Lucky Funeral - Find your soul in beautiful lunatics

Κυκλοφορεί σε δέκα μέρες και θα γκρεμίσει σύμπαντα . Διαφορετικό από ότι έχουν κυκλοφορήσει ως τώρα, παίζει μπάλα σε άλλα levels.

release party στο An Club, 17/5/2013 με Sadhus, Allochiria :
https://www.facebook.com/events/494236883965289/

και streaming o δίσκος εδώ για τους τολμηρούς :

γαμώτο το beautyful είναι με ένα L … φτιάχτο μοντ :slight_smile:

Πολύ διαφορετικό από το προηγούμενο, μακρυά από το πρώτο.

Παίζει μπάλα αλλού πράγματι, ωραία τα space rock\ψυχεδελικά σημεία, ενδιαφέρουσα ακόμα και η σειρά των τραγουδιών.

Οι ακροάσεις και ο χρόνος θα δείξουν αν θα μου αρέσει περισσότερο από το The Dirty…που είχε γίνει κόλλημα.

Λείπει το κραυγαλέο “hit” (:wink: αλλά σαφώς το πήγαν σε πιο prog κατεύθυνση και χρειάζεται προσεκτικές ακροάσεις.

Πάντως οι L.F. φαίνεται πως είναι από τα συγκροτήματα της ελληνικής σκηνής που δεν επαναπαύονται και με κάθε δίσκο δοκιμάζουν διαφορετικά πράγματα.

Well done.

tantalus is still alive μάγκες. το μάθατε;

Αν ο Moby αποφασιζε να συνεργαστει με τους Mr Bungle με επιρροες απο το 70% της συγχρονης (και οχι μονο) ροκμεταλ φασης νομιζω πως καπως ετσι θα ακουγοταν. Και το δευτερο κομματι ειναι VBE (με τη καλη εννοια).

Φωτιά 8)

πασάδες οι τύποι!!!

Το έχει παραγγείλει κανείς;
Στο site λέει για βινύλιο μαζί με cd.

Σκέτο το cd μπορείς να το προμηθευτείς ξεχωριστά;
Αν όχι, σε τι συσκευασία έρχεται το cd;

ΥΓ.Καταπληκτικός ο δίσκος, θέλει ακροάσεις για να τον χωνέψεις, πολύ Melvins, Mastodon και Cult of luna, ποικιλία ήχων.

Οι L.F. σήκωσαν κεφάλι από την λάσπη του sludge και είναι έτοιμοι για μεγάλα πράγματα.

Κρίμα που δεν το πρόσεξαν πολλοί.

Λοιπόν τώρα που το χωνέψαμε, μπορώ να πω πως είναι εξαιρετικός δίσκος και αβίαστα θα βρει τη θέση του στα καλύτερα της χρονιάς.

Οι Lucky πλέον έχουν ανοίξει πανιά για αλλού, με τους Faith No More ή Mr. Bungle (ή Πατον γενικά) να φυσσάνε ανέμους αλλαγής και πειραματισμού πάνω από τα κεφάλια τους. Προσωπική άποψη πως όταν σταντάρουν λίγο περισσότερο το προς τα που θέλουν να κατευθυνθούν, θα τους κάτσει ακόμαι καλύτερα αυτή η αλλαγή, που σε κάποιους δεν πολυαρέσει. Εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει και μόνο που το ψάχνουν, πολύ περισσότερο όταν μελετάνε όπως στα κομμάτια του Find your soul.

Ισχύει αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω πως λείπει το τρανταχτό χιτ, αλλά νομίζω πως δε χαλάει και κανέναν.

Δεν ξεχωρίζω κομμάτι, άλλωστε δεν έχω κοιτάξει και τίτλους αφού όταν πέφτει η βελόνα στ’ αυλάκι μόνο χορεύω. \:D/

Από τις καλύτερες ελληνικές μπάντες.Τους είχα δεί πρίν χρόνια live χωρίς να τους γνωρίζω καθόλου και μου τράβηξαν την προσοχή.Φοβερή σκηνική παρουσία που καταφέρνει να συνδυάζει attitude χωρίς ίχνος ποζεριάς.Ενώ καταλαβαίνεις πχ τι μπάντες γουστάρουν με το που τους ακούς,δεν έμοιασαν σε καμία από αυτές,ς,για αυτό και πέτυχε -κατά την γνώμη μου-η ηχητική στροφή σε αυτό τον δίσκο.Ακούς κάτι διαφορετικό σε σχέση με τον προηγούμενο,αλλά ξέρεις αμμέσως ότι είναι Lucky Funeral.Kudos!

Εις το επανιδείν σε μια πολύ σπουδαία μπάντα! :frowning: (Μην τα παρατάτε ρε)