Lords of chaos

Ο Vikernes φυσικα και δεν θα υποστηριξει το project μιας και στηριζεται σε ενα βιβλιο για το οποιο εχει γραψει ενα τεραστιο αρθρο που το καταδικαζει ως γεματο ψεματα, φημες και ανυποστατες υποθεσεις.

einai opos ta leei o bloody history tha allaksoun ta onomata tha baloun kai kana extra atoma stin mpanta kai etoimo

αμα γινει κατι τεοιο θα ειναι πολυ ελεος! ποια εκδοχη αραγε εχουν σκοπο να γυρισουν? του βικερνες? ειναι απλα ελεεινο

ειναι κριμα να ρεζηλεψουν μια ολοκληρη φιλοσοφια οι ηλιθιοι hollywoodιανοι…

Χμμμ, αν και ειδικός για την black metal υποκουλτούρα δεν είμαι, παρόλα αυτά, κρίνοντας απο συνεντεύξεις που έχω διαβάσει δεν θέλει και τόοοση προσπάθεια για να ρεζιλευτούν τύποι σαν τον Vikernes :-k

Στη τελική ο Bleeding σχολίασε πιο σωστά απο όλους το ζήτημα: ένας ωραίος λόγος να πάει κανείς σινεμά με την ανάλογη παρέα όταν βγεί η ταινία. Μετά το ποπ κόρν, τη κουβεντούλα και λίγη γκρίνια απο τους φανατικούς, λογικά θα ξεχαστεί.

Ποια φιλοσοφία;

Στη τελική ο Bleeding σχολίασε πιο σωστά απο όλους το ζήτημα: ένας ωραίος λόγος να πάει κανείς σινεμά με την ανάλογη παρέα όταν βγεί η ταινία. Μετά το ποπ κόρν, τη κουβεντούλα και λίγη γκρίνια απο τους φανατικούς, λογικά θα ξεχαστεί.[/QUOTE]

To θεμα ομως ειναι οτι η ταινια θα δημιουργηθει απο ατομα που εκμεταλλευονται ανθρωπους και καταστασεις για να βγαλουν χρηματα. Και ειδικα το Black Metal που ειναι κατα της δημοσιοτητας κτλπ. Και εξαλλου τι δηλαδη το σπουδαιο εγινε στην Νορβηγια? Ο ενθουσιασμος αυτων των ηλιθιων παραγωγων της ταινιας με νευριαζει.:?

Επαναλαμβάνω: για ποια φιλοσοφία μιλάς;

Από πότε το black metal είναι κατά της δημοσιότητας;

Στην κυριολεξία.

Οτι ειπα πριν ισχυει και εδω.

[QUOTE=Leper Jesus;660804]Επαναλαμβάνω: για ποια φιλοσοφία μιλάς;

Φιλε ασχολησου με το ειδος και θα καταλαβεις μονος σου…

Από πότε το black metal είναι κατά της δημοσιότητας;

Οτι ειπα πριν ισχυει και εδω.

[quote="“armageddon,post:32,topic:10048”]

ΟΚ, μιας και νομίζω ότι έχω ασχοληθεί λίγο, για εξήγησε μου τώρα τα 2 πράγματα που σε ρώτησα, αν θες.

Λεπρε δικιο εχει.Το εχει πει και ο Fenriz σε συνεντευξη του (νηφαλια).
Το ΒΜ εχει να κανει με το τι μπορει να πετυχει ο καθενας μονος τους μακρια απ’ολους
και απ’ολα.

Ασχετο που με αυτα που εκανε ο Varg (κυριως) εφερε δημοσιοτητα.

ο σωστος μιζερος μεροκαματιαρης της μεσης αστικης ταξης εχει στο πισι του ενα φακελο με μουσικη-μουσικη κι εναν φακελο με black metal. το black metal δεν ειναι μουσικη oπως εχουμε ξαναπει, ειναι ιδεολογια. το black metal δεν δεχεται διαφημιση γιατι πολυ απλα δεν ειναι μουσικη για να χωθει στο marketing, το black metal ειναι κατι ξεχωριστο και να δειξουν μερικοι παλιομαλακες σεβασμο γιατι καποιοι εχουν χυσει αιμα, κυριολεκτικα και μεταφορικα(γραφικο μεν αλλα ακρως αληθινο δε).

1 Like

Αυτη η συζητηση εχει γινει πολλες φορες… και in my opinion, το παραπανω ισχυει…

Aν θυμάμαι καλά, επίσης έχει πει ότι το 90ς BM είναι για μικρά παιδιά. Τελικά δεν είναι σαφές τι απ’ τα 2 ισχύει.

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με το Λέπερ Τζίζους. Δε νομίζω πως είναι ιδεολογία (και το ίδιο λίγο πολύ ισχύει για κάθε μορφή τέχνης), παρ’ όλες τις ιδεολογίες που έχουν κατά καιρούς διαπνεύσει τους μουσικούς που απαρτίζουν τη συγκεκριμένη σκηνή.

Σταματήστε να λέτε μαλακίες για το μπλακμέταλ μου. Thx.

Μια απορία έχω μόνο!
Το black metal έχει σαν αγοραστικό κοινό τις χώρες τις Ευρώπης,την Αμερική και λίγο Αυστραλία.
Πόσο τυχαίο είναι οτι χρησιμοποιεί σύμβόλα που εναντιόνονται στις ισχυρές θρησκείες αυτών των κρατών?
Γιατι δεν έχουν σαν σύμβολα κάτι ενάντια στον Ισλαμισμό?Στον Ινδουισμό και παει λέγοντας?
Εσυ φυσικά μπορείς να πιστευεις οτι δεν ειναι θέμα matketing…

Eγω εστιαζω περισσοτερο στην φιλοσοφια του individualism που ειχαν οι περισσοτεροι παρα στο
αντιχριστιανικο προφιλ.Μην ξεχνας Hugin οτι στις βορειες χωρες οι παγανιστες/λατρεις των παλιοτερων θρησκειων
ειναι αρκετα περισσοτεροι σε ποσοστο απ’οτι εδω.Τους βγαινει και σε αντιδραση δηλαδη.