Mahavishnu Orchestra!

Mε αφορμη την αγορα εκ μερους μου του δισκου Βirds Of Fire ανοιγω αυτο το θρεντ που θα επρεπε να ειχε ανοιξει ηδη ο Jimmy Page!

Σε αυτο το γκρουπ ενδεικτικα αναφερω οτι παιζουν ο John McLaughlin (Kιθαρα) και Billy Cobham (Τυμπανα) μεταξυ αλλων…

Απο οσο εχω ακουσει τον δισκο μπορω να καταλαβω τον φιλο μου τον Θαναση και γιατι ειναι τοσο κολλημενος με δαυτους! ΘΕΟΙ!

Πράγματι άλλος έπρεπε να το ανοίξει αυτό το θρεντ! :wink: :smiley:
Αλλά μόλις γυρίσει σίγουρα θα το δεί και θα χαρεί. 8)

Το Birds of Fire το πρότεινα νωρίτερα σήμερα σε συμφορουμίτη σε αλλο θρεντ.
Ότι και να πώ είναι λίγο για αυτο το αριστούργημα. To Βirds of Fire μαζί με το Inner Mounting Flame είναι τα δύο πρώτα (και μάλλον τα γνωστότερα γενικά) άλμπουμ των Mahavishnu. O ΜcLaughlin συνεχίζει σε αυτά να εξερευνά -όπως έκανε και στις δουλειέςτου με τον miles Davis- πως ο Ηendrix παντρεύεται με την Jazz αλλά εδώ αρχίζει να φαίνεται και η επιρροή της Ινδικής μουσικής.
Εκτός από τον Mclaughlin και τον Cobham που αναφέρεις, σε αυτή τη πρώτη (κλασσική) σύνθεση των Mahavishnu έπαιζαν ο Jan Hammer (που αργότερα συνεργάστηκε με τον Jeff Beck) στα πλήκτρα, ο Jerry Goodman στο βιολί και ο Rick Laird στο μπάσσο. Σε μεταγενέστερες συνθέσεις των Mahavishnu βιολί έπαιξε και ο Jean Luc Ponty.
Για την επιρροή του Birds of Fire στο ροκ ακούστε το ομώνυμο κομμάτι και μετά το Jesus Christ Pose των Soundgarden. Aκούστε το παίξιμο του Jan Hammer που έπαιζε πλήκτρα "σαν κιθάρα"και θα βρείτε της καταβολές των πληκτράδων των Dream Theater.

αρχισε κ ο σορτσακιας να γινετε σαπιος! :smiley: :smiley:

λοιπον το συγκεκριμενο Γκρουπ ειναι αποα τα πολυ αγαπημενα μου γενικα στην μουσικη!
ολοι οζοι παιζουν ειναι απιστευτοι μουσικοι!
γενικα στα πρωτα αλμπουμ συνδιαζουν τελεια jazz rocκ με psychedelic!

…και που ακόμα αργότερα έγραψε το θέμα του Miami Vice! :lol:

Πάντως να πούμε και για τον Goodman ότι ερχόταν από τους αγαπημένους The Flock!

Από τις αγαπημένες μπάντες,

κάπου έχω δει ότι βρέθηκαν κάποιες χαμένες ηχογραφήσεις από τις τελευταιές πρόβες του συγκροτηματος
με τις οποιες βγηκε ολοκληρο άλμπουμ,
δεν θυμάμαι πως λέγεται αλλά το έχω ακούσει και είναι στο ίδιο
αφηρημένο επίπεδο απόλαυσης με τα προηγουμενα…
πρεπει να το ψαξω καποια στιγμη

Υ.Γ.
το βρηκα το album που ελεγα

:lol: To θέμα του Miami Vice μπορεί να είναι η πιό mainstream δουλειά του αλλά οι lead φράσεις που ακούγονται σε αυτό είναι ένα καλό παράδειγμα του πως ο Hammer παίζει φράσεις κιθάρας στα πλήκτρα.

Επίσης ο Goodman κατέληξε την δεκαετία του '90 στους Dixie Dregs μία μπάντα που σχηματίστηκε τη δεκαετία του '70 από μουσικούς που ήταν οπαδοί των Mahavishnu και ήθελαν να παίξουν σαν και αυτούς. :-s

H αγαπημενη μου μπαντα μετα τους Ζεπελιν!!!Ειναι απιστευτο πως ο McLaughlin που κατεληξε να ειναι ενας απο τους τεχνικοτερους κιθαριστες του πλανητη ηταν στην κορυφη της δημιουργικοτητας του οταν ακομα ηταν ατεχνος και βρομικος.Κριμα που με την αρχικη συνθεση προλαβαν να βγαλουν μονο 2 αλμπουμ προτου τους σουταρει ο McLaghlin.Παρολαυτα το lost trident sessions Που κυκλοφορησε αργοτερα ειναι δισκαρος και ο μοναδικος που συμμετειχαν στη συνθεση κομματιων και αλλα μελη του συγκροτηματος(αν και τα 2 κομματια του McLaughlin ειναι με διαφορα τα καλυτερα).Αυτος πριν κυκλοφορησει ηταν απο τα πιο ζητημενα bootlegs στους κυκλους των φαν της φιουσιον με ονομασιες οπως the holy grail.Τα αλμπουμε με τις επομενες συνθεσεις ειναι παλι καλα αλλα με τπτ δεν εχουν τη ζωντανια και τη σαπιλα των πρωτων.

Οι οποίοι βέβαια έγραψαν την δικιά τους ιστορία, αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο Thread

απιστευτα τα 2 πρωτα αλμπουμς!!!
τα χω λιωσει μεχρι αηδιας!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

O Jan Hammer ειναι πραγματικα απιστευτος!! κιθαρα στα keys…με bends και ολα!!!8) 8)

ακουστε τον και στα προσωπικα του Jeff Beck, και Billy Cobham!!!

δεν ξερω κατι αλλο απο αυτους…καποιο αλλο??
το apocalypse ισως???

Άνοιξε το και εδώ είμαστε να τους αποθεώσουμε με τη σειρά τους! 8)

[