Εσεις ζητατε ή απαιτειτε χρηματα οταν κανετε live?

βλεπω σε πολλα μαγαζια που ειναι κ live stages η μπυρα κανει απο 6 - 10 ευρο η πολλες φορες υπαρχει κ εισοδος με μπυρα 10 ευρο η και παραπανω αν παιζουν 2 μπαντες.

το βρισκω απαραδεκτο! δεν εχουμε λεφτα να δινουμε για να δουμε τον οποιονδηποτε χωρις να εχουμε ιδεα.
θελουμε να μαθουμε κατι καινουριο…ειναι τοσο κακο? πρεπει να πληρωσουμε τοσο?δηλαδη αυτα τα λαιβ ειναι μονο για να πηγαινουν οι φιλοι ,γνωστοι κ φαν της μπαντας?

εσεις ζητατε πολλα??
αν δε ζητουσατε καθολου?? ισως να πληρωναμε μεσα ολοι μια μπυρα στα 3 ευρο.κ θα βλεπαμε κ λαιβ κ θα υπηρχαν σκηνες πολλες.αφου ο κοσμος δε θα το σκεφτοταν τοσο να παει.
ο σκοπος στη μουσικη πιστευω ειναι να την γραφεις κ αν μπορεις να την παιζεις κ καπου.οχι να βγαλεις χρημα απο αυτο.

στο ζενιθ στη σαλονικα καθε κυριακη ετσι ειναι η φαση,1-2 μπαντες, χωρις εισοδο, μπυρα 3 ευρο.
εκει μαζευει κοσμο! εχει γινει μια προσπαθεια για δημηουργια σκηνης στη σαλονικα,εστω κ πολυ μικρη.

περιμενω σχολια.

Όταν πας σε ένα μαγαζί να ακούσεις μια μπάντα τότε υποτίθεται ότι το ξέρεις από πριν πόσο θα πάει το μαλλί. Αυτό που λες μου φαίνεται άκυρο. Εδώ 1 ευρώ έχει ένα κουτάκι τσίχλες σε ένα περίπτερο, εσύ με 3 μου θές να πας σε μαγαζί, να κάτσεις στο μπαρ 'η σε τραπέζι και να δεις μια μπάντα να παίζει??
Από την άλλη, δεν είναι λίγα τα φεστιβάλς που διοργανώνονται σε ανοιχτούς χωρούς, και το εισητήριο είτε είναι πολύ μικρό, είτε η είσοδος είναι ελεύθερη (βλέπε indie fest).
Eπίσης υπάρχουν στέκια όπως πχ το στέκι στην καλλιδρομίου, όπου γίνονται διάφορες εκδηλώσεις και συναυλίες τα έξοδα των οποίων καλύπτονται από το πόσο περίσσευμα έχει ο καθένας.
Έτσι λοιπόν, οι εναλλακτικές είναι πάρα πολλές. Όταν όμως πας σε ένα μαγαζί, καλά κάνουν και ζητάνε όσα θέλουν. Εσύ αποφάσιζεις αν θα τα δώσεις.

A! και by the way:

[SPOILER]το σάββατο είναι

Αρχή του Τέλους… αυτά είναι.[/SPOILER]

φιλε παναγιωτη. τι δεν καταλαβες απο αυτα που ειπα??

λογο του ποσα ζητανε δεν παει κοσμος…δεν δημιουργειτε μουσικη τοπικη σκηνη…δεν ακουγονται οι μπαντες…δεν προωθουνται…
οχι κ καλα κανουν κ ζηταν οσα ζηταν? γιατι αν ολοι εμεις οι μουσικοι αποφασισουμε πως δεν κανουμε λαιβ αντε να δω πως θα την βγαλουν τα μαγαζια.

ο σκοπος ειναι να ακουγεται κ να παιζεται η μουσικη.ετσι το μονο που δεν γινεται ειναι να ακουγεται η μουσικη.
σε ποσα μινι φεστιβαλ στον μυλο ηταν να παω να δω φιλους κ μου λεγαν μην ερθεις…εχει 10 ευρο δεν αξιζει.

panagiotis : τι τρελα παιζει στην αφισα ρε? εντεχνο hardcore? παγανιστικο disco punk???

xmmm… μπά τα παραλένε λίγο μώρε… Οι Ασφυξία σε μία πρόβα τους που είχα ακούσει πέρισυ παίζουν τυπικό hardcore / punk. Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε (που δεν νομίζω). Οι Αρχή του Τέλους ( που είναι ο κύριος λόγος που θα πάω ) παίζουν punk / new wave όπως μου θυμίζουν κάτι ανάμεσα σε Γενιά Του Χάους / Μetro Decay ειδικά στο demo τους “Κινηση σε δυο βήματα”, αλλά και σε αυτούς ο χαρακτηρισμός " παγανιστικο disco punk" μάλλον είναι υπερβολικός. Οι Τίποτα δεν μου αρέσουν καθόλου από αυτά που έχω ακούσει, γενικώς αδιάφοροι. Τους άλλους που παίζουν power δεν τους ξέρω.

οφφ τόπικ τέλος.

εχουμε μιλησει πολλες φορες για αυτο το θεμα!
κ ακομα δεν μπορεις να καταλαβεις!
ρε ουφο αφου σε εχω εξηγισει τι παιζει γιατι παντα λες τα δικα σου?

Δεν ξερω,εγω παντως το Σαββατο πληρωσα σε μπαρακι 12 ευρω εισητηριο μαζι με μεγαλη μπυρα για να δω InnerWish μαζι με καποια αλλα παιδια που καναν δισκευες και μου φανηκε μια χαρα η τιμη. :slight_smile:

Θα περιμένω να δω αν υπάρχει εστω κ ενας ειλικρινής να πει οτι πληρωνει για να κάνει λαιβ…ΧΑΧΑΧΑ:p

lol αυτο θα λεγα.
Για να ερθει κανεις να μας δει πρεπει να ειναι και κανενας αλλος μαζι μας που ειναι καλος η να πληρωσουμε κοσμο :lol:
Καναμε ενα φοβερο λαιβ προχθες στον μικρο αδερφο μιας γνωστης μας. Ειχα πολυ τρακ :Ρ

Φυσικα και ζηταμε και ολοι πρεπει να ζητανε.Μ@λ@κες ειμαστε ολοι να δινουμε λεφτα για προβες,λεφτα για ηχογραφησεις κτλ,να παιζουμε ξερω γω 3-4 ωρες λαηβ, να σου βγαινει ο πατος και να χει κερδος μονο ο καθε ιδιοκτητης του μαγαζιου?Αφου το μαγαζι "εμπορευεται"το καθε γκρουπ να βγαλει λεφτα,ετσι και το καθε γκρουπ πρεπει να αμοιβεται.Ετσι συμβαινει σε ολη την πολιτισμενη υφηλιο,δε βλεπω το λογο γιατι να μη συμβαινει και δω.Στην τελικη υπαρχουν ταλεντακια στις σκηνες αυτες που αξιζουν πολλα περισσοτερα απο τους αδρα αμοιφθεντες αστερες του λαικου πενταγραμμου.Για τζαμπα διασκεδαση μπορει η μπαντα εναλλακτικα να στησει τα μηχανηματα στο δρομο και να κανει λαηβ σε μια πλατεια ξερω γω ή σε ενα φεστιβαλακι για το καλο της Τεχνης,για το fun του πραγματος κτλ.

Αν βεβαια ο ιδιοκτητης ΔΕΝ ξερει πως να προωθησει το μαγαζι του και ζηταει απ τα γκρουπ να φερουν δικο τους κοσμο(κατι που συμβαινει σχεδον παντα),τοτε το φταιξιμο για τις τιμες δεν ειναι του καθενος απο μας,που απλα κανει το μερακι του(μια και τα λεφτα ειναι σχετικα λιγα πολλες φορες,δεν το κανεις λοιπον για την κονομα),αλλα του αφεντικου που τα κανει ολα λαθος απ την αρχη.Γι αυτο και μια ταπεινη φιλικη “συμβουλη” σ οσους ασχολουνται με το “σπορ”,κλειστε απο πριν συμφωνια για το τελικο ποσο που θα παρετε και μη δουλευετε με ποσοστα,θα βγειτε χαμενοι.:wink:

Υπάρχει ενδεχόμενο να πληρώσεις για να κάνεις έλα λάιβ? Αυτό προς αυτούς που ασχολούνται με το σπορ, που λέει και ο Χόκαμ:p

Ναι υπαρχει,μαλιστα μας ειχε ζητηθει μια φορα να πληρωσουμε για την ενοικιαση του χωρου και να πληρωθουμε λαμβανοντας καποιο ποσοστο απ τα εισιτηρια ή ολοκληρο το εισιτηριο,δε θυμαμαι ακριβως.

Εμεις δεν περνουμε χρηματα στα live. Υπαρχει μια ενδεικτικη εισοδος η οποια περιλαμβανει και ποτο για τον ευνοητο λογο συντηρησης του μαγαζιου. Αλλα δεν το σκεφτομαι καθολου. Μου αρκει που θα παιζω μουσικη με τους φιλους μου και θα περναω καλα.:slight_smile:

εδω ειναι το λαθος κ εδω ειναι που πατανε οι μαγαζατορες
δλδ εκμεταλευονατι την γκαβλα σου στο να απιζεις μουσικη κ βγαζουν λεφτα εις βαρος σου!
θα συμφωνησω απολυτα με Hokam!
επιαης οι μαγαζατορες ειναι οι ανθρωποι που δεν ξερουν να σεβονται οχι μονο τους μουσικους που παιζουν αλλα κ την ιδια την μουσικη!

Μα ετσι ειναι.
Marianna σκεψου και το αλλο.Πες οτι παιζεις καθε βδομαδα σ ενα μαγαζι,ακομα και 2 φορες τη βδομαδα ή ξερω γω η μπαντα παει καλα και παιζετε και “εκτος εδρας”,εισαι σιγουρη οτι οι φιλοι σου θα μπορουν να ειναι παντα παροντες?Κι αν δεν καταφερουν να ρθουν,τοτε τι γινεται?Θα παιξετε σε αδειο χωρο?Στην τελικη δε γουσταρω να παιρνω τα λεφτα των φιλων μου,τους λεω οταν παιζουμε και αν γουσταρουν ερχονται και φυσικα δε θ απαιτησω ποτε απο κανεναν να ειναι καθε φορα εκει.Τα μαγαζια εχουν υποχρεωση να προμοταρουν τα λαηβ τους και το προιον τους,ειτε με αφισες ειτε με διαφημιστικα ραδιοφωνικα σποτ ειτε με ντελαληδες κ.ο.κ.
Οσο υπαρχουν γκρουπ που παιζουν τζαμπα,τοσο η πιατσα θα χαλαει και τοσο θα πληρωνουν λιγοτερο και θα κερδιζουν περισσοτερο τα αφεντικα,που ουδεμια σχεση εχουν τις περισσοτερες φορες με το ροκ ή με τη μουσικη γενικοτερα.Επιχειρηματιες ειναι που επενδυουν σε κατι που ενδεχομενως πουλαει.

Τι να πω ρε παιδιά ισως να εχετε και δικιο όταν λετε οτι πάνω σε αυτο πατανε οι μαγαζατορες.:-k Πάντως στην δικη μας περιπτωση τα πραγματα ειναι πιο χαλαρα. Ο ιδιοκτητης μας δινει το μαγαζι περιπου μια βδομαδα πριν για προβες, αναλαμβανει αφισοκολλησεις κλπ και η εισοδος ειναι το πολυ 5?. Είμαστε και επαρχεια. Αλλα το ολο σκηνικο ειναι τελειο:D

μηπως ομως και εμεις ζηταμε πολλα???
αν ειναι να βγαζει πολλα να παιρνουμε κ εμεις πολλα.
αν ειναι ομως να εχει την εισοδο πολυ πανω ας το κατεβασει κ ας παρουμε κ εμεις λιγοτερα,
λιγοτερη εισοδος κ φθηνοτερο ποτο = παραπανω φραγκα…μαγια ε??

Περα απο το γκρουπ παιζει πολυ σημαντικο ρολο και το μαγαζι! Υπαρχουν μαγαζια που αξιζουν να δωσεις καποια λεφτα παραπανω!! Παντως εγω ως τωρα παιζω για να γουσταρω χωρις να σκεφτομαι τα λεφτα! Ως τωρα στα live που εχω κανει εγω πληρωνω, δεν πληρωνομαι!!!

Προτείνετε και μουσικές σκηνές όσοι ξέρετε:)

Πέρα από τα κλασικά “Αέρας”, “Ροντέο” κλπ.

Αναλογως τι απαιτησεις εχει το αφεντικο και κατα δευτερον ποσο κοστολογεις εσυ το παιξιμο σου.Αν μου πει να παιξω 12-κλεισιμο ξερω γω(πραγμα το οποιο εχω κανει αμετρητες φορες προσωπικα) ε δε λεει να παρεις 10ευρω ξερω γω,κοροιδια ειναι.Ασε που σου μετρανε παντου και τα ποτα που θα πιεις και τα πατατακια που θα φας και αλλα τετοια κουλα.

Το πολλα ειναι σχετικο παλι,πανω απο 80-100 ευρω το ατομο,δεν εχω ακουσει να δινουν σε τετοιες φασεις και παλι τοσα παιρνουν σε πιο"κυριλατα"μερη και συνηθως εχοντας"μεσαζοντα"μεταξυ μπαντας και μαγαζατορα.Αν το δεις λιγο πιο “επαγγελματικα” το θεμα και βλεπεις πως λειτουργει γενικα η “σκηνη” της πολης,αναγκαστικα εχεις απαιτησεις,αλλιως δε σε παιρνουν και στα σοβαρα.:wink:

Αλλα και παλι απο ενα σημειο και μετα ειναι και θεμα αν απλα θελεις να κανεις το κεφι σου με τους φιλους σου ή θες να το κυνηγησεις γενικα.

Εισοδο στην πολη εχουν κανα 2 σκηνες,ολα τα υπολοιπα μαγαζια ειναι με το ποτο που θα πιεις.