Βlues

Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας blues καλλιτεχνης?
Eγω ψηφιζω:

1.Buddy Guy
2.Albert King
3.Muddy Waters
4.Freddie King
5.BB King
6.Robert Jonshon
7.Albert Collins
8.Elmore James
9.John Lee Hooker
10.Otis Rush
11.T-Bone Walker

1.Stevie Ray Vaughan
2.Roy Buchanan
3.Johnny Winter
4.Walter Trout
5.Rory Gallagher
6.Danny Gatton
7.Eric Sardinas
8.Peter Green
9.ZZ Top

Ο αγαπημένος μου…ε, Stevie Ray Vaughan άνετα!! Αν ο Gallagher είναι blues τότε και αυτός εννοείται. Και μετά ο B.B.King!!!

JOHNNY WINTER THEOS PARTE TO PALLIO TO LIVE POY PAIZEI ME TON RICK DERRINGER (DEN XERO AN TO GRAFO SOSTA ) KAI THA KATALAVETE…

B.B KING!!!

Παρόλο που τρέφω άκρατο σεβασμό στα μεγαθήρια του παρελθόντος, ο αγαπημένος μου είναι μακράν ο Stevie Ray Vaughan.

Ο Gary Moore…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

de tha mporouse na grapsei kati kalytero o telis…afto aftomatos ton kanei theo…mono kai mono gia tis apantiseis pou dinei…hahahaha
SRV an kai de ksero kai polla apo blues…

k σε ειχα για λογικο ανθρωπο με καλο γουστο… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

jim_lick ποιο Live ενοεις?

πισυετω πως ειναι ο Baba Rey Dudly!!! kοριφαιος!!
ηια οποιον κατεχει 8) 8)

telisvas έγραψε: Ο Gary Moore…

ωρε teli…γιατι βρε…

ΥΓ:και H Rorakla!!!

B.B King
Eric Clapton
Steve Ray Vaughan
Rory Gallagher
ZZ Top
Gary Moore

Tι συναίσθημα που βγαζούν οι κιθάρες τους?
Αυτά ειναι… :wink:

Προσθέτω και τους δικούς μας Blues Wire!

έχοντας ακούσει λίγα πράγματα σχετικά ψηφίζω john lee hooker 8)

Egw psifizw dagoto ELECTRIC Church gia ena kai mono logo…
GIATI TA PAIRNW!!!

Sakh, thelw na erthw re mlka…trith e?? koita avrio einai trith alla erxontai ta pliktra (epiteloussss) opote an den…katalavaineis…!!! thelw omws!

Δεν ξέρω πολλά, από αυτά που έχω ακούσει μου άρεσαν αρκετά οι
Elmore James, John Lee Hooker, Leadbelly,T-bone Walker,B.B. King, S.R.V.
Big Bill Broonzy, Robert Johnson,Champion Jack Dupree,Lightnin Hopkins,
Και από φωνές πάρα πολύ η Bessie Smith

o Willie Dixon pou einai?

BB king
Albert king

RORY GALLAGHER------->RESPECT

__Να προσθέσω έναν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟ μπλουζίστα, ΕΝΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κιθαρίστα, τον Robert Cray. Νέος σχετικά και πολύ γνωστός στις ΗΠΑ (όχι όμως και στα μέρη μας). Απλά ακούστε τον δίσκο του “I Was Warned” ή αν θέλετε μόνο το ομότιτλο τραγούδι. Η επιτομή τους εξαιρετικού. 8)

πολυ καλος blues κιθαριστας αλλα κ τραγουδιστης! Προσωπικα ομως δεν μου αρεσει πολυ γλυκαναλατος μου ακουγετε. :wink:

Mου έκανε εντύπωση πως οι “ειδικοί” εδώ μέσα δεν τον ανέφεραν…
Γενικά χωρίς να την έχω ψάξει πολύ πιστεύω πως τα πάντα έχουν ως βάση τα blues. Για παράδειγμα όλες οι χαμηλοκουρδισμένες κιθάρες που εσχάτως είναι πολύ της μόδας (και προσωπικά μου αρέσουν πολύ) είναι βασισμένες σε blues φόρμες… Μπορεί να μην την έχω ψωάξει με αμιγώς blues καλλιτέχνες, αλλά τους σέβομαι απεριόριστα διότι παίζουν με απίστευτο feeling και δεξιοτεχνία… Πολλοί φίλοι μου που άκουγαν Metal στα 80’s το γύρισαν στα Blues… Σκέφτομαι να την ψάξω λίγο παραπάνω…

Mου έκανε εντύπωση πως οι “ειδικοί” εδώ μέσα δεν τον ανέφεραν…
Γενικά χωρίς να την έχω ψάξει πολύ πιστεύω πως τα πάντα έχουν ως βάση τα blues. Για παράδειγμα όλες οι χαμηλοκουρδισμένες κιθάρες που εσχάτως είναι πολύ της μόδας (και προσωπικά μου αρέσουν πολύ) είναι βασισμένες σε blues φόρμες… Μπορεί να μην την έχω ψωάξει με αμιγώς blues καλλιτέχνες, αλλά τους σέβομαι απεριόριστα διότι παίζουν με απίστευτο feeling και δεξιοτεχνία… Πολλοί φίλοι μου που άκουγαν Metal στα 80’s το γύρισαν στα Blues… Σκέφτομαι να την ψάξω λίγο παραπάνω…[/quote]

αμα ειχες το μυαλο σου σε αυτα που διαβαζεις κ οχι στα πιπινια τοτε θα εβλεπες τη εγραψα :stuck_out_tongue: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:
να σε δω να παρατας τους europe k τι αλλο… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: