Αlternative κυκλοφοριες

Ειπα να συγκεντρωσω καποιες κυκλοφοριες νεες και αναμενομενες σε ενα ποστ και εσεις μπορειτε να τσεκαρετε οτι γουσταρετε . Θα προσπαθησω να εισαγω λιγο στο φορουμ ειδη οπως το modern rock , alternative rock με Αμερικανικο προσανατολισμο. Προσπαθησα να ειμαι περιεκτικος σε καλες κυκλοφοριες και νεα που ακουσα αυτες τις μερες και αν υπαρχει ενδιαφερον μπορει να ξεχασα κι αλλες. Ενδεικτικα μονο γιατι τα ειδη αυτα ειναι αγνωστα στο Ελληνικο κοινο.

Moses Mayfield ? The Inside

The Exies ? A modern way of living with the truth (αρχες Μαιου)

Mr.North ? Fear & Desire

Night Kills The Day ? Study of man

Νimbus ? Unending Dream (πολυ ενδιαφερον ντεμπουτο, λιγων μηνων)

Οurs - Dancing for the death of an imaginary enemy ( to be released)
Eνας δισκος που ετοιμαζοταν για εναμισυ χρονο μαζι με τον Rick Rubin και πιστευω οτι μιλαμε για ενα αριστουργημα αν εχει συνολικα το επιπεδο των δυο δειγματων και θα παιξει για το δισκο της χρονιας στο ειδος του.

Dark New Day ? Ερχεται σε λιγο καιρο και μπορειτε να ακουσετε ενα δειγμα απο τον επερχομενο δισκο τους.

Retrograde ? Πολυ καλοι Καναδοι που βαλανε μερικα demos απο τον επερχομενο προς ακροαση.

Strata - Strata Presents The End Of The World (σε λιγο καιρο)

ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΑΝΑΦΟΡΑ

Ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα στην Αμερικη εχουν το ονομα VAST που σημαινει Visual Audio Sensory Theater. Δεν λεω τιποτα για αυτη την μπαντα οποιος ενδιαφερεται και δεν εχει ακουσει ας τσεκαρει ξεκινωντας και καλο ταξιδι. Eχουν παλι καινουρια πραγματα να παρουσιασουν.
http://en.wikipedia.org/wiki/VAST

Σε λιγες μερες θα αποκαλυψω μια μπαντα που θα ειναι ενα δωρο μου για τους φιλους μου τους progsters που θεωρω απο τις σημαντικοτερες της δεκαετιας που διανυουμε γιατι ερχεται νεα της κυκλοφορια. To be continued…

Άσε μη τον ψάχνεις dazmaniak εδώ έχει αποκλειστικά παλιοροκάδες και χεβυ μεταλλάδες. Και εγώ ξεκίνησα ένα παρόμοιο thread παλιότερα αλλά τζίφος. Δεν κατάλαβα όμως γιατί το περιορίζεις σε Αμερικάνικες μπάντες. Επίσης αν είναι μαζεμένες όλες αυτές οι κυκλοφορίες σε ένα thread δεν βολεύει πολύ γιατί κανείς δεν θα ψάχνει μέσα στις πολλές σελίδες.

όχι ρε… Εγώ τα ψάχνω…:oops:

Και πολλά από αυτά είναι κορυφαία!!! :bow: :bow:

Απλά πιστεύω ότι δεν έχει και πολύ νόημα να αναφερόμαστε σε νέες alternative κυκλοφορίες από τη στιγμή που οι περισσότεροι εδώ (δεν μιλάω για σένα Karvou) δεν έχουν ακούσει ποτέ π.χ. το The Soft Bulletin, το Υοung Team, και το Ladies and Gentlemen We Are Floating In Space

