Ltd EC-256 AHB ή Epiphone Les Paul Standard

Παιδια ειμαι σχετικα αρχαριος και επειδη τωρα το πασχα ενδιαφερομαι να αγορασω μια κιθαρα και ειμαι αναμεσα σε 2.Επειδη βεβαια δεν ειμαι ικανος να διαλεξω καποια απο τισ 2 θα ηθελα την βοηθεια σας…Να ακουσω την γνωμη σας ποια θεωρειται τα θετικα και αρνητικα καθε μιας απο αυτες και ποια εσεις θα επιλεγατε…
Οι 2 υποψηφιες κυρίες ειναι οι εξης…

Ltd EC-256 AHB

Link------>Ltd EC-256 AHB

&

Epiphone Les Paul Standard Plus HS Heritage Cherry Sunburst

Link------>Epiphone Les Paul Standard Plus HS Heritage Cherry Sunburst

Les Paul…

Λες ε??
Απλα πιστευω οτι και η ltd ειναι μια κιθαρα τιμια για τα λεφτα της…και αρκετα πιο ελαφρια απο την les paul…
μπορεις να μ κανεις μια χαρη και να αιτιολογησεις τον λογο που επιλεγεις την les paul…

lp ρε φιλε γτ πουλας μουρη!χεχε!
προς λες πολ συγκλινω εγω…παντα ηθελανα παρω μια τετοια κι8αρα.απο,τι βλεπεις δεν υπαρχει αιτιολογηση γτ την προτιμω!
αλλα θα σου πω το κλασσικο.παιξε με τις 2 κιθαρες και αποφασισε!

εγώ θα σου πω κάτι πιο κλασσικό.πήγαινε με έναν που ξέρει καλά από κιθάρες(κάνα δάσκαλο η κάνα φίλο σου)και άστον να ητν δοκιμάσει,να σου πει τι λέει η κιθάρα,κτλ.Το ν πάει ένας αρχάριος να διαλέξει κιθάρα δεν έιναι και η καλύτερη λύση γτ παραβλέπεις πολλά.και πάνω απόλα μην διαλέξεις με βάση το σχήμα και το πόσο σου αρέσει εμφανισιακά,γιατί είναι βλακεία

Δεν ειμαι και τοσο αρχαριος…ξερω να παιζω καποια πραγματα(απλα δεν μπορω σολο και δυσκολα και απαιτητικα κομματια…)Την les paul εχει μια Std ενας φιλος και εχω παιξει απειρες φορες…και μπορω να πω οτι ειναι εκπληκτικη κιθαρα…Ενα μειων που βρισκω ειναι οτι ειναι παρα πολυ βαρια…
Τωρα οσο αφορα την ltd ενας φιλος εχει την ec-400(νομιζω) την οποια δοκιμασα και μου φανηκε παρα πολυ καλη στην αφη και με βολευε πολυ…και ειναι σαφως πολυ πιο ελαφρια απο την les paul…

Δεν ξερω τι να κανω…#-o#-o

xaxa!οντως αυτο ειναι πιο κλασσικο!!:stuck_out_tongue:
αλλα θα διαφωνησω λιγο.πρεπει να την παιξει την κιθαρα.ακομα και να μην ξερει τπτ απο οργανα.(παρολα αυτα ξερω οτι ξερει ο παρανοιντ)
επισης οσον αφορα στο σχημα,εγω θα λεγα να παρει αυτη που του αρεσει πιο πολυ…δεν φανταζεσαι πως ειναι να παιζεις με μια κιθαρα που δεν σαρεσει (εμφανισιακα).την βαριεσαι και τλκ την παρατας…

ναι αλλα πρεπει και να την γουσταρεις την κιθαρα…
8)
παντως οντως καλο θα ηταν να παρεις καποιον που να ξερει να πατε να παιξει κ αυτος κ συ

απο την αλλη πρωτη κιθαρα ειναι οποτε χαλαρα-δεν αγοραζεις σπιτι-στο λεει καποιος που καποιες φορες το παρακανει στο ψαξιμο για αγορες χωρις λογο:p

Βασικα ο κολλητος μ εχει πτυχιο στην ηλεκτρικη και το ολο θεμα αυτος με συμβουλευει,αλλα το κακο με αυτο το παιδι ειναι οτι δεν μ λεει τι θα προτιμουσε αυτος…δεν θελει να με επηρεασει…και ετσι γινομαι πολυ αναποφασιστος…#-o

Ενταξει δεν ειναι και η πρωτη μου κιθαρα…εχω και ενα καυσοξυλο-Behringer που μ την εδωσε ενας φιλος που την πηρε και τελικα δεν εμαθε ποτε να παιζει…απλα τωρα θελω να παρω μια δικη μ κιθαρα!!!

Πήγαινε και δοκίμασε τις και τις δύο. Βασικά, δοκίμασε 102. :stuck_out_tongue: Δες ποιά σε βολεύει, με ποια νιώθεις άνετα να παίζεις…αυτό είναι το πιο σημαντικό για κάποιον που ξεκινά με τη κιθάρα. Η εμφάνιση όπως προείπαν τα παιδιά μπορεί να μην είναι σπουδαίο αλλά δεν έχει νόημα να σου το λέμε τώρα. :stuck_out_tongue: Ταυτόχρονα άκου τον ήχο της κάθε κιθάρας (στο καθαρό, ε!) και πάρε μαζί τον φίλο σου και ζήτα του τη γνώμη του σ’αυτό. Όταν καταλήξεις στις υποψήφιες σου αγορές ζήτα πάλι απ’τον φίλο σου να τσεκάρει την κατασκευή του οργάνου (αυτό εξαρτάται από πχ. κατά πόσο υπάρχουν μικροζημιές στα τάστα - σε καμία περίπτωση μη συμβιβαστείς με οποιοδήποτε non-musical ήχο βγαίνει απο το όργανο - , τα υλικά κατασκευής του αν και δεν πολυενδιαφέρει αν πρόκειται για πρώτη κιθάρα αρκεί να κρατήσει αρκετό καιρό :wink: κλπ. κλπ.).

Then make your choice. Η αγορά οργάνου είναι πολύ προσωπικό και εμπειρικό θέμα (όπως είπε και ο μέγας φιλόσοφος, “you don’t choose the guitar, the guitar chooses you”) για να σου πούμε από ένα φόρουμ τι να προτιμήσεις. :slight_smile:

Αυτο θα το κανω,θα παω να δοκιμασω αρκετες πριν να καταληξω…Αυτο ειναι το μονο σιγουρο…Δοκιμασα την λτδ σημερα και μπορω να πω οτι τα λιγο πιο ακριβοτερα μοντελα της ειναι παρα πολλες φορες καλυτερα…οποτε αποκλειεται!!!
Σημερα επισης δοκιμασα και μια Schecter Οmen και με πωρωσε τρελα…καλα καθαρα,στην παραμορφωση ειχε παρα πολλα γκαζια,την δοκιμασα σε ολα τα switches των μαγνητων…και μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα!!!
Αυτη που δοκιμασα ειναι αυτη…Schecter Omen 6<—link
Παιδια να ρωτησω κατι το floyd rose ειναι ευχρηστο? ή η εκδοση χωρις floyd θα ειναι πιο καλη??
με το floyd Schecter omen 6 floyd<—link

υγ. ο Townshed των Who(που λατρευω) εχει μια τετοια…(με το floyd)

αυτο εμφανισιακα π λετε δν ειναι κ τοσο καλο…εγω πηρα για εμφανιση την Dean του Dimebag…και οταν παιζω μ πεφτει η μεση…

+11111.και εγώ αυτή έχω,την ρέιζορμπακ.Αλλά αυτό με την μέση είναι θέμα συνήθειας,πλέον την έχω συνηθίσει.Η μόνη μαλακία είναι ότι άμα πάω να παίξω κάτι πιο ήρεμο με αυτήν θα φανώ μαλάκας,έχει άκρως μέταλ ίματζ:p.Φαντάσου να παίζεις ξέρω γω χατζηγιάννη με αύτή.χαχαχαχαχα:p

χαχα ναι!..επισης μ την δινει π δεν μπορω να το παιζω ροκσταρ στ δωματιο μ…μ τ που παω να κανω μια φιγουρα βρισκει παντου…:lol:

το θεμα της Θηκης δεν τ σχολιαζω…μεγαλυτερη απο keyboard…

Καμια αποψη γαι την Schecter??

το θεμα της Θηκης δεν τ σχολιαζω…μεγαλυτερη απο keyboard…

άστο άστο,είναι τεράστια.Κάθε φορά που πάω στο λεοφορείο είναι γάμησε τα,πρέπει πρώτα να βολευτεί η κιθάρα και μετά εγώ:p

Ρε παιδες για την Schecter δεν ξερει κανεις τπτ???

Ρε παιδια κανενας που να ξερει κατι για την Schecter???