Αγαπημένο Manilla Road κομμάτι

Ενα συγροτημα που ποτε δεν βγικε απο την αφανια αν και πραγματικα το αξιζει .
Ποιο ειναι το αγαπημενο σας κομματι απο τους Manilla Road ?

Προσωπικα τρελενομαι για το επος The Ninth Wave απο το The Open Gates οπως και με το Dreams Of Eschaton απο το Crystal Logic .

Το πρώτο που μ έρχεται στο μυαλό είναι το Necropolis.

Μετά θυμήθηκα ένα που έχω να το ακούσω πραγματικά πολλά χρόνια, το Dreams Of Eschaton. Α και Veils Of Negative Existence και το Riddle Master

exw ena provlima me to pc kai den borw na grapsw ellhnika, tha to ftiaxw se kana 2 meres pou tha kanw format

on topic giati den anoigeis ena thema apla sto groups and artists?
the deluge kai open the gates agaphmenoi diskoi

Θα το ανοιγα αλλα με απογοητευση διαπιστωνω οτι 3-4 ατομα εχουν ασχολιθει με το εν λογο συγροτημα και πραγματικα λυπουμε .

ε, ποια η διαφορά με το να ανοίξεις αυτό εδώ; :-k

anyway, “Veils Of Negative Existence”, “flaming metal systems”, “necropolis” και, γενικά, αγαπημένος δίσκος το “Crystal Logic”.

Πρώτα η κομματάρα [SIZE=“4”]Necropolis[/SIZE] και μετά το Veils Of Negative Existence…

Respect to Manilla Road! :metal:

[SIZE=“4”]Μanilla Road! :metal: [/SIZE]

Δεν μου αρέσουν τα πάντα από αυτούς, αντιθέτως υπάρχουν αρκετά που τα βρίσκω μάλλον μέτρια, αλλά είναι από τα πιο σεβαστά και αληθινά συγκρoτήματα που υπήρξαν στο χώρο του Metal!

To Crystal Logic (1983) είναι το αγαπημένο μου album!

Από αγαπημένα tracks θα έλεγα ότι την προσωπική αγία τριάδα απαρτίζουν το “Necropolis” (μεγάλο γυμνασιακό κόλλημα!), το “Dreams of Eschaton” (ανυπέρβλητος ύμνος του επικού μετάλλου!) και το “Flaming Metal Systems” (ένα κομμάτι που επί χρόνια αγνοούσα, το έμαθα κάπου 23 χρονών και έπαθα τρελή πλάκα! Καμιά φορά τα βινύλια έχουν και τα αρνητικά τους…)

Ο Mark ‘The Shark’ Shelton είναι από τα προσγειωμένα άτομα που έχω γνωρίσει στο χώρο!

Δεν έχω κάτι άλλο να πώ, ας μιλήσει η μουσική:

[B]Riddle Master (live):

Dreams Of Eschaton (live):

Witches Brew (live):

Eternal :respect: !

[B][SIZE=“4”]Up the Hammers!

May the Lords of Light Be With You![/SIZE][/B]

P.S. 1. somnambulist, δεν ξέρω αν έχεις τσεκάρει τη διασκευή που έχουν κάνει οι Crystal Viper στο “Flamming Μetal Systems”
Θερίζει! :band:

P.S. 2. Μάνο, Manilla Road, Cage και Stormwarrior τη μια μέρα, Οmen και Slough Feg την άλλη…
Τί λες, θα επιζήσουμε; :vibrate:

Ω, ναι!!! :metal: Endless headbanging!

Και πολύ σωστός, ξέχασα το Dreams of Eschaton, το οποίο είναι το δεύτερο αγαπημένο μου κομμάτι μετά το Necropolis!!

Nα πω ότι μου αρέσουν και μετέπειτα δίσκοι των Manilla Road. Για παράδειγμα το Atlantis Rising του 2001 είναι πάρα πολύ καλός δίσκος!! (όχι ότι συγκρίνεται με το crystal logic)

Hail!

Θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο εδώ, μιάς και παρατηρώ μία “σύγχυση” στα λεγόμενα σου. Σε άλλο τόπικ είχες χρησιμοποιήσει τον χαρακτηρισμό “τελειωμένες μπάντες του Up The Hammers” (http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=207977&postcount=23) ενώ τώρα κάνεις αποθεωτικά σχόλια.
Οταν λές “τελειωμένες” ποιές μπάντες εννοείς; :-k

On topic: Χωρίς να είμαι φάν της μπάντας θα πω το Necropolis. Μουσικά το πιο κοντινό στα δικά μου γούστα άλμπουμ είναι το Mystification. Εκείνα πού ποτέ δεν “πάλευα” είναι τα φωνητικά του Shelton.

Δεν είμαι fan αλλα τα Riddle Master και Dream of Eschaton είναι κομματάρες

NECROPOLISSS8)
to Crystl Logic ειναι ΕΠΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΣ!!! Manilla Road >>>:respect: :respect: :respect:

Μην μπερδεύεσαι! :wink:

Πάμε από την αρχή:

Αυτού του τύπου τα festivals πραγματικά τα θεωρώ τελειωμένα!

Όχι αποκλειστικά το Up The Hammers!
Σίγουρα το NWOBHM Festival του ερχόμενου Φεβρουαρίου και εν μέρει το Deutsche Assault Festival του Ιανουαρίου!

Μπάντες που έβγαλαν ένα ή δύο ανέμπνευστους δίσκους, δεν γνώρισαν ποτέ επιτυχία, διαλύθηκαν και μετά από 15 - 20 έρχονται για live! #-o
Aυτές θεωρώ τελειωμένες! :wink:

Από Artch και Tygers of Pan Tang μέχρι Elixir και Paradox! Και πολλές άλλες! :wink:

Για το Up The Hammers του 2006, εκτός των Strikelight, Metal Inqusitor και Ram, οι άλλες ήταν τίποτα μπαντάρες;
Για το φετινό Up The Hammers, πέρα από Twisted Tower Dire και Battle Ram που μου είναι συμπαθείς, οι άλλες υπάρχουν δεν υπάρχουν, το ίδιο μου κάνει!

Τώρα, για το Up The Hammers του 2008, για το οποίο νόμισες ότι κάνω αποθεωτικά σχόλια!
Καμία σχέση! [-X
Για τις συγκεκριμένες μπάντες την συγκεκριμένη χρονική περίοδο, μίλησα με ενθουσιασμό!
Όχι για το fest γενικά!

Και πιο συγκεκριμένα, οι Manilla Road και Omen είναι μπάντες πολύ μεγαλύτερες, ιστορικά και σαν προσφορά και σαν ποιότητα, από οτιδήποτε έχει ξαναπαίξει σε αυτό το festival!
Επειδή δεν μου αρέσει ότι συνήθως έπαιζε στο Up The Hammers, σημαίνει ότι δεν θα πώ καλά λόγια για 2 πολύ καλές μπάντες που του ανεβάζουν κατακόρυφα το κύρος;
Tους έχω δει και τους δυο, αλλά έχει περάσει καιρός από τότε και τους πεθύμησα…

Οι Cage! Tα προηγούμενα albums τους δεν μου αρέσουν σχεδόν καθόλου και αν για παράδειγμα έρχονταν πέρσι για live, δεν θα πήγαινα σε καμια περίπτωση!
Φέτος βγάλανε πάρα πολύ καλό δίσκο και θέλω πολύ να τους δώ!

Οι Slough Feg! Ποτέ δεν με τρέλαναν, αλλά πάντα υπήρχαν κάποια κομμάτια τους που γούσταρα!
Βγάλαν και αυτοί δίσκο με κάποια πολύ καλά tracks, οπότε δεν με χαλάει καθόλου να τους δώ και αυτούς!

Και οι StormWarrior! Τους είδα live πριν 5 χρόνια την εποχή του ντεμπούτου τους και ήταν κορυφαίοι!
Οι επόμενοι δίσκοι δεν μου αρέσουν, αλλά μόνο και μόνο για τα πρώτα τους θέλω να τους ξαναδώ!

Τί σχέση έχουν οι παραπάνω 5 μπάντες με τις μετριότητες που συνήθως κλείνουν σε τέτοια events; :-k

Για μένα καμια! [-X

Από τη στιγμή που υπάρχουν και οι 5 σε αυτό το διήμερο, δεν ασχολούμαι καν με τα υπόλοιπα!

Θα πάω απολειστικά για αυτούς! :wink:

Και θα φάω στη μάπα για άλλη μια φορά τους Battle Roar… :?

:? :? :?

Νομίζω όμως ότι κι εσύ μπερδεύεις το τι σου αρέσει (η μάλλον το τι δεν σου αρέσει) με το ανέμπνευστο. Δλδ και για τους Fifth Angel & Heir Apparent η Leatherwolf πχ το ίδιο πρέπει να κάνει κάποιος πού δεν του αρέσουν;

Μα εννοείται!
Για να μην μου αρέσει κάτι, σημαίνει ότι το βρίσκω ανέπνευστο! :wink:
Καθαρά θέμα προσωπικού γούστου είναι η υπόθεση.

ΟΚ. Απλώς ο τρόπος που το εκφράζεις, τουλάχιστον σε μένα, φαίνεται λίγο “ισοπεδωτικός”

Aναφέρομαι σε μεγάλο βαθμό στο χαρακτηρισμό “τελειωμένα groupάκιια”
Δεύτερον στο “ανέμπνευστο” όπου εγώ θα έλεγα ότι είναι περισσότερο θέμα αντίληψης. Προσωπικά αν δεν μου αρέσει κάτι θα πώ ότι δεν μου αρέσει λόγω του ότι δεν μου αρέσει αυτό πού ακούω. Πχ μπάντες όπως οι Disturbed & Avenged Sevenfold δεν μου αρέσουν παρ’όλα αυτά δεν θα τις έλεγα ανέμπνευστες γι’αυτό το λόγο, αλλά απλά οτι ο ήχος τους δεν μου “κάνει”.

Αυτά!

Kαι μιάς κι εσύ ο ίδιος είπες ότι είναι θέμα γούστου, να προσθέσω ότι προσωπικά υπάρχουν μερικά “γκρουπάκια” πού παίζουν στο επόμενο φεστιβαλ (Airged Lamh, Celtic Legacy, Lonewolf) τα οποία μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τους Μanilla Road οι οποίοι είναι headliners στη μία μέρα. Αρα όταν εσυ θα βαριέσαι εγώ θα γουστάρω και τουμπαλιν! :stuck_out_tongue:

Και μιάς κι ανέφερα τους Celtic Legacy τσέκαρε το άλμπουμ τους “Resurrection” και πές μου την άποψη σου.

Lost in Necropoliiiiis, lost in necropoliiiiis!! :metal: