσους προανέφερα τους ακούω κάτι παραπάνω απο ευχάριστα!! Αλλά σήμερα… Να φανταστήτε, δεν έκανα καν τον κόπο να κοιτάξω, μόνο ακούω ενώ σερφάρω στο ιντερνετ…

__Περιμένω εντυπώσεις καθώς και τη δική σας γνώμη… Αν μπορεί και κάποιος να μας πει και ποιοι άλλοι καλλιτέχνες εμφανίστηκαν πιο πριν, αλλά και πως παίξαν…

nai…eidika oi audioslave sucked donkey balls…alla oi pink floyd kseroun ti kanoun!!! :lol:

Παντως οι Pink Floyd παιζουν αισθητα καλυτερα απο τους υπολοιπους που προαναφερθηκαν…

Οι pink floyd είναι το παν της μουσικής και το να βλέπουμε την αυθεντική σύνθεση επί σκηνής, μόνο δάκρυα μπορεί να προκαλέσει και ανατριχίλα.
ΘΕΟΤΑΤΟΙ απλά.

__Μόλις έδειξαν τους FLOYD!! 8)

__ΟΚ, στην αρχή ήταν λίγο άδετοι και ίσως σκουριασμένοι, αλλά στα 3 επόμενα που ακολούθησαν και όσο η ώρα περνούσε μας μάγευαν… καμία σχέση με τους υπόλοιπους (ειδικά μετά το πρώτο τραγούδι). 8)

Παρακολουθώντας στιγμιότυπα από τις βραδινές ειδήσεις αλλά και το εκτενές αφιέρωμα του Mega Channel πήρε το μάτι μου ?χρόνια μάχιμα πρόσωπα και καλλιτέχνες ? που εναντιώνονται της παγκόσμιας φτώχειας και του κοινωνικού ρατσισμού. Κάποιοι από αυτούς αναφορικά είναι: 1)Madonna 2)Elton John και 3)Bill Gates.
Όχι δεν σχολιάζω την ποιοτική αξία της μουσικής που παίζουν οι δύο πρώτοι, ούτε με ενδιαφέρει ότι τα κομμάτια τους παίζονται ανελλιπώς στο αγγλικό ΜΤV. Κατακρίνω την παρουσία τους σε μια τέτοια διοργάνωση που εναντιώνεται στην φτώχεια, έχοντας υπόψιν μου ότι τέτοια στοιχεία κοσμούν καθημερινά ?Life Stile? εξώφυλλα και παρουσιάζουν τα σαββατόβραδα τα τζακουτζι των θαλαμηγών τους σε κοσμικές -του κώλου- αμερικάνικες εκπομπές που έχουν εμφανιστεί και στην χώρα μας. Για να μην παρεξηγηθώ δεν με ενοχλεί η χρηματική τους άνεση? (μακάρι όλος ο κόσμος να είχε τα ίδια και περισσότερα?) με ενοχλεί όμως η επιδειξιομανία τους, η εκμετάλλευση τέτοιων γεγονότων αλλά και η αναισθησία του μουσικού κόσμου που τον αφήνει ανενόχλητο.
Τέλος για των Bill Gates ότι και να πω είναι λίγο. Είναι ο άνθρωπος που στα χέρια κρέμονται χιλιάδες θέσεις εργασίας ανά τον κόσμο και όσες δωρεές και να κάνει θα παραμένει ο παγκόσμιος εισπράκτορας ενός μονοπωλιακού προϊόντος που κοστολογείτε ελεύθερα και διαφορετικά σε κάθε μεριά του πλανήτη. (Microsoft windows)

Ενταξει ο ηχος ειναι ψιλοχαλια αλλα εγω τωρα τσαντιζομαι που εχασα τους Pink Floyd γμτ. :frowning: Ε ενταξει ειδα Bon Jovi κατι ειναι κι αυτο :?

Ντάξει… Pink Floyd… τι να πεις… απίστευτο ήτανε…

Η απόδοση και ο ήχος είναι πάνω κάτω μέτρια, αλλά νταξ σκεφτείτε πόσοι καλλιτέχνες παίζουν σε κάθε σκηνή συνεχόμενα, φαντάζομαι πως θα είναι δύσκολο να έχουν ήχο φτιαγμένο στα μέτρα τους.

Σε ό,τι αφορά τη γενικότερη φάση, έχω να πω πως πρέπει να περιμένουμε να δούμε αν είναι απλά ένα πυροτέχνημα (όπως το Live Aid) ή θα αποτελέσει την αρχή για παρόμοιες προσπάθειες, όπως ισχυρίζεται ο Gedolf… Η παρουσία του Gates μου φάνηκε εξαιρετικά υποκριτική…

re paidia mhpws kserei kaneis pia tragoudia epeksan oi PINK FLOYD???

