Mad

:lol::lol:

Το MAD είναι απο τους θεσμούς που δεν θα πέσουν ποτέ.

κατέβασα το dvd που εχει τα άπαντα αλλα ειναι απίστευτα κουραστικό ρε γαμωτο…:frowning:

αλλα μερικες ατακες με κανουν να ποναω στο στομαχι απο τα γελια…

Πρωτοεμαθα το MAD οταν κυκλοφορησε στην Ελλαδα.Το καλο με την ελληνικη εκδοση ηταν οτι δεν μεταφραζαν απλα τους διαλογους αλλα εφτιαχναν κι εκεινοι δικα τους θεματα πχ στην παρωδια γνωστων διαφημισεων,παρωδουσαν ελληνικες διαφημισεις.Θυμαμαι τα ημισκουμπρια με το ΜΙΛΚΟ που τα ειχε πιασει κοψιμο.
Πριν απο περιπου δυο χρονια κατεβασα την συλλογη που ποσταρατε πιο πριν με ολα τα τευχη αλλα δυστυχως δεν διαβαζεται απο τον υπολογιστη,δεν ειναι το ιδιο…Αν και τωρα που το σκεφτομαι,θα δοκιμασω μια εκτυπωση να δω. :-k

To είχα σκεφτεί και γω αυτό με την εκτύπωση, αλλά άντε να εκτυπώσεις τα εκατοντάδες τεύχη του MAD… Πραγματικά πάντως, απο υπολογιστή δεν παλεύεται με την καμία (και πιστεύω αποδεικνύει οτι το χαρτί δεν θα αντικατασταθεί ποτέ ολοκληρωτικά απο τους υπολογιστές… εκτός αν οι επόμενες γενιές ξέρω γω συνηθίσουν την όλη φάση και δε τους ενοχλεί, κάτι που τώρα που το σκέφτομαι δεν αποκλείεται, αλλά τέλος πάντων…)

Φλερτάρω τρελά επίσης και με τις συλλεκτικές hardcover εκδόσεις των πρώτων τευχών του MAD, “The Mad Archives”… που περιλαμβάνουν τα πρώτα 12 τεύχη του MAD, στην παλιά του μορφή, όταν ήταν περιοδικό κόμικς… είναι ακριβές οι μαλακισμένες δυστυχώς, αλλά τι να γίνει, κάποια στιγμή με βλέπω να μαζεύω χρήματα και να τα παίρνω.

Διαβάζοντας τα κόμικς αυτά συνειδητοποιεί κανείς πόσο μπροστά βρισκόταν ο δημιουργός τους, Harvey Kurtzman, εν έτει 1952…

ΥΓ - Μεγάλη πίκρα που σταμάτησε η ελληνική έκδοση… για πολλούς λόγους.

Εγω εχω αγορασει το “The MAD Bathroom Companion” για αυτο που περιγραφει και ο τιτλος.Τα’χει βγαλει τα λεφτα του,οτι πρεπει ειναι!

Λατρεια μεγαλη.Ειχε πεσει ενα τευχος στα χερια μου αρχες του 90 αλλα ημουν πολυ μικρος για να το εκτιμησω,οποτε αρχισα να το αγοραζω απ το 1ο τευχος κιολας της ελληνικης εκδοσης.Εχω ολα τα τευχη της εκδοσης(εκτος απ το τελευταιο νομιζω) και πραγματικα ειναι κριμα που δεν συνεχιστηκε ενα τετοιο περιοδικο.Απειρα γελια ειδικα με Μαρτιν και Αραγκονες…

πόσο θεοί…?

μεγάλες εικόνες…

[SPOILER]

[/SPOILER]

Χαχαχα. Μεγάλες στιγμές.

Ρε γαμώτο… Έπρεπε να υπάρχει ένα [B]ελληνικό[/B] MAD. Προσοχή, δεν εννοώ το κανονικό MAD, μεταφρασμένο στα ελληνικά, όπως και είχε γίνει παλιά… Εννοώ ένα αντίστοιχο του MAD ελληνικό σατιρικό περιοδικό, πως υπάρχουν οι σατιρικές εκμπομπές τύπου Ράδιο Αρβύλα στην τιβι, ε, κάτι τέτοιο σε μορφή περιοδικού… Και να μην άφηνε τίποτα όρθιο!

Και μιλάω για προσεγμένη δουλειά, όχι απλά σαν διάφορα φανζιν που πετάνε τρεις γελοιογραφίες και μερικά άρθρα και τέλος…

[SIZE=“1”](και εγώ φυσικά τρέχοντας θα πήγαινα να εργαστώ σε κάτι τέτοιο)[/SIZE]

Και μετά ξύπνησα και θυμήθηκα πως ζω στην Κεφτεδόχωρα (ακα Ελλάδα) και το όνειρο έφυγε μακριά.

cover και flip cover
Κλαιω…

Πολυ ενδιαφερον και αστειο φαινεται.Υπαρχει μεταφρασμενο στα ελληνικα βιβλιοπωλεια;

?

το mad ειναι περιοδικό…υπήρχαν παλιά κάποια ελληνικά τεύχη

Ναι αυτο το καταλαβα.Ρωταω απλα αν υπαρχουν οι ιδιες αμερικανικες εκδοσεις σε ελληνικη μεταφραση.

Εντιτ:Οκ ειδα πισω και καταλαβα :slight_smile:

@ Billrocki, τσέκαρε για συλλογές σε βιβλία του MAD στα βιβλιοπωλεία, ή στο ίντερνετ, ό,τι και να βρεις που να περιέχει τη λέξη MAD στον τίτλο του είναι κορυφή!

Φυσικά κατα τ’ άλλα το περιοδικό κυκλοφορεί ακόμα, είχα πετύχει τις προάλλες ενα απο τα τελευταία του τεύχη στο Μοναστηράκι και το τσίμπησα χωρίς δεύτερη σκέψη… Το κεντρικό του θέμα ήταν το FACEBOOK, με ένα ομολογουμένως εξαιρετικό άρθρο, η σάτιρα στα καλύτερα της.

Αυτό αρχές δεκαετίας '60 τώρα ε. Φανταστείτε σήμερα ένα περιοδικό στην Ελλάδα να έβγαινε προεκλογικά και να δήλωνε στο εξώφυλλο “είμαστε μαζί σου Γιωργάκη, ζήτω το ΠΑΣΟΚ!”… και αν το γύριζες ανάποδα, στην πίσω σελίδα, να έλεγε κάτι αντίστοιχο για τον Σαμαρά και τη ΝΔ…

Το MAD ήδη απο τα πρώτα χρόνια του ήταν τόσο μπροστά…

Το MAD με συντρόφεψε και φέτος όπως πολλές απο τις τελευταίες χρονιές στις διακοπές μου. Μεγάλο κρίμα να μη μπορούμε να βρούμε τα άπαντα του MAD σε καμιά συλλεκτική συγκεντρωμένη έκδοση! Πέραν αυτής του cd-rom προφανώς. Κάτι να διαβάζεται στο χέρι!

Έχω ψάξει κατά καιρούς στο ebay για παλιά τεύχη, υπάρχουν μεν, αλλά δεν είναι και πολύ φτηνά (κάτι αναμενόμενο).

__Για άλλη μια φορά… ΕΠΟΣ!! :lol: :lol:

__Πωωω, ναι, παραλία και ΜΑD…! 8) άμεμπτο 8)