Mουσική:κατεβάζουμε ή αγοράζουμε?

otan phgena lykeio agoraza mono aythentika cds. dystixos apoti katalava tote den aksizoun ola ta tragoudia mesa sto album, ena dyo to poly na ksexoriso, ki etsi protimao na dino kamposa euro to mhna gia dsl kai na katevazo oti thelo para na skao sto diskopoleio 10eura h kai perissotera gia ena album to opoio den gnorizo an tha euxaristitho ki olas. afiste pou polla diskopoleia den fernoun ki auta pou ego psaxno, opote allos enas logos einai ki autos.

Try Before You Buy! Οι εποχές αλλάξανε!

Ωραια και καλα ολα αυτα για το κατεβασμα,συμφωνω απολυτως,απλα πιστευω πως μερικες φορες,τουλαχιστον εμενα μου συμβαινει,τυχαινει να χανεται το μετρο.Δηλαδη νομιζω πως ωρες ωρες κατεβαζουμε-αντιγραφουμε πιο πολλα απ οτι προλαβαινουμε να ακουσουμε.Και δεν εννοω απλα να κανουμε μια ακροαση και αντε γεια,εννοω να ακουσουμε ενα δισκο τουλαχιστον 2-3 φορες,να καταλαβουμε βρε παιδι τι παιζει μεσες-ακρες.Η ελλειψη χρονου ειναι δεδομενη(σε μενα τουλαχιστον)οποτε η λιστα αναμονης που κανω με οσα θελω να ακουσω μεγαλωνει πολυ γρηγοροτερα.Το ιδιο πχ μου χει τυχει και με dvd.Μηπως αυτη η ευκολια προσβασης μας στερει ενα μερος απ την ποιοτητα της ακροασης μας?
Παλιοτερα λοιωναμε πραγματικα τα cd και τα βινυλια ή τις κασεττες(raks 4ever!)που ειχαμε.Πλεον δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο για χψ λογους στον καθενα.Λογικο βεβαια,αλλαζουν οι προτεραιοτητες,αλλα και παλι ρε γαμωτο,ποσους δισκους απ οσους κατεβαζουμε ή αγοραζουμε ακουμε πραγματικα?
Εσεις τι λετε?

εχεις απολυτο δικιο, γενικα ειναι ενα απ’τα κακα του internet. και’γω εχω πιασει πολλες φορες τον εαυτο μου ακριβως επειδη με το internet εχεις μια απεριοριστη σχεδον (και στα πλαισια του ελληνικου διαδικτυου) ικανοτητα να ακους οτιδηποτε, να κατεβαζω πολλα πραγματα που στην τελικη τα ακουω μια αντε 2 φορες το πολυ και μετα απο κανα χρονο παλι, πολυ σπανια να βρω κατι που να το ακουσω προσεκτικα και πανω απο 2 φορες. οπως και να’χει το διαδικτυο κλεβει λιγο απ’την ποιοτητα και τον χρονο που αφιερωνει κανεις στη μουσικη.

www.hmv.co.uk
:stuck_out_tongue: 8) :smiley:

Analoga… Agaphmenes Mpantes Panta Agrazoume!!!

Gia alles Mpantes Katevazoume Akoume Kai meta Agorazoume An einai Kalo!

Prospa8w na agorazw oso to dynaton perissotera CD`s . Omws eimai 19 xronwn fetos teleiwnw to sxoleio kai doylevw mono ta kalokairia kai ekei peristasiaka . Omws moy aresoyn apeires mpantes kai para pola eidh , enw syn tois allois prepei na agorazw kai vivlia , ka8ws kai ena paketo tsigara thn hmera (eftyxws edw me swzoyn ta Chesterfield me thn 8eikh timh toys:D ) . Etsi anagastika prepei na katevazw kiolas . Epishs yparxoyn kapoies diskares poy den paizei na vre8oyn original kai toso efkola (Opws to Eliogabalus apo Devil Doll) . Opote …

Πραγματικα ο μεταλ χωρος ειναι ο μονος που πουλαει πια CD.Αυτο ειναι καλο για τη μουσικη,παρολα αυτα εννοειται οτι κατεβαζουμε ολοι τιγκα.Δεν ειμαστε πλουσιοι

Όσα λεφτά μας περισσεύουν από τις πραγματικές μας ανάγκες τα δίνουμε σε cd!
Όσα cd δεν καταφέρουμε να αγοράσουμε γιατί μας τελείωσαν τα λεφτά, τα κατεβάζουμε!!

Eπειδή όμως σπάνια περισσεύουν λεφτά από τις πραγματικές μας ανάγκες προτιμάμε το downloading γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι O:)

όταν για να πας για ένα καφέ θέλεις κοντά στα 10 ευρά (από μεταφορικά κλπ κλπ) δεν νομίζω να μην περισσεύουν για ένα cdάκι…χρειάζονται και θυσίες

Εγώ συνήθως αντέγραφα cd απο φίλους. Τώρα έχω παραδώσει την τσέπη μου στην τεχνολογία. Θα αγόραζα ένα cd μόνο αν έχει κάτι ιδιάιτερο το booklet ή κάτι παρόμοιο ή για να το κάνω δώρο.

Swstoooooooos.

katebazoume o,ti iparxei, agorazoume o,ti kai oso mporoume…ti allo?

για αυτό και η έννοια της “δισκοθήκης” έχει πλέον πεθάνει…δυστυχώς,κάποτε όλα τα λεφτά των fans πήγαιναν στα βινύλια,και ήταν περήφανοι για τη συλλογή τους…ρομαντικές,καλές εποχές…pure rock’n’roll δηλαδή

και τώρα εκεί πάνε…μόνο που όπου βινύλιο, βάλε σιντι…:slight_smile:

από τη στιγμή που υπάρχει και το downloadin,ε,θα την κάνεις την οικονομία σου και για κάτι άλλο…δεν είναι το ίδιο

isos genika isxei ayto…pantos ego ta skao se cd opos kai prin tin epoxi tou trelou downloading…ase pou exo arxisei na kaloblepo kai ena pick up!!!:smiley:

Παντως εγω ειμαι περηφανος για τη συλλογη μου (450 and still growing…). Ασε που το επιπλακι τιγκαρει και πρεπει να βρω χωρο για να βαλω και δευτερο…

On-topic, τωρα, νομιζω οτι το τρελο downloading εχει αλλοιωσει καπως τη σχεση μας με τη μουσικη. Το λεω υπο την εννοια οτι αμα κατεβαζεις καμια 30αρια δισκους το μηνα ποτε να προλαβεις να τους ακουσεις? Βομβαρδιζομαστε απο ενα σωρο καινουρια ακουσματα και καπου χανεται η μπαλα…

Me too!Αγοραζω cd(και ενιοτε βινυλια)με τη σεσουλα,αλλα κανω περικοπες απο αλλου και εκτος απροοπτου θα συνεχισω να αγοραζω μανιωδως.Υλισμος εις την ν!:stuck_out_tongue: Οσο για τον χωρο,πικραμενη ιστορια…εχω αφησει ενα κρεβατι και ενα γραφειο μονο στο δωματιο πλεον…:stuck_out_tongue:

Ulver:Παρτο το πικαπ,αξιζει τον κοπο.:wink: