Βlues

Αυτό δεν παίζει παιχταρά μου. Είναι πολυ πιθανότερο να τους αποθεώσετε όλοι σας γιατί είναι υποτιμημένοι μουσικά

Αυτό δεν παίζει παιχταρά μου. Είναι πολυ πιθανότερο να τους αποθεώσετε όλοι σας γιατί είναι υποτιμημένοι μουσικά[/quote]

ας με δω με μακρη μπουκλα μαλλι κολητο δερματινο κ να τραγουδαω τιρινινι κ ας πεθανω! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Υ.Γ. τελικα βρηκα τι θα ντυθω στα καρναβαλια! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

John Lee Hooker,Stevie Ray Vaughan,B.B.King,Muddy Waters,Etta James,Ella Fitzerald…'Oταν οι χορδές της ψυχής αρχίζουν την δική τους μελωδία…

Παίδες εγώ που είμαι άσχετος από Blues τι έχετε να μου προτείνετε για να μπω στη φάση?
Όχι τίποτα πολύ μελιστάλαχτα όμως…

φιλε πανε εδω http://www.rocking.gr/forumt-2142.php
κ γενικα οτι θες μπορεις να με ρωτησεις! θα χαρω πολυ να σε βοηθησω! :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

O δικοί μου αγαπημένοι μπλουζάδες:

S.R. Vaughan
Albert King
Canned heat
Allman Bros / Greg Allman
Hot Tuna
R. Gallagher
Blues Brothers
Masters Of Reality
John Mayall
Fleetwood Mac (Peter Green era)
Alexis Corner
Muddy Waters
Memphis Slim
Elmore James

Κορυφή

αυτοι δεν ειναι που παιζει ο cassidy bass?
κατεβασα κατι κοματια αλα δεν με αρεσαν
εχεις να προτινεις τπτ?

gary moore ,απλα παρτε το dvd ‘‘live in montreux’’ δεν εχω λογια ο τυπος οσο παλιοχαρακτηρας ειναι ,ειναι και τοσο παικταρας ,φλογοβολο την κανει την gibson

Γειά σου ρε sinni με τα ωραία σου,Και μη ξεχνάμε …και οι Motorhead blues παίζουν…με τσίτα βρώμα παραμόρφωσης…
.Ασχετα που τα αυτάκι των ευρυτερων μαζών ,χρειάζεται κάτι πιό light,abient,ethnic kai low bap…και σκυλοπόπ…

μαλλον δεν εχεις ακουσει Blues για να θεωρεις αυτον το κιθαριστα Blues…

βασικα RAINBOW ολοι blues παιζουνε…
κ οι zeppelin k oi Who k oi Ten years After k ola ta group!

μαλλον δεν εχεις ακουσει Blues για να θεωρεις αυτον το κιθαριστα Blues…

βασικα RAINBOW ολοι blues παιζουνε…
κ οι zeppelin k oi Who k oi Ten years After k ola ta group![/quote]
Ο gary και αν έιναι blues…κάργα,μεχρι και σε φεστιβάλ παίζει…
Οσο γιά τα άλλα πήγαινε φίλε να τα πείς και στους καραμεταλλάδες,τι είναι η πεντατονική κλίμακα ,και οι φόρμες που παίζουν…Θα σε πιστέψουν… :?

[quote=“bluezlick”]

αυτοι δεν ειναι που παιζει ο cassidy bass?
κατεβασα κατι κοματια αλα δεν με αρεσαν
εχεις να προτινεις τπτ?[/quote]

Ναι παίζουν οι Cassidy & Kaukonen από Jefferson Airplane

Φοβερός είναι ο πρώτος δίσκος τους (“Ηot Tuna”) ο οποίος είναι ηχογραφημένος live στην Ν. Ορλεάνη το 1970

ενώ από τραγούδια ξεκίνα με τα Death Don’t Have No Mercy , Keep Your Lamps Trimmed And Burning, Hesitation Blues

φιλε bluezlick τα ειρωνικα σου σχολια για την αγαπη μου και τις γνωσεις μου για τα blues ειναι δεκτα γιατι πραγματι αν δεν ακουγα gary moore το 1990 με το sgtb δεν θα μαθαινα ποτε ολους τους θρυλους των blues (king.king,collins,hooker,green,dixon etc etc) τοσο εγω οσο και χιλιαδες αλλοι που εμαθαν τα blues εξαιτιας του gary moore

Σιγα μην μας πεις οτι κ Ο Garry Moore εμαθε σε ολο τον κοσμο το blues…
Aυτο προλαβε κ το εκανε ο Clapton απο τα μεσα του 1960…
Τωρα αν εσυ ξεκινησες να ακους Blues k εμαθες καλλιτεχνες μεσου του Moore οκ παω πασο!
Ο Μοοre ειναι πολυ ωραιος κιθαριστας ιδικα στο black rose των Thin Lizzy τα σπαει!!
Για Blues ομως δεν μου κανει καθολου. Θα μου πεις γιατι… ουτε ηχο ουτε παιξιμο ΒLUES εχει(με τα δικα μου κριτιρια αλλα κ γενικα με οσους εχω κανει αυτη την συζητηση το ιδιο μου λενε) Οι μονοι που τον γουσταρουν σαν Blues κιθαριστα ειναι οι “οπαδοι” του. Τεσπα…
sorry παντως αν ημουνα ειρωνικος αλλα τον οποτε ακουω Moore k blues μαζι τρελενομαι :stuck_out_tongue: !

ρε c Rainbow k εγω αν παιξω σε festival θα γινω blues κιθαριστας???

καταθετω μονο την προσωπικη μου αποψη και προσπαθω να μη βαζω ταμπελες στη μουσικη που αγαπαω σεβομαι την αποψη σου και χαιρομαι που μπορουμε και συζηταμε αλλα δεν μπορουμε να συμφωνουμε .Τον gary moore τον εχει κρινει και τον κρινει η ιστορια και τα εκατομμυρια των δισκων που εχει πωλησει κυριως με τα blues albums sgtb,ah,bbm,κλπ και να ναι καλα και να βγαζει καλες μουσικες να τις ακουμε και να περναμε ομορφα γιατι στην τελικη γι αυτο ακουμε μουσικη για να περναμε καλα .

Πάντως εμένα ο Gary Moore μου αρέσει περισσότερο σε albums οπως τα: Corridors οf Power, Victims of the Future, Run for Cover κλπ

Duke Robillard Πολυ καλος κιθαριστας λατρεις του swing se styl T-Bone Wlaker
παιζει πολυ ομορφη κιθαρα!

ακουστε το: Duke Robillard & The Pleasure Kings :wink:

Walter Trout!!!

Μιλαμε για πολυ ΧΩΣΙΜΟ!!!
οτι βρητε ιδικα Live παρτε το αμεσως!!!
εγω εχω 2 DVD που ο τυπος δινει ρεστα…

Bryan Lee…
http://www.braillebluesdaddy.com/home/