Mουσικη ψηφοφορια της εφημεριδας ''το εθνος''

οι MGMT ταιριάζουν στα indie rock πρότυπα…τώρα για ποπ και ροκ και βαγγέλη ίσως να έχεις δίκιο να μπορείς να τους χαρακτηρίσεις.Οκ μαλλον έχω άδικο τι να πω

def leppard η επιτομη του ποπ ροκ-μεταλ μη σου, πω με 7 σινγκλς σε ενα αλμπομν αν δεν κανω λαθος…τεραστιες πωλησεις, ευπεπτος σχετικα ηχος και κοινο και απο τις “2 οχθες του ποταμου”

Εντάξει ρε παιδιά, τι περιμένατε από δημοψήφισμα εφημερίδας το οποίο προφανώς ανταποκρίνεται σε ετερογενές σύνολο αναγνωστών, αντιπροσωπευτικό του ελληνικού πλυθησμου. Εγώ πάντως πρόσεξα οτι οι σαμπαθ είναι στην θέση 21, που δεν θα το περίμενα με τίποτα κάτι τέτοιο. Επίσης οτι υπάρχουν στην 100άδα καλλιτέχνες όπως οι King Crimson, ο Frank Zappa, ο John Coltrane, που αν μου έλεγες οτι τους ξέρει ο μέσος Έλληνας (για να τους ακούει κιόλας ούτε λόγος), θα έβαζα τα γέλια.
Καλά για τους doors γιατί τέτοιο μένος; Είναι και ιστορικοί και δημοφιλείς και γαμιστεροί. Το ίδιο και οι stones. Και δε νομίζω να είναι θέμα Ελλάδας αυτό. Για τους U2 βέβαια συμφωνώ κι επαυξάνω οτί μπήκαν ψηλά, αλλά μόνο επειδή δεν τους γουστάρω. Κατά τ’άλλα μαγκιά τους.:stuck_out_tongue:

Α να γεια σου

επειδη ψηφισα κ πηρα κ το σημερινο τευχος απο περιεργεια να δω τι θα βγαλουνε στην 100αδα , να πω οτι ειχε αρχικα 100 ονοματα κ καλα επιπεδου (οι King Crimson, ο Frank Zappa, ο John Coltrane , οι can κ αλλοι πολλοι) απο τα οποια επιλεγες μεχρι 6 κ επισης ειχε κ τη δυνατοτητα να ψηφισεις κ δικα σου ονοματα (μεσα σατ 6 αυτα)

ψηφισαν 9,000 ατομα υποτιθεται

νταξ μην ασχολουμαστε κ πολυ ενα δημοψηφισμα της πλακας ηταν να περναει η ωρα

αμα εχεις

2 michael jackson #-o
5 u2 #-o
10 deep purple (μονο στο ελλαντα)
11 abba #-o
12 metallica (α ρε nothing else matters)
13 bob marley (μπαφος rules)
17 rem
18 nirvana
19 depeche mode (παλι καλα που δεν ηταν οι puressence) #-o
22 rhcp (ελεος!!!) #-o
24 elton john
25 the cure (ελλαντα) #-o
33 bee gees #-o
38 jethro tull #-o
45 scorpions (ελλαντα)
51 stooges
62 madonna #-o ok γτπ δημοψηφισμα λεμε !!!

[B]κ ονοματαρες σε χαμηλοτερα επιπεδα αποτι λογικα θα επρεπε οπως

91 can
65 neil young
52 frank zappa
49 miles davis
47 who
28 james brown
21 black sabbath
20 acdc
16 jimi hendrix
9 zeppelin
6 elvis[/B]

ε τι να συζηταμε

δημοψηφισμα ποπκορν

δεν περιμενεις πολλα

α , πηρε κ 2 ψηφους η elena paparizou (αληθεια #-o)

εγω παντως αν θυμαμαι καλα ψηφισα

sabbath
floyd
miles davis
can
tool
pearl jam

αλλα υπαρχουν κ χειροτερα χαζευα στον alpha την εκπομπη chart show με ναταλια γερμανου κ λοιπους σκατοφλωρους μαιντανους κοσμικους

ετοιμος να πυροβολησω την τηλεοραση ημουν

να ακους βικυ κουλιανου κ μαρα δαρμουσλη (ακατοικητη η κοπελλα) να μιλανε τι ειναι ροκ

φρικη.

αυτα.

Ο παρενθεσεις τα σπανε awake!

βεβαια διακρινω μια σοντομανιακη επιρροη…

εμένα μια χαρά μου φαίνεται η λίστα, αν και ορισμένα πράματα μου κάνανε εντύπωση. περισσότερα, αργότερα :stuck_out_tongue:

λολ awake, συνέχισε έτσι :lol: θολώνεις τα όρια μεταξύ εμπάθειας και παιδαριώδους άγνοιας :stuck_out_tongue:

Καλα κάθε φορά που έχει κάποιο τέτοιο δημοψήφισμα τα ίδια και τα ίδια λέμε. Δεν υπάρχει έιδος ποπ, αλλα οριζει την δημοφιλή μουσική σε μεγάλο κοινό, στη μάζα του κόσμου. Ναι οι Μetallica οι Floyd, η Madonna, ο Jackson, οι Zeppelin και οι Τool είναι ποπ, πως να το κάνουμε. Πουλάνε τα κέρατα τους, χτυπάνε τις πρώτες θέσεις στα τσαρτς, απευθύνονται σε ακόμα περισσότερους και όχι μόνο στην αφεντιά μας. Αλλοι απο αυτούς παίζουν ροκ μουσική, άλλοι όχι.

Όσο για τη λίστα, ντάξει είναι για Ελλάδα. Ελληνικό φαινόμενο δεν είναι καθόλου η θέση των U2, αλλα εκείνη των Deep Purple, εντύπωση μου κάνει και η χαμηλή θέση των Scorpions. Και δεν μιλάμε καθόλου για την αξία τους ως συγκροτήματα, αλλα για τη δημοφιλία τους. Όπως και να το κάνουμε είναι ένα δημοψήφισμα μιας εφημερίδας, όχι ενός ροκ περιοδικού, που θα ήταν πιο σχετικό μεν αλλά και πάλι όχι πολύ αντιπροσωπευτικό. Εφημερίδα είναι, αν γινόταν πχ δημοψήφισμα για τον καλύτερο ποδοσφαιριστή στην Ελλάδα απο ένα περιδικό μαγειρικής, ανθοκομικής ή μεσημεριανής εκπομπής θα έβγαινε ο Νικοπολίδης ή ο Ντέμης ξερωγω.
Σχετικά με αυτούς που ψήφισαν μια χαρα μου φαίνονται τα αποτελέσματα…

μου αρέσει που προσπαθείτε να εξήγησετε γιατί τα αποτελεσματα του δημοφηφισματος δεν είναι αυτά που θέλατε. Είναι σαν να βλέπετε τα αποτελέσματα ενός εκλογικού πολλ πχ και λέτε ότι είναι ασχετοι αυτοί που βγάζουν πρώτο κόμμα το ΧΧΧΧ, και ότι κανονικά θα έπρεπε να βγει πρώτο το ΥΥΥΥΥ κόμμα.

Και εγώ πχ θεωρω ότι οι Ramones θα έπρεπε να βγουν πρώτοι. Τί σημαίνει αυτό? Ότι δεν είναι σωστά τα αποτελέσματα? #-o

ρε κλείστε το thread πραγματικά
NO MORE

Ναι οντως…Καταντησε κουραστικο…!