Mad Season

εχει λιγο καιρο που το ακουω.δε περιμενα οτι η μουσικη αυτου του Όντος γινεται καλυτερη.κι’ομως

ΚΑΨΟΥ ΠΑΠΑΡΔΕΛΑ.ΚΑΨΟΥ.

Το αριστούργημά του είναι αυτό ρε, μέχρι και το εξώφυλλο αυτός το έχει κάνει.

Πολύ μα πολύ ωραίος δίσκος, δεν φτάνει τους αντίστοιχους των Alice αλλά είναι αυτό που λέγεται παραπάνω, αληθινός.
Ο Layne μαλλον είναι στους 3 αγαπημένους μου τραγουδιστές, είναι απίστευτο τέτοια φωνάρα να χει φύγει ρε…
Το Wake Up είναι από τα πιο όμορφα τραγούδια όλων των εποχών της μουσικής.

το να βλεπω παπαρδελα να εχει αβαταρ mad season μου φτιαχνει το κεφι λεμε 8)

Συμφωνώ σε όλα. Δεν φτάνει τους δίσκους των AIC, γιατί η συμβολή του cantell είναι τεράστια, αλλά είναι αγαπημένο άλμπουμ. Το wake up είναι κομμάτι που σε κάνει χώμα.

τσεκάρετε και [U]αυτό[/U]

για μενα παλι ειναι ισαξιο με το 3ο αλπουμ των aic το ομωνυμο (πουναι το καλυτερο τους)
καλυτερο του dirt/facelift

ok τα jar/sap ειναι επη κ δεν συγκρινονται κ λογω υφης (ακουστικα) κ λογω χρονου(ΕΡ)

αλλα καθεις εχει διαφορετικη αντιληψη των πραγματων.λογικο.

Το ομώνυμο το καλύτερό τους?

Πολύ δύσκολα…

βάζω πρώτα Facelift και μετά Dirt από πάνω!!

Είναι γνωστό ότι το Facelift είναι το καλύτερό τους 8).

Ακούω τον δίσκο τελευταίες μέρες…

Η αλητεία συμπυκνωμένη και ως ορισμός βρίσκεται στο κομμάτι ‘I don’t know anything’…Προσκυνάω!!!

Για το Wake Up τι να πρωτοπεί κανείς…

Ρε πούστη,είναι σαν να μιλάει ο φύλακας άγγελος του Layne στον Layne της εποχής…
Το κομμάτι απευθύνεται ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ,και προσπαθεί να τον αποτρέψει αυτό ακριβώς που κάνει κάποια χρόνια μετά…η Τραγική Ειρωνία στο έπακρο…
Απίστευτο,πανέμορφο,εξαιρετικό κομμάτι!!

Slow suicide’s no way to go,ε Layne,
Slow suicide’s no way to go…

Μπορεί να αναφέρεται και στην Demri Parrott, τη σχέση του δηλαδή, η οποία πέθανε το 1996 από μόλυνση της καρδιάς που προήλθε από τη χρήση ναρκωτικών, γεγονός που βύθισε τον Layne ακόμα περισσότερο. Βασικά, μάλλον και στους δύο απευθυνόταν.

Ο μόνος “καθαρός” από τους Mad Season εκείνη την περίοδο ήταν ο Barrett Martin, ο McCready ευτυχώς ξέφυγε, ο John Baker Saunders μας την έκανε πριν τον Layne, το 1999.

Χθες,σε μια ραδιοφωνικη συνεντευξη,ο McCready ειπε οτι ετοιμαζoυν reissue του Above, live album και πιθανοτατα εναν δευτερο δισκο με δωδεκα κομματια να ειναι ηδη ετοιμα (χωρις φωνητικα).
Ψαχνονται για τραγουδιστη,η λογικη λεει Lanegan αλλα χωρις Staley (κυριως) και Saunders δεν μπορω να καταλαβω και πολυ το νοημα της κυκλοφοριας,εκτος αν το σκεφτονται σαν tribute στους προαναφερθεντες.

Γιατί όχι άλλον τραγουδιστή; Ούτως ή άλλως project ήταν η μπάντα και οι μουσικοί του seattle έχουν μπλέξει τα μπούτια τους σε ουκ ολίγες μπάντες-συνδυασμούς μελών… Το να λέγεται και πάλι “Mad Season” το αποτέλεσμα δεν το βρίσκω κακό. Αρκεί να ναι καλός δίσκος :wink:

Δεν θα ειναι κακο εννοειται.Απλα δεν θα ειναι το ιδιο ,αυτο λεω.
Οι Mad Season ηταν απ?αυτα τα ωραια,αυθεντικα πραγματα που γινονται μια φορα και μενουν στην ιστορια και καλο θα ηταν να παραμεινουν ετσι.
Δεν ξερω,ισως το βλεπω και λιγο ρομαντικα το θεμα.

Παντως,μια που αναφερθηκε ,εκτος απo το live στο Moore Theater κυκλοφορει εκει εξω κι ενα bootleg απο μια εμφανιση τους στο Crocodile Café οπως και δυο βιντεο απo το Monkeywrench Radio.

Αν βάλουν Lanegan εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει.

Ε, όχι, δε θα είναι το ίδιο… Οι “νέοι” Mad Season τί σχέση μπορεί να έχουν με τους “παλιούς” απ’ τη στιγμή που λείπουν δυο βασικά μέλη του “σχήματος”… ο τραγουδιστής και ο μπασίστας -αν δεν κάνω λάθος;

Οι Mad Season κυκλοφόρησαν έναν τέλειο δίσκο - κομματάρα το “wake up” - και αυτό. Θα μπορούσαν να συνεχίσουν με άλλο όνομα ενδεχομένως, αλλά όχι με αυτό που ξεκίνησαν, κάπως έτσι το βλέπω εγώ…“ρομαντικά” σαν τον απο πάνω, χωρίς να είμαι αρνητική σε αυτό το project.

Γαμάτος δίσκος το “Above”, συγκλονιστικές ερμηνείες από τον Layne! <3<3<3

Ευτυχώς, που υπάρχει και αυτός ο δίσκος και οι τρεις (συν τα sap/jar of flies) των Alice in Chains για να ακούμε μία απ’ τις καλύτερες φωνές - προσωπικά, ο αγαπημένος μου - του ιδιώματος!

Επαυξάνω.

Εν τω μεταξύ το Rooster που έχει τραγουδήσει από AIC το έχει στηρίξει εντυπωσιακά καλά…δεν του το είχα να πηγαίνει τόσο ψηλά η φωνή του :roll:

Γιατί να συνεχίσουν μ άλλο όνομα μωρέ! Σιγά την τεράστια δισκογραφία που άφησε κι όνομα! Με την ίδια λογική και οι Alice In Chains θα πρεπε να συνεχίσουν μ’άλλο όνομα μετά το θάνατο του Staley… (γτ ουσιαστικά αυτός σας ενδιαφέρει στο συγκεκριμένο prtoject όχι “εκείνος ο άλλος” :stuck_out_tongue: ). Ας πάρουν και τον Cornell κ ας λέγονται και Temple Of The Dog στην τελική… Δεν έχετε καταλάβει πως αυτή η αθάνατη σκηνή του Seattle είναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ υπεράνω προσώπων τελικά;

Δυστυχώς η σκηνή του Seattle και πέθανε οργανικά (όπως τα πάντα), και στάθηκε αδύναμη να σηκώσει το βάρος της…

ιστορία για ολόκληρο θρεντ τούτη

Αρνούμαι! :stuck_out_tongue:

Κοίτα, προσωπικά, πιστεύω ότι τα τέσσερα μέλη δημιούργησαν ένα σούπεργκρουπ, πρόλαβαν και να βγάλουν έναν δίσκο και από κει και έπειτα - μετά τον θάνατο των δύο μελών/γενικά, δεν έχω πολύ ασχοληθεί με βιογραφίες των παραπάνω γκρουπ, μελών των γκρουπ, ή των mad season, οπότε συγχωράτε με - το διέλυσαν. Ακόμα, και να επανενωθούν τί σχέση μπορούν να έχουν με το αρχικό “σχήμα”…? Εμ, τί να κάνουμε, όπως και να το κάνουμε ο ανθρωπος είχε φωνάρα και το δικό του προσωπικό στυλ/συναίσθημα… Και αυτό ξεχώρισε και μέσα απ’τις ερμηνείες, και εν πάση περιπτώσει, ακριβώς επειδή ήταν ένα project αυτών των συγκεκριμένων, αν θέλουν ας δημιουργήσουν άλλο project! ΧΑ! Πλάαακα κάνω…

Και η μουσική/σκηνή/πες το όπως θες πάνω σε πρόσωπα “στηρίζεται”, οπότε…