Σχετικα με τη συναυλια Maiden

Κατ’ αρχας να ξεκαθαρησω οτι τρεφω για τους Maiden μια παθολογικη αγαπη. Φανταζομαι την ιδια με ολα τα παιδια που γνωρισαν το metal στη δεκαετια του 80 μεσα απο τους δισκους τους. Για την σημασια της μπαντας στο χωρο και ιδιαιτερα στην Ελλαδα, ο,τι και να πουμε ειναι λιγο.

Ωστοσο, ηταν η τριτη φορα που εβλεπα τους Maiden (δευτερη με τον Dickinson) και ηταν η πρωτη φορα που εφυγα απογοητευμενος και ξενερωμενος…

  1. Πρωτα πρωτα ο ηχος (τουλαχιστον στα αυτια μου) ηταν απαραδεκτος. Ειδικα στην αρχη, ηταν απιστευτα μπουκωμενος. Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται σε ενα γκρουπ με 3 κιθαρες να ακουγεται μονο το μπασο! Ειδικα οταν παιζει τετοιους δυναμητες απο τα πρωτα και σκληροτερα αλμπουμ, αντι να δινουν τα ρεστα τους οι riff-αρες και οι δυσολιες, καθομασταν και φανταζομασταν τι παιζουν. Φανταζομαι εξαρταται και απο το σημειο που βρισκεται ο καθενας. Αλλα ρε γαμωτο ειμασταν διπλα στην κονσολα!

  2. Οι Maiden απολαμβανουν αυτη τη δοξα στην Ελλαδα. Τοσα χρονια γεμιζουν τα σταδια. Θα περιμενα κατι παραπανω απο 1.5 ωρα συναυλια. Δεν δεχομαι τον παραγοντα κουραση, τη στιγμη που οι Megadeth παιζουν 2 ωρες γεματες, που οι Dream Theater παιζουν πανω απο 2.5. και αν μιλησουμε για ηλικια οι Rush στην τελευταια τους Ευρωπαικη περιοδια παιζουν 3 ωρες γεματες, και σε εξισου κατεγιστικους ρυθμους!

  3. Ο επαγγελματισμος του γκρουπ εναι δεδομενος. Αυτο ομως στην περιπτωση της συναυλιας εμενα με ξενερωσε. Ολα τα τραγουδια παιγμενα στα γρηγορα, τα σολο στα πεταχτα, τα τυμπανα βεβιασμενα… Ψεκαστε-Σκουπιστε-Τελειωσατε, ενα πραμα! Αντε να βγει και αυτη η συναυλια και παμε για αλλα…

Ισως ειμαι υπερβολικος. Στα 29 μου, ισως τα βλεπω πιο κριτικα τα πραγματα. Εχω, ομως την αισθηση οτι δεν ειμαι ο μονος.

Τους Maiden, πολλες φορες τους εχουμε συγχωρεσει λαθη χαρη στην ιστορια και τη λατρεια που τους τρεφουμε. Αλλα, καποια πραγματα πρεπει να λεγονται.

Καλη συνεχεια στη σελιδα

Καλησπέρα και ευχαριστούμε για το σχόλιό σου.

Για τα θέματα που αναφέρεις τα πράγματα είναι πολύ υποκειμενικά εκτός από το 3ο θέμα σου που διαφωνώ κάπως και θα στο εξηγήσω παρακάτω.

Ξεκινώντας με το θέμα του ήχου δυστυχώς σε ανοικτό χώρο ο ήχος συνήθως δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες ειδικά όσο απομακρυνόμαστε από τα ηχεία. Από την μεριά μου εγώ στεκόμουν μπροστά δεξιά (όπως βλεπουμε την σκηνή) δηλαδή από την μεριά του Gers. Άκουγα καθαρότατα όλα τα όργανα και θυμάμαι ότι όποτε ένας από τους 3 κιθαρίστες έκανε σόλο ανέβαινε και η κιθάρα του σε σχέση με τις υπόλοιπες. Επίσης άκουσα καθαρά στο φοβερό σημείο του The Trooper που είναι ηχογραφημένο με 3 κιθάρες έτσι κι αλλιώς να παίζεται φανταστικά και να ακούω και τις 3 κιθάρες. (Η εκτέλεση έμοιαζε με του DVD Rock In Rio). Σίγουρα σε πιστέυω ότι πίσω κοντά στην κονσόλα δεν θα άκουγες τόσο καλά. Και σίγουρα αν ρωτήσουμε 10 ανθρώπους που στεκόντουσαν σε 10 διαφορετικές θέσεις θα πάρουμε 10 διαφορετικές γνώμες! Πάντως για αυτό το θέμα η Didi είπε ότι τις 5 μέρες του Rockwave θα έχει Delay Towers που θα αναπαράγουν τον ήχο και στα πιο πίσω σημεία του Terravibe. Η νεκροψία θα δείξει !

