Mουσική:κατεβάζουμε ή αγοράζουμε?

Η δισκοθηκη μας ειναι αδεια αλλα ο σκληρος δισκος μας γεματος ή μηπως τα ραφια μας γεματα κα ιη τσεπη μας αδεια?Κατι ενδιαμεσο ισως?Για να δουμε…

μεχρι πριν απο 3 χρονια αγοραζα μανιωδως cd…πλεον ομως κατεβαζω…8)

κριμα ομως γιατι ολα τα cdαδικα στη περιοχη μου εχουν κλεισει[-X

Μποθ.

Μονο κατεβαζουμε 8)

Προσωπικα κατεβαζω για να δω τι παιζει και αν γουσταρω πολυ αγοραζω…

Αν και θεωρω οτι οι τιμες των CD ειναι εξισου ληστεια με αυτες των συναυλιων, προτιμω να κανω οικονομια στους καφεδες και τις μπυρες (που κι αυτων οι τιμες ειναι ληστεια και ισως χειροτερη στις μερες μας). Απλα επειδη οι εταιρειες θα ακολουθησουν την ταση του downloading, φοβαμαι οτι στο μελλον δεν θα υπαρχουν δισκοι αλλα τραγουδια διαθεσιμα για κατεβασμα επι πληρωμη. Εμεις φυσικα θα συνεχισουμε να κατεβαζουμε τσαμπα, αλλα η νοοτροπια της δημιουργιας μουσικης θα εχει αλλαξει… Πιστευω οτι ενας δισκος (ειδικα ενας καλος δισκος) δεν αποτελειται απλα απο 5-10-15 κομματια αλλα ειναι ενα δημιουργημα με αρχη μεση και τελος (χωρις να ειναι concept απαραιτητα) και artwork και τα σχετικα.

Ολα αυτα βεβαια ειναι προσωπικη αποψη, δεν αδικω κανεναν που προτιμαει να κατεβαζει…

ChrisP θα συμφωνησω.

Πιστευω οτι αν και οι τιμες εχουν ξεφυγει,δεν εχουν ξεφυγει τοσο οσο αυτες των συναυλιων.Δηλαδη τα cd του πεντοχιλιαρου,εγιναν του 15ευρου(κατα μεσο ορο) και οι προσφορες γενικα ειναι αρκετες.Υπαρχουν και τα second hand φυσικα που συμφερουν σε πολλες περιπτωσεις.Γενικοτερα και το Downloading εχει τα καλα του,γιατι πλεον δεν παιρνεις γουρουνι στο σακι,αλλα προσωπικα το χρησιμοποιω μονο γι αυτο το λογο,για να δω δηλαδη αν αξιζει ν αγορασω κατι.Αντε μερικες φορες και να κατεβασω κατι που δεν θ αγοραζα ποτε και θα θελα να τ ακουσω,για να χω μια αποψη.Για αγορες βεβαια υπαρχει και το ιντερνετ,που συμφερει περισσοτερο πολλες φορες,απλα ο Ελληνας δεν εχει ακομα πολυσυνηθισει στην ιδεα να ψωνιζει on-line.
Παντως προτιμω να κανω την βολτα μου στα δισκαδικα,να κουβεντιαζω για μουσικη με φιλους που δουλευουν σ’αυτα και να αγοραζω επι τοπου ο,τι μου γυαλισει,παρα να το περιμενω με το ταχυδρομειο και γενικα να κανω την βολτα μου δικτυακα.Το αποτελεσμα ολων αυτων βεβαια ειναι να μην εχω χωρο γι αλλα cd+βινυλια μεσα στο σπιτι,αλλα χαλαλι,απ το να τα ξοδεψω καπου αλλου,που δε θα μου μεινει και τιποτα…:wink:

αγοραζω γυρω στα 3 cd την εβδομαδα και κατεβαζω 5-6.

Πράγματι, πιστεύω ότι το ιδανικότερο είναι να κατεβάζεις 2-3 τραγούδια και αν μένεις ενθουσιασμένος να αγοράζεις το cd (και αν έχεις τα money εννοειται). Προσωπικά ένα φοβερό album το αγαπάω πολύ περισσότερο όταν κάθομαι και το ακούω ολόκληρο δίπλα στο cd player διαβάζοντας ταυτόχρονα το booklet

Συμφωνώ…Αγοράζω cds από τα συγκροτήματα που ξέρω και ακούω και μετά κατεβάζω τραγούδια από άσχετους και αν μου αρέσουν αγοράζω τα original!

Agorazw kata ripas (paei o mis8os) kai katebazw mono an den briskw kati h an 8elw na parw mia geysh prin apofasisw an 8a agorasw.A, kai mhn ksexname : LONG LIVE THE VINYL!:slight_smile:

Από το 1991 μέχρι πριν κάποιους μήνες (δηλαδή επί 15 χρόνια!) αγόραζα ασταμάτητα cds και δίσκους (και έγραφα αρκετά και σε κασέτες!:stuck_out_tongue: ), αλλα με την ΑDSL το σκηνικό άλλαξε σημαντικά! :lol:

Πλέον κατεβάζω πολλά, κυρίως πράγματα που είχα περιέργεια, αλλά ποτέ δεν έτυχε ή δεν ήθελα να αγοράσω! :slight_smile:
Από αυτά, αν κάτι είναι πολύ καλό το αγοράζω επιτόπου, αν κάτι δεν με ενθουσιάσει το γράφω σε κασέτα και το κρατάω για το αρχείο και αν, τέλος, δεν μου αρέσει καθόλου, υπάρχει και το “Shift” - “Delete”! :lol:

Πάντως, η “φετιχιστική” έξαψη που προκαλείται με την αγορά ενός αυθεντικού album (ειδικά βινυλίου! :metal: ) δεν ανταλλάσεται με κανένα downloading! [-X :smiley:

+1 :wink:

Κατεβάζουμε > Ακούμε > Βλέπουμε αν αξίζει > Τσεκάρουμε τιμή > Αγοράζουμε

Αυτο ακριβως.

Παλιοτερα αγοραζα αρκετα κυριως παλια cdακια λογω προσφορων κ.τ.λ. αλλα πλεον με το adsl μονο συγκροτηματα που γουσταρω τρελα ή καλες προσφορουλες αν τυχει θα τις τσιμπησω…:slight_smile:

Και τα δυο! Παλαιοτερα δεν ειχα ιντερνετ και δεν κατεβαζα, μονο αντεγραφα και αγοραζα περισσοτερα CD, πλεον κατεβαζω αλλα συνεχιζω να αγοραζω αλλα με μκιροτερη συχνοτητα.

Etsi akrivws! Egw mish eyxaristish pernw otan to anoigw to album me to arwork, booklet ktl. kai llh mish otan to akouw. Fanatika agorazw alla trww olo net mexri na vrw mia kalh timh,alla se telikh analysh vriskw poly kales times. To kainourgio twn Saxon px.+DVD, 12 EURO. Kala den einai??8)

8O Σε ποιο δισκάδικο?

Ποιος δεν θελει περιποιημενο cd-ακι με το ομορφο του το βιβλιαρακι?
Το θεμα ομως ειναι οτι τα λεφτα που μπορεις να δωσεις για να παρεις αυτα τα 2-3 (ισως και παραπανω) cd που σου αρεσουν,μπορεις να τα αξιοποιησεις καπου αλλου που εχεις περισσοτερη αναγκη (αν την εχεις…).
Αν ειχα χρημα δεν θα το συζητουσα καν να τα κατεβαζω.Αλλα η αναγκη μας εφερε… lol:p