Lords of chaos

Μωρέ ναι, αντιπροσωπευτικό σε ένα βαθμό είναι και θυμηθήκαμε τις στυλιστικές μας επιλογές. Θυμήσου όμως π.χ τους ηθοποιούς που υποδύονται Dead, Faust και τον δούλο του Varg που παίζουν και μιλάνε λιγότερο από τους βασικούς πρωταγωνιστές. Με πείσανε περισσότερο αυτοί ακόμα και που φόραγε κάποιος από δαύτους καουμπόικες μπότες. Δεν πρόκειται περί βάθους και εξοντωτική ανάλυση ενός χαρακτήρα, όποιος χαρακτήρας κι αν είναι αυτός, καλός ή κακός. Το να πείσεις είναι το θέμα τον θεατή.

Καλησπέρα μπορει καποιος να μου στειλει κανενα λινκ για την ταινια γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω τιποτα.

Παντως εγω δεν υπερασπιστηκα την ιδεολογια τους, ουτε οτι ειναι για παρασημα κτλ. Αλλο πραμα λεω. Για μενα κ τοτε κ τωρα καραγκιοζηδες ηταν. Απλα θεωρω οτι δεν ηταν βουτυρομπεμπεδες κ οτι η ταινια δεν δειχνει τις καταστασεις οπως ηταν

για την ακρίβεια “μαρξιστικός - λενινιστικός” :joy:

Ναι οκ δε θυμάμαι ακριβώς, απλά η λογική και η συμπεριφορά του του ήταν πιο… Σταλινική! Χαχα!

@Red_Viper δε μπορώ να γνωρίζω τις ακριβείς καταστάσεις - δεν ήμουν εκεί να τις ζήσω - αλλά προσωπικά πιστεύω ότι παίζει να τους δείχνει και πιο σοβαρούς απ’ ό,τι ήταν στην πραγματικότητα.

2 Likes

Έχει ενδιαφέρον ότι η συζήτηση που γίνεται στα τελευταία post είχε γίνει πριν 10 (!) χρόνια μεταξύ εμού και του χρήστη Noir Hiver στο ίδιο topic. Το ανακάλυψα τυχαία, δε θυμόμουν τίποτα από αυτή. Μάλιστα το αναφέρω όχι τόσο για να αναδείξω τη δική μου άποψη (θα έλεγα ότι ό,τι είχα γράψει τότε δε με εκφράζουν 100% σήμερα -ή, τέλος πάντων, είμαι περισσότερο σκεπτικός), αλλά του Noir Hiver -πιστεύω αξίζει να διαβαστούν όσα είχε γράψει. Αν και σε σημεία σίγουρα διαφωνώ ακόμα μαζί του, δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι σήμερα έχω δεύτερες σκέψεις για εκείνη την εποχή και σίγουρα βρίσκω κάποιες παρατηρήσεις του πολύ αξιόλογες. Επίσης θεωρώ (το λιγότερο) πρωτοποριακή την αντιστοιχία που έκανε μεταξύ του νορβηγικού black metal και του anarcho-punk!

2 Likes

Δεν θεωρω οτι ηταν πιο “σοβαροι”. Παρανοικοι εγκληματιες ηταν. Το οτι εμεις, γενικα μιλωντας, λογω μουσικης κ προβολης κατα καιρους αλλοι τους θεοποιησαμε κ αλλοι τους θεωρουμε πχ βουτυρομπεμπεδες, ειναι αλλο πραμα. Η ταινια για μενα αποτυγχανει πληρως να δειξει πειστικα την κατασταση. Ειναι γεματη inconsistencies, μετριο μονταζ οπως αναφερθηκε κτλ. Μονο στο σοκ value κ στον χαβαλε βασιζεται.
Εγω επιμενω παντως κ δεν δεχομαι ως σαχλο βουτυρομπεμπε καποιον που μαχαιρωσε 30 φορες εν ψυχρω εναν ανθρωπο. Τον θεωρω πολυ χειροτερο

Εν ψυχρώ, δεν το ξέρεις αν ήταν και πόσο μπορεί να πιστευέ, όλα αυτά. Ξέρεις αμα ξεπεράσεις ένα όριο, πχ εκει που καιγανέ εκκλησίες κτλ και βλέπεις οτι δεν σε έχουν πιάσει, μετά μπορεί να την ακούσεις λίγο, να τη δείς οτι είσαι πολύ μάγκας και οτι θα τη σκαπουλάρεις, ότι και να κάνεις.
Αν έβγαζες μια ταινία “στα νορβηγικά” με προσπάθεια να είσαι όσο ακριβής μπορεί να είσαι, ίσως να ήταν απιστευτα βαρετή. “Μετριο μοντάζ”, ένας τύπος που έχει υποδειγματικό μοντάζ στα προτζεκτς του, γενικά δεν θα μπορούσε να κάνει, εκτος αν το έκανε εσκεμένα. Δλδ τι σε χάλασε στο μοντάζ ακριβώς ? Διάρκεια σκηνών ? Σοκ προσφέρει απλόχερα, που θα μπρούσε να το αποφύγει, για να είναι πιο μεινστρήμ, αλλα επειδή δεν θα γινεί ποτε μεινστρημ, τα δείχνει όλα. Ο χαβαλές, είναι καλό αντίδοτο, στην παλαβομάρα του όλου θέματος. Οσο για το βικερνές, ασόβαρο άτομο, φασιστάκος, νέρντ, που έφαγε τον άλλοτε φίλο του, για τα φράγκα (που του έφαγε)? Τι να πεί κάνεις; Lets find out που λέει και ο ίδιος.

Δεν τον εφαγε για τα λεφτα, το εχει πει και ο ιδιος, σε αυτο η ταινια ηταν ακριβης, ουσιαστικα πειστηκε οτι ο αλλος θελει να τον φαει και οταν του εδωσε ραντεβου για το συμβολαιο (νομιζω αυτο το ειχε κανει ο Euronymous και δεν εγινε οπως στην ταινια αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος) του βαρεσαν καμπανακια οτι θελει να τον ξεμοναχιασει, γι’αυτο και τον εφαγε. Μεχρι σημερα ισχυριζεται οτι “προλαβα να τον σκοτωσω πριν με σκοτωσει αυτος, οπως σχεδιαζε”. Τωρα αν ο Euronymous ηταν οντως τοσο αθωος οπως στην ταινια η τα εννοουσε δεν θα το μαθει ποτε κανεις, το φαφλατιληκι το ειχε παντως, ολο μανιφεστα αλλα πραξη τις πιπες που ελεγε ο Βαργκ τις εκανε, και αυτο τον χαλασε γιατι εγινε το κεντρο της προσοχης.

Εμένα η ταινία μια χαρά μου φάνηκε, και ξεκινάει με την ατάκα ότι η συγκεκριμένη χώρα είναι πρώτη σε αυτοκτονίες παγκοσμίως, θέλοντας προφανώς να δείξει την αρρώστια που υπήρχε τουλάχιστον εκείνη την περίοδο.
Σκηνοθετικά κτλ δεν έχω κάτι κακο να πω, φωτογραφικά είναι σούπερ. Η ηθοποιία είναι οκ, δεν πάνε και για Oscar αλλά μια χαρά τη βρήκα.
Βασικά πρέπει να σκεφτούμε ότι οι τύποι ήταν παιδιά τα οποία προσπαθούσαν να φτιάξουν κάτι μεγαλύτερο από τους εαυτούς τους και κάπου έχασαν τον έλεγχο αλλά σε γενικές γραμμές τα κατάφεραν.
Αυτό που κάπως με χαλάει είναι η προσπάθεια να φανεί ο Euronymous σαν μετανιωμένος και καλό παιδί κατά βάθος, μάλλον δεν πρέπει να ήταν έτσι ακριβώς αλλά καταλαβαίνω ότι λόγω του ότι είναι νεκρός αλλά και ότι οι γονείς του έχουν κάποια συμμετοχή στην όλη ιστορία με την ταινία έπρεπε κάπως να λειανουν τις γωνίες.
Πάντως την είδα αρκετά ευχάριστα, πέρασε γρήγορα η ώρα δεν με κούρασε καθόλου και προφανώς μεγαλώνει τον μύθο του black metal ακόμα περισσότερο, όπως και να το δει κανείς έχει πάρει τεράστια δημοτικότητα το θέμα ξανά.

Mα τον βαργκ τον βγάζει τρου, η ταινία.Τι περίμενε δλδ να πούν, πω, πολυ καλο παιδί ο βαργκ… ψιλομαλάκας ήταν και τότε είχε φάει μεγαλο κράξιμο, και στέλνανε anti-burzum flyers κτλ, απλά ο κόσμος τελικά αποθεώνει όποιον να 'ναι αρκεί να ναι σελεμπριτιζ. Τώρα για ποιον ακριβώς λόγο, λίγο έχει σημασία. No publicity is bad publicity. Προφανώς, αν δεν του είχε φάει φράγκα, λογικά δεν θα είχαν προστριβές, οπότε όλα μέλι - γαλά θα ήταν.

@shadowking69 - δραματοποιήση κάνανε. Πχ η γκόμενα που δείχνει, δεν υπήρχε.
Επίσης, Φινλανδια > Νορβηγία σε αυτοκτονιές.

Εγω θα πω οτι ειναι και θεμα δραματουργιας. Απο την στιγμη που επιλεγεις τον Euronymous σαν τον πρωταγωνιστη σου πρεπει με καποιον τροπο να τον κανεις relatable προς τον θεατη, αλλιως δεν θα μπορει να ταυτιστει μαζι του ουτε να κατανοησει εστω τις συνθηκες που τον οδηγησαν στις πραξεις που εκανε. Και για να λεμε την αληθεια αν τον παρουσιαζε οπως πρεπει να ηταν ακριβως (την φαση με τον Πολωνο φανζινα πχ, η τις υπονοιες οτι παιζει να εσπρωξε εκεινος τον Dead στην αυτοκτονια για να κανει ντορο) δεν ηταν καθολου μα καθολου relatable.

1 Like

Πάντως σύμφωνα με παλιότερο documentary για την ίδια φάση, o ίδιος ο Necrobutcher λέει ότι ο Euronymous ενθάρρυνε τις αυτοκτονικές τάσεις του Dead. Και όντως, δεν καταλαβαίνω γιατί οι υπερασπιστές του Vikernes κράζουν την ταινία, αφού αυτόν παρουσιάζει ως true και πιο extreme και όχι τον Euronymous.

Γιατι στην πραγματικοτητα δεν του αρεσε το γαλα με κακαο (δεν κανω πλακα το ακουσα και αυτο μεταξυ αλλων).

3 Likes

Λογικό ακούγεται, μόνο white milk.

4 Likes

Υπάρχει ωστόσο μία σκηνή στην ταινία που δείχνει τον Euronymous να προτείνει στον Dead την λύση της αυτοκτονίας αλλά σαν να το κάνει μεταξύ σοβαρού και αστείου αφού στο καπάκι του λέει σήκω έξω υπάρχει μια γάτα.

1 Like
1 Like