Mεταναστες

Τα προβλήματα με τους μετανάστες τα δημιουργεί ο ίδιος ο καπιταλισμός και ιδίως η ελληνική παραμόρφωσή του.

Το σύστημα τους χρειάζεται για μαύρη και ανασφάλιστη εργασία (οι περισσότεροι τους αντιπαθούν αλλά ΟΛΟΙ τους χρησιμοποιούν για μερεμέτια) και είναι χαρακτηριστική η δήλωση που είχε κάνει κάποτε ο φανατικός νεοφιλελεύθερος Στέφανος Μάνος ότι το “θαύμα” της ελληνικής οικονομίας τη δεκαετία του '90 δεν θα είχε συμβεί ποτέ χωρίς το άνοιγμα των συνόρων με τα γειτονικά κράτη και την ανεξέλεγκτη εισροή μεταναστών στη χώρα.

Φυσικά επειδή το σύστημα τους θέλει σκλάβους, δεν επιθυμεί επ’ ουδενί την ενσωμάτωσή τους στην κοινωνία, φροντίζει να δημιουργεί γκέτο σε διάφορα σημεία της πόλης και απλά να τα φρουρεί με ΜΑΤ γύρω γύρω. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι στην Αθηνάς, περίπου 20 μέτρα από το φρικτό δουλεμπόριων των Αφρικανών γυναικών που εκδίδονται χωρίς οίκτο, υπάρχουν σχεδόν πάντα κλούβες των ΜΑΤ. Και τι κάνουν οι αγαπημένοι μας κωλόμπατσοι? Απλά επιτηρούν την περιοχή για να εξασφαλίσουν ότι τίποτα δεν πρόκειται να διαταράξει την ομαλή ροή των πραγμάτων.

Φυσικό επόμενο είναι στα γκέτο με τις άθλιες συνθήκες (όπως και στα στρατόπεδα συγκέντρωσης που πολύ σωστά παρέθεσε ο Ρεντ Ραμ) να πλάθονται χαρακτήρες γεμάτοι μίσος προς μια κοινωνία που τους θέλει δούλους και να ρέπουν προς το έγκλημα. Και συνεπώς βρίσκεται ένας ΛΑΟΣ που θα προτείνει την επαναπροώθηση όλων αυτών των ανθρώπων που “μας παίρνουν τις δουλειές” στις χώρες τους (αλλά δεν μας εξηγεί ποιοι θα δουλεύουν στα χωράφια και τις οικοδομές μετά) αλλά και μια Χρυσή Παπαραυγή (αλήθεια, πόσο να κοστίζουν 23566 σφαίρες άραγε?) που βαφτίζεταί ώς “αγανακτισμένοι πολίτες” και αναλαμβάνει το στρατιωτικό σκέλος του εν λόγω εγχειρήματος.

Θέλετε να φτιάξετε ένα τόπικ, που θα μιλάει αποκλειστικά για τους παράνομους μετανάστες στην Ελλάδα και τα ζητήματα για τα οποία συζητάτε; Νομίζω πως το θέμα είναι αρκετά σοβαρό για να περιοριστεί σε ένα τόπικ που αφορά την αστυνομική βία και το ρατσισμό εκ μέρους της ΕΛ.ΑΣ.

Αν θέλετε φτιάξτε το και μόλις βρω χρόνο θα μεταφέρω και τα τελευταία ποστ από εδώ μέσα :wink:

Για την ώρα οτιδήποτε σχετικό με τον ρατσισμό κολλάει σε αυτό το thread οπότε πάρτε ένα ενδιαφέρον link:

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1044935

κ εδώ τα σχετικά link στο youtube…

Τελικά, ο όρος “λαθρομετανάστης” αρχίζει και χτυπάει πολύ άσχημα. Θα μπορούσε να αντικατασταθεί με “παράνομη μετανάστευση” ή κάτι τέτοιο. Ή απλά μετανάστευση. Ένηγουεη, πουλάει πολύ αυτές τις μέρες ε. Βγήκαν πάλι στη γύρα οι “αγανακτισμένοι πολίτες” ;Ρ

Μιας και ειμαι και εγω ενας απο αυτους,ανοιγω αυτο το thread να
κανουμε μια καλη και εποικοδομητικη συζητηση γυρω απο αυτο το επικαιρο θεμα.

Δεν εχω ορεξη και διαθεση αυτη τη στιγμη να γραψω καποιο μεγαλο κειμενο.
Θετω 2 θεματα/προβληματισμους και ας ξεκινησουμε απο εκει.Καλο θα ηταν οποιος καλος
mod δεν βαριεται να μεταφερει και κανα ποστ απο αλλα τοπικ εδω περα.

  1. Ταυτοτητες-Πρασινες καρτες.
    Τα συνορα της Ελλαδας με την Αλβανια ανοιξαν Δεκεμβριο του '90.Με τις αλλες πρωην ανατολικες
    χωρες συγχωρεστε με αλλα δεν ξερω.Ξερετε ποτε προμηθευτηκαμε με χαρτια ? Το 2001…
    11 χρονια οι εγκληματιες δεν μπορουσαν να συλληφθουν γιατι δεν μπορουσε να υπαρξει ταυτοποιηση
    δαχτυλικων αποτυπωματων…
    Επισης κακοι οι μεταναστες/βρωμοαλβανοι και τετοια αλλα τα δισεκατομμυρια που μαζευτηκαν απο τα χαρτοσημα για τις πρασινες καρτες ειναι καλα ετσι ?

  2. Αποσταση απο το προβλημα.
    Στην Πατρα υπαρχει τεραστιο προβλημα.Υπαρχουν παρα πολλοι ανθρωποι (ναι ρε!οχι λαθρομεταναστες)
    που ζουν σε αθλιες συνθηκες.Το προβλημα των Πατρινων διορθωθηκε τον τελευταιο καιρο μιας και δεν
    βλεπουν πολλους στο λιμανι μιας και εχουν διασκορπιστει στις γειτονιες.Αφου δεν μας χαλανε την βολτα ολα κομπλε ε ?

  1. Τα ποστ μεταφέρθηκαν. Άμα μου έχει ξεφύγει κάτι κάντε ένα ριπορτ και θα μεταφερθούν και τα υπόλοιπα.

  2. Επειδή μπορεί να γίνει σύγχιση με το τόπικ του ρατσισμού, καλό θα ειναι τέτοια περιστατικά να τα αφήνουμε για το θρεντ της αστυνομικής βίας/ρατσισμού, ενώ εδώ να συζητάμε για θέματα σχετικά με τη πολιτική που πρέπει να εφαρμοστεί για το θέμα των μεταναστών στην Ελλάδα και όχι μόνο.

Φρίδομ υπάρχει άλλο τοπικ για μεταφορά, νομίζω λέγεται “ρατσισμός-η γνώμη σα” ή κάτι τέτοιο. Μου το χε πει ο κάρβου σε πμ και το χε ανοίξει η Ράνια. Αν θες μετέφερε εκεί, είναι πιο συναφές (σβήσε το ποστ μου μετά)

Εδιτ: oρίστε http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=7089&highlight=���������

Yep, το εντόπισα.

Δηλαδή θέματα ρατσισμού, ανεξάρτητα της αστυνομικής βίας, να τα συζητάμε εκεί? Πείτε γνώμες και οι υπόλοιποι.

Eγώ θα έλεγα θέματα μεταναστών, γιατί το παρόν τόπικ είναι κυρίως γύρω από την ΕΛΑΣ. Ας πουν και τα υπόλοιπα παιδιά.

Ναι θα μπορούσε το θέμα των μεταναστων γενικότερα να συζητηθεί στο τόπικ της ράνιας. Απλά ήταν θαμένο (και ξεχασμενο) και γι΄αυτό ίσως ο ντεθστερ άνοιξε καινούριο.

να φυγουν.να τους πεταξουν στη θαλασσα.εδω στην Πατρα ερχονται και μας πηδαν τις γυναικες.

Οι μεταναστες πρεπει να καταλαβουν οτι ηρθαν απροσκλητοι σε μια χριστιανικη χωρα.

Aμα δε τις ικανοποιειτε εσεις καλα σας κανουν :smiley:

Αν είναι έτσι τα πράματα εκεί, έρχομαι κι εγώ αθηναίος μετανάστης στην πάτρα! 8)

Στο παρπν θεμα δε φταινε τοσο οι μεταναστες οσο αυτοι που τους δεχονται οταν η οικονομια της εκαστοτε χωρας δεν τους σηκωνει.

Ρε Outlaw, δε νομίζω ότι δεν τους σηκώνει. Αυτή είναι η κλασική παγίδα. Καταρχήν η οικονομία αυτή σύμφωνα με τους κρατούντες δε σηκώνει και τους γηγενείς, που τους πετάει τα ψίχουλα και τα κόκαλα της ζωής με 400-700 ευρώ. Και δηλαδή με το συμπάθειο, όταν στις αρχές του 90 με το πρώτο κύμα μεταναστών, τα φθηνά εργατικά χέρια που ήταν απαραίτητα για την τότε ανάπτυξη της χώρας, ή με την ολυμπιάδα, που έπρεπε να χτίσουν τα ολυμπιακά έργα, τότε ήταν ντοπέ η οικονομία, ή τους σήκωνε ζετέ κι αρασέ τους έρμους τους μετανάστες? Όλοι εσείς που υποστηρίζετε αυτή τη θέση, χωρίς να το παίζω ξύπνιος, πρέπει να καταλάβετε ότι αυτοί που σας προβάλουν αυτά τα επιχειρήματα πουλάν τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο από φθηνό και καλυμμένο ρατσισμό. Χωρίς φυσικά να εννοώ ότι κι εσείς τον αναπαράγετε φυσικά.

η μεταναστευση ειναι μεγαλο ζητημα στην στην συχγρονη παγκοσμοιοποιημενη κοινωνια που ζουμε.δυστυχως η ευτυχως ειναι κατι που πρεπει να δεχθουμε, οπως το δεχθηκαν και οι χωρες που φιλοξενησαν καποιους απο τους συγγενης μου αλλα και πολλων απο εσας.
απο τη μια πιστευω σε λιγους απο εμας αρεσει να περπαταμε στην αθηνα, η οπου μενει ο καθενας μας, και να βλεπουμε ενα σωρο ξενους.δεν ειναι κατι που πρεπει να ντρεπομαστε να το πουμε, αλλωστε ειναι μεσα στη φυση μας.το κακο ειναι οταν αυτη η ξενοφοβια γινεται εμμονη και πολλες φορες δικαιολογια για οτι κακο μας συμβαινει.
προσωπικα δεν εχω αλλοδαπους φιλους, αν και διατηρω καθημερινα σχεσεις με πολλους απο αυτους τους χαιρεταω οταν τους βλεπω κτλ.
απο θεμα οικονομικο περισσοτερο βολευουν το κρατος παρα του δημιουργουν προβλημα, γιατι περα απο φθηνα εργατικα χερια ειναι και μεγαλο μερος του εισοδηματος.επισης οι αλλοδαποι κανουν εργασιες που οι ελληνες (παναθεμα μας!) τις τελευταιες δεκαετιες θεωρουν ντροπιαστικες, το ποσο ειναι υποτιμητικο για τον καθενα που εκτελει οικοδομικες εργασιες πχ πιστευω ειναι στην κριση του καθενος απο εσας.
επισης πλεον στα σχολεια παρακολουθουν περισσοτερο αλλοεθνεις παρα ντοπιοι, δεν ξερω αν λεει κατι αυτο.
σχετικα με την εγληματικοτητα που προκαλουν, υποτιθεται, γνωμη μου ειναι πως δεν εχει εθνικοτητα, απλα ισως αλλαζουν λιγο τα κινητρα
αυτα για αποψε…

τις φημες για τις πατρινες δεν τις εχεις ακουστα ?

Aπομωνώνω μόνο αυτό, γιατί κατά τ’ άλλα στη σκέψη σου βλέπω μια ψύχραιμη ματιά στο πρόβλημα. Οπότε έχω να ρωτήσω το εξής. Τι είναι ακριβώς μέσα στη φύση μας? Να μη μας αρέσουν οι άνθρωποι διαφορετικής φυλής? Δεν είναι λίγο μεταφυσικό αυτό? Από ποιο ακριβώς επιστημονικό δεδομένο εξηγείται αυτό?

Απο αυτο που εχουν οι χωρες που βρισκονται σε συνεχεις θρησκευτικους πολεμους γιατι δεν μπορουν να αποδεχθουν τη διαφορετικοτητα (πιστης,φυλης) αλλων ανθρωπων.
Προς τα εκει οδευουμε…