Liverpool

Η Λίβερπουλ έκανε την τέλεια σεζόν. Αν ψάξουμε να βρούμε ματς που δεν είχε καλή απόδοση ή έχασε βαθμούς εκτός προγράμματος θα βρούμε (Γουεστ Χαμ πχ) όπως και ματς που πήρε χωρίς να είναι καλή ή καλύτερη (πχ με την Έβερτον και την Τότεναμ εντός).

Αντίστοιχα θα βρούμε και για τη Σίτι (με πρώτο και καλύτερο το ματς με τη Λίβερπουλ το οποίο κέρδισε χωρίς να είναι καλύτερη).

Το θετικό είναι πως πρώτον η χρονιά δεν έχει τελειώσει ακόμη και δεύτερον πως με 1-2 κινήσεις για την εντεκάδα (κεντρικό χαφ και σέντερ μπακ) και άλλες τόσες για λίγο βάθος στον πάγκο ξεκινάει του χρόνου σαν διεκδικήτρια, μαζί με τη Σίτι προφανώς. Νομίζω πως η έλλειψη καλών λύσεων στον πάγκο -ειδικά μεσοεπιθετικά- τη διαφορά φέτος. Φιλότιμος ο Origi, θετικός ο Σακίρι αλλά την ίδια ώρα η Σίτι έφερνε από τον πάγκο ένα Μαχρέζ (των 70 εκ.), είχε στο rotation Silva και Sane κοκ. Αν και αυτή βέβαια δεν ενισχυθεί σοβαρά στο κέντρο (με τον Φερναντίνιο που την κράτησε μόνος του στα 34 και τον επιρρεπή σε τραυματισμούς Γκουντογάν) θα έχει θέματα του χρόνου. Φέτος μασκάρεψαν τα προβλήματα η ποιότητα του Αγουέρο, Ντε Μπρούινε και των λοιπών μπροστά.

Το δεύτερο που νομίζω πως στοίχισε ήταν πως ο Κλοπ πίστευε πως με 90+ θα είναι πρωταθλητής. Φάνηκε σε ματς όπως αυτό με την Man.U που δεν τον χάλασε το Χ. Του χρόνου θα είναι πιο υποψιασμένος.

Θέλουμε σέντερ φορ βασικά. Ένας από τους τρεις μπροστινούς να λείπει, υπάρχει πρόβλημα. Κάθε άλλη προσθήκη στον άξονα είναι ευπρόσδεκτη και θα δώσει βάθος στον πάγκο, όπως λες.

Ο Ντε Μπράϊνε φέτος δεν έπαιξε σχεδόν καθόλου ρε.

1 Like

Ως φίλαθλος του αγγλικού ποδοσφαίρου και της Premier League. Εγώ αναφερόμουν στο φοβερό τρολάρισμα της Σάντερλαντ αλλά κάποιοι έχετε τη μύγα και μυγιάζεστε.

Συμφωνώ, ένα φορ με τα χαρακτηριστικά του Φιρμίνιο, σαν fake 9 δηλαδή. Origi φιλότιμος, Sturridge μία μέσα πέντε έξω. Στα χαφ θα ήθελα κάποιον να κλειδώσει με Φαμπίνιο την εντεκάδα και με επιλογές Βαϊνάλντουμ, Κειτά για 3ο ώστε να βλέπω λιγότερο τον Χέντερσον :grin:

Δε νομίζω να κάνει πάνω από 4 μεταγραφές ούτως ή άλλως, έτοιμη ομάδα έχει απλά θέλει βάθος γιατί η Σίτι έχει πυρηνικά όπλα και θα συνεχίσει να ξοδεύει.

Καλά έκαναν η Σάντερλαντ και ο Γκάρι Νέβιλ και όσοι τρόλλαραν επιτυχημένα. Η Σάντερλαντ μεγάλωσε τον εαυτό της μέσα από το τρολλάρισμα, συγκρινόμενη με τον πρωταθλητή. Η Λίβερπουλ γιατί να προσπαθήσει να μικρύνει τον αντίπαλό της, ο οποίος μάλιστα την κέρδισε και δίκαια;

Ναι ρε γαμώτο, αν ο Στάριτζ ήταν υγιής θα ήταν πολύ καλή λύση για πρώτη αλλαγή στην επίθεση. Ο Φαμπίνιο είναι τρομερή μεταγραφή. Ο Μίλνερ μεγαλώνει έναν χρόνο. Θέλει 1-2 παίχτες στο κέντρο, ναι.

4 φαίνονται ΟΚ, ναι. Εξαρτάται και ποιους/πόσους θα διώξει.

Μινιολε, Μορένο, Σταριτζ λογικά φεύγουν

Του χρονου θα ειναι πιο δυσκολα εφοσον ολες οι ομαδες πλην της Chelsea κανουν μεταγραφες . 2-3 μεταγραφες θελουμε και ειμαστε μια χαρα πρεπει να εχουμε καλο παγκο γτ φετος απο αυτο χασαμε.

O De ligt πρεπει να ερθει στο Anfield

Και Λαλάνα-Σακίρι, δεν τους πολυβλέπω.

Σακίρι δε βλέπω το λόγο να φύγει, χρήσιμος είναι, λίγα παίρνει αν όντως και δεν πήρε πολλές συμμετοχές στο β γύρο.
Για Λαλάνα συμφωνώ και εγώ. Μορένο και Μινιολέ είναι σα να μην υπάρχουν έτσι κι αλλιώς στο ρόστερ.

Περιμένω να ανέβει και ο Κεϊτά αρκετά του χρόνου. Είναι λίγο άναρχος στο παιχνίδι του (ακόμα και για τα δεδομένα του Κλοπ) αλλά με ένα ακόμα χαφ που κρατάει τη θέση του (σαν το Φαμπίνιο) θα ανέβει πιστεύω. Έχει και το πολύ θετικό (σε αντίθεση με το Τζίνι) ότι παίζει τη μπάλα μπροστά. Ο Βαϊνάλντουμ έχει πρώτη επιλογή πάντα να τη γυρίσει.

Πάντως εγώ θέλω και από ακαδημία πχ Μπρουστερ και Γουίλσον που έπαιζε στη Ντέρμπι φέτος. Ο Γουντμπερν το νεξτ μπιγκ θινγκ τι έγινε;


Αντε να δούμε… Άμα είναι έγκυρο είναι πολύ καλή κίνηση


Liverpool have contacted Lyon regarding Memphis Depay. The French club want £35 million for their star. Gini Wijnaldum & Van Dijk have recommended the club to sign Memphis. (The Mirror)

Σήμερα ραβουμε το 6ο!

Η’ το 1ο!

Μην λες τέτοια :joy:

εφτασε η μερα,ελπιζω αυτη η ομαδα να ανταμειφθει σημερα

Το χρωστανε στον ευατο τους απο περσι

Υποστηρίζω Λίβερπουλ σήμερα αλλά ευχόμουν να το χάσει ο Σαλαχ. Όχι έτσι…

Εγώ μπερδεύτηκα λίγο. Είδε τελικά VAR;; Καταλαβαίνω πως όχι

Τιμώρησε το απλωμένο χέρι μάλλον

Τι να πω, στο ριπλέι είδα στήθος δεν θα το έδινα, αλλά δεν ξέρω και τους κανονισμούς με τόση λεπτομέρεια ίσως προβλέπεται η τιμωρία του απλωμενου χεριού

Αυτή η πολιτική ορθότητα που μας στερεί κοντινό πλάνο της εισβολέα…

1 Like