Για το θέμα του set list η μιαμιση ώρα (με 2 ώρες) δυστυχώς έχει γίνει συνήθεια για το 80% των συγκροτημάτων. Και εγώ ήθελα παραπάνω αλλά είμαι αρκετα ευχαριστημένος που άκουσα καλά τραγούδια και είδα μια μπάντα πάνω στην σκηνή να δίνει το show της με ζωντάνια. Η σύγκριση τώρα με πιο progressive συγκροτήματα πρέπει να γίνεται και σε άλλες βάσεις. π.χ. σίγουρα ο frontman των Rush δεν χωροπηδάει ή τρέχει πάνω κάτω όλη την ώρα (δεν το κατακρίνω απλά είναι κάτι διαφορετικό σε σχέση με αυτό που βλέπεις από Maiden).Αν το έκανε ίσως να μην έβγαζε και αυτός πάνω από 2 ώρες. Το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους 4 (εκτός φυσικά του Μcbrain) που κινούνται συνεχώς. Σε μεγάλα φεστιβάλ δεν τραβάς εύκολα την προσοχή του κοινού και είναι διαφορετικό να βλέπεις 5 άτομα να κινούνται συνεχώς από 2 ακίνητα άσχετα με το τι παίζουν! Επίσης γκρουπ όπως οι Rush ή οι Theater αν έπαιζαν μιάμιση ώρα πόσα τραγούδια θα προλάβαιναν να παίξουν; Σίγουρα λιγότερα απο 15 και θα αναγκαζόντουσαν να κάνουν medley συνέχεια.

Τέλος εκεί που θα διαφωνήσω έιναι στο ότι τα τραγούδια παίχτηκαν στα γρήγορα. Δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο και σίγουρα οι Maiden είναι από τις μπάντες που παίζουν τα τραγούδια τους ολόκληρα χωρίς να μακραίνουν τα σόλο αλλά και σίγουρα χωρίς να τα πετσοκόβουν! Αυτό σου εξασφαλίζει ότι θα ακούσεις το αγαπημένο σου τραγούδι σε εκτέλεση πολύ κοντά στην original (όσο αυτό γίνεται).

Όλα αυτά βέβαια έιναι πολύ υποκειμενικά και σκοπός μου δεν είναι να σου αλλάξω άποψη αλλά να σου εξηγήσω γιατί έιμαι ευχαριστημένος από τους Iron maiden του έτους 2005 για αυτό που μου έδειξαν.

Καλά κάνεις και έχεις μεγάλες απαιτήσεις πάντως, είναι σωστή φιλοσοφία, ίσως εγώ με τις μεγάλες αγάπες να μην είμαι τόσο αυστηρός όσο πρέπει!

Keep On Rocking

Αντώνης

moustakas@rocking.gr

Σίγουρα σε πιστέυω ότι πίσω κοντά στην κονσόλα δεν θα άκουγες τόσο καλά. Και σίγουρα αν ρωτήσουμε 10 ανθρώπους που στεκόντουσαν σε 10 διαφορετικές θέσεις θα πάρουμε 10 διαφορετικές γνώμες!

Εξαρτάται από αυτούς τους 10 τι σχέση έχουν με τον ήχο, σε πόσα Live έχουν πάει και με τι κριτήρια συγκρίνουν. Σε ένα live που έχει αποδεδειγμένα πολύ καλό ήχο, δεν υπάρχουν 10 διαφορετικές θέσεις. Προφανώς (γιατί δεν ήμουν εκεί) το live των Iron Maiden δεν ήταν από τα καλύτερα σε ήχο. Άλλωστε έχω πάει σε όλα σχεδόν τα προηγούμενα live τους και ποτέ δεν είχαν πολύ καλό ήχο, και από άτομα που ξέρω και πήγαν άκουσα τα ίδια για τον ήχο και την σκηνική παρουσία-διάρκεια.

Η σύγκριση τώρα με πιο progressive συγκροτήματα πρέπει να γίνεται και σε άλλες βάσεις. π.χ. σίγουρα ο frontman των Rush δεν χωροπηδάει ή τρέχει πάνω κάτω όλη την ώρα (δεν το κατακρίνω απλά είναι κάτι διαφορετικό σε σχέση με αυτό που βλέπεις από Maiden).Αν το έκανε ίσως να μην έβγαζε και αυτός πάνω από 2 ώρες.
Προφανώς δεν έχεις δει ποτέ live Rush γι’αυτό γράφεις τέτοια πράγματα. Μπορεί να μην κάνει τον πίθηκο όπως ο Dickinson, αλλά ούτε ακίνητος είναι. Κρέμασε στον Dickinson ένα μπάσο, βάλτου μπροστά ένα σκασμό πλήκτρα, και μετά έλα πέσμου αν θα κάνει τη μαϊμού. Για να βγάλουν αυτά που παίζουν οι Iron Maiden έχουν 3 κιθάρες, μπάσο, τύμπανα, φωνή, σύνολο 6 άτομα. Οι Rush είναι 3 και παίζουν αυτά που πάιζουν για 3 ώρες, και είναι σαφώς μεγαλύτεροι σε χρόνια. Οι Rolling Stones που παίζουν 3 ώρες, ο Mick Jagger κάθεται? Και έχει τα διπλά χρόνια από τον Dickinson. Μη προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.

Το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους 4 (εκτός φυσικά του Μcbrain) που κινούνται συνεχώς.
Άρα ο McBrain είναι ξεκούραστος μετά τη συναυλία. Παίξε τύμπανα κάτω από τόσα φώτα και μετά έλα να μας πεις “εκτός φυσικά του McBrain”.

Παιδιά είναι απλή φυσική σε έναν ανοιχτό χώρο ( εκτός και αν αυτός είναι κυκλικός) δεν γίνεται να ακούγονατο όλες συχνότητες παντού το ιδίο καλά, μπροστά ακούς τα πρίμα και πιο πίσω ακούς καλύτερα τα μπάσσα ( λόγω μεγαλύτερου μήκους κύματος). Για να πείς ότι ακούς ιδανικά θα πρέπει να είσαι στη μέση του ΄χωρου ( δεν είναι τυχαίο που οι ηχοληπτικές κονσόλες βρίσκονται συνήθως στη μέση)

Όσο για τους Maiden συμφωνώ ότι παίζουν πάντα τα κομμάτια όπως ακριβώς στο δίσκο - ούτε πιο αργά ούτε πιο γρήγορα - για αυτό και άλλωστε δεν πήγα να τους ξαναδώ φέτος

Από ότι φαίνεται αν πω καλα λόγια για τους Maiden και την απόδοσή τους μάλλον παίρνω κάποια λεφτά γιατί ακόμα και οσοι ΔΕΝ πήγαν στην συναυλία λένε ότι ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΛΟ ΗΧΟ!!! Που να ξέρω εγώ που δεν έχω δει τους Rush live!
Άσε που δεν έχω παίξει τύμπανα κάτω από φώτα μιση ώρα!
Φίλε petros_kar σε αντίθεση με τον Cygnus2112 ο τρόπος που κριτικάρεις κάτι χωρίς να γνωρίζεις ποιός είναι αυτός που απευθύνεσαι και η επιθετικότητα που βγάζεις δεν μου αρέσουν και δεν θα συνεχίσω στον ίδιο τόνο. Απλά θα σου απαντήσω σε 4 σημεία που κράτησα γιατί δεν πρέπει να μείνουν αναπάντητα. Πάντα χωρίς καμία προσωπική αιχμή όμως για το άτομό σου.

1.ΔΕΝ ήσουν εκεί. Άρα δεν έχεις άποψη - άρα δεν έχω κάτι να σου απαντήσω.

2.Με γνωρίζεις προσωπικά και ξέρεις πόσα και ποιά live έχω παρακολουθήσει ζωντανά ή σε DVD/VHS; Για τους Stones στείλε μου σε παρακαλώ το τελεταίο 3ωρο set list τους για να μάθω και εγώ κάτι ο άσχετος! Από όσο γνωρίζω παίζουν γύρω στο 2ωρο αλλά που να ξέρω εγώ είπαμε έτσι;

3.Δεν διακαιολογώ τίποτα αδικαιολόγητα. Αν ήσουν χτες Manson & Garbage θα έβλεπες ότι έπαιξαν από 70 λεπτά και οι 2! Αν των Maiden η 1 ώρα και 40 λεπτά ήταν αδικαιολόγητα αυτό πως το κρίνεις; Κακούργημα;

4.Έχω παίξει τύμπανα κάτω από φώτα πάνω από 1μιση ώρα. Επιβίωσα και ήρθα να στο πω.
Τέλος ξεχώρισα την περίπτωση του Mcbrain από τους άλλους 4 γιατί απλά αυτοί κινούνται όλη την ώρα. Αυτό το σημείο το έγραψα για να συγκρίνω την σκηνική παρουσία γκρουπ όπως οι Μaiden με άλλα που είναι λιγότερο εντυπωσιακά πάνω στην σκηνή. Φυσικά έβγαλα έξω τους ντραμερ γιατί δεν υπάρχει κάποια διαφορα εκεί! Όλοι οι ντραμερ (από τις λίγες συναυλίες που έχω δει όπως είπες) νομίζω κάθονται σε σκαμπό. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό το καυτό θέμα ας μου στείλει ένα mail να μου ανοίξει τα μάτια.

Open your mind for a different view…

Αντώνης

Προφανώς (γιατί δεν ήμουν εκεί) το live των Iron Maiden δεν ήταν από τα καλύτερα σε ήχο. Άλλωστε έχω πάει σε όλα σχεδόν τα προηγούμενα live τους και ποτέ δεν είχαν πολύ καλό ήχο, και από άτομα που ξέρω και πήγαν άκουσα τα ίδια για τον ήχο και την σκηνική παρουσία-διάρκεια.

Είναι επιχείρημα αυτό ; Δηλαδή αν οι Maiden δεν είχαν δύο φορές καλό ήχο, είναι καταδικασμένοι να μην έχουν ποτέ ;; Παιδιά, όταν μιλάμε για ανοιχτούς χώρους, είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι ο ήχος θα έχει διακυμάνσεις από σημείο σε σημείο. Δεν είναι θέμα εμπειρίας από συναυλίες. Εϊναι θέμα ακουστικής μηχανικής…

Οι Rush είναι 3 και παίζουν αυτά που πάιζουν για 3 ώρες, και είναι σαφώς μεγαλύτεροι σε χρόνια. Οι Rolling Stones που παίζουν 3 ώρες, ο Mick Jagger κάθεται? Και έχει τα διπλά χρόνια από τον Dickinson. Μη προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.

Το να θέλουμε εμείς να παίζουν τα συγκροτήματα περισσότερη ώρα σε μια συναυλία (πόσο μάλλον τα μεγάλα συγκροτήματα), είναι διαφορετικό από το τι κάνουν ή έστω το τι είναι “υποχρεωμένα” να κάνουν. Οι Stones δεν παίζουν 3 ώρες… Μην τρελαθούμε κιόλας… Το γεγονός ότι οι Maiden έπαιξαν 1.30 και κάτι μπορεί να ξενίζει πολλούς, αλλά δυστυχώς τόσο σε τοπικό όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο το 70% των συναυλιών διαρκούν κάπου τόσο. Όταν οι Maiden έχουν προβάρει τα συγκεκριμένα κομμάτια, παίζουν το ίδιο set πάνω-κάτω σε όλη την περιοδεία, μην περιμένουμε να κάνουν κάτι το διαφορετικό εδώ, επειδή είμαστε το “καλύτερο κοινό” !! Το set τους δεν είναι μόνο fixed, αλλά και χορογραφημένο !! Αν κάποιος περίμενε ότι θα τους την βάραγε και θα παίζανε παραπάνω στην Ελλάδα, έτσι επειδή απλά μας γουστάρουν, είναι βαθιά αποπροσανατολισμένος. Συγκροτήματα επιπέδου Maiden, έχουν υπολογίσει μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, μέχρι και τα βήματα που κάνουν ακριβώς . Μην περιμένετε ειδική μεταχείριση, γιατί τελικά εσείς χαλιέστε… Περιμένατε ότι θα έπαιζαν το “Alexander” ; ΣΙΓΑ ! Παιδιά δεν γίνονται αυτά, λογικευτείτε…

Δυστυχώς πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι αυτοί που παίζουν πάνω απο μία ώρα και τρία τέταρτα αποτελούν την μεγάλη μειοψηφία. Άντε κάποιοι να φτάσουν τις δύο ώρες. Πάνω από δύο ώρες παίζουν πλέον ελάχιστοι. Και να πω και κάτι παρόλο που μπορεί κάποιοι να διαφωνήσετε: Όταν κάποιοι πάνε να παίξουν 2,5 ώρες, τότε ένα μεγάλο μέρος του κοινού είτε αρχίζει να βαριέται, είτε κουράζεται. Για μένα το ιδανικό είναι δύο ώρες για μία συναυλία.
Επίσης έχει σημασία να βλέπουμε και πόσες συναυλίες δίνει ένα συγκρότημα, έτσι; Οι Maiden π.χ. περιοδεύουν σχεδόν κάθε χρόνο και πηγαίνουν σχεδόν παντού, ενώ οι Rush παίζουν όσο παίζουν αλλά κάνουν περιοδεία κάθε y χρόνια και σε περιορισμένες χώρες.

PAIDIA DEN EIXE HXO STOYS MAIDEN!Milousa kanonika kai me akouge o diplanos mou…stous Duran Duran fwnaza sthn kopelia mou kai den akouge!Xtes stous Sabbath o hxos htan ONEIRO…mhn trelathoume ki entelws!Ti anoixtous xwrous kai tetoia lete ston kosmo?

Ta pragmata einai ksekathara…DEN bgalane hxo oute katharo OYTE dynato OPOY kai na kathosoun!Hmoun kata th diarkeia ths synaylias sthn konsola, kai meta mprosta apo thn pleyra toy Gers!Pigaine kai eftiaxne o hxos gia elaxista secs kaimeta xanotan…opoios den to akouge tote syggnwmh alla mallon prepei na bgalei tis maidenoparwpides!

Ayta einai facts kai ta akousa apo olous…pragmatika menw anaydos otan akouw anthrwpo naleei pws htan eyxaristhmenos apo ton hxo…apo thn apodosh o kathenas na pei o,ti thelei!Alla apo hxo pou einai STANDARD pragmata tote syggnwmh…

Kata thn tapeinh mou apopsi htan h kalyterh meta to 95/96…eixan neyro, oreksi kai panw apo ola apsoges ekteleseis se kommatia oneirika opws to Revelations kai to Remember Tommorow!San setlist omws htan metrio giati ypotithetai paizeis apo ta 4 prwta kommatia pou den exeis ksanapaiksei kai dialegeis na paikseis KSANA to Wrathchild enw epaizes se olh thn tourne to Charlotte the Harlot!HHHHHHHHHHHHHHHMARTON!

Λευτέρη ?

1.Δεν ήμουν εκεί, διάβασα τα όσα γράφτηκαν στο forum, και είπο ότι μίλησα με άτομα που πήγαν. Δεν σου ζήτησα να απαντήσεις.
2.Όλοι εδω μέσα μόλις κριτικάρεις την κριτική τους αρχίζουν τα “ξέρεις ποιος είμαι εγω” “τι γνωρίζω εγώ κτλ”. Σιγά μη σου ζητήσω και βιογραφικό σημείωμα για να πω τη γνώμη μου ή να γράψω πράγματα που είναι αυταπόδεικτα. Χωρίς να είμαι φανατικός οπαδός των Stones το 1998 εδώ έπαιξαν 2,30 ώρες μαζί με το encore. Ναι δεν είναι 3 ώρες. Εντάξει, βάλτε το χρονόμετρο άλλη φορά.
3. Εάν μπορύσες να καταλάβεις η ένσταση μου ήταν σχετικά με το ότι ο ένας τρέχει γι’ αυτό παίζει λίγο και ότι ο άλλος κάθεται γι’αυτό παίζει περισσότερο . Γιατί ρωτάς εμένα για το πως βλέπω το χρόνο που έπαιξαν οι Manson & Garbage και δεν μας λες αν έσένα σε βρίσκει σύμφωνο αυτό?
4.Και επειδή οι ντράμερ κάθονται σε ένα σκαμπό σημαίνει ότι δεν κάνουν show?
Ξαναδες λοιπόν τα dvd σου, πήγαινε λοιπόν σε συναυλίες και μετά αναλογίσου εάν οι επαγγελματίες ντράμερς κάνουν ή όχι show. Είτε κάνοντας ένα solo (δες το solo του Peart στη Rio και περίμενε το νέο dvd που θα βγεί σε λίγο καιρό να δεις τη συνέχεια) , δες το show του Tommy Lee, του Portnoy (3 κάσες στο Sweden Rock που στιςν αρχή νομιζαμε ότι τις έχει για ντεκόρ, τρομάρα μας) και δεκάδες άλλους.

Από την μία δηλώνεις " χωρίς καμία προσωπική αιχμή όμως για το άτομό σου." και μετά αρχίζεις την ειρωνεία " αλλά που να ξέρω εγώ είπαμε έτσι;" λες και έτσι θα πάρουμε σαν δεδομένο ότι ξέρεις, και τις “μπηχτές” “Open your mind for a different view…”.
Μήπως ο χτεσινός ήχος των Black Sabbath σου απάντησε σχετικά με αυτό που έγραψες:

Ξεκινώντας με το θέμα του ήχου δυστυχώς σε ανοικτό χώρο ο ήχος συνήθως δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες ειδικά όσο απομακρυνόμαστε από τα ηχεία.

Αλλά ο καθένας πρέπει να πει κάτι, άσχετα αν ξέρει ή όχι.

Εάν θέλετε να γράφεται ανακρίβειες και να πουλάτε μούρη “ξέρεις ποιος είμαι εγω, και ήρθα να στο πω” κάντε το, αλλά μην έχετε την απαίτηση να μην σας σχολιάζουν και να κάνετε και τους θιγμένους.

Πέτρο sorry αλλά βγαίνει το συμπέρασμα ότι εσύ πουλάς μούρη με τις συναυλίες που έχεις παρακολουθήσει στο εξωτερικό, τον αριθμό των live που έχεις δει και και και. Σε καμία περίπτωση δεν είπαμε ότι οι απόψεις μας είναι σωστές ή απόλυτες, αλλά έχει καταντήσει ξεφτίλα ο καθένας να ψάχνει να βρει αρνητικά απλά για να την πει σε μας και τους διοργανωτές.

Το συμπαέρασμα αυτό το βγάζεις εσύ. Το εάν κάποιος σου μιλάει με τεκμήρια και εμπειρίες, λες ότι πουλάει μούρη. Για φαντάσου τι λένε αυτοί που ξοδεύουν μια περιουσία για να δούνε live τις μπαντες που γουστάρουν, να αγοράσουν τα cd τους και να έχουν πάνω από μια 20ετία στη φάση και να εμφανίζεται κάποιος να τους λέει “ξέρεις ποιος είμαι εγώ” και ότι “πουλάς μούρη”. Το να θίγεις με αυστηρότητα τα κακώς γινόμενα και γραφόμενα δεν νομίζω ότιι πουλάς μούρη. Εάν θες ανθρώπους να γράφουν πράγματα που να χαϊδεύουν τα αυτάκια των άλλων, γράψτο στις συνθήκες του registration.
Ψ’αχνω να βρω αρνητικά? Για πες μας αυτά που σχολίασα, εάν δεν τα σχολίασαν και άλλοι. Σε πέιραξε που έγραψα σε άλλο τοπικ για τη διοργάνωση του Rockwave? Εσύ έμεινες ευχαριστημένος? Στο λέω γιατί ανέφερες τους διοργανωτές. Μάλλον αυτό είναι ένα θέμα το οποίο κατέκριναν σχεδόν όλοι όσοι είταν εχθές εκεί, αλλά και τις προηγούμενες μέρες. Ας ανόιξουμε ένα νέο topic σχετικά και θα δεις ποιος ψάχνει να βρει αρνητικά ή αν τα αρνητικά μας βρίσκουν μόνα τους. Αν θες παραπάνω κουβέντα πάρε τηλ. Το θάρρος το έχεις. Δεν έχω πρόβλημα.

Λευτέρη ?[/quote]

Perimenes kapoion allo? :smiley:

H mipws exw adiko se ayto pou lew? :?

[quote="“petros_kar”"]

1.Δεν ήμουν εκεί, διάβασα τα όσα γράφτηκαν στο forum, και είπο ότι μίλησα με άτομα που πήγαν. Δεν σου ζήτησα να απαντήσεις.
2.Όλοι εδω μέσα μόλις κριτικάρεις την κριτική τους αρχίζουν τα “ξέρεις ποιος είμαι εγω” “τι γνωρίζω εγώ κτλ”. Σιγά μη σου ζητήσω και βιογραφικό σημείωμα για να πω τη γνώμη μου ή να γράψω πράγματα που είναι αυταπόδεικτα. Χωρίς να είμαι φανατικός οπαδός των Stones το 1998 εδώ έπαιξαν 2,30 ώρες μαζί με το encore. Ναι δεν είναι 3 ώρες. Εντάξει, βάλτε το χρονόμετρο άλλη φορά.

Ρε φίλε σου είπε κανείς να μην κριτικάρεις? Αλλά το να μου λες ότι ξέρεις ότι δεν είχε καλό ήχο ενώ δεν ήσουν εκεί, μάλλον δεν δείχνει και πολύ σοβαρό…
Σαν να μου λένε σου άρεσε το καινούργιο Dream Theater? Και να λέω σκατά είναι αλλά δεν το έχω ακούσει. 'Εχω ακούσει και καλύτερα. Τεκμηριωμένο ε?

Τι να κάνουμε ρε φίλε πλέον δεν παίζουν 3 ώρες αλλά σε όλη την Ευρώπη το ίδιο set έχουν οπότε μάλλον οι Maiden και όχι ο Αντώνης που έκανε κριτική

Δεν είναι αυτά που λές είναι ο εριστικός τρόπος που τα λές, πάντως είναι αναφαίρετο δικαιωμά σου να εκφέρεις τη γνώμη σου, όπως και όλων μας άλλωστε, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνούμε μαζί σου όυτε εσυ μαζί μας

  1. Εάν μπορύσες να καταλάβεις η ένσταση μου ήταν σχετικά με το ότι ο ένας τρέχει γι’ αυτό παίζει λίγο και ότι ο άλλος κάθεται γι’αυτό παίζει περισσότερο . Γιατί ρωτάς εμένα για το πως βλέπω το χρόνο που έπαιξαν οι Manson & Garbage και δεν μας λες αν έσένα σε βρίσκει σύμφωνο αυτό?

4.Και επειδή οι ντράμερ κάθονται σε ένα σκαμπό σημαίνει ότι δεν κάνουν show?
Ξαναδες λοιπόν τα dvd σου, πήγαινε λοιπόν σε συναυλίες και μετά αναλογίσου εάν οι επαγγελματίες ντράμερς κάνουν ή όχι show. Είτε κάνοντας ένα solo (δες το solo του Peart στη Rio και περίμενε το νέο dvd που θα βγεί σε λίγο καιρό να δεις τη συνέχεια) , δες το show του Tommy Lee, του Portnoy (3 κάσες στο Sweden Rock που στιςν αρχή νομιζαμε ότι τις έχει για ντεκόρ, τρομάρα μας) και δεκάδες άλλους.

Από την μία δηλώνεις " χωρίς καμία προσωπική αιχμή όμως για το άτομό σου." και μετά αρχίζεις την ειρωνεία " αλλά που να ξέρω εγώ είπαμε έτσι;" λες και έτσι θα πάρουμε σαν δεδομένο ότι ξέρεις, και τις “μπηχτές” “Open your mind for a different view…”.
Μήπως ο χτεσινός ήχος των Black Sabbath σου απάντησε σχετικά με αυτό που έγραψες:

Ξεκινώντας με το θέμα του ήχου δυστυχώς σε ανοικτό χώρο ο ήχος συνήθως δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες ειδικά όσο απομακρυνόμαστε από τα ηχεία.

Αλλά ο καθένας πρέπει να πει κάτι, άσχετα αν ξέρει ή όχι.

Φίλε σπουδάζω ηχοληψία και είναι απλή φυσική φίλε μου… Απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ σε ανοιχτό χώρο να ακούγονται παντού όλες οι συχνότητες είναι απλή κυματική…

Εάν θέλετε να γράφεται ανακρίβειες και να πουλάτε μούρη “ξέρεις ποιος είμαι εγω, και ήρθα να στο πω” κάντε το, αλλά μην έχετε την απαίτηση να μην σας σχολιάζουν και να κάνετε και τους θιγμένους.[/quote

Ποιες ανακρίβειε ρε? Γράφτηκε ότι έπιαξαν 70 λεπτά. Πόσο έπιαξαν? Γράφτηκε ότι ήταν κινητικότατοι. Δεν ήταν? Γράφτηκε ότι είχε καλό ήχο. Δεν είχε? ( και μη μου πείς ότι σου είπαν όχι, γιατί αυτό δεν είναι και πολύ τεκμηριωμένο. Ειδικά απο ένα τύπο που είναι 20 χρόνια στη φάση.

Επαναλαμβάνω, αν θες να κριτικάρεις μπορείς να το κάνεις με πιο όμορφο τρόπο και λιγότερα εριστικό. Μπορείς να κριτικάρεις για γεγονότα που είσουν εκεί, γιατί ότι και να μου λές εγω δεν παίρνω σοβαρά την κριτική σου απο τη στιγμή που δεν ήσουν εκεί.Και επίσης δεν σημαίνει ότι επειδή εσύ ακούς 20 χρόνια μουσική και έχεις πάει στο εξωτερικό να δείς συναυλίες, ότι είσαι και σωστός σε αυτά που λές. Τα CD και τα χρήματα δεν κάνουν τον οπαδό

Για τον χρόνο των 2 ωρών θα συμφωνήσω αλλά ακόμα θέλω να προσθέσω ότι είναι ανάλογα και το συγκρότημα. Πχ δεν ξέρω αν θα άντεχα black sabbath 2 ώρες. Έζησα με τέτοια ένταση τη συναυλία και φώναζα τόσο πολύ. Θυμήθηκα και την ένταση που νιώθεις όταν βλέπεις ένα πολύ αγαπημένο συγκρότημα πρώτη φορά και τα δίνεις όλα (όπως με τους Maiden το 95). Όπως και με Dio πρόπερσυ που έπαιξε 1.30 ώρα αλλά ένιωθα ότι τα είχα δώσει όλα (κι ενώ δεν άκουγα και πολύ, άρχισα να ακούω περισσότερο). Δυστυχώς ο ήχος δεν ήταν ο αναμενόμενος. Και γκαντεμιά ρε γαμώτο, δεν ήξερα ότι παίζαν το Charlotte στις υπόλοιπες συναυλίες. Γιατί μας “πρήξαν” πάλι με το wrathchild. Και μου έλειπε. Τώρα που το σκέφτομαι ξέρετε ποιά μπάντα θα γούσταρα να ερχόταν ακόμα; Oι Def Leppard. Ένα από τα μεγάλα ονόματα που ποτέ δεν έχει ακουστεί για εδώ, τουλάχιστον από όσο ξέρω. Μπορεί να κάνω και λάθος.
Άντε άμα περάσουν και οι Zeppelin με τον γιο του Bonham θα μπορώ να πεθάνω ήσυχος :slight_smile:

Ρε παιδιά, το Charlotte the Harlotte το έπαιξαν μόνο στις πρώτες 1-2 συναυλίες. Μετά το άλλαξαν με το Wratchild, όχι μόνο σε εμάς… :roll:

Μα είναι δυνατόν να σου έδωσα αυτή την εντύπωση; Από τα λόγια μου κατάλαβες ότι πουλάω μούρη; Ότι σου κάνω προσωπικές αιχμές;

Ξεκινάς με επιθετικό τόνο να λες “Προφανώς δεν έχεις δει Rush” και να μου απευθύνεσαι σαν να είμαι άσχετος. Να μην σου απαντήσω; Εγώ σου έκανα επίθεση ή σου είπα ότι δεν γνωρίζεις το οτιδήποτε;
Δεν γράφω ποτέ ανακρίβειες σε στοιχεία και γεγονότα (δεν εννοώ ότι είμαι αλάνθαστος απλά προσέχω). Oι προσωπικές μου απόψεις και κρίσεις φυσικά δεν περιμένω να βρίσκουν σύμφωνο όλο τον κόσμο, απλά δεν θέλω να με λες άσχετο επειδή διαφωνείς μαζί μου. Αν διάβασες το κείμενό μου για τους Maiden δεν ανέφερα κάτι για τον ήχο, απλά απάντησα στο παιδι που είπε ότι δεν άκουγε τίποτα ότι εγώ προσωπικά άκουγα πεντακάθαρα. Γιατί να πω ψέμματα, θα μου κόψει επίδομα ο Gers & o Harris; Πέρασα καλά σε αυτό το live, απλά διασκέδασα και το έγραψα. Όταν το πρώτο παιδί έκανε σχόλιο για τον ήχο δεν τον είπα άσχετο (ούτε αυτός εμένα βέβαια) είπα ότι για να το λέει τον πιστεύω.
Για τον ήχο των Sabbath που εκεί βλέπω ότι οι περισσότεροι στο φόρουμ συμφωνούμε ότι ήταν κορυφαίος άκουγα κάποιους στο terravibe όσο απίστευτο κι αν ακούγεται να λένε ότι δεν τους άρεσε ή ότι δεν ήταν αυτό που περίμεναν. Δεν γυρισα όμως να τους πω: Προφανώς δεν έχετε δει και πολλά live στην ζωή σας ή κάτι παρόμοιο. Αποψή τους
Σε σύγκριση με τους Maiden τώρα ο ήχος ήταν φανερά καλύτερος. Στο θέμα όμως της διάρκειας ως τώρα κανένας headliner δεν έπαιξε περισσότερο από τους Maiden στην Μαλακάσα. Διαφωνώ όπως και εσύ με τα 70 με 90 λεπτά που έχουν καθιερωθεί αλλά δεν χαλιέμαι και πάρα πολύ να σου πω την αλήθεια. Ειδικά στα φεστιβάλ.
Σέβομαι την αποψή σου αλλά μου μίλησες με στυλ: “Παίξε ντραμς… και έλα να μας πεις”
Αν σου μιλούσα εγώ ή οποιοσδήποτε έτσι δεν θα αντιδρούσες;
Τώρα συνεχίζεις με το να λες ότι είμαι αυταπόδεικτα άσχετος. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν κατάλαβα καλά.
Επίσης δεν “πουλάω” ροκοπατεριλίκι ή γνώσεις. όταν σου λέω ότι δεν με ξέρεις για να με κρίνεις δεν το λέω για να δείξω τίποτα, τον σεβασμό σου ζητάω όπως και εγώ σέβομαι τις απόψεις σου ανεξέρτητα από εμπειρίες, γνώσεις, δισκοσυλλογές και ότι άλλο. Αν τα κείμενα μου ή ο τρόπος που παραθέτω τις απόψεις μου στο φόρουμ σου δείχνουν άτομο ανάξιο σεβασμού τότε οκ.
Ελπίζω να ξεκαθάρισα κάπως τις θέσεις μου και να κατάλαβες ότι δεν θέλω να πουλάω μούρη σε κανένα.
Για την ειρωνεία έχεις δίκιο αλλά και πάλι δεν την χρησιμοποιησα για να σε θίξω προσωπικά. Για να είμαι σωστός απέναντί σου όμως σου ζητώ συγγνώμη για τον τρόπο μου σε αυτό το σημείο.

Κάτσε ρε περίμενε λίγο μπάς και δούμε και Ac - Dc και μετά πεθα’ινουμε μαζί :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

edo ine pou kaneis la8os…
ixane kanei pavsi 4-5 xronia, mia pavsi opou oi perisoteroi nomizan pos itan ke monimi ka8os o neil ixe apoxorisei logo poliii sovaron oikogeniakon provlimaton, provlimaton pou 8a mporousan ton ixan parei ke aptin zoi… :cry: :cry:

οι maiden ειναι ένα τσούρμο αδερφές :smiley: