Manic Street Preachers - Journal for Plague Lovers

Το ένατο άλμπουμ των Manic Street Preachers με στίχους του εξαφανισμένου Richey James Edwards κανονικά κυκλοφορεί στις 18 Μαίου.
Η πρώτη ακρόαση μου άφησε μια πολύ ευχάριστη γεύση καθώς πρόκειται για όμορφο, απλό και λιτό ροκ χωρίς πολλά πολλά και που φυσικά δεν βρίθει πρωτοτυπίας. Μικρά κομμάτια που μόνο ένα ξεπερνά τα 4 λεπτά, δυναμικά, βασισμένα στην κιθάρα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο, σίγουρα θα το ακούσω πολύ περισσότερο στο μέλλον.

Για πέιτε και σεις αν το έχετε ακούσει…

μια φορα το ακουσα

και εμενα μου αφησε θετικες εντυπωσεις

αυτη η λιτη κιθαριστικη προσεγγιση μου αρεσε πολυ

οταν θα βρουμε χρονο θα το ξανακουσουμε

ποσταρε και το εξωφυλλο γιατι ειναι ωραιο :slight_smile:

Aυτό το όμορφο…

Και σύμφωνα με την Wikipedia
The album cover is an original painting by Jenny Saville who also contributed artwork for The Holy Bible…

Το άκουσα κι εγώ 1-2 φορές, μου αρέσει αρκετά και το ενδιαφέρον είναι πως είναι αρκετά διαφορετικό από το εμπορικό (με την καλή έννοια) “Send Away…” και χώνει αρκετά σε σχέση με τα τελευταία τους. Φαντάζομαι πως είναι μια ενσυνείδητη επιστροφή στις πιο punk ρίζες, λόγω των στίχων.

Είδωμεν. Πάντως το Send Away the Tigers ήταν παραδόξως πολύ πολύ καλό.

Τελειο εξωφυλλο

Παντως απ’οσα cd τους εχω χαλαρα το send away μ’αρεσει πιο πολυ (σαν συνολο)
Γενικα τα αλλα εχουν 2-3 τελεια τραγουδια και μετα… αμφιβαλλω αν τα χω ακουσει ολοκληρα ποτε 8O8O (που λεει ο λογος)

το πρωτο ειναι δισκαρα!!!

Τι; Καινούγιο; Θα το τσεκάρω άμεσα.

λωλ οι μάνικ στρητ πρήτσερς πλακώσαν στο ξύλο την Μόνικα (καλά της κάνανε).

α, bump.

Έλα ρε, δε το ήξερα για το νέο άλμπουμ. Θα το ακούσω με την πρώτη ευκαιρία.

:lol2::respect:

Πολυ low profile το φετινό τους άλμπουμ, πριν 2 χρόνια είχαν μπει στο επίκεντρο της βρετανικής σκηνής με το επίσης πολύ καλό Send away the tigers. Τότε είχαμε και μια σειρά από πολύ όμορφα σινγκλς, τώρα βλέπω κάτι διαφορετικό απο πλευράς προώθησης, σχεδόν μηδενική. Τίποτα απο αυτά όμως δεν μετράει, το άλμπουμ είναι ωραιότατο. Μου αρέσει αυτό το συγκρότημα, και το παρελθόν και το παρόν του. Κρίμα που δεν θα τους δούμε ξανά λαιβ, νομίζω…

Σορυ κιόλας, αλλα διάβασα ακριβώς το ίδιο κείμενο στην κριτική του άλμπουμ να είναι “posted” απο άλλο όνομα σε άλλο σαιτ. Τι παίζει ακριβώς, αν επιτρέπετε?

Εκ θαυματος εξαφανίστηκε σήμερα, ωραιότατα.
Μονος μου μιλάω σε αυτό το θρεντ μου φαίνεται…:-k:-k:-k:-k:-k:-k

Σε ποιο site το διάβασες;

το σάητ στο οποίο αναφέρεσαι "δανείστηκε"¨το κείμενό μας κ όταν το καταλάβαμε, σταμάτησε να το δανείζεται…

καλό όμως είναι να μην δώσουμε έκταση