Malevolent Creation - Invidious Dominion

έχω βαρεθεί να ανοίγω threads στις κυκλοφορίες τον τελευταίο καιρό, αλλά αυτή η κυκλοφορία απλά δε γίνεται να μην έχει δικό της thread και γενικά δε βλέπω κίνηση, οπότε…
11ος δίσκος από τους αμερικάνους death metallers, που 20 χρόνια αφ’ότου ξεκίνησαν καταφέρνουν να παραμένουν επίκαιροι.
εξαιρετικό death metal, που πορώνει, και έχει νόημα ύπαρξης, χωρίς να φαίνεται καθόλου πλαστικό και “απόμακρο”, όπως πολλές άλλες κυκλοφορίες του είδους τα τελευταία χρόνια.
εμένα πάντως μου άρεσε περισσότερο από το misery index και riffs όπως αυτό του target rich enviroment και του corruptor μου έχουν κολλήσει.
βέβαια, δεν είμαι ο μεγαλύτερος fan τους και δε γνωρίζω σε βάθος τη δισκογραφία τους.εσείς του death metal thread θα τα πείτε καλύτερα…

ΥΓ: τελικά δεν πρέπει όλες οι death metal μπάντες να σταματάνε μετά από 5 δίσκους…:roll:

σίγουρα πρέπει όλοι να σταματάνε στα 5 θρεντ/χρόνο. τζίζους δηλαδή!

έχω ανοίξει μόνο 39.υπονοείς τίποτα?:stuck_out_tongue:

Αυτούς τους έχω αφήσει πολυ τελευταία… τελευταίο που έχω στην κατοχή μου είναι το υπεργαματο the will to kil. Από τα επόμενα απλά δείγματα είχα ακούσει και δεν έψαξα τίποτα παραπάνω. Πρέπει να κάνω λίγο μια εκ νέου ανασκόπηση στα τελευταία τους άλμπουμ όταν βρω τον χρόνο.

το the will to kill σοδομιζει!!!

Τεράστια δισκαρα και φοβερά υποτιμημένο, πέρασε απαρατήρητο όταν βγήκε.

Mια φορα το ακουσα και οχι με ιδιαιτερη προσοχη να πω την αληθεια.
Λατρεια μεγαλη οι MC οπως και τα περισσοτερα αλμπουμ τους.

Η συγκριση με Misery Index ειναι λιγο ακυρη γιατι δεν παιζουν και ακριβως
το ιδιο πραγμα.Κανενα προβλημα ομως γιατι το καλο DM σας χωνει ολονων τα
αυτακια και λετε και ευχαριστω.

Dead To The Will To Kill το λατρευω !
Το ειχα εκθειασει και στο μακρινο 666ο ποστ μου εδω :stuck_out_tongue:
Tα επομενα δεν το φτανουν αλλα δεν ειναι καθολου ασχημα.

τη σύγκριση την κάνω με τη λογική ότι οι misery index είναι το καλύτερο πράγμα που συμβαίνει τώρα στο death metal.
πάντως δισκάρα το invidious dominion.ειδικά τα midtempo σημεία είναι πορωτικά μέχρι εκεί που δεν πάει.και αυτό το “target rich enviroment” πάει καρφί για τα αγαπημένα μου κομμάτια της χρονιάς…

Εγω που ακουω πολλα χρονια Malevolent ο δισκος δεν με εξεπληξε.
Λογικο μιας και ξερω τον ηχο της μπαντας και ξερω πανω-κατω τι θα
ακουσω.Δεν λεω οτι ειναι κακος δισκος αλλα θελω να τον ακουσω και αλλο
σιγουρα.Και εννοειται οτι μπορουν ακομα να προσφερουν ποιοτικοτατη
μουσικη.Δεν ειναι καμια μπαντα του σωρου.

Απο την αλλη οι ΜΙ με μολις 9 χρονια υπαρξης εχουν την φουρια και την
φρεσκαδα που οι Malevolent δυστυχως δεν γινεται να εχουν πλεον.

Δεν έχω ακούσει τον δίσκο όσο θα ήθελα ακόμη, αλλά συμφωνώ σε αυτά που αναφέρει ο Deathster από πάνω.
Ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Δεν με άρπαξε από το σβέρκο…
Δεν χάνεται εύκολα η ποιότητα πάντως από τέτοια μεγαθήρια.
Θα του δώσω κι άλλες ακροάσεις σίγουρα.

Π.χ. το καινούργιο Master μου άρεσε περισσότερο. Δεν είναι κανένας δίσκαρος κι αυτός, αλλά είναι πιο “διασκεδαστικός”.
Deathster τσέκαρέ τον, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Μετά από αρκετές ακροάσεις μπορώ να πω πως ο δίσκος κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με το DOOMSDAY-X ,καλός μεν (με κάποια πορωτικά σημεία) αλλά όχι και κάτι το ιδιαίτερο (για Malevolent Creation πάντα!).Φυσικά αξίζει να το ακούσει και να το αγοράσει κάποιος αλλά πιστεύω πως αν έχεις ‘‘λίωσει’’ την δισκογραφία τους σε αύτο το συμπέρασμα θα καταλήξεις…
Πάντως εγώ επιμένω να ξαναπροσλάβουν τον Kyle Symons στα φωνητικά (έχω κολλήσει!!!), ο Brett Hoffman τα τελευταία χρόνια δεν μου κάθεται καθόλου καλά!!!