Liverpool

Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα. Όλοι τα σκάνε χοντρά λοιπόν.

Ναι αυτοί που είναι στην κορυφή τα σκάνε χοντρά ( χωρίς να ενδιαφέρει το απόλυτο νούμερο ) για να μείνουν εκεί και αυτό είναι fact. Θα το δούμε εν καιρώ πάντως, μπορεί να κάνει μαγικά η Λιβερπούλ και να λειτουργήσει διαφορετικά και απολύτως επιτυχημένα. Εδώ θα είμαστε να πω ότι έκανα λάθος.

Χωρίς να είναι ίδια μεγέθη, η Λέστερ ανέβηκε στην κορυφή έχοντας σκάσει υποπολλαπλάσια χρήματα σε σχέση με άλλους. Προφανώς δεν έμεινε εκεί γιατί δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον χορό των εκατομμυρίων, αλλά πρωτάθλημα πάντως, πήρε.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι αυτό ενισχύει το point μου.

Αυτο θα το μαθουμε σε μερικα χρονια :grinning:. Προς το παρον αυτο που ξερουμε ειναι οτι η Λιβερπουλ πηρε ΤσΛ και Πρεμιερ Λιγκ ξοδευοντας 87 εκ. σε 5 χρονια και οτι ο Γερμανος απο τους σημερινους παιχτες του ροστερ βρηκε εκει Φιρμινο, Χεντερσον, Λαλανα και καναν-δυο ακομα. Τωρα, το τι θα κανει, το τι θα πρεπει να κανει κλπ κλπ, θα τα δουμε. Ως μεγεθος παντως η Λιβερπουλ ειναι πιο κοντα σε Μπαγερν παρα σε Ντορτμουντ, οποτε προσωπικα ελπιζω σε καλυτερο μελλον.

Εμένα εκεί είναι η ένσταση μου. Δεν τα έσκασε χοντρά, τα έσκασε έξυπνα και στοχευμένα. Και μάλιστα μικτά είναι σχεδόν break even.

Και στο παρελθόν τα έσκαγε αλλά έμεινε 30 χρόνια χωρίς τίτλο. Γιατί; Γιατί έτρεχε να βρει φορ (και τι φορ) αφού είχε πουλήσει τον Τόρες, την τελευταία μέρα των μεταγραφών, ενώ όλη η αγορά γνώριζε ότι έχει πάρει 50 εκατομμύρια λίρες. Αυτό σαν παράδειγμα πολιτικής που ακολουθούσε η Λίβερπουλ επί χρόνια.

Και συγκριτικά να το δεις ίδια λεφτά έδωσαν για να πάρει ο ένας VVD και ο άλλος Laporte. Ο Cancelo κόστισε όσο τα 2 βασικά χαφ της Λίβερπουλ μαζί. O Porro που δεν έχει γράψει συμμετοχή όσο ο Robertson. Δε μπορεί κανείς να αρνηθεί ότι η Λίβερπουλ έχει τεράστια ευστοχία στις μεταγραφές της. Σκέφτομαι που δεν έπεσε μέσα και ο μόνος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Κεϊτά, όχι επειδή δεν είναι καλός, απλά γιατί δεν κέρδισε τη θέση του Gini.

Από εκεί και πέρα στο πόσο μαγαζί-γωνία είναι η κάθε ομάδα παίζουν πολλά ρόλο. Παίζει το μπάτζετ, παίζει ο προπονητής τεράστιο ρόλο, παίζει η ιδιοκτησία, παίζει το αν η ομάδα εξελίσσει τους ποδοσφαιριστές της κοκ. Τα τελευταία χρόνια δεν έχω δει παίκτη που ήθελε η Λίβερπουλ να μην τον πήρε. Και σε αυτό μεγάλο ρόλο παίζει φυσικά ο Κλοπ. Ο VVD είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα μιας και είχε προτάσεις από City, Chelsea, Arsenal, ακόμα και από τη United που έκανε ρελανς ακόμα και τη στιγμή που περνούσε από ιατρικές εξετάσεις. Και η Λίβερπουλ τότε δεν ήταν συγκρίσιμο μέγεθος με τη Λίβερπουλ του σήμερα.

1 Like

ποιος να το φανταζόταν το μακρινό 2011 που η Λιβερπουλ ξόδευε για τον Andy τον Caroll 40 Μ ότι το 2020 θα συζητιέται η Λιβερπουλ για το πόσο ορθολογικές κινήσεις κάνει στις μεταγραφές , πόσο στοχευμένες και πόσο καλά λειτουργεί η ηγεσία της :stuck_out_tongue:

κάηκε η γούνα μας επί σειρά ετών για να φτάσουμε σε αυτό το σημείο και να βάλουν μυαλό αυτοί που έπρεπε

3 Likes

Χοντρά, έξυπνα και στοχευμένα είναι και τα 3 σωστά. Οι περίπτωσεις των Βαν Νταικ και Αλισον είναι παραδείγματα. Ο Κουτίνιο πχ ήταν χοντρά αλλά όχι έξυπνα και στοχευμένα. Είπα πριν

Ο Βέρνερ? Εκτός αν πεις να πάει head to head, για το οποίο δεν ξέρω, αλλά πιστεύω αυτό που λες. Επίσης άσχετα αν ήταν όπως αποδείχτηκε λάθος του κίνηση και σωστή του Κλοπ, ο Κουτίνιο επέλεξε να φύγει για κάπου αλλού. Για την τωρινή ομάδα, οι 4 πίσω και ο Φιρμίνιο νομίζω είναι αυτοί που αν δε θέλουν δε φεύγουν. Για τους υπόλοιπους, αν έρθει ικανοποιητική πρόταση πιστεύω δε θα έχει πρόβλημα η Λίβερπουλ να τους δώσει. Με αυτό εννοώ ότι αν πάει η Ρεάλ και πει πάρε όσα θες για Βαν Ντάικ πχ, τότε θα δούμε αν η Λίβερπουλ μπορεί να κρατήσει τους παίχτες της.

…όπως και ο Βαν Νταικ. Είχε τη δυνατότητα να γίνει όπως αποδείχτηκε, αλλά δεν ήταν. Και ήταν και transfer record για αμυντικό έτσι?

1 Like

Για τον Werner αποσύρθηκε η Λίβερπουλ. Ο παίκτης τη Λίβερπουλ προτιμούσε -αν ισχύουν τα όσα διαβάζουμε.

Ο VVD ανανέωσε πρόσφατα πάντως. Αυτό δε σημαίνει φυσικά ότι θα μείνει για πάντα. Οι παίκτες μπορεί να θέλουν νέα πρόκληση, νέο περιβάλλον κοκ. Η μόνη περίπτωση να δεις αν είναι ελκυστικός προορισμός η Λίβερπουλ είναι να θέλει κάποιον head to head με τους υπόλοιπους. Μπορεί αυτός να είναι ο Σάντσο (αν και αποκλείω να δώσει ο Klopp τα ποσά που ακούγονται πως ζητάει η BVB), μπορεί ο Traore θα δούμε.

1 Like

Νομίζω πως θα πάει Γιουνάιτεντ, εκτός αν ο Λέβι μας τρελάνει όλους ( χαχαχα :frowning: :frowning: )

Έπρεπε να μπει ο Lebron στην ομάδα, να σας δείξει πως γίνεται το τζενεραλμανατζεριλικι

1 Like

Πρωτα-πρωτα πρεπει παντως να καταφερεις να μη χανεις παιχτες που ηδη εχεις προς αμεσους ανταγωνιστες σου. Περιπτωσεις Τορρες, Στερλινγκ ας πουμε. Αυτη τη στιγμη το εχει πετυχει σιγουρα αυτο η Λιβερπουλ.

:joy::joy::joy:

Το πρωταθλημα εδωσε μεγαλη χαρα και στον μετοχο, οπως απεδειξε σχετικο τουϊτ :stuck_out_tongue:

1 Like
2 Likes

Λέγε ρε Τσιμικα

Μπράβο στο παιδί αν οριστικοποιηθεί

1 Like

Θα τα τσεπωσει ο χοντρός.

Μια χαρα ειναι το ανταλλαγμα για τον συγκεκριμενο παιχτη νομιζω.

Ανακοινώθηκε

1 Like

Αναρωτιέμαι πώς να έζησε την πρεμιέρα ο φίλος @toxikos, με τις τρεις ισοφαρίσεις :joy:!

1 Like

φανταστικό ματς μπράβο και στους 2

Διάβασα ότι συμφώνησε με Μπάγερν για Τιάγκο

1 Like