Mεταναστες

Αυτό δεν είναι επιστημονικό δεδομένο ρε τόλκι. Άλλο τα συμφέροντα που σκιαγραφείς, κι άλλο η φύση του ανθρώπου. Υπάρχει κανά χρωμόσωμα στο DNA που να αποδεικνύει αυτό που λέει ο ασυφτάος?

Σαφως και υπαρχει.
Η μαλακια ειναι μεσα στο DNA και οχι βαθια.Βγαινει στην επιφανεια στο πολυ ευκολο

καλα μωρε, γνωμη μου, μπορει να κανω και λαθος.παντως ενα 70% των ελληνων εχουν ξενοφοβια πιστευω και αυτο φαινεται οταν πχ αντικαθιστουμε στις καθημερινες συζητησεις μας πολλες φορες τα ονοματα των αλλοδαπων με ενα ‘‘ο αλβανος’’ ή ο ‘‘ρουμανος’’.βεβαια απο την αλλη για τους ελληνες λεμε ‘‘ο μαλακας’’ αλλα ειναι αλλο ζτητμα αυτο.

Koιτα, προσωπικα περισσοτερο μου γυρνανε τα εντερα οταν βλεπω καποιους Ελληνες που τα εχουν ολα αλλα και παλι ειναι ολο μουτρα και μιζερια επειδη δεν ξερουν τι θελουν παρα οταν βλεπω ανθρωπους κυνηγημενους που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα και παλευουν απλως για να τη βγαλουν καθαρη αλλη μια μερα… Μην παρεξηγηθω, δεν με πειραζει που οι “ομοεθνεις” μου ειναι μεσ’ τη μιζερια. Ο καθενας εχει τα προβληματα του και τον απασχολουν αυτα, ανθρωπινο ειναι. Ομως ειναι κυριο γνωρισμα των δυτικων κοινωνιων η απληστια και ο εγωισμος μεσα απο το ανωτερο βιοτικο επιπεδο που εχουν φτασει. Και αυτο που θα πω ειναι εντελως προσωπικο: πιο πολυ γουσταρω να κανω παρεα με ξενους (ο,τι ξενοι και να ειναι αυτοι, μαυροι, πρασινοι, βουλγαροι, αιγυπτιοι, σουηδοι, βραζιλιανοι) παρα με “Ελληνες”. Ναι, μαλλον ειμαι ανθεληννας… Θα το κοιταξω!

Οσο για αυτο που λες για την εγκληματικοτητα εχεις δικιο. Δεν εχει εθνικοτητα. Και για ολους αυτους που κατηγορουν τους ¨ξενους" (αληθεια, εσεις που δεν θεωρειτε τον εαυτο σας “ξενο” για πειτε μας, απο ποτε σας “ανηκει” η γη?) και τους λαθρομεταναστες για την ασχημη εικονα της “πατριδας” ΤΟΥΣ ας αναλογιστουν (οπως πολλες φορες εχει ειπωθει) οτι τα εγκληματα κατα της Ελλαδας απο ΕΛΛΗΝΕΣ ειναι πολυ σοβαροτερα και μεγαλυτερα αναλογικα απο αυτα που προκαλουν οι “λαθρομεταναστες”…

Καλα, και τους Ελληνες οταν αυτοι ειχαν βρει διεξοδο προς Αμερικη, Γερμανια, Αυστραλια κλπ τα πρωτα χρονια μετα τον πολεμο “βρωμοελληνες” και απλυτους τους αποκαλουσαν. Βεβαια αυτοι ηταν ρατσιστες που εκμεταλευονταν την αναγκη των εξαθλιωμενων τοτε Ελληνων για ενα μεροκαματο και ενα κομματι ψωμι. Τωρα βεβαια που οι καιροι αλλαξανε και ηρθε η σειρα μας να τα κανουμε εμεις σε αλλους, ε, δεν τρεχει και τιποτα, “λαθρομεταναστες” ειναι αλλωστε που βρωμιζουν την “πατριδα μας”…

Σωστος ο αποπανως.Μαλιστα εχω διαβασει καπου οτι οι Ελληνες της Αμερικης ηταν η εθνοτητα με τον υψηλοτερο δεικτη εγκληματικοτητας στην χωρα οταν ειχαν πρωτοπαει.Αν ξερει καποιος καλυτερα για αυτο το κομματι ας πει,αν ισχυει η οχι

σωστα οσα λες αλλα με το μπολνταρισμενο δε συμφωνω…εχουν καθοριστει καποια συνορα παγκοσμιως και σε αυτα της ελλαδας προφανως κατοικουν οι ελληνες και οι οποιες υπολοιπες εθνοτητες ερχονται σαν μεταναστες στην ελλαδα.οπως η χωρα του ιρακινου ειναι το ιρακ ετσι και η χωρα του ελληνα ειναι η ελλαδα.δε νομιζω οτι στεκει αυτο που λες “απο ποτε ανηκει σε καποιους η γη…”

Και ποιος και πώς καθορίζει τα σύνορα;

απο συναντησεις μεταξυ των κρατων φανταζομαι ως τωρα γινοταν.συνηθως υπηρχαν τα κρατη που ηταν στο εμπλεκομενα ως προς τον καθορισμο των συνορων και ηταν παρουσες και οι μεγαλες δυναμεις της καθε εποχης.

πιστευω αν δεν υπηρχαν συνορα να καθοριζουν τα ορια της καθε χωρας θα επικρατουσε ζουγκλα…(πιο πολυ απο οτι τωρα) και θα ειχαμε πιο πολλες πολεμικες συγκρουσεις

Και πώς λες ότι π.χ. ότι η γη που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη ανήκει στους έλληνες; Θα σου πει ο βούλγαρος, κάποτε ζούσα εγώ εδώ, δικιά μου είναι, το ίδιο ο τούρκος, το ίδιο ο τάδε κλπ.

ε μαλλον(γιατι δεν εχω συμμετασχει και ποτε σε διαπραγματευσεις για συνορα) καθοριζεται απο το ποιος κατειχε την χρονικη στιγμη εκεινη την περιοχη,αν εγινε εισβολη πχ του ελληνα εναντιον του βουλγαρου ή το αντιστροφο κλπ.

Ξαναδιάβασε την πρόταση του Thorgal γιατί είναι πολύ σωστά διαλεγμένη η κάθε λέξη. Από πότε μπορεί κάποιος να πει ότι του ανήκει η γη; Η απάντηση δεν είναι ‘‘έτσι είναι τα σύνορα σήμερα’’.

Πάω στο αντιρατσιστικό τώρα, τα λέμε αύριο.

Εδώ ας ρίξει κάποιος ειδικός τ φώτα.Εγώ πιστεύω έχουν καθοριστεί για ιστορικούς λόγους και κυρίως λόγο πολέμων.Τώρα πλέον είναι όμως δύσκολο να αλλάξουν(τουλάχιστον στον ευρωπαικό χώρο)γιατί υπάρχει μία οργάνωση και υποτίθεται μία προστασία.Άμα πάνε κάποιοι με πόλεμο να διευρύνουν τα σύνορα τους και η χώρα αυτή είναι μέσα στην ΕΕ θα την σταματήσουν γιατίδ εν θέλουν πολεμικές συρράξεις μέσα στην Ευρώπη.Μάλλον γι’αυτό πλέον τα σύνορα(στην ευρώπη,γιατί στην παλαιστίνη ακόμα δεν έχει βρεθεί λύση) έχουν καθοριστεί και δύσκολα θα αλλάξουν

Όχι μόνο ισχύει, αλλά μάλιστα οι Έλληνες μετανάστες των ΗΠΑ ήταν οι πρώτοι στόχοι της γνωστής μας ΚΚΚ (Κου Κλουξ Κλαν). :wink:

ελα ρε ισχυει αυτο??δεν το ξερα.νομιζα οτι η ΚΚΚ ειχε σαν στοχο κυριως τους μαυρους

η κκκ δεν εχει ως στοχο την κυριαρχια του νοτου?

δεν εχω ιδεα.οποιος ξερει περισσοτερα για τους στοχους της ΚΚΚ ας μας δωσει τα “φωτα” του

αυτο που ξερω ειναι οτι η κκκδημιουγηθηκε μετα την ηττα των νοτιων στον εμφυλιο.απω να ψαξω λεπτομεριες

H KKK ήταν μια προτεσταντικη αγγλοσαξονικη ρατσιστικη οργανωση… Οκ πρωτη της ομαδα εχθρων στη λιστα ηταν οι μαυροι, αλλα απο κει κ περα μετα το κυμα μεταναστευσης απο Ευρωπη προς Αμερικη, εχθροι θεωρηθηκαν και οι μη προτεσταντες Ευρωπαιοι (Ιρλανδοι, Ιταλοι και αργοτερα Ελληνες).


Listening to: Cymande - The Message
via FoxyTunes

Εγώ πάντως μπορώ να απαντήσω περιεκτικά με 4 λέξεις.

Το αίμα των λαών.

τα συνορα νομιζω καθοριστικαν μετα τον β παγκοσμιο με συνθηκη ολων των κρατων, με καποιες μικροαλλαγες στην πορεια