Breathe/ Money/ Wish you were here/ Comfortably numb.
O thanatos ths alepous! :slight_smile:

Shmera tha ta akousete ston 1055 Rock, 5-6 to apogevma.

file akrivos auto tha htan to post mou molis bhka sto topic!!!
Sumfono apoluta. Evlepa live (eimai Glaskovh) th sunavlia sto Londino kai molis eipe oti vgainoun oi Pink Floyd anatrixiasa oloklhros!!! Eixa ergasia na kano k ta parathsa ola parakolouthontas apoxaunomenos to megaleio tous…
Ti na pei kaneis kaneis gi’ayta ta iera terata ths rock.
aei sixrtir… suginithika o fousths :cry: :cry: :cry:

Οι άνθρωποι είναι απίστευτοι. διάβασα κάπου ότι ο Γκίλμορ απέρριψε πρόταση 200 εκατομμυρίων δολλαρίων για περιοδεία στις ΗΠΑ!!

Όταν το θυμήθηκα ήταν πλέον αργά…Έχασα τίποτα(εκτός από τη γρια Lennox);

Σου εχω πει ποτε ποσο σε αγαπω ?

Σου εχω πει ποτε ποσο σε αγαπω ?[/quote]

Οχι αλλα ποτε δεν ειναι αργα

wraioi oi Pink Floyd…
alla ta lefta 8a pane ekei pou prepei??
emena mou emeine auto pou eipe kapoios asxhmos 3an8os h8opoios :stuck_out_tongue: oti mexri to telos ths vradias 8a exoun pe8anei 30.000 atoma apo peina h’ kati antistoixo…an k de nomizw na eixe ypervolh ston ari8mo…krima… :cry:

__Ναι μωρέ, χάλι ο τύπος, απορώ πως δεν ξέρασα!! :stuck_out_tongue:

__Λοιπόν, ένα απο τα συνθήματα της βραδιάς ήταν το εξής (ή κάπως έτσι, δεν είμαι σίγουρος ότι το θυμάμαι επακριβώς):

“This time we don’t ask your money, we ask your names”

__Με λίγα λόγια, δεν ήταν όπως στο “Live Aid”, όπου μάζεψαν λεφτά γι’ αυτές τις χώρες. Αυτή τη φορά, ζητούν (ζητάμε) απο τους “ισχυρούς 8” (G8, τα οκτώ πιο ισχυρά κράτη, εξ’ ού και το “live8”), να κάνουν κάτι γι’ αυτά τα κράτη. Οχι απλά να δώσουν λίγα λεφτά…

__Γι’ αυτό και προτρέπουν τον κόσμο, να συνταχθεί με αυτούς για να δείξουμε τη δύναμή μας. Να μαζευτούν όσο περισσότερα ονόματα γίνετε, έτσι ώστε να δείξουμε πόσοι είμαστε και αν είμαστε ή όχι ένα σημαντικό μέρος της κοινωνίας που απαιτεί τη βοήθειά τους, αν αξίζει να μας λάβουν υπ’ όψην ή όχι… Και για να το δείξουμε πρέπει να είμαστε όσοι περισσότεροι γίνεται. Γι’ αυτό, παρακαλώ περάστε μια βόλτα απο εδώ και πράξτε όπως νομίζετε:

www.live8live.com

a tote ta mperdepsa…
live aid…live 8 ligo 8elei??? :stuck_out_tongue:
nai les k oi 8 8a kanoun kati… :roll:

__Δε ξέρω αν θα κάνουν κάτι (προσωπικά είμαι απαισιόδοξος επ’ αυτού), αλλά σίγουρα θα το λάβουν υπ’ όψην τους. Τα χθεσινά γεγονότα και ιδίως αυτά της Γένοβας, δεν ξεχνιούνται εύκολα απ’ αυτούς. Βλέπουν ότι υπάρχει αντίσταση και ότι δε μπορούν να κάνουν Ο,ΤΙ θέλουν. Οχι πως θα γίνου άγιοι, αλλά “ο φόβος φυλάει τα έρημα” και τουλάχιστον θα γνωρίζουν ότι υπάρχουν πολλοί που θα αντιδράσουν έντονα, οπότε σε κάποιο βαθμό θα περιοριστούν (όσο περισσότεροι αυτοί που διαφωνούν, τόσο περισσότερο). :wink:

Βγαίνω offtopic αλλά να σας ενημερώσω ότι θα κάνουν κάτι!!!Και μάλιστα θα προσπαθήσουν ναμας πείσουν ότι είναι αδύναμοι και έχουν οικονομικά προβλήματα! Σε αντίθεση με τους ανθρώπους του L8 :wink: που ζητούν λεφτά για τις φτωχές χώρες, οι άνθρωποι του G8 έχουν σκοπό να ζητήσουν λεφτά από τις φτωχές χώρες :evil:

η συναυλία θα κυκλοφορήσει/κυκλοφορεί σε dvd? Φαντάζομαι cd θα βγει σίγουρα αλλά την εμφάνιση των pink floyd πρέπει να την έχει κανείς στη dvdοθήκη του :wink: