Mουσικη ψηφοφορια της εφημεριδας ''το εθνος''

ολο το νοεμβριο το εθνος διενεργουσε μια ψηφοφορια με θεμα τους 100 κορρυφαιους μουσικους ή συγκροτηματα στη ροκ και ποπ.πηραν μερος 8473 αναγνωστες.αν δεν κανω λαθος περιοριστηκαν σε καλλιτεχνες του 20ου αιωνα που ηδη θεωρουνται καλσικοι.
η πρωτη δεκαδα αποτελειται απο τους:
1.beatles
2.michael jackson
3.pink floyd
4.rolling stones
5.u2
6.elvis presley
7.doors
8.queen
9.led zeppelin
10.deep purple
αυτα ηταν τα αποτελεσματα που εβγαλαν οι συμπατριωτες μας πουυ εχουν ως θεους τους U2 και τους doors.οσο και αν μου αρεσουν μερικα τραγουδια αυτων των συγκροτηματων,μονο στην ελλαδα θα μπορουσαν να εβγαιναν σε τετοια θεση(οπως επισης θεωρω οτι και οι rolling stones και ο michael jackson θα μπορουσαν να ειναι πιο χαμηλα,αλλα το προσπερναω γιατι η αξια τους ειναι αναμφισβητητη και οι δισκοι τους εχουν πουλησει τα κερατα τους,ασχετα αν δεν ξετρελαινομαι,κυριως για τους πρωτους).
πειτε τις δικες σας αποψεις.

Λολ. Γιου2 και Ντορς πάνω από Ζέπελιν.

ΛΟΛ.

σε γενικες γραμμες,φαινοταν απο την αρχη το πως θα κατεληγε αυτο το δημοψηφισμα…
Ειναι γεγονος οτι καποια πραγματα (εστω και “αντικειμενικα” λαθος) συμβαινουν και εκτος του φορουμ!
Καποιοι μελλοντικοι χρηστες ειναι εκει εξω,χαμενοι!:lol:

Η ψηφοφορία είναι τέλειος λάθος! Μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να γίνει αυτό!!!
Τώρα τι σχέση έχουνε οι Led Zeppelin με τον Michael Jackson o Elvis με τους deep purple? μόνο οι έλληνες αναγνώστες μπορούν να τους συγκρίνουν !! Ευτυχώς που δεν συγκρίνανε τον Mercury με τον sakis?.. #-o#-o#-o

δεν γινονατι αυτα ρε γαμοτο.ελεος…τα πραγματα ειναι σοβαρα!!!

γιατι δεν εβαλαν και λαικο μαζι με την ποπ???οι σκυλεμπορες???

απαιτώ deep purple σε παραπάνω θέση :lightsabre:

Tι αηδία λίστα είναι αυτή; Που είναι οι Russian Circles;;;;

πολυ καταντια!!!τα νευρα μου!!!δεν βλεπω θιν λιζυ!!!

Κυριε qeenrulez οχι και γιατι στην 7η θεση οι doors.Μην τρελαθουμε κιολας…Και λιγη ειναι η θεση που τους ‘‘δοθηκε’’…Να μου πειτε για u2-οι οποιοι ειναι μεν αρκετα καλοι αλλα οχι και για 5η θεση-να πω 0κ αλλα οχι και για doors…

Μιλάτε όλοι με υποκειμενικά κριτήρια,για τον ένα λείπουν οι Lizzy για άλλον οι Doors είναι και χαμηλα…Και λείπει ο Hendrix ας πούμε.

Μαζι σου…Απλα δεν μπορει να μου λεει καποιος πως οι doors βρισκονται αδικα…Ειπαμε…

Υποθέτω ότι τη λέξη Rush την αγνοούν.

Χα χα χα χα…

Ευτυχώς, εγώ όχι.

Έτσι είναι ρε παιδιά, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια. Τώρα, ότι τα δικά μου είναι τα πιο δίκαια, σωστά, αντικειμενικά, αξιόπιστα και εν γένει, τα πρέποντα, δεν χωρά καμία αμφισβήτηση.

Ξεχασες να γραψεις οτι εισαι και πολυ μετριοφρων…:lol:

καλα ρε πλακα μου κανετε;; τι ασχολειστε και παραπονιεστε…μια ψηφοφορια ειναι και μαλιστα σε εντυπο που προφανως ψηφισαν ατομα που λιγη σχεση εχουνε με το ροκ ξερω γω…τι παραπονιετσε δεν καταλαβαινω…ειναι ενθαρυντικο κιολας που δεν εχει τιποτα spice girls και τα λοιπα…

Δεν βλέπω κάτι το περίεργο στη λίστα.
ΟΚ, οι Led Zeppelin είναι κάτω από τους U2 και τους Doors.

Sofuckinwhat?

Πολλή τρουίλα ρε παιδιά. Τι πάθατε? :stuck_out_tongue:

Μια χαρά είναι η λίστα. Λίγο πολύ ορισμένα απο τα μεγαλύτερα απο άποψη απήχησης ονόματα στην ιστορία της σύγχρονης μουσικής. Να θυμίσω πως η ψηφοφορία αφορά ΡΟΚ και ΠΟΠ καλλιτέχνες. Τα πιο δημοφιλή ονόματα. Τι περιμένατε. Μια χαρά λογική λίστα είναι λοιπόν.

Και επειδή το έψαχνα πολύ ώρα και επιτέλους το βρήκα, ρίχτε μια ματιά και σ’ αυτό το θρεντ

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5524&highlight=thriller

με τα εμπορικότερα άλμπουμ όλων των εποχών. Με λίγα λόγια, με τους δημοφιέστερους καλλιτέχνες.

Πόσο gay πρέπει να είναι κάποιος για να φτιάξει ΡΟΚ και ΠΟΠ δημοψήφισμα…???

Όντως έχουν δίκιο τα παιδιά που λένε ότι αφορά ΡΟΚ και ΠΟΠ καλλιτέχνες…Και μην ξεχνάμε ότι ψήφισαν άτομα που δεν έχουν και καμιά ιδιαίτερη επαφή με τον χώρο,οπότε το αποτέλεσμα μπορεί να ερμηνευθεί με βάση αυτό.Βέβαια στην αρχική λίστα δεν έπαιρναν μέρος ονόματα όπως Gallagher και Iron Maiden με την δικαιολογία ότι το έργο τους δεν είχε μεγάλο αντίκτυπο(να σας πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι καλά) και ότι λίγο εως πολύ αποτελούν ελληνικό φαίνομενο…
Πάντως ότι οι Maiden είχαν προβλήματα στην επιλογή ρούχων και κουρέματος δεν το γνώριζα…

εδω παει το νεοελληνας του πανουση νομιζω!!!:smiley: