Εντυπώσεις απο τη συναυλία των"Magic de spell" στη

Σάββατο απόγευμα 29 Ιουλίου 2006 … βολτίτσα και φραπεδιά στο άλσος Αγίου Νικολάου δίπλα στο ποτάμι κοντά στις πηγές … πολύ cool. Και …οοοοοhhh…ξαφνικά ακούγονται οι Scorpions “Still loving you” … τι έγινε ρε παραισθήσεις από την συναυλία τους στη Θεσσαλονίκη μια εβδομάδα σχεδόν πέρασε LoL ! Μπαπα- μπουπα κάτι drums, κάτι ένα-δύο, κάτι κιθαριές …άρχισα να τσιμπιέμαι… Τι γίνεται ρε παιδί ρωτάω ένα γκαρσόνι …κάτι συγκροτήματα θα παίξουν το βράδυ μου λέει … έχουμε μέλλον απόψε λέω στην παρέα… Πίνουμε τη φραπεδιά και ροβολάμε κατά τον σαματά. Ειδυλλιακό τοπίο μέσα στα αιωνόβια πλατάνια και τη δροσούλα από το δάσος και τις πηγές πολύ rock κατάσταση συμφωνούμε. Και ναι μια αφίσα “Magic de spell” συμμετέχουν οι “Free Your MInd” … χτυπήσαμε φλέβα σκέφτομαι να παρκάρω το αυτοκίνητο καλύτερα γιατί προβλέπεται πανικός το βράδυ … λέω τώρα εγώ. Χαλαρά όλα στις πρόβες μανάδες με μωρά ζευγαράκια, παππούδες να πηγαινοέρχονται πουθενά όμως φρικιά,μαλιάδες και τα σχετικά… νωρίς θα είναι συμφωνούμε…Στο εκδοτήριο εισιτηρίων σφαίρα να προλάβουμε να κλείσουμε θέση …8 και 30 λεπτά μ.μ. ήδη αγωνιούμε μάλλον αργήσαμε. ΤΡΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ …και μας δίνουν τα εισιτήρια με αριθμό 0004,0005,0006… LOL ! Μία ώρα παρακαλώ πριν το μεγάλο γεγονός. 9 η ώρα ανοίγει η είσοδος σάντουιτς ,τσιγάρα και τα σχετικά και με ανάμικτα συναισθήματα να πιάσουμε καλή θέση . Πράγματι όλος ο χώρος δικός μας το πολύ 20 άτομα μαζί με τους τεχνικούς και τους συγγενείς των παιδιών από το suport που μάλλον είναι από τη Νάουσα. Η νύχτα πέφτει τα φώτα ανάβουν και ένα καταπληκτικό φυσικό ντεκόρ αναδεικνύεται μέσα στο δάσος…άλλη φάση μιλάμε πολύ Rock… Με τα πολλά κατά τις 10 το βράδυ σκάνε μύτη στη σκηνή οι “Free your Mind” καπνοί - “ιστορίες” το πολύ 40 άτομα στο δάσος … καλή παρουσία στη σκηνή από τα παιδιά , πετυχημένες διασκευές που φάνηκε ότι τις δούλεψαν αρκετά ,καλός στίχος και αξιόλογη μουσική ανάμεσα στο garage,psyhedelic,alternative και rock με φανερές επιρροές από Tool …πολύ καλοί …έκπληξη! μπράβο η Νάουσα τι έβγαλε… (να και ένα demo που βρήκα στο internet http://www.flurl.com/item/FREE_YOUR_MIND__HOLDMP3_u_105275/
) … Και πέρασε η ώρα…Ευχαρίστησαν τον κόσμο που ήρθε να τους δει και να δει και τους “Magic…” Και ανεβαίνουν και οι αρχηγοί της βραδιάς στο πάλκο …ξανά μανά καπνοί και φώτα φύλλα από τα πλατάνια να πέφτουν με το αεράκι πίσω τους …η φύση συμπλήρωνε τόσο όμορφα αυτό που δεν έδωσε εκείνο το βράδυ ο κόσμος της Ημαθίας σε ένα συγκρότημα 26 ετών ιστορίας στο Rock…“Εδώ είμαστε … ανοίξαμε …και σας περιμένουμε”… τα πρώτα λόγια του τραγουδιστή …μιλάμε το πολύ 60-70 κεφάλια το κοινό σκόρπια εδώ και εκεί… Έπαιξαν με την καρδιά τους αληθινοί ροκάδες που δεν ξέχασαν και το punk όπως τότε που ξεκίνησαν. Τι δεν ακούσαμε σε τέλεια εκτέλεση και σκηνική παρουσία … οι “Magic De Spell” έχουν καρδιά έχουν έμπνευση έχουν και γερό στομάχι και εύχομαι να μην έχουν δυνατή μνήμη και να ξεχάσουν αυτή την βραδιά μιας συναυλίας που τα δίνεις όλα για να εισπράξεις τα χειροκροτήματα των 100 περίπου ατόμων που βρέθηκαν κοινό μα και μάρτυρες μιας πραγματικά rock συμπεριφοράς ενός rock συγκροτήματος… Τελείωσε η συναυλία …ανάμεικτα τα συναισθήματα, ακόμη στα αυτιά μου το …“στο Βιετνάμ” μας έκαναν και τη χάρη να βγουν να πουν ένα ακόμη και με τους ήχου του dj ( “τώρα θα παίξει ο dj” -τα τελευταία λόγια του τραγουδιστή ) πήραμε τον κατήφορο για τη Νάουσα. Άδεια η πόλη θά΄ναι σκεφτήκαμε, Σάββατο και ο κόσμος θα πήγε στα “μπάνια”… αλλά οοοοοο LOL τι έκπληξη τα φλωρομάγαζα γεμάτα από συνιαρισμένους και γκομενίτσες στο νυφοπάζαρο …ουαου … πολύ hard ! Δρόμο για τη Βέροια λέμε …Βεροιώτες γαρ εμείς. Τι παίχτηκε ? κακό promotion, μηδενική διαφήμιση του γεγονότος, ξενερουά κόσμος ? πάντως με το λίγο που περπάτησα δεν έπεσε το μάτι μου σε καμιά αφίσα τ ης συναυλίας και βέβαια δεν έγινε γνωστή (ενώ θα ήταν δυνατό σε μια επαρχία) σε όλο το νομό … δεν ξέρω ποιόν να φτύσω αλλά συγχαίρω τους “Magic De Spell” και τους θαυμάζω που δεν τα βρόντηξαν εκείνο το βράδυ να μας αφήσουν στήλη άλατος με τον dj αλλά κάθισαν και τίμησαν τους λίγους και εκλεκτούς θέλω να πιστεύω και τους εκλεκτούς αλλά και τυχερούς σαν εμάς που είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα μεγάλο συγκρότημα σε private party μορφή.
[/i]