Man against the world ....RIP Jimi Jamison

δυστυχως , η κατα την ταπεινη μου γνωμη χαρακτηριστικοτερη φωνη του melodic και AOR σιγησε .

ο Jimi Jamison απεβιωσε απο καρδιακη προσβολη οπως διαβασα . Αν καποιος στον χωρο της rock δικαιουται τον χαρακτηρισμο 'the voice ’ θεωρω οτι αυτος ειναι ο Jimi . Φωνη διαμαντι , οσο βραχνη χρειαζεται και αλλο τοσο μελωδικη .

Αν και δεν ηταν ο αρχικος τραγουδιστης των Survivor θεωρω οτι στην εποχη του οι Survivor εκαναν το βημα παραπανω .

Εχει τραγουδισει κομματαρες , τεραστιες επιτυχιες απο burning heart μεχρι το κομματι απο το baywatch ,ομως θεωρω οτι εχει και κομματια διαμαντια που δεν εγιναν τοσο γνωστα

Το παρακατω αποτελει προτυπο κομματι , ορισμο του AOR στο οποιο εδωσε ρεσιταλ ερμηνειας και αποδοσης

desperate dreams …

Σε μια εποχη που το rock ηταν τιγκα στην 'ψευτομαγκια ΄και το ‘image’ ο Jimi ηταν μουσικος και μονο γιατι ειχε το πιο σημαντικο απο ολα , το ταλεντο και την χρυση φωνη του

Man against the world …

Δεν θέλω να πω πολλά… Ήταν από μόνος του… πολλά… R.I.P. Jimi… Το ΑOR είναι ακόμα φτωχότερο… :frowning: :frowning:

r.i.p.

Φωνάρα…κρίμα!

  1. Γεγονός

  2. Απίστευτο κομμάτι. Διαμάντι.

R.I.P., δεν υπάρχουν και πολλά να πούμε. Θα μείνουν τουλάχιστον τα τραγούδια του.

πολυ κριμα…r.i.p :frowning:

Αν και δεν ειμαι φαν του ιδιωματος, μιλαμε για φοβερη φωνη, σιγουρα απο τις καλυτερες φωνες στο ειδος του, που εχει τραγουδησει μεγαλα κομματια.

R.I.P.

πολυ κριμα … r.i.p.

Εγω ειμαι απο αυτους που προτιμω Μπικλερ στους Survivor, τους ειχα αγαπησει ηδη με αυτον και ποτε ο Τζιμαρας δεν τον αντικατεστησε στην καρδια μου. RIP και τεραστια θλιψη οπως και να εχει για μια πολυ αγαπημενη φωνη.

εδω υπαρχουν αρκετα δικα του στιγμιοτυπα , μοιαζει σαν αφιερωμα σε αυτον

κομματια - υμνοι που την εποχη που ειχαν βγει τα περισσοτερα σνομπαριστηκαν απο τους ‘ειδημωνες’ της εποχης απο εντυπα κτλ κτλ .

αυτο το ‘rimshot’ στο 0,17 παντα με 'σκοτωνε’

αλλο ενα προτυπο

σκληροπυρηνικο …

το παρακατω κομματι αυτο παρολο εχω καιρο να το ακουσω , με πιανω σε ανυποπτες στιγμες να το σιγοτραγουδαω (χωρις φυσικα την αναλογη φωνη του Jimi )

μπαλαντα για οσκαρ

και αν αυτο δεν τεφαρικι …
μαθημα κατασκευης aor κομματιου , μετρο ,αρμονια ,μελωδια

Εντωμεταξύ πέρα απ’ τα μερακλήδικα κομμάτια που 'χει ποστάρει από πάνω ο aor, πολύ ωραίο άλμπουμ και σχετικά άγνωστο είναι το “First Strike” που ηχογράφησε με τους Cobra αμέσως πριν πάει στους Survivor και μέσα έχει κάμποσες υμνάρες πχ https://www.youtube.com/watch?v=KZdaIVW1l10

Δισκαρα ολκης το First Strike