Mad Men

Παρατήρησα ότι δεν υπάρχει thread για τη σειρά, οπότε είπα να ανοίξω ένα.

Ίσως η κορυφαία σειρά των τελευταίων ετών, που έχει καταφέρει να σαρώσει τα βραβεία, αλλά και να καθηλώσει και το κοινό. Τοποθετημένο στη Νέα Υόρκη των 60’s, ασχολείται με το βίο και την πολιτεία του Don Draper, πολυτάλαντου διαφημιστή της Sterling-Cooper. Ξεκινά από το 1960 για να φτάσουμε στον 4ο κύκλο στο 1965, και το αξιοσημείωτο της σειράς είναι ότι κάθε χρονιά γίνεται και καλύτερη. Αποκορύφωμα η αριστουργηματική 4η season, που είναι άνετα από τα καλύτερα πράγματα που έχει βγάλει η τηλεόραση.
Από τη μια η καλή ζωή των υψηλόβαθμων στελεχών στις διαφημιστικές εταιρείες των 60’s και από την άλλη το σκοτεινό παρελθόν του Don Draper. Γόης ή μέθυσος? Ιδιοφυία ή απλά ένας δειλός λιποτάκτης? Σίγουρα ο Jon Hamm στο ρόλο της ζωής του.
Στιβαρή πλοκή, όμορφα πρόσωπα, απρόβλεπτο σενάριο και άψογη αναπαράσταση της εποχής, με την ενσωμάτωση καίριων γεγονότων και προσώπων στο story. Αλλάζει από υπαρξιακό δράμα σε κωμωδία με χαρακτηριστική ευκολία, με το απίστευτο καστ να συνδράμει τα μέγιστα με εξαιρετικές ερμηνείες ακόμη και από τους guests.

Η 5η season ξεκινά στις 16 Μαρτίου του 2012. Υπομονή 163 μέρες ακόμα.

Η ζωή ενός πλούσιου διαφημιστή και του κύκλου του?..
Γιατί μου κάνει λίγο Τόλμη και Γοητεία??

Θα μ έψηνε πάντως να δω πώς παρουσιάζει τον κόσμο των sixties…και τα ‘‘καίρια γεγονότα’’ που λες. Όντως, της πόρνης γινόταν κι εκείνη την εποχή…

Δεν ξέρω αν μετέφερα αυτήν την εικόνα, αλλά ΚΑΜΙΑ σχέση. Πιο πολύ προς “της πόρνης” θα έλεγα ότι είναι. :stuck_out_tongue:

Μην το σκέφτεσαι. Άρχισέ το και θα κολλήσεις. Εγγυημένο αυτό.

Τσέκαρε και trailer της πρώτης season:

http://www.youtube.com/watch?v=LfuMhXcLa-Q

αυτα τα ‘ισως η κορυφαια σειρα’ μου τη δινουν λιγο, αλλα τεσπα

η σειρα ειναι οντως καλη: απο αποψη σκηνικων και απεικονισης των 60’s ειναι αριστη, αλλα μου δινει την εντυπωση πως απεικονιζει εξαιρετικα και τις εμμονες των ανθρωπων τοτε, σε καποια σημεια ειναι σαν να βλεπω απο ποιο σημειο και μετα ο κοσμος αρχισε να πηγαινει στραβα :stuck_out_tongue:

ο πρωταγωνιστης ειναι καταπληκτικος και εννοειται christina hendricks η ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ

Για εμένα στο σύγχρονο tv drama οι σειρές σταθμοί είναι τα Sopranos, Wire και Mad Men.

Κατά τα άλλα, ο Don Draper ΕΙΝΑΙ η εμμονή της εποχής. Στο χαρακτηρα του στηρίζεται άλλωστε και το 50% της επιτυχίας της σειράς. Μου αρέσει πάντως το πως ενσωματώνει τα ιστορικά γεγονότα στην πλοκή, παρουσιάζοντας το αντίκρυσμα που είχαν τη στιγμή που συνέβαιναν. Τα επεισόδια ας πούμε με την εκλογική κόντρα Nixon - Kennedy, το θάνατο της Marilyn Monroe, την πυραυλική κρίση στην Κούβα και τη δολοφονία του Kennedy είναι από τα καλύτερα της σειράς.

Εννοείται ότι επικροτώ περί Hendricks. :stuck_out_tongue:

KSEXASES TO BREAKING BAD

OΠΟΙΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΒREAKING BΑD ΑΣ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ!!!

http://breakingbad-greek.blogspot.com/ TO ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ BLOG ΓΙΑ ΤΟ BREAKING BAD ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΟ FACEBOOKhttp://www.facebook.com/pages/Breaking-Bad-Greece/216277595087053 ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

επειδή πέθανα στα γέλια
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=fXTfK91-a6E#t=77s

α.bump

Κατεβαζω τους πρωτους 4 κυκλους!Για να δουμε…

Γαμαει η σειρα.Το ολο κλιμα ειναι φανταστικο.Γουσταρω πολυ!
WTF κανεις δε την βλεπει απο εδω μεσα;:-k

Περιμένουμε την 5η τόσο καιρό, ελπίζω να αξίζει. Αν και η 4η ήταν τόσο καλή (εξαιρετική βασικά) που δεν μπορώ να φανταστώ πως θα την ξεπεράσουν.

bump

Το τελευταίο γάμησε. Βασικά απλά δεν έχω λόγια.

τα ειδα ολα σε μια βδομαδα :expressionless:

δυνατη σειρα πολυ, δε ξερω βεβαια αν βεβαια θα την εβλεπα βδομαδα με τη βδομαδα

Άρρωστος :expressionless:

Εγώ που την 5η την βλέπω επεισόδιο επεισόδιο και τις υπόλοιπες τις είχα δει σε 1.5 μήνα δεν μπορώ να πω ότι μου φάνηκε κάπου αδύναμη. Έχει πολλά μηνύματα, προσπαθεί να περάσει το κλίμα της τότε Αμερικής και το καταφέρνει σε μεγάλο βαθμό.

Όσο για το τελευταίο επεισόδιο.

[SPOILER]Μέγιστο έπος το πώς έδειξε την αυτοκτονία του Λεην σε συγκλονίζει αρκετά.[/SPOILER]

64 επεισόδια, σου βάζω 45 λεπτά το καθένα.
Από τις 7 μέρες, τις 2 έβλεπε mad men :!:

απορία

αντέχεται να βλέπεις 1 επεισόδιο κάθε βράδυ, λιώμα μετά όλη την ημέρα ?

όταν το είχα αρχίσει (έχω δει μόνο 4) μου φάνηκε καλό, αλλά αργό…

για πείτε . λέω να το ξαναπιάσω

Χμ, παραμένει αργό. Αλλά πιστεύω σε εσένα θα αρέσει. Οπότε ξεκίνα και βλέπεις αν την παλεύεις :stuck_out_tongue:

bump

σειραρα.

το ολοκληρωσα
μεγαλη σειρα
#team_peggy

1 Like

Μεγάλη σειρά, αλλά η τελευταία σεζόν πάσχει.