Θα διαφωνησω φιλε Crabsody.Στην τελικη τα τοπικ δεν τα βλεπουν μονο οσοι ποσταρουν σ αυτα,αλλα και πολλοι που δεν το κανουν και μπορει καποιος να ανακαλυψει κατι που το γουσταρει πολυ χωρις κατ΄αναγκη να εχει καποια συγκεκριμμενα ακουσματα.Και γω πχ δεν εχω καμια ιδιαιτερη σχεση με το ιδιωμα αλλα με το που ακουσα τους Ours επαθα πλακα.Αν καποιος εχει να προτεινει και κατι περα απο Αμερικανικες κυκλοφοριες δεν εχει παρα να το κανει και οποιος θελει το τσεκαρει.Αυτος δεν ειναι αλλωστε και ο σκοπος ενος μουσικου φορουμ?:wink:

Eννοούσα όχι να μην γράφουμε τίποτα για τέτοιες μουσικές απλώς ίσως να πρέπει να ξεκινήσουμε από τα βασικά. :wink:

Θα το ψαξω crapsody γιατι εχει νοημα και ηξερα οτι χρειαζεσαι συμπαρασταση στο ειδος. Μονο που εγω εχω ειδικοτητα στα us alternative και ερχομαι να συμπληρωσω εσενα με τις Βρεττανικες κυκλοφοριες. Ποτε δεν απαξιωνουμε τα διαφορετικα γουστα.
Απλα για να μην γινομαι γραφικος ανοιγοντας συνεχως τοπικ προσπαθησα να φιλτραρω μερικα γιατι εχω παρα πολλα και δεν γινεται να τα γραψω ολα.
Aς πουμε δεν εβαλα τους Joe Hedges (ετσι θα ονομαζονται πια οι July for Kings) που θα βγαλουν κι αυτοι σε λιγο καιρο : http://www.myspace.com/joehedges (τεσπα ειναι πολλα)

Η αμερικανικη αγορα εχει ανελεητο αριθμο ανεξαρτητων συγκροτηματων.
Ας πουμε για μενα ενα απο τα καλυτερα γκρουπ στο ειδος παγκοσμιως ειναι οι Dredg . Toυς ξερει κανεις; Αν δεν τους ξερετε…
http://www.myspace.com/dredg (και τα ανοιχτομυαλα κεφαλια στα καγκελα).

Aλλοι τεραστιοι οι ακομα πιο προχω Κayo Dot (τους ανεφερε κανεις;)
http://www.myspace.com/kayodot (ψυχεδελεια ολε- στρατοσφαιρα) γεια σας τελειως…

Crapsody ριξε και καμια Βρεττανιλα να γινεται παιχνιδι με εμας τους ανεξαρτητους. Οπως καταλαβατε αυτος ειναι ο ηχος μου.

Και ενα μηνυμα : Support independent music (οσο μπορειτε παντα) και θα το ζητησω απο τους progsters γιατι στην μπαντα που θα προτεινω δεν εχει downloading (μονο αγορα) γιατι ειναι για μενα η κορυφαια unsigned band στο progressive. To be continued…

Λόγω περιορισμένου χρόνου και δεδομένου ότι άλλα μουσικά είδη αποτελούν προτεραιότητα, είναι σχετικά λίγα αυτά που προλαβαίνω να ακούσω από αυτά που προτείνει ο Daz, αλλά για όποιον έχει καταλάβει σε ποιο ήχο αναφέρεται και του αρέσει, οι προτάσεις του είναι συνήθως εγγύηση.

Από την άλλη τους Dredg τους λατρεύω. Έχουμε κάνει παλιότερα νομίζω κουβέντα/αναφορά στους Dredg με τον Eagleheart και τον Dyingfreedom σε εκείνο το “μυθικό” ποστ των Riverside ή κάπου αλλού.

Για να δώσω ένα tip στους μη έχοντες γνώση, είναι το σχήμα με το οποίο, κατά κάποιον τρόπο συνεργάζεται ο γνωστός και μη εξαιρετέος Chris De Garmo.

Ίσως Daz μια καλή πρακτική είναι να ανέφερες για κάθε μπάντα πως θα μπορούσαν να ενδιαφέρουν τους οπαδούς των Dredg, των Mars Volta, των Nickelback κλπ πιο γνωστών συγκροτημάτων για να δίνεται πιο εύκολα το ερέθισμα.

Kαλα εσυ και οι αλλοι δυο που ανεφερες εισαστε απο τους κατεστραμενους εδω μεσα και χιλια μπραβο αν αναφερατε τους Dredg τι να πω… Μπαντα με fully artistic αποψη για τη μουσικη. Mολις ειπες την κυρια επιρροη των Kaddisfly…χε,χε
Παντως σιγα σιγα θα λεμε ονοματα γιατι θα μπουκωσουμε απο ονοματα που δεν περνανε τον Ατλαντικο. Τhanks for the heads up guys…
Για τους progsters θα τα πω αλλου οπως ειπα…Kατι Καναδικο θα ειναι παντως.

Tο El Cielo των Dredg δεν παιζεται απλα.Τους Kayo Dot τους ηξερα απλα σαν ονομα αλλα χωρις να χω ακουσει κατι.Πολυ τσιου τσιου παντως τα παλληκαρια…8O …οποτε thumbs up!

Καναδικο και prog ε?Χμ…κατι μου λεει οτι αυτο απο μονο του ειναι εγγυηση!:wink:

Δικε μου…γιατι το catch without arms παιζεται; Οι Kayo Dot ειναι αρκετα τσιου για σενα οποτε βαρα…

Οσο για το τελευταιο καποιοι Καναδοι εχουν ποστερ στο studio τον Maynard γουσταρουν Rush και η φωνη στα χαμηλα θυμιζει Riverside και στα ψηλα Pearl Jam…
Eλπιζω να σε καλυψα:lol:

Mε καλυψες και με το παραπανω μαλιστα Daz:D !Tι εχει το νερο εκει στον Καναδα ρε γαμωτο??Πρεπει να εχει progressi-βινη μεσα σε μεγαλες ποσοτητες.Μ αρεσουν οσοι πανε αντιθετα στη regressive πορεια που ακολουθει το μεγαλο μερος του prog.

Πρεπει να εχει progressi-βινη μεσα σε μεγαλες ποσοτητες

Σε σκονη…

Υ.Γ. Love your new avatar by the way. Formula1 team?

Υup!Oμαδικο πνευμα…behind…the scenes!!:wink:

Kαι η Confederation flag παντως ειναι φετιχ!8) Fly beautiful bastard,fly!

Kαι τα μυαλα(:wink: στα πιτς !:lol:

Πρεπει να κοψω τη κακη συνηθεια να βγαινω συνεχεια :offtopic: αλλα με προκαλουν ορισμενοι… Φιλοι μοντερατορες μη βαρατε . Bλεπω καποιον ειδικο για το προβλημα μου …

Για να μην στεναχωρησω τον Crapsody με την ελλειψη κυκλοφοριων απο αλλες χωρες και για να μην ειμαι κολλημενο Αμερικανακι…δωστε μεγαλη βαση τωρα. Ενα συγκροτημα (με ολη τη σημασια της λεξεως) θα παιξει στο AN club στις 28 Απριλιου.
Το φρεσκο αλμπουμ των Crippled Black Phoenix σπερνει (τεραστια ταλεντα οι τυποι).
Eγω εδωσα το μηνυμα και οποιος ακολουθησει ακολουθησε…
Θα ζησετε μοναδικη εμπειρια. Αυτα και ναι …εχουν και myspace:wink:

Eνα μερος απο τη μαγεια που θα ζησουν ευτυχως λιγοι:

:thumbup:

Φοβερό άλμπουμ. Θα τα πούμε στο live πιθανότατα!

Nατος ο ενας απο τους usual suspects (κατεστραμενους) . Ειπαμε μαγκες λιγοι για να γινει πριβε και προτεινω οι κατεστραμενοι να κανουμε ενα club τι λετε; Πειτε και προτεινομενες ονομασιες .

Y.Γ. Calling Dr.Angmar , calling dr.Angmar , this is an emergency , do you read? Over…

Θέλετε να μου δώσετε μια περιγραφή της μουσικής που παίζουν?
Αν και χωρίς σύνδεση πλέον, μάλλον δύσκολα θα καταφέρω να τους ακούσω …:frowning:

Για να δουμε και τον κουτσομαυροφοινικα τι εχει να μας πει!:slight_